В медиите
Мартин Димитров: И импийчмънтът е мярка срещу кризата
Интервю на председателя на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров за в-к "Труд".
Г-н Димитров, защо чак след цели 9 месеца ГЕРБ разбра, че има огромен бюджетен дефицит заради договори на предишния кабинет?
- Тройната коалиция в края на мандата си заложи капан, в който Бойко Борисов се улови, за съжаление. Сключват над 140 договора за над 2 млрд. лв., подписват за АЕЦ „Белене", за проекти като „Цанков камък". И го правят с ясното съзнание, че пари няма. Защо го правят? Ясно им е, че си отиват от власт и идеята им е била първо да харчат като за последно и второ - да провалят следващия. Тук Борисов допусна стратегическата грешка да не ревизира наследството си още с идването на власт. Ако този одитбеше направен, състоянието на страната щеше безспорно да се пише на сметката на старата власт. Сега одитът и обвиненията не звучат така автентично. ГЕРБ закъсня.
- Повечето бивши финансови министри говорят, че да наследиш договори, които се плащат следващата година, е съвсем нормална практика.
- Да, но стореното от тройната коалиция е все едно семейство да знае, че настъпва криза, че няма даима пари за хляб и в този момент да сключи 5-6 лизингови договора за кола, хеликоптер, телевизор... Това са направили. Когато е било ясно, че парите за хляб може и да не стигнат, те са сключвали договори на килограм! Вече съм сигурен, че целта е била да прецакат следващия. И после с гордост да обясняват: „Да, по наше време имаше и кражби, ама не докарахме държавата дотам да не може да си планира бюджета". Било им е ясно, че който и да управлява след кабинета „Станиев", все ще се справи по-добре.
- Вие от „Синята коалиция" нали сте коректив, защо не ги казахте тия работи по-рано?
- Напротив, през цялото време настоявахме! Още преди изборите обещавахме ревизия на тройната коалиция, после всеки ден призовавахме да се случи незабавно. Не стана и започнаха да никнат скандали. Днес е „Цанков камък", утре ще гръмне за АЕЦ „Белене" и т.н. Но в началото някак изглеждаше, че правителството не иска да изостри тона спрямо предишното управление. Може би затова процесите се забавиха толкова.
- На какво може да се е дължало такова великодушие на Борисов?
- Нямам обяснение. Но поголемият проблем е, че ГЕРБ не очакваха толкова тежко наследство и се оказаха неподготвени за това.
- Неподготвени от незнание какво заварват, като банка кадри или?
- Като решителност на политиката, като хора. Още имам чувството, че правителството се напасва. Лошото е, че докато трае това, държавата е без антикризисна програма, без ясни мерки и ситуацията се влошава постоянно. СДС написа антикризисна програма, предложихме я. Кабинетът няма. Вместо това се нагледахме на официални и неофициални срещи на тристранния съвет, на изпуснати отнякъде мерки, които се менят с часове. Няма ясна визия какво правим. Това е много страшно. Ако имаше стратегия, поне хората щяха да имат някаква сигурност, знаейки, че този, който държи кормилото, знае какво прави.
- Има анализатори, според които изпускането на идеи за сондаж и съобразяването с хората не е лошо. Било гъвкавост.
- Това е все едно кораб да е в открито море, да е пробит, да събира вода и екипажът да тества добре ли е да вдига и сваля платната, да хвърля и да качва греблата. Но никой не изпомпва водата. Неяснотата в политиката е голяма грешка.
- Като говорим за антикризисни мерки, ето, засега се отказаха да вдигат и ДДС, след като се надигна недоволство.
- ДДС не трябва да се увеличава. Категорично. Тъкмо има някакви сигнали, че икономиката тръгва да се измъква, а с това ще се убие потреблението. Това значи да се убие пазарът. Това автоматично води до фалити, а оттам и до по-висока безработица. Тоест негативният ефект би бил три в едно. Не бива да се пипа и плоският данък, реформа, която СДС първи внесе в парламента и отне години, за да се прокара. И говоря пак за това, защото решенията за мерките не е ясно дали са окончателни. СДС
продължава да е против мерки на парче, а усещането е, че се работи така.
- Данък „Лукс" е найустойчивата идея на правителството, „за" ли сте?
