В медиите
Мартин Димитров: Едно правителство, ако в първата година на своя мандат не започне ключовите реформи, то няма да ги направи
20.04.2010
Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за сутрешния блок на Нова ТВ "Здравей България".
Водещ: Започваме разговор със съпредседателя на Синята коалиция Мартин Димитров. Той е политически разговор, който е свързан с това какво каза Волен Сидеров вчера, а той каза много любопитни неща. Между тях, че сините извивали ръце в момента на правителството. Преди обаче да влезем в този коментар, още с влизането в студиото бяхте шокиран от реакцията на българското посолство в Лондон по отношение на тези 20 ученици, които са единствените останали на летището в „Гетуик" заради това, че полетите им са отменени.
Мартин Димитров: Зададохте много добри въпроси и това, което трябваше да кажат от българското посолство в Англия, е, че ги взимат вътре в посолството.
Водещ: Ето това не го зададох.
Мартин Димитров: Ама защо да остават децата на летището? Имаме огромни посолства, огромни сгради, които не ги използваме по предназначение така или иначе, могат да вземат децата вътре. Не можах да разбера защо това не правят.
Водещ: Действително беше малко странно. Те коментираха, че поддържали връзка и им носели пакети с храна.
Мартин Димитров: Постоянно поддържали връзка. То и пощите поддържат постоянна връзка с някого. Но въпросът е, като имаме посолства и огромни сгради в повечето страни, не знам дали в Англия е голямо, но със сигурност има място да ги вземат децата вътре. Затова ги издържаме тия посолства.
Водещ: Създава се едно впечатление за двоен стандарт. В някои случаи се изпращат самолети, които да прибират български граждани, които бедстват, в което няма нищо лошо, така би трябвало да реагира държавата, обаче в други случаи, когато дори става дума за деца...
Мартин Димитров: Това е въпрос на елементарна култура. Не могат тези деца да ги оставят буквално на улицата или на летището, то е едно и също горе-долу, като могат да ги приберат.
Водещ: Добре, минаваме към темата, за която днес сте поканен в предаването ни. Волен Сидеров каза доста будещи интерес неща, между тях няколко изречения, които бяха свързани с това, че сините в момента били в спор с правителството, което ние виждаме по антикризисни мерки заради това, че извивали ръце, понеже искали министерски постове.
Мартин Димитров: Абсолютно несериозно. Абсолютно несериозно. Това, което наистина се случва, веднага ще ви кажа какво е. Забелязваме в последно време завой наляво, който прави правителството. Тръгна да обсъжда увеличаване на ставката по ДДС, увеличаване на здравноосигурителните вноски, което предизвика и сериозни спорове между нас. Тъй като ние никога не се приемали данъчни увеличения, особено пък в криза. И това предизвика цялата полемика и несъгласието, което го има нас и ГЕРБ. А за постове няма да коментирам, защото това е абсолютно несериозно. Не съм поставял този въпрос и не сме поставяли тези въпроси.
Водещ: Според същото това интервю обаче този въпрос сте го поставяли още изборите, а сега с нова сила.
Мартин Димитров: Преди формиране на правителството, след изборите юли месец, разбира се, бяха водени разговори, това е съвсем нормално. Тогава трябваше да каже ГЕРБ какво иска да прави - самостоятелно правителство или някаква друга форма. Ние казахме, че сме готови. Тогава беше сериозно да се обсъжда този въпрос. Сега не е сериозно да бъде обсъждан по този начин. Защото в крайна сметка ГЕРБ избра варианта на самостоятелно правителство, получи безрезервна подкрепа от "Атака" и в момента буквално не е сериозно ние да искаме да влизаме в коалиция с правителство, особено което не изпълнява антикризисните мерки, които ние предлагаме. Т.е. ако нямаме съвпадение по основните политики, ако нямаме съвпадение по основните реформи, до този момент ние нямаме никакво намерение да правим подобни предложения. Защото в крайна сметка политиката е най-важното нещо. И знаете ли, това, което трябва да бъде казано и е особено важно. Едно правителство, ако в първата година на своя мандат не започне ключовите реформи, то няма да ги направи. А вече минаха 9-10 месеца. Виждате в здравеопазването какво стана. Ами г-жа Начева за нея гласува парламентът само преди няколко месеца, вчера гледам, и тя обвиняема. То в здравеопазването всички ги арестуваха, вече не останаха свободни хора, както се казва.
