В медиите
Мартин Димитров: АЕЦ "Белене" не ни трябва
Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за предаването на Нова телевизия", "Здравей, България".
Водеща Лора Крумова:Сега ще си поговорим за енергийни проекти и енергетика на, надявам се, разбираем език. АЕЦ "Белене" е темата. Езеро за шарани или централа, построена с европейски пари? Играта на думи, всъщност тя не си е игра на думи, беше на Бойко Борисов, който вчера направи едно посещение на строителната площадка на централата заедно с енергийния министър Трайчо Трайков и шефа на НЕК Красимир Първанов. По тази причина поканихме Мартин Димитров, добро утро. . .
Мартин Димитров:Добро утро.
Водеща:... в качеството му на председател на Комисията по икономика, енергетика и туризъм в Народното събрание. Вчера беше казано това, което вече споменахме, а именно, че премиерът се обяви всъщност против изграждането по този начин, по който в момента, само с руско участие. . . Или с европейски пари, или щеловим риба там. Знак за какво беше това?
М. Димитров:Добро утро, първо. Кабинетът няма до момента ясна позиция по"Белене". Има едно лъкатушене - хайде насам, хайде натам. Твърде важен е този проект, за да няма ясна позиция. Позицията трябва да бъде следната, позиция, която пази интереса на хората в България, а именно - докато няма цялостно финансиране, не може да започва проектът АЕЦ "Белене". Тоест, ако. . .
Водеща:Вчера звучеше доста категорично. . .
М. Димитров:. . . ако има малко пари, независимо кой ги дава, не може дазапочва строителството на атомна централа. Защото те като свършат, какво правим? Тоест аргументът - там са дадени някакви пари и са загубени, не е аргумент да бъдат дадени още пари и те също да бъдат загубени. Това е малко като в хазарта - понеже си загубил едни пари, хайде да отидеш и да загубиш още повече. Тоест до момента, в който няма цялостно финансиране, този проект не трябва да бъде реализиран.
Водеща: Какво имате предвид под цялостно финансиране? От едната страна са. . .
М. Димитров:Струва десет милиарда.
Водеща:. . . руските пари, от другата страна са европейските пари,
които не идват. Какво значи цялостно?
М. Димитров:Струва десет милиарда евро. Да е ясно кой ще ги даде тези пари. Няма желаещи, няма желаещ инвеститор. Гледаме наляво, надясно, напред, назад - инвеститори няма. Само Русия предлага едни два милиарда евро, други няма, други желаещи няма. При товаположение докато няма цялостно финансиране, тези десет милиардакой ще ги даде, е несериозно да се продължава. Иначе просто качваме мизата, ставаме като хората, които играят хазарт, които губят пари и продължават да губят пари, без да е ясна идеята защо го правят.
Водеща:Но блъфират.
М. Димитров:Но блъфират, да, но блъфират.
Водеща:Добре де, но премиерът беше ясен вчера, той каза, че без европейски пари няма да стане изграждането. И другото, което каза, е, че се водят преговори в момента. Водят ли се такива?
М. Димитров:Само че нека да се разберем - европейски пари, които да финансират изцяло този проект, това е вече. . . това е цялостна позиция, а не някакви европейски пари. Защото може би някакви европейски пари по малко оттук-оттам може да има, но за цялостнофинансиране на проекта няма.
Водеща:Тоест останалите колко трябва да бъдат дадени. . .
М. Димитров:Общо е десет милиарда. Още осем откъде ще дойдат? Предвид състоянието на българския бюджет не искам и да си го помислям, че някой си прави сметката от бюджета да финансираме АЕЦ "Белене", защото няма, няма да стане, няма да има пари за пенсиибуквално, ако някой си ги мисли тези неща. Това не можем да го допуснем.
Водеща:А защо казвате, че няма единна позиция? Симеон Дянков преди известно време се обяви против изграждането на "Белене", вчера премиерът заедно с ресорния министър беше там и също казаха, че няма да се случи по начина, по който се предлага в момента. Какво по-категорично трябва да се случи от това?
М. Димитров:Единната и ясна позиция е следната. . . Някой би ли започнал, според вас, да строи вашата сграда на "Нова телевизия", в която сме тук, ако има пари само за няколко камери, без да има пари за самата сграда, за операторите, за режисьорите, за всичко? В смисъл, очевидно не би трябвало да си прави телевизия, нали така? Тоест, ако има пари за две камери само.