- Ако някой мисли, че това ще доведе до повече приходи в бюджета - аз съм „за". Но няма да стане. Ако облагаш депозитите на хората, тези депозити ще избягат другаде. Ако облагаш коли, яхти - те също ще бъдат регистрирани другаде.
Единственото, което не може да избяга, са къщите. Но данъкът върху тези имоти е общинска политика. Струва ми се, че данък „Лукс" е повече популизъм, а не реална политика.
- Казахме ли довиждане на идеята да влезем в преддверието на еврозоната? Борисов това намекна.
- Въпросът е друг. Целта трябва да стои, независимо дали ще е постижимо тази година да влезем в преддверието. Влизането в еврозоата на България е много важно по една причина - ще паднат чувствително лихвите по кредитите. Банките ще могат да взимат пари директно от Европейската централна банка. По-ниските лихви означават веднага по-висока ликвидност на фирмите и на домакинствата.
- Премиерът наскоро дори намекна за гръцки вариант. Толкова ли е страшно?
- Положението е много тежко в момента. Но ситуацията още е управляема. Ако дълго време продължим с пускане на едни идеи, коментиране на други без ясна визия, ситуацията може да се стане неуправляема.
- По повод липсата на мерки срещу кризата президентът Георги Първанов каза, че единствената мярка, около която четворната коалиция на ГЕРБ се обединила, явно е неговият импийчмънт. Така ли е?
- Това показва напредък при президента, щом вече оценява, че искането за импийчмънта му е реална антикризисна мярка. Което е добре. Защото, вместо да се държи като обединител на нацията, Първанов предизвика политически скандал насред кризата. На мен ми се случва за втори път да се подписвам под искане за отстраняване на Първанов. И имам постоянен мотив - принадлежността му към Държавна сигурност. В XXI век е време България да е европейска държава, а това не може да стане с ДС под мишница. И представете си как Първанов ще обикаля страната и чужбина с ясното съзнание, че 162ма депутати смятат, че трябва да напусне поста. Независимо какво ще реши Конституционният съд.
- Мирише на проблем в „Синята коалиция". СДС гласува против промените в НПК, позволяващи да ни съдят само по тайни свидетели и СРС. А партньорът ви Иван Костов се изказа „за". Не си ли говорите?
- Много сериозно си говорим. Доколкото помня, колегите, с изключение на г-н Костов, също не бяха съгласни с поправките. Аз като демократ смятам, че трябва да бъде спирана полицейската държава. В миналия парламент БСП и ДПС постоянно ни пробутваха полицейски мерки. Сега не мога да приема хора да бъдат съдени само по подслушани разговори и тайни свидетели. Разбира се, че съдът трябва да е лоефективен, но полицейската държава не е решението. Това е наклонена плоскост.
- Защо ГЕРБ се плъзга?
- Може би в желанието си за борба срещу престъпността, не се замислят, че засягат основни правила на демокрацията.
- Една от мерките, които са в програмата на СДС за кризата, е актуализация на бюджета. Аз обаче помня, че „Синята коалиция" подкрепи този бюджет. Къде е вашата отговорност, че той се дъни, че има огромен дефицит, че има спад в събиаемостта на приходи?
- Проблемът е друг. На първо място актуализация на бюджета трябва да бъде подготвена сега, за да се направи юни месец. Проблемът не е толкова в самия бюджет, колкото в това, че ревизията на наследството закъсня и сега започнаха са се явяват всякакви ями и дупки.
- Да разбирам ли следното - правителството написа бюджет, без да знае какво е състоянието на държавата. А„Синята коалиция"го подкрепи, въпреки че е писан „на сляпо".
- Поради липса на опит и на ясна стратегия ГЕРБ паднаха в капана на тройната коалиция, за който говоря.
- А думите на Борисов, че никой няма да има по-висока заплата от него в бюджетния сектор, подкрепяте ли?
- Като го чух това, се замислих за следното. Аз смятам себе си за приличен икономист, да речем. Получавам си заплатата от парламента в момента. Но един хирург например днес прави три операции и спасява три живота. Сигурно в политиката има напрежение и стрес, но вярвам, че хирургът върши по-отговорна работа от нас. Така е в моите очи поне. Такива хора спокойно може да взимат повече пари от премиера. Едно е да бъдат спрени кражбите в здравната система. Да, тук премиерът е прав и това трябва да се прекрати незабавно.
Интервю на Лилия Цачева в-к Труд
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...