В медиите
Мартин Димитров: Най-спешната антикризисна мярка е рязане на всички излишни разходи
Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за в-к "Седем".
Милен Велчев представя някакви цифри, данни и обяснения според които България печели от операциите с външния нн дълг, а пък Синята коалиция е излиза с предложение да се разследват негови трансакции. Бихте ли обяснили възможно най-разбираемо за какво става въпрос?
- Парламентът взе решение Министерството на финансите да организира една работна група, която да оцени финансовия ефект от сделките с външния дълг. Тези сделки имаха две основни допускания и двете допускания се оказаха напълно грешни. Едното допускане беше, че доларът ще бъде силен и курсът му ще бъде над еврото, а другото - че лихвите ще растат, затова беше възприета една фиксирана лихва от над 8%. Поради грешките и в двете допускания обаче страната натрупа сериозни загуби. Най-просто и най-ясно ви казвам - ето това е проблемът.
- Дали при действия има подозрения за умисъл, или става дума само за некадърност?
- Ами може би е комбинация от двете, но още тогава много икономисти заявихме, че подобна рискова сделка би била понятна за фирма, но не и за държавата. Държавата не може да влиза в рискови финансови операции. Това просто не е работа на държавата; гражданите, бизнесът нека си правят такива рискови финансови операции, но не и държавата.
- Имате ли данни или подозрения за фирми, които биха били облагодетелствани от обмяната на външния дълг?
- Комисията към финансите, която ще прави анализ, трябва да анализира и този въпрос. Нека да ги оставим да си свършат работата. Иначе, разбира се, че трябва да бъде анализиран въпросът кой има облага от една операция, от която България губи, или с други думи като губи държавата, кой печели. Това е въпросът...
- Как предполагате - ще доведе ли това разследване до резултати, които да се отнесат към прокуратурата, или резултатите ще си останат само за сведение?
- Най-малкото обществото ще разбере, защото поуките от миналото трябва да бъдат извадени. Обществото ще разбере ясно и категорично, че тази сделка и тези операции са губещи за България и повече такива не трябва да бъдат правени, а ако има данни, които да се дадат на прокуратурата, ще бъде още по-добре.
- Не искате да кажете нищо по-конкретно за фирми, за известни, близки до Милен Велчев особи...
- Ще има група, която ще направи съответните анализи, нека да не предрешаваме нещата.
- Всички говорят за антикризисни мерки, от Синята коалиция говорят за нещата, които екипът на Бойко Борисов и най-вече Симеон Дянков не е свършил, бихте ли казали първите три неща, които той веднага би трябвало да направи.
- Най-спешното нещо - рязане на всички излишни разходи, включително и различни администрации. На следващо място - спиране на проекти като "Белене", отлагане на проекти като спортната зала в София; тези неща не са свършени, а тежат страшно на бюджета. Трето - трябва да се направи всичко възможно еврофондовете да идват в България, иначе няма да се намери решение.
- Имаше една неприятна новина от миналата седмица - България може да бъде наказана заради бюджетния дефицит. В какво ще се състои това наказание н как би могло да се избегне то?
- Когато една държава от ЕС има свръхдефицит, Европейската комисия започва наказателна процедура и глобява тази страна. Това може да се случи. Надявам се през 2010 г. да поддържаме дефицита под 3% от брутния вътрешен продукт и да изпълним в този смисъл маастрихтските критерии, да не допускаме България да бъде глобявана и да запазим възможността да влезем в чакалнята - или, както казват някои, във фитнес залата - по отношение на еврото.
- Допитват ли се сегашните управляващи до вас - водачите и експертите от Синята коалиция, що се отнася до антикризисни мерки?
- Много малко. По-скоро правителството има една доста самонадеяна политика и според мен не разбират сложността на ситуацията.
- В такъв случай тази идея, която беше подхвърлена от журналисти и наблюдатели за обща антикризисна програма на десните партии, изглежда ли предварително обречена?
- До момента не виждам как ще стане, тъй като и СДС, и ДСБ написахме сериозни антикризисни мерки, но нямаше формат на тяхно обсъждане, следователно не можем да говорим за обща антикризисна програма. Това, което ГЕРБ предлага като антикризисни мерки, е недостатъчно и популистко.
- Добре, а какви са тези обаждания по телефона? Лично аз не мога да разбера кой на кого пръв трябва да се обади и какво трябва да предложи, и въобще не звучат съвсем политически тези отношения. Как би трябвало да станат нещата според вас?
- Проблемът не е в липсата на комуникации, той не е в липсата на мобилни или фиксирани телефони; проблемът е в това, че правителството действа доста самонадеяно. Оттам идва всичко. Иначе телефонните линии работят добре в България.
- И въпросът кой на кого ще се обади не е същинският проблем?
- Не, не е това проблемът.
Иво Беров
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...