Водещ: Вярно е.
Мартин Димитров: Може би...
Водещ: Ама чакайте сега, положително ли е, че ги хващат или не?
Мартин Димитров: Не, те хубаво, че ги хващат, ама защо ги назначават, преди да ги хванат. Защото в случая това правителство назначи г-жа Начева, след няколко месеца я хванаха. Т.е. няма лошо, че ги хващат, но трябва да се назначат хора, които първо в техния морал няма съмнение. Оттука да се започне. Второ, че имат смелостта да направят необходимите реформи. Не да се въвличат в някакви съмнителни операции, а да направят необходимите реформи. И пак искам да алармирам. Изтича първата година от мандата. Ако сега не започнат тези важни действия да се спре източването на Здравната каса, да се спрат тия далаверки с лекарства, които са толкова дразнещи и толкова неприятни, ако сега не се направи, това няма да се направи.
Водещ: Ама спирането на далаверките с лекарства не минава ли през обвинения за хората, които са правили тези далаверки евентуално?
Мартин Димитров: Без всякакво съмнение. Въпросът е да дойдат нови хора, които да разбутат тази система и да наложат ясни правила. Както ги има в нормалните европейски страни. Ясни и категорични правила. Защото не може, колкото и пари да дадем в здравеопазването в момента, те никога няма да стигат. Защото винаги ще се намерят схеми и схемички да изчезнат и да потънат някъде. И затова сега тази седмица ще гласуваме новия здравен министър. Ние сме, признавам ви, пред много тежка дилема. Защото кандидатурата...
Водещ: Какво мислите за кандидатурата на новия здравен министър?
Мартин Димитров: Кандидатурата, която ни се предлага, не ни убеди, че е решителният човек, който в тая тежка ситуация ще вземе юздите на системата и ще почне да решава проблемите.
Водещ: Защо, кое ви разколеба?
Мартин Димитров: Ами давам ви няколко примера. Аз съм убеден, че тя е изключителен лекар, без всякакво съмнение. Това не мога да го поставя под въпрос, не мога и да го коментирам. Но мога да ви кажа следното нещо. В една критична ситуация дамата отива на семинар по даден лекарски въпрос, в ситуация, в която цялата здравна система се тресе. И другото нещо. Не чух от нея убедителни аргументи как ще реформира сектора.
Водещ: Доразвийте. Грешка е, че е отишла на семинар.
Мартин Димитров: Не, не, не може сега в тази ситуация, да нямаме толкова време здравен министър и кандидатът да отиде на семинар, вместо да дойде пред парламента и да убеждава обществото, че има ясна програма как ще решава тия проблеми.
Водещ: Ама то малко тая информация около семинара изглеждаше по-различно. В смисъл на повърхността изглеждаше, че отива на семинар, а под повърхността се чуваха гласове, че не била харесвана от едно място, че имало разцепление в ГЕРБ, което беше отричано, обаче имаше изказвания от страна на представители на ГЕРБ, които се колебаеха в кандидатурата й. Така че може би беше просто един вид покриване на това, че има разколебаване по отношение на нея.
Мартин Димитров: Когато един министър не е успял, за съжаление г-н Нанев не е успял в здравеопазването. И когато една сфера е забатачена, буквално, след това трябва да бъде шампион. Човек, който ще се справи, който с първите стъпки ще спечели уважението на обществото, на медиите и ще му бъде даден шанс да работи. Това до момента не се получава. Затова ние ще имаме днес много тежък Национален изпълнителен съвет и ще мислим днес какво да правим с тази кандидатура, как да гласуваме, какво поведение да имаме в парламента, какво да поискаме. Но това е най-тежката сфера в момента, здравеопазването. И правителството не вади кандидат шампион. Това е много обезпокоително.
Водещ: А как беше извадена кандидатурата?
Мартин Димитров: Не мога да ви кажа.
Водещ: Не ви ли е известно?
Мартин Димитров: Не, не сме участвали в този процес въобще.
Водещ: Ама сигурно все пак в парламентарните среди сте чули.
