Мартин Димитров: Няма пилот в самолета

17.03.2010

Интервю за в-к "Седем" на лидера на СДС Мартин Димитров

Г-н Димитров, какво наложи приемането от СДС на тези 13 мерки за излизане от кризата? Това, че ГЕРБ няма такава програма ли?

- В момента наистина по отношение на кризата няма пилот в самолета. Няма ясна визия, нито концепция. България има спешна нужда от цялостна антикризисна програма, а не от провеждането на отделни, често несвързани помежду си мерки. И това води до ситуация ще увеличаваме здравната вноска - няма да я увеличаваме. Ще ги караме хората да се осигуряват на 3-4 основания - и като бръснар, и като счетоводител - в една фирма ги карат да се осигуряват на всички основания. Ние от СДС видяхме, че няма антикризисна концепция, и затова събрахме целия си експертен потенциал и написахме според мен една много добра програма за излизане от кризата. Ние сме добронамерени, даваме тази програма на правителството. Идеята е дачима ясна визия какво правим. Защото в криза е много опасно да не знаеш какво правиш.
 

- Как управляващите я приеха?

- Нямам отзиви и не съм и очаквал. Иначе, доколкото съм чувал, те сега сядат да пишат тяхна програма, в което няма лошо.

- Толкова ли са много вариантите за излизане от кризата, че, ето, вие написахте програма, ДСБ пише, ГЕРБ сядат и те?

- Ние си дадохме сметка, че като представим наша програма, ще предизвикаме този ефект и други да седнат да пишат. Този ефект го търсехме и знаехме, че ще го постигнем. Защото сега е моментът да се изработи ясна визия за България. На първо място, смятаме, че бюджетът през юни трябва да се актуализира. Но дотогава трябва да има ясна концепция как трябва да стане тази актуализация. Едно от най-важните неща, което трябва да се направи, е съкращаването на разходите, всичко излишно трябва да се отреже. Това е много работа и трябва да започне отсега.

- Коя е първата, да я наречем животоспасяваща мярка, която трябва да се предприеме? Или кои?

- Най-важното е да бъде създадем национален антикризйсен щаб, който трябва да бъде създаден веднага. В него да влязат парламентарно представените партии, работодатели, синдикати, които по една разумна методология да съкратят всички излишни разходи. Това е най-важното. Следващото важно нещо - не се увеличават никакви осигуровки, подобрява се бизнес средата, за да бъдат привлечени инвеститори. Търсят се всички начини да бъде увеличена приходната част на бюджета, включително концесии и приватизация. Разплаща се държавата с бизнеса по най-бързия начин. Българската банка за развитие взима кредити от международни банки и отваря кредитни линии с по-ниска лихва, което да стимулира и останалите банки да я смъкнат. Това е най-спешното.

- Какви функции трябва да има този антикризисен щаб?

- Съкращаването на разходите е сложна процедура. Винаги има опасност малки, но добре организирани групи да скочат и това да създаде сътресение. Затова трябва първо да се изработи методология, да бъдат привлечени факторите в обществото - партии, работодатели и синдикати, и да се намери предварително някакъв консенсус, защото никой няма полза от тежка криза в България и всеки отговорен човек трябва да помогне. Този щаб трябва да бъде направен сега, за да може да се направи добра актуализация на бюджета през юни.

- Но всяко едно съкращаване на разходи води до съкращаване и на хора?

- Не е задължително. България има следният проблем мислим, че администрацията има капацитет, когато в нея има хиляди хора, което е грешна преценка. Хората трябва да са по-малко, но добре образовани, добре подготвени и с необходимия опит и с по-високи заплати. Трябва да се събере качество с високи заплати.
 

- Има ли достатъчно такива качествени хора?

-Има, разбира се, и то много. Стига сме се подценявали.

- Чух ви да казвате, че кризата удря най-вече малкия и средния бизнес, а това са хората, които докараха ГЕРБ на власт. За тях какви мерки предвиждате?

- Първо, никакво увеличаване на осигуровките. След това предвиждаме намаление на данъка за едноличните търговци от 15 на 10 процента. Това е много важна стъпка, която няма да навреди на бюджета, но ще подпомогне точно малкия и средния бизнес. Кредитите, които ще дава Българската банка за развитие, са пак насочени към малкия и средния бизнес. Запазването на фирмите от фалит и запазването на работните места са най-важното в тази насока.

- Една от точките в програмата на СДС е спирането на проекта АЕЦ "Белене". В бюджета за тази година предвидени ли са пари за него?

- Не са предвидени, но това нищо не означава.
 

