Димо Гяуров: Като какъв Доган консултира за 1,5 милиона?Като даскал ли?

31.03.2010

Интервю на Димо Гяуров, депутат от СДС и председател на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика за в-к "24 Часа".

Г-н Гяуров, защо комисията за борба с корупцията се намесва в разследването на скандала "Цанков камък"? Нали и прокуратурата ще го проверява?

- Не мога да кажа дали някой от компетентните органи действително е започнал проверка и до какви резултати е достигнал. А комисията няма как да не се самосезира, защото темата предизвика много широк обществен интерес. Освен това самият закон за разкриване и предотвратяване конфликта на интереси ни задължава да се самосезираме. Става въпрос за длъжностно лице от кръга на конкретно изброените в закона, които подлежат на проверка за такъв конфликт. Изнесоха се твърдения, свързани с получаване на много значими суми от г-н Ахмед Доган. Което за нас се явява конкретен повод.

Затова комисията единодушно реши, че проверка за конфликт на интереси е необходима и ние я стартирахме. Основен аргумент е, че представители на ДПС не само не отрекоха твърденията в публичното пространство, а потвърдиха, че сумата от 1,5 млн. лв. по договори за поръчка са получени от г-н Доган.

Сега предстои да изискаме документи и доказателства. Първо ще трябва да се снабдим с въпросния договор.

Смятаме да разгледаме документацията по проекта и да поискаме от всички институции и ведомства с отношение към проекта "Цанков камък" и цялата каскада какви проучвания са правени, кой какъв принос има, дали сред тези хора попада и г-н Ахмед Доган, той участвал ли е с някакви научни разработки и дали са имали те отражение по започването и приключването на проекта.

Смятаме да изясним и собствеността върху въпросния Институт за минно дело, от който г-н Доган е получил плащания. Дали е изцяло частен, или има държавно участие. Много е важно дали институтът е получавал някакви средства от държавата - по държавни поръчки или по други начини. Едва тогава ще можем да направим извод наличен ли е, или не конфликт на интереси.

- Ще викате ли на изслушване шефа на института Николай Вълканов?

- Това е абсолютно необходимо. Той е човекът, който трябва да ни предостави договора с Ахмед Доган. А и неговите обяснения са изключително важни за изясняване на фактическата обстановка около реализацията на въпросния труд. Сигурно той най-точно може да даде отговор какво е наложило необходимостта да се възложи подобна разработка на г-н Доган.

- Как си обяснявате, че ключов човек като него мълчи по въпроса?

- Няма нужда да си го обясняваме. Може би смята, че трябва да изложи вижданията си първо пред компетентните институции. Нашата комисия е удачното място.

- Не прозира ли в активността на комисията ви някакъв политически реваншизъм? В партиите от мнозинството отдавна чакате Доган "да ви падне".

- Не може да става дума за такова нещо. Още повече че съставът на комисията от миналата седмица е попълнен и с представител на ДПС - г-н Камен Костадинов. Той беше известен за заседанието. Аз очаквах да присъства и да вземе отношение, все пак го направи вече пред медиите. Не виждам какво го е притеснило. Но си е негово право да не участва. Няма да се изненадам, ако е бил инструктиран за това.

- Защо с изявленията си предпоставяте, че в този скандал има извършено престъпление?

- Нищо не предпоставям. Опитваме се да дадем разумно обяснение за сключването на този договор, както и да намерим разумно основание за получаването на такава голяма сума. Аз не си правя никакви илюзии, че г-н Доган разбира от каскади и хидрология. Затова търся друга причина за такова крупно възнаграждение.

Дайте си сметка, че не са много консултантските договори, по които се получават 1,5 млн. лв.

Нека видим договорите и да получим резултатите от проверките. Но ако подобна разработка не е налична или пък не е ползвана от възложителя или държавата при реализацията на проекта, то тогава възниква въпросът защо са платени тези пари. Най-простото обяснение би могло да бъде за оказване на въздействие върху държавни органи да вземат едно или друго решение в полза на частен интерес. Или опит да се узаконят средства, които всъщност се получават на друго основание.