Мартин Димитров: Не.
Водещ: Просто така?
Мартин Димитров: Което е и доказателство, че се занимаваме само с политика в момента.
Водещ: Добре, и всъщност какво ще направите, да го изчистим това, ще имате тежка среща днес, но какво ще направите?
Мартин Димитров: Много тежка дискусия.
Водещ: Няма да подкрепите кандидатурата?
Мартин Димитров: По-скоро мнението, което в момента надделява, е да бъдат поискани в кратки срокове решителни действия. И ако тези действия не бъдат изпълнени, ние да поискаме нов здравен министър. Т.е. да дадем известен карт-бланш, да дадем доверие за известен период от време и след това, ако не видим резултати, да не чакаме прекалено дълго, а да кажем, че нещата не се получават.
Водещ: Какви действия? Две или три може ли да кажете?
Мартин Димитров: Веднага да се спре източването на Здравната каса, веднага да се вземат мерки за спирането на течовете в здравеопазването през болниците...
Водещ: Е обвинение на върха на Здравната каса не е ли един аргумент в защита на това, че се прави...
Мартин Димитров: Безспорно, само че сегашният шеф на Здравната каса беше предложен от ГЕРБ. Това е проблемът. Иначе много е хубаво, че са предприети действия и че има констатирани нарушения. Това означава, че контролната система работи. Въпросът е, че сега, за да има оправяне на тази много тежка ситуация, трябва да се сложат хора, в чийто морал, пак казвам, никой не може да се усъмни и които няма да се подведат и няма да се поддадат на никакви схеми и схемички. Иначе това е омагьосан кръг. Ние можем всяка седмица да ги сменяме, защото има корупционни обвинения и тука да ме каните седмица и аз да ви викам, ами, да нов е, ами този, и него го хванаха. Къде ще му видим края на това?
Водещ: Добре, сините искате ли, имате ли хора, които бихте могли да предложите, качествени хора, които да заемат подобни постове?
Мартин Димитров: До момента, в който нямаме съвпадение на антикризисните мерки и нямаме съвпадение по реформите като принципи, защото в момента има различия, няма да предлагаме хора, това сме решили. Иначе бих ви казал друго нещо. Аз лично си представях новия здравен министър като мениджър, човек, който е управлявал много хора, правил е реформи, способен е на смели действия. Зная, че по някои негови действия няма получи в началото подкрепата на обществото. Ще трябва той да обяснява, че е прав, да стиска зъби и да се бори. Така си го представям. Лично аз.
Водещ: Но не го виждате.
Мартин Димитров: За съжаление не.
Водещ: В настоящата кандидатура.
Мартин Димитров: Не.
Водещ: Добре, а накрая коментар и за това, че сред обвинените има и човек, който е бил шеф на политическия кабинет на Станишев...
Мартин Димитров: А това мен не ме учудва.
Водещ: ... г-н Битолски. И един бивш зам.-министър.
Мартин Димитров: Не ме учудва въобще, тъй като знаете какви практики създаде тройната коалиция. Там ще гърмят бомби и след години, както се казва. Въпросът е друг. Поискахме последните две седмици изчистване на контролната система. Защото това, което беше направено, бяха внедрени хора от БСП на ключови контролни позиции, които да прикриват разни схемички. Това беше направено. Отговорност на сегашното управление е, че няма прочистване на тази система. И тя ако не бъде прочистена, ей така ще гърмят бомби през три месеца. И ще се окаже, че еди-кой си какъв бил, ще се намират нови сключени договори, за които никой не знае, пак ще ни викат в Министерски съвет, може даже и медиите да ги извикат на разпит в един момент в бъдеще и те да си кажат какво знаят.
Водещ: Защо не?
Мартин Димитров: Защото трябва да бъде оправена контролната система. И не да чакаме да бъдат сключени договори и след това да се хващаме за главите какво стана. Ако един договор е неефективен, това при един превантивен контрол веднага да е лъснало от самото начало и просто да не бъде сключен. Ей това искам да го водя в България.
Водещ: Кратък отговор. Вярно ли е, че Иван Костов е искал да бъде финансов министър сега?
Мартин Димитров: Не, не е вярно.
Водещ: Пак ви цитирам класика.
