Д-р Ваньо Шарков: Не съм убеден в познанията на проф. Анна-Мария Борисова за здравната система

15.04.2010

Д-р Ваньо Шарков, заместник-председател на Комисията по здравеопазване в парламента в ефира на радио „Фокус" по темата за предлаганата за нов здравен министър проф. Анна-Мария Борисова и за предложението на ДПС за ад хок парламентарен контрол.

Водещ: Според вас трябва ли министрите да бъдат препитвани всяка седмица, за да се проверят техните знания по актуални теми, както предлагат от ДПС?

Ваньо Шарков: В рамките на шегата, можем да го правим всеки ден, въпросът е какъв е резултатът и какъв е ефектът от това, защото в крайна сметка основната задача на подобно действие е да бъде постигнат конкретен резултат и по много от въпросите, които се поставят или питания, се взимат някакви конкретни решения или се държи сметка за нещо, което не е изпълнено и нещо, което не е направено като действия от страна на Министерски съвет. Така че, в този смисъл, едва ли има кой знае колко голямо значение това, че ще направиш някой да изглежда смешен, защото не се е подготвил по определена тема. Затова имат екипи, които трябва да ги подготвят и да бъдат извършени необходимите проверки понякога, за да се установи едно или друго нарушение и, за да се вземе конкретна административна мярка. Така че, тези извънредни препитвания няма да решат конкретни проблеми.

Водещ: Нека тогава сега да преминем към една по-здравна тема. Не мога да не ви попитам за проф. Анна - Мария Борисова, която е предложена за нов здравен министър. Какви са впечатленията ви от нея, след срещите, които сте имали?

Ваньо Шарков: В интерес на истината, аз не бях чувал за нея преди да беше предложена за министър. Видях я на два пъти тази седмица. Единият път в понеделник, когато разговаряхме, и другият път беше вчера сутринта, когато обсъждахме нейната кандидатура в парламентарната група и тя дойде, за да отговори на въпросите, които ние имахме към нея. В крайна сметка това, което мога да кажа като лично впечатление, и вече го казах пред някои от вашите колеги, тя се представи значително по-добре вчера, отколкото първите й медийни изяви. Явно е имало допълнителна подготовка, за да може да се отговаря на конкретните въпроси. В интерес на истината, продължавам да имам някои лични притеснения. Но това, което мога да кажа на първо място като положителни черти или онова, което беше може би доброто от вчерашната среща - това е, че имаше една доста изразена воля за реформиране на здравния сектор. Не знам какво е покритието на тази воля, но беше демонстрирана такава и има хъс за действие, който явно не е от сега, от номинацията, а може би е от преди. Имаше една демонстрирана почтеност и заявена категорична подкрепа от страна на премиера. Притесненията ми идват от това, че нямам категоричната убеденост в обема на нейните познания по здравната ни система. Второто,  въпросът, който е най-важен, всъщност е нейният управленски и административен опит, нейният мениджърски потенциал, нейните мениджърски умения, защото аз й казах и още по време на първата среща - в момента тя трябва да излезе от медицината и да влезе в здравеопазването. Двата сектора са коренно различни, макар да имат общи неща помежду си. И в този смисъл малко буди недоумение у мен предпочитанието да се направи конгресът пред това да се поеме веднага постът, защото виждаме, че един сериозен проблем в момента този с детските ваксини.  

 Водещ: Има ли подкрепата на Синята коалиция премиерът с тази кандидатура?

 Ваньо Шарков: Това ще се реши в следващите дни. Вчера до самото ни влизане в залата разговаряхме с нея, така че благодарение на конгреса по ендокринология в Пловдив, имаме достатъчно време да вземем своето решение.

 Водещ: Проф. Борисова заяви, че първото нещо, с което ще се заеме е проверка откъде има течове в системата. Това ли е най-наложителното в момента?

Ваньо Шарков: Вижте, вчера и по време на срещата си с нея, аз й казах, че в момента, в който влезе в сградата на Министерството на здравеопазването първото нещо, с което ще се сблъска, това са неразплатените възнаграждения на лечебните заведения за болнична помощ. Те не са получавали от януари месец до сега никакви възнаграждения, т.е. на тях им е платено само за януари, а някои от болниците е платена и половината сума за януари. И тя трябва да намери финансовия план за излизане от тази криза. Такъв финансов план в момента няма. Не знам какви взаимодействия трябва да бъдат направени между трите институции, като Министерството на финансите, здравеопазването и НЗОК, но ако те не бъдат направени, ако те не работят заедно и в екип, тази финансова криза ще продължи. Отговорът на проф. Борисова беше, че тя първо ще провери за какво са направени разходите. Това не е  начинът, защото ако не се намери механизъм, тези лечебни заведения ще бъдат притискани от доставчиците не само на медицински стоки, консумативи, лекарства и т.н., а от доставчиците на ток и вода. И когато те бъдат поставени в такава кризисна ситуация на безпаричие, ще се отрази върху цялата система. Трябва да се работи бързо и спешно и ако не бъде намерен механизъм, няма да има сериозно решение.


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...