Водеща:Някои хора теглят кредити.
М. Димитров:Да, ясно, но кредитът също е форма на финансиране.
Водеща:Да.
М. Димитров:Тоест без да е. . . Позицията е следната - без да са ясни откъде ще дойдат парите като цяло, да не го правят. И другият много важен въпрос, събираме информация. . . и искам да се отговори ясно и категорично от страна на кабинета на следния въпрос - сигурно ли е, че дължим неустойки на руснаците? Защото.
. .
Водеща: Това е основно. . .
М. Димитров:. . . защото може да се окаже, че те също не са изпълнили сроковете за производство на оборудването, което. . . ако е такаи е вярно това, трябва да бъде проверено, ако това е вярно и ние не дължим неустойки, аз не виждам защо продължаваме.
Водеща:Различни енергийни експерти на различни лобита ни плашат с неустойки. Вие откъде имате информация, че всъщност. . . понеже руската страна нарушава договора, ние можем също да го нарушим?
М. Димитров: Събираме информация откъде ли не, нямаме всички документи. И това е другият проблем. Трябва да бъде направен пълен одит на този проект, тоест външни лица, а не част от октоподи, енергетики, лобисти, да проверят какво е дадено, първо, по този проект, доколко това е целесъобразно, доколко има нарушения, ако има - прокуратурата веднага трябва да се задейства, и да се види освен това от един външен анализатор, обективен, с репутация, доколко дължим наистина неустойки. Този въпрос за мен е изключително важен.
Водеща:Заговорихте за една сума от 0.5 милиарда лева като неустойки.
М. Димитров:Това са слухове. Знаете, неустойки се дължат при определени условия. Настъпили ли са тези условия или не са настъпили? Тоест една страна трябва да е изрядна в своите ангажименти, за да поиска неустойки. Изрядна ли е? Според нас това не е сигурно.
Водеща:Вчера Надежда Нейнски, която включихме по телефона от Брюксел, коментира едно, така. . . коментира посещението на Цецка Цачева в Москва като сигнал за това, че българската страна продължава да води преговори с Москва на фона на това пък че се опитваме в Брюксел някакви неща да договорим, което не било, как да го нарека, феър плей.
М. Димитров:Г-жа Нейнски е докладчик по даването на заем за "Козлодуй", който заем ще бъде използван в няколко направления, но е важен за по-доброто финансово състояние на централата. Но има няколко неща, които са особено важни. Първо, Дянков стана обект на всички тези атаки след като беше единственият министър с категорична позиция срещу "Белене". Това никой не трябва да го забравя. Следващото нещо - нека да запазим пети и шести блок на "Козлодуй", което ще стане с инвестиция и модернизация. Никой не говори по тази тема. И според мен въпросният "Октопод" с голямо удоволствие чака да бъдат затворени тези два реактора и тогава да кажат - ето, затова ни трябва "Белене". Но с инвестиция и модернизация пети и шести блок могат да работят може би и 10 години след 2020 г., т.е. до 2030 г. Това е основната цел на СДС- каквото е направено, да работи по-дълго, да го запазим, а не да чакаме последния момент и да стане като трети и четвърти блок на "Козлодуй", да кажат - ама то няма какво да се прави, много съжаляваме, извиняваме се, но ще ги затворим. Това не трябва да се допуска.
Водеща:За трети и четвърти и предишни правителства имаха вина.
М. Димитров:Това не трябва да се допуска. Пети и шести блок трябва да
работят максимално дълго.
Водеща:Добре де, казахте обаче нещо, което вчера и Надежда, още ми е трудно фамилията да я сменям, Нейнски също каза, а то беше за това, че атаката срещу Дянков е била заради твърдата му позиция за АЕЦ "Белене". Сега и премиерът се включва с такава твърда позиция. Какво следва от това - атака и към него?
М. Димитров:Ще видим по този въпрос какво ще стане. Но това, което забелязах аз, е, че в седмицата, в която имаше голяма дискусия в парламента по "Белене", единствено Дянков зае твърда позиция. Той каза, че бюджетът не може да го понесе. И аз я разбирам тази позиция. Той отговаря за стабилността на държавата. Ако бюджетът, както е тръгнал, вие нали видяхте, над милиард дефицит в края на февруари, това означава, че. . . Все едно едно семейство в момента, в България едно семейство, което едвам връзва двата края, и някой казва на това семейство - нищо, че едвам си купувате хляб, но защо не си купите хеликоптер. Това семейство трябва да попита - ама за какво ни е този хеликоптер, като нито можем да му купим бензин, нито знаем да летим, нито нитрябва? Това е "Белене" за България в момента. Ние едвам свързваме бюджета . . .
Водеща:Тезата за енергийна независимост.
М. Димитров:Е, как ще станем енергийно независими, като ние сме зависими от Русия, купуваме си атомна централа от Русия, гориво от Русия. Как ставаме точно енергийно независими? Ставаме още по-зависими по този начин, усилваме зависимостта на практика. .
.
Водеща:При това положение като председател на тази комисия, свързана с тези въпроси, какво ще направите?
М. Димитров:Няколко неща. Първо, искаме да бъде извадена истината наяве
до края. До момента какво постигнахме, тук трябва да призная заслугата на Министерство на икономиката, извадихме, че централата не струва 3-4 милиарда евро, а струва 10 милиарда евро. Другото - трябва да видим сега този милиард, дето е похарчен, за какво е похарчен, на базата на един независим одит,защото ще се окаже, че тези пари, част от тях, съм убеден, не са правомерно похарчени.
Водеща:А как?
М. Димитров:Ами, на принципа на. . .
Водеща:За какво?
М. Димитров:За много съмнителни неща. Но ние не сме нито следователи, нито прокурори. Някой друг трябва да свърши тази работа, компетентните органи.
Водеща:
Сигналите ни за какво са?
М. Димитров:
За неправомерни разходи.
Водеща:
Комисионни?
М. Димитров:Трябва да бъдат проверени. Трябва да бъдат проверени докрай и да се каже пред цялото общество къде е отишъл този милиард. Това е другият много важен въпрос.
Водеща:Всъщност под правомерни разходи имате предвид и комисионни, така ли?
М. Димитров:Имам предвид всякакви възможности. Най-важното е, че дадени
са много пари и срещу тях няма резултати, няма и проектна компания. . .
Водеща:И още?
М. Димитров:И след това, най-важното, трябва да имаме стратегия и визия,не да се действа на парче, това ще искам като председател на икономическата комисия. Не може хрумнало им на едни хора - хайде да си правим тази седмица атомна централа. Трябва да видим общия баланс. Защото знаете ли какво показаха дискусиите, които до момента направихме в икономическата комисия - че за вътрешното потребление на ток "Белене" не ни трябва. А за какво се прави? Защото сме щели да бъдем енергиен център на Балканите,Европа, света, галактиката и т.н. и да изнасяме ток. И аз питам- добре, за кого ще го изнасяме този ток? Ами, съседните на България страни, те ще купуват масово, защото нямат избор. Като въпросът е - ама, не правят ли и те собствени мощности? Правели,ама, нямало как, щели да купуват и от България. Ама, това е само една хипотеза. Както имаше един виц, дето питали един борец какво било това, той вика - това е само хипотенуза, нали, вместо хипотеза. Това е само хипотеза, няма ясни пазари. Няма кой да го купува този ток, а ние ще влагаме 10 милиарда евро. Това е другият въпрос, който в икономическата комисия трябва да бъде изяснен - без пазари защо се прави този проект.
Водеща:Искате ли да видите договора, защото казахте, че неустойките са нещо, което интересува в момента. . . по тази тема е основно.
М. Димитров:Договорът трябва да бъде максимално публичен, защото в крайна сметка, г-жо Крумова, това не е някой да си купува колело, това е ангажимент, който. . . нашите деца и нашите внуцище има и те да плащат по него. Една атомна централа трудно се строи, скъпа е и трудно се затваря след това. Това са разходи в следващите 30-40 години. Кой ще плаща? Ако се окаже този проект ненужен, кой ще плаща? Нашите деца и внуци.
Водеща:Накрая да ви питам защо премиерът отиде вчера там. . .
М. Димитров:Ами, отишъл е да види какво става. Това не е лошо. Трябва да
се отиде. . .
Водеща:Не е лошо. Но защо не преди един месец, преди два. . .
М. Димитров:. . . на място да се види.
Водеща:. . . месеца, защо сега?
М. Димитров:Хубаво е да се ходи и да се види на място как е положението.
Водеща:Това е, така, хубав отговор, но не отговаря на основното.
М. Димитров:Питайте го него. Него го питайте. Трябва да го питате - г-н премиер, защо чак сега отидохте.
Водеща:Според вас е чак сега, трябваше по-рано?
М. Димитров:Според мен правителството трябваше още в първоначалния етап да има една категорична позиция, особено. . . пак ви казвам, държавата е в позицията на семейство, което едвам свързва двата края. При това положение да се правят ексцентрични и ненужни разходи е за мен абсолютно недопустимо.
Водеща:Докъде стигнахте с правителството с тези мерки, които предлагате, антикризисни, а и това, което самото правителство прави? Кристалина Георгиева преди два дни каза, че посоката е като в тангото - две напред, една назад, така се движела.
М. Димитров:Това, което е най-важното да бъде направено в момента, ние искаме национален антикризисен щаб, който да работи за актуализация на бюджета някъде юни месец. Трябва да се види много внимателно и много честно и откровено кои разходи в държавата могат да бъдат отрязани. Защото вместо да стигаме до гръцкия сценарий, да се намаляват заплати и да се замразяват пенсии, по-добре е да се види бюджетът сега и всичко излишно да бъде изрязано. Има много излишни разходи. Това трябва да бъде направено с една сериозна група, в която да участват всички парламентарно представени партии, синдикати, работодатели. Знам,че не е лесно, не е прост въпросът. . .
Водеща:Въпросът е дали ще бъде прието и как ще бъде прието от хората.
М. Димитров:Няма друг ход.
Водеща:В Гърция и в Румъния виждате какво става, започва да пламти там. Тук тлее, а и ще пламне всеки момент.
М. Димитров:Знаете ли, г-жо Крумова, ако на хората им кажем така - махаме неефективните разходи, а не режем на всички по малко, тоест гледаме коя агенция не ни трябва, гледаме коя структура не ни трябва, гледаме от кои неща можем да се лишим, а не на всички хора и на най-работещите да им отрежем по малко. . .
Водеща:Кои са нещата, от които на първо време можем да се лишим според вас?
М. Димитров:Трябва да видим, да речем, капиталовите разходи на министерствата, кои не са необходими. Тоест в условия на криза необходимо ли е да си купуваме хеликоптери, да речем, или пък фрегати. Трябва да се види кои от тези разходи могат да бъдат замразени или отложени, или въобще да бъдат спрени на този етап.
Водеща:Звучи хубаво, но знаете, че към всеки от тези разходи има
съответни неустойки или поне. . .
М. Димитров: Зависи.
Водеща:. . . сянката на неустойките.
М. Димитров:Зависи, всичко може да бъде предоговаряно и е въпрос на воля
и на позиции. Всичко може да бъде предоговаряно. В момента българският бюджет, за да оцелее през 2010 г., трябва всичко излишно да бъде ограничено и юни месец да се актуализира бюджетът. Защото в сегашния му вид няма да издържи. Трябва ни нов бюджет с много по-малка разходна част, така че да имаме стабилност 2010. Трябва да опазим. . . в момента това е големият въпрос - да опазим стабилността, защото иначе рискуваме висока безработица, рискуваме хиляди фалиращи фирми, което е страшно и трябва да го избегнем на всяка цена.
Водеща:Да ви вкарам в един задочен диалог. След малко на вашето място сяда Стефан Гамизов, енергиен експерт. Имате ли въпрос към него?
М. Димитров:Не.
Водеща:Никакъв?
М. Димитров:Нямам.
Водеща:Не ви е любопитно нещо?
М. Димитров:Нямам въпроси, да.
Водеща:Добре. Благодаря ви. Това беше Мартин Димитров в качеството
му на председател на Комисията по икономика, енергетика и туризъм в Народното събрание.
стенограма БТА
Вижте още позиции на СДС по темата АЕЦ "Белене"
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...