Това си е пране на пари.

Тогава вече би могло да се говори за престъпление.

- Тезата на ДПС е, че всеки продукт струва толкова, колкото някой е готов да плати за него.

- Разбира се. Но веднага възниква въпросът защо и откъде е тази склонност на една частна фирма да плати на Доган подобен хонорар. И той като какъв по-точно извършва такива услуги? Като даскал ли? И дали няма друга, скрита от публиката, причина за това.

- Също така твърдят, че научният труд на Доган няма нищо общо с държавния проект "Цанков камък".

- Това твърдение още повече задълбочава евентуалните съмнения, че парите са заплатени за друг вид услуга.

- Смятате ли, че Доган е наивник и ще тръгне да регистрира и подписва договори за мръсни пари?

- Не бих си позволил да раздавам квалификации на който и да е политически лидер. Освен това не знам какво точно е регистрирал. Предстои да научим това от НАП. Повтарям - отговор на многото висящи въпроси ще има чак след като се снабдим с всички документи, извършим проверките и изслушаме г-н Доган. Длъжни сме по закон да му дадем тази възможност. Едва тогава ще стане ясно дали г-н Доган е наивник, или е нещо друго.

- А той длъжен ли е да се яви?

- Законът предвижда това като възможност в полза на лицето, което се проверява. Идеятае да изчисти името си и да даде всички необходими разяснения.

- Ще проверявате ли евентуални плащания на Доган и ДПС към журналисти предвид обвиненията му в корупция към конкретен представител на медиите?

- На този етап това сякаш не е наша работа. Ако обаче имаме достатъчно достоверни данни, че това се е случвало, аз ще поставя и този въпрос пред комисията. Темата за връзките между журналисти и политици, за участието на медиите в правенето на политика, е много важна и тя заслужава да бъде разгледана отделно. Още повече че обществото отдавна има съмнения за много мръсно бельо, затворено в този шкаф.

- Защо скандалът тръгна от медия, а не от институция?

- Може да тръгне отвсякъде. По-точно от всеки, който разполага с договора. Аз лично съм малко изненадан, че толкова дълго време той е останал без съответното внимание от множеството контролни и правораздавателни органи в държавата. Мога да си го обяснявам по много начини, но не искам да си позволявам политически анализи.

- Правилникът на парламента не забранява депутатите да извършват консултантска дейност.

- Разбира се, стига това да не предпоставя конфликт на интереси. Ако самото консултиране е по правилата, не е нарушение. Отварям скоба, за да обърна внимание, че в първоначалния вариант на закона за конфликт на интереси на консултантските договори бе отделено особено внимание и на тях се гледаше като на потенциален източник на такъв конфликт. В окончателния вариант на закона, приет от предишното Народно събрание, това отпадна.

- Ще проверявате и сигнал срещу лидера на "Атака" Волен Сидеров. За какво точно става дума в него?

- В сигнала има твърдение, че г-н Сидеров е принуждавал част от народните представители в сегашната ПГ на "Атака" и част от кандидатите за такива да подписват документи, свързани с гарантиране на някакъв вид парични вземания. Но и по тази тема ще изслушаме всички заинтересовани лица. Ще поискаме и информация от Върховната касационна прокуратура, тъй като според сигнала там вече е започнала такава проверка. Щом имаме яснота, ще информираме българските граждани, тъй като този въпрос също е от сериозен обществен интерес.

- Сидеров от своя страна е внесъл сигнал със сходни обвинения срещу Яне Янев. С него ще се занимавате ли?

- Да, постъпи такъв сигнал. Но с него тепърва ще се запознаваме и ще решаваме дали да извършим проверка.

- Какво излиза - депутати си играят с големи пари?

- Не знам дали става въпрос само за игра с големи пари, или и за опит да бъдат държани в подчинение депутати. Тъкмо това ще изясняваме.

Интервю на Калина Влайкова в-к 24 Часа

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...