Мартин Димитров: Не, не вярвам.
Водещ: Не вярвате или, на една ръка разстояние сте от него?
Мартин Димитров: Пред мен не е казвал такива работи.
Водещ: Добре, благодаря ви много. Мартин Димитров, съпредседател на Синята коалиция.
Мартин Димитров: Зададохте много добри въпроси и това, което трябваше да кажат от българското посолство в Англия, е, че ги взимат вътре в посолството.
Водещ: Ето това не го зададох.
Мартин Димитров: Ама защо да остават децата на летището? Имаме огромни посолства, огромни сгради, които не ги използваме по предназначение така или иначе, могат да вземат децата вътре. Не можах да разбера защо това не правят.
Водещ: Действително беше малко странно. Те коментираха, че поддържали връзка и им носели пакети с храна.
Мартин Димитров: Постоянно поддържали връзка. То и пощите поддържат постоянна връзка с някого. Но въпросът е, като имаме посолства и огромни сгради в повечето страни, не знам дали в Англия е голямо, но със сигурност има място да ги вземат децата вътре. Затова ги издържаме тия посолства.
Водещ: Създава се едно впечатление за двоен стандарт. В някои случаи се изпращат самолети, които да прибират български граждани, които бедстват, в което няма нищо лошо, така би трябвало да реагира държавата, обаче в други случаи, когато дори става дума за деца...
Мартин Димитров: Това е въпрос на елементарна култура. Не могат тези деца да ги оставят буквално на улицата или на летището, то е едно и също горе-долу, като могат да ги приберат.
Водещ: Добре, минаваме към темата, за която днес сте поканен в предаването ни. Волен Сидеров каза доста будещи интерес неща, между тях няколко изречения, които бяха свързани с това, че сините в момента били в спор с правителството, което ние виждаме по антикризисни мерки заради това, че извивали ръце, понеже искали министерски постове.
Мартин Димитров: Абсолютно несериозно. Абсолютно несериозно. Това, което наистина се случва, веднага ще ви кажа какво е. Забелязваме в последно време завой наляво, който прави правителството. Тръгна да обсъжда увеличаване на ставката по ДДС, увеличаване на здравноосигурителните вноски, което предизвика и сериозни спорове между нас. Тъй като ние никога не се приемали данъчни увеличения, особено пък в криза. И това предизвика цялата полемика и несъгласието, което го има нас и ГЕРБ. А за постове няма да коментирам, защото това е абсолютно несериозно. Не съм поставял този въпрос и не сме поставяли тези въпроси.
Водещ: Според същото това интервю обаче този въпрос сте го поставяли още изборите, а сега с нова сила.
Мартин Димитров: Преди формиране на правителството, след изборите юли месец, разбира се, бяха водени разговори, това е съвсем нормално. Тогава трябваше да каже ГЕРБ какво иска да прави - самостоятелно правителство или някаква друга форма. Ние казахме, че сме готови. Тогава беше сериозно да се обсъжда този въпрос. Сега не е сериозно да бъде обсъждан по този начин. Защото в крайна сметка ГЕРБ избра варианта на самостоятелно правителство, получи безрезервна подкрепа от "Атака" и в момента буквално не е сериозно ние да искаме да влизаме в коалиция с правителство, особено което не изпълнява антикризисните мерки, които ние предлагаме. Т.е. ако нямаме съвпадение по основните политики, ако нямаме съвпадение по основните реформи, до този момент ние нямаме никакво намерение да правим подобни предложения. Защото в крайна сметка политиката е най-важното нещо. И знаете ли, това, което трябва да бъде казано и е особено важно. Едно правителство, ако в първата година на своя мандат не започне ключовите реформи, то няма да ги направи. А вече минаха 9-10 месеца. Виждате в здравеопазването какво стана. Ами г-жа Начева за нея гласува парламентът само преди няколко месеца, вчера гледам, и тя обвиняема. То в здравеопазването всички ги арестуваха, вече не останаха свободни хора, както се казва.
Водещ: Вярно е.
Мартин Димитров: Може би...
Водещ: Ама чакайте сега, положително ли е, че ги хващат или не?