- Стана ли ясно къде са отишли инвестираните досега там милиарди, при положение че нещата още се намират на етап гола поляна?

- В България най-много пари са изхарчени и изчезнали по голи поляни. С "Белене" цялата работа е следната. Това е един проект, който никой не може да ни обясни за какво ни е и следователно няма смисъл да се прави. Като не знаеш нещо за какво ти е, не го правиш. Това е безумна авантюра, която ще доведе до огромна финансова и политическа зависимост на държавата.

- Има ли реакция от вашето откритие, че 10 депутати във Великото народно събрание от БСП през 1990 г. категорично са били против строежа на централата?

- Станишев гузно мълчи, защото за разлика от искането на тези депутати той коренно си е променил позицията и няма обяснение защо. Питах го публично, но той на въпроси по същество не отговаря. Пък и няма какво да отговори освен "ами така е, непрекъснато си сменяме позицията".

- Създава се впечатление, че с ДСБ се състезавате кой първи да напише програмата. Защо тя не е от името на Синята коалиция?

- Няма състезание. ДСБ предложиха вицепремиер за европейските фондове и ние го включихме в нашата програма. Просто се отвори един сериозен вакуум, който ние решихме да запълним. Програмата е нашият подарък към кабинета. Няма лошо всеки, който има капацитет, да седне и да пише своя програма. Трябва да има състезание в качеството. Който смята, че има идеи - да излезе и да ги предложи.

- Как го виждате актуализирането на бюджета?

-В края на февруари дефицитът в него е над един милиард, което означава, че ако така я караме, този бюджет не може да издържи, ако не се актуализира през юни.

- Питам ви, защото през 1996 г. БСП го актуализира три пъти, а знаем докъде ни докара...

- Проблемите тогава не дойдоха от актуализацията. Като има една грешна политика, каквато провеждаше тогава Жан Виденов, и десет пъти да го актуализираш няма да стане по-добре. Т.е. като е грешна политиката, актуализацията не помага. Актуализацията помага за изправяне на политиката.

- Каква е според вас икономическата ситуация в страната? Премиерът каза, че тя не е било по-лоша от времето на войната, вицепремиерът Дянков видя някакви подобрения в сравнение с миналия януари?

- От много отдавна предупреждаваме, че ситуацията е много сложна и много обезпокоителна. Бързо трябва да се вземат мерки и затова предлагаме тази програма. За да отделим толкова време и ресурси за нея, означава, че сме много притеснени. Освен този един милиард дефицит в момента има много сериозно нарастване на безработицата, хиляди фирми са пред фалит, което налага наистина една ясна програма, защото иначе отиваме към гръцкия сценарий.

- Но в Гърция каквото и да предприеме правителството, синдикатите скачат срещу него?

- В България няма още такава ситуация, засега ситуацията е управляема. Въпросът е да се вземат мерки, за да не я изпуснем и да стане неуправляема.

- А в Гърция в кой момеят стана неуправляема?

-В момента, в който правителството започна да се лута и да изпълнява исканията на всякакви групи от населението, които искат всякакви неща, а накрая стигна дотам да намалява доходите на всички. Това нещо не трябва да се случи у нас.

- Но и у нас започна горе-долу същата история - лекари, земеделски производители... Всеки иска своето.

-Въпросът е да се вземат принципни решения, които да се отнасят за всички, за цялото население.
 

- Откъде ще намерят тези 350 милиона лева за лекарите?

- Има ги в резерва на здравната каса, няма какво да ги търсят. И няма нищо страшно да се извадят. Тогава няма смисъл да се вдига осигуровката. Но това, което трябва да се направи, е да тръгнат европейските фондове. Ето сега ще слагат министър -кмета на Габрово. Той трябва да направи един много сериозен екип, защото в момента Юлиана Николова е "и сам войнът е войн". Така не става. Искат с хората на бившите министри на Станишев Валери Цветанов, на Джевдет Чакъров и Асен Гагаузов да оправят европейските фондове, което е абсурдно. Тези хора не са махнати от съответните министерства. Трябва да има не само един министър, който да носи отговорността, а ясен екип за всяка оперативна програма. За дадена оперативна програма отговаря лицето X, да има срокове и резултати. Без европейските фондове няма да минем, те са част от излизането от кризата. Това е национална кауза, трябва целият капацитет, какъвто имаме, цялото сиво вещество на България да бъде насочено към усвояването на европейските фондове. Като няма инвестиции, те са много важни.

- А няма ли този бъдещ министър да се дублира с Юлиана Николова и какво ще прави тя тогава?

- Това е най-малкият проблем. Въпросът е, