Румен Христов: Това, което казваме, е повече съвет, а не критика или атака към правителството

19.04.2010
 
Интервю на Румен Христов, заместник-председател на СДС от регион Северен Централен за предаването на Българско национално радио, програма "Хоризонт", "Неделя 150".
 

Водеща Лили Маринкова: Продължаваме с други теми от седмицата. Антикризисните мерки на правителството - как се отнасят към тези мерки както отляво, така и отдясно. Най-напред г-н Румен Христов, заместник-председател на СДС, като напомням на слушателите, ако са чули, че Мартин Димитров, председателят на СДС, обяви официално вчера във Велико Търново, че няма да подкрепят антикризисната програма на кабинета от гледна точка на това, че тя не е ефикасна. Слушаме ви, г-н Христов.

 Румен Христов:    Добър ден на вас и на вашите слушатели. Всъщност ние ще подкрепим всички мерки, които биха били полезни за излизане на кризата, а те за съжаление от тези 60, изброени от правителството и договаряни със синдикати и работодатели, не са напълно ефективни. Ние няма да подкрепим мерките изцяло, не защото не бяха взети мерките на Съюза на демократичните сили и има някаква ревност в нас, а просто защото не очакваме ефекта, който трябва да се случи в обществото и държавата като цяло.

 Водеща: И това е казано безапелационно, не подлежи на никакви допълнителни обсъждания и договаряния, тъй като някои от опозицията, не, по-скоро от подкрепящата партия "Атака" ви обвиниха, че имате користни цели. Даже това беше свързано с един опит да се уточняват отношенията между една фраза на финансовия министър и ДСБ за подходящ обръч от фирми. Как гледате на такава прагматична гледна точка, че е възможно да се опитвате да поставите на масата ваши интереси?

 Р. Христов: Не, ние ултиматуми не поставяме. Съюзът на демократичните сили и "Синята коалиция" искат, имат желание правителството на г-н Бойко Борисов да успее. Колкото до тази фраза на финансовия министър г-н Дянков, взаимоотношенията се изчистиха. Доколкото знам, той се е извинил на двамата съпредседатели на парламентарната група на "Синята коалиция". Изтървана фраза, хубаво да не се изтървават такива фрази, но не това е въпросът. Нямаме никакви наши конкретни изисквания или извиване на ръце. Просто се притесняваме, че тези мерки няма да дадат нужния ефект. За нас опасното в случая е, че няма реформаторски действия и говорим основно за увеличаване на приходната част на бюджета, а нищо не говорим за така нареченото свиване на разходите на бюджета ни, защото, както казва премиерът Борисов, първо трябва да запушим кацата, от която изтича това, което наливаме в нея, а след това да мислим и за другите неща. Според мен миналата година на трудовата борса излязоха около 200-250 хиляди души, извадени основно от частния сектор. Както сме свидетели, нито правителството на г-н Станишев, което управлява 6 месеца от миналата година, нито правителството на г-н Бойко Борисов, което управлява пък втората половина от годината, не падна заради това, че имаше такава безработица. И когато говорим за криза, ние говорим за солидарност и ние считаме, от Съюза на демократичните сили, че трябва да има реформаторски действия и в обществения сектор, и според нас, ако бъдат извадени около 40-50 ненужни служители от обществения сектор, който възлиза на 480-500 хиляди души общо, няма да се случи нищо, няма да падне правителството, просто ще се реализира една голяма икономия, която би помогнала да се върже бюджетът като цяло.

 Водеща:  Тоест вие смятате, че вашата позиция би укрепила такъв един дух на по-голяма категоричност и на, така да се каже нещо, което може да послужи за добро.

 

Р. Христов: Точно така, да. Аз бих казал, че ние критикуваме, но на този етап повече съветваме, отколкото да атакуваме, т.е. това, което казваме, е повече съвет, а не критика или атака към правителството, защото в условия на криза да се предизвиква и политическа криза е просто неумело. Знаете каква е ситуацията в европейските страни. Там, където има ляво правителството, но то в момента управлява, получава подкрепа дори от десницата за реформаторските си стъпки, защото по някакъв начин тази криза трябва да бъде преодоляна. И обратно - там, където има десни правителства, нацията се консолидира около тях с цел излизане от кризата. Не е моментът в момента да се търси дестабилизация на правителство, да се ходи към предсрочни парламентарни избори и какво ще постигнем, ако отидем на такива предсрочни парламентарни избори. Въпросът е сега правителството да започне реформи.

Водеща: Благодаря ви за вашето участие.

 
 

Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...