Мартин Димитров: Не, те хубаво, че ги хващат, ама защо ги назначават, преди да ги хванат. Защото в случая това правителство назначи г-жа Начева, след няколко месеца я хванаха. Т.е. няма лошо, че ги хващат, но трябва да се назначат хора, които първо в техния морал няма съмнение. Оттука да се започне. Второ, че имат смелостта да направят необходимите реформи. Не да се въвличат в някакви съмнителни операции, а да направят необходимите реформи. И пак искам да алармирам. Изтича първата година от мандата. Ако сега не започнат тези важни действия да се спре източването на Здравната каса, да се спрат тия далаверки с лекарства, които са толкова дразнещи и толкова неприятни, ако сега не се направи, това няма да се направи.
Водещ: Ама спирането на далаверките с лекарства не минава ли през обвинения за хората, които са правили тези далаверки евентуално?
Мартин Димитров: Без всякакво съмнение. Въпросът е да дойдат нови хора, които да разбутат тази система и да наложат ясни правила. Както ги има в нормалните европейски страни. Ясни и категорични правила. Защото не може, колкото и пари да дадем в здравеопазването в момента, те никога няма да стигат. Защото винаги ще се намерят схеми и схемички да изчезнат и да потънат някъде. И затова сега тази седмица ще гласуваме новия здравен министър. Ние сме, признавам ви, пред много тежка дилема. Защото кандидатурата...
Водещ: Какво мислите за кандидатурата на новия здравен министър?
Мартин Димитров: Кандидатурата, която ни се предлага, не ни убеди, че е решителният човек, който в тая тежка ситуация ще вземе юздите на системата и ще почне да решава проблемите.
Водещ: Защо, кое ви разколеба?
Мартин Димитров: Ами давам ви няколко примера. Аз съм убеден, че тя е изключителен лекар, без всякакво съмнение. Това не мога да го поставя под въпрос, не мога и да го коментирам. Но мога да ви кажа следното нещо. В една критична ситуация дамата отива на семинар по даден лекарски въпрос, в ситуация, в която цялата здравна система се тресе. И другото нещо. Не чух от нея убедителни аргументи как ще реформира сектора.
Водещ: Доразвийте. Грешка е, че е отишла на семинар.
Мартин Димитров: Не, не, не може сега в тази ситуация, да нямаме толкова време здравен министър и кандидатът да отиде на семинар, вместо да дойде пред парламента и да убеждава обществото, че има ясна програма как ще решава тия проблеми.
Водещ: Ама то малко тая информация около семинара изглеждаше по-различно. В смисъл на повърхността изглеждаше, че отива на семинар, а под повърхността се чуваха гласове, че не била харесвана от едно място, че имало разцепление в ГЕРБ, което беше отричано, обаче имаше изказвания от страна на представители на ГЕРБ, които се колебаеха в кандидатурата й. Така че може би беше просто един вид покриване на това, че има разколебаване по отношение на нея.
Мартин Димитров: Когато един министър не е успял, за съжаление г-н Нанев не е успял в здравеопазването. И когато една сфера е забатачена, буквално, след това трябва да бъде шампион. Човек, който ще се справи, който с първите стъпки ще спечели уважението на обществото, на медиите и ще му бъде даден шанс да работи. Това до момента не се получава. Затова ние ще имаме днес много тежък Национален изпълнителен съвет и ще мислим днес какво да правим с тази кандидатура, как да гласуваме, какво поведение да имаме в парламента, какво да поискаме. Но това е най-тежката сфера в момента, здравеопазването. И правителството не вади кандидат шампион. Това е много обезпокоително.
Водещ: А как беше извадена кандидатурата?
Мартин Димитров: Не мога да ви кажа.
Водещ: Не ви ли е известно?
Мартин Димитров: Не, не сме участвали в този процес въобще.
Водещ: Ама сигурно все пак в парламентарните среди сте чули.
Мартин Димитров: Не.
Водещ: Просто така?
Мартин Димитров: Което е и доказателство, че се занимаваме само с политика в момента.
Водещ: Добре, и всъщност какво ще направите, да го изчистим това, ще имате тежка среща днес, но какво ще направите?
Мартин Димитров: Много тежка дискусия.
Водещ: Няма да подкрепите кандидатурата?
Мартин Димитров: По-скоро мнението, което в момента надделява, е да бъдат поискани в кратки срокове решителни действия. И ако тези действия не бъдат изпълнени, ние да поискаме нов здравен министър. Т.е. да дадем известен карт-бланш, да дадем доверие за известен период от време и след това, ако не видим резултати, да не чакаме прекалено дълго, а да кажем, че нещата не се получават.
Водещ: Какви действия? Две или три може ли да кажете?
Мартин Димитров: Веднага да се спре източването на Здравната каса, веднага да се вземат мерки за спирането на течовете в здравеопазването през болниците...
Водещ: Е обвинение на върха на Здравната каса не е ли един аргумент в защита на това, че се прави...
Мартин Димитров: Безспорно, само че сегашният шеф на Здравната каса беше предложен от ГЕРБ. Това е проблемът. Иначе много е хубаво, че са предприети действия и че има констатирани нарушения. Това означава, че контролната система работи. Въпросът е, че сега, за да има оправяне на тази много тежка ситуация, трябва да се сложат хора, в чийто морал, пак казвам, никой не може да се усъмни и които няма да се подведат и няма да се поддадат на никакви схеми и схемички. Иначе това е омагьосан кръг. Ние можем всяка седмица да ги сменяме, защото има корупционни обвинения и тука да ме каните седмица и аз да ви викам, ами, да нов е, ами този, и него го хванаха. Къде ще му видим края на това?
Водещ: Добре, сините искате ли, имате ли хора, които бихте могли да предложите, качествени хора, които да заемат подобни постове?
Мартин Димитров: До момента, в който нямаме съвпадение на антикризисните мерки и нямаме съвпадение по реформите като принципи, защото в момента има различия, няма да предлагаме хора, това сме решили. Иначе бих ви казал друго нещо. Аз лично си представях новия здравен министър като мениджър, човек, който е управлявал много хора, правил е реформи, способен е на смели действия. Зная, че по някои негови действия няма получи в началото подкрепата на обществото. Ще трябва той да обяснява, че е прав, да стиска зъби и да се бори. Така си го представям. Лично аз.
Водещ: Но не го виждате.
Мартин Димитров: За съжаление не.
Водещ: В настоящата кандидатура.
Мартин Димитров: Не.
Водещ: Добре, а накрая коментар и за това, че сред обвинените има и човек, който е бил шеф на политическия кабинет на Станишев...
Мартин Димитров: А това мен не ме учудва.
Водещ: ... г-н Битолски. И един бивш зам.-министър.
Мартин Димитров: Не ме учудва въобще, тъй като знаете какви практики създаде тройната коалиция. Там ще гърмят бомби и след години, както се казва. Въпросът е друг. Поискахме последните две седмици изчистване на контролната система. Защото това, което беше направено, бяха внедрени хора от БСП на ключови контролни позиции, които да прикриват разни схемички. Това беше направено. Отговорност на сегашното управление е, че няма прочистване на тази система. И тя ако не бъде прочистена, ей така ще гърмят бомби през три месеца. И ще се окаже, че еди-кой си какъв бил, ще се намират нови сключени договори, за които никой не знае, пак ще ни викат в Министерски съвет, може даже и медиите да ги извикат на разпит в един момент в бъдеще и те да си кажат какво знаят.
Водещ: Защо не?
Мартин Димитров: Защото трябва да бъде оправена контролната система. И не да чакаме да бъдат сключени договори и след това да се хващаме за главите какво стана. Ако един договор е неефективен, това при един превантивен контрол веднага да е лъснало от самото начало и просто да не бъде сключен. Ей това искам да го водя в България.
Водещ: Кратък отговор. Вярно ли е, че Иван Костов е искал да бъде финансов министър сега?
Мартин Димитров: Не, не е вярно.
Водещ: Пак ви цитирам класика.
Мартин Димитров: Не, не вярвам.
Водещ: Не вярвате или, на една ръка разстояние сте от него?
Мартин Димитров: Пред мен не е казвал такива работи.
Водещ: Добре, благодаря ви много. Мартин Димитров, съпредседател на Синята коалиция.
Още по темата
28.11.2019
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
28.11.2019
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
28.11.2019
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
28.11.2019
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
14.11.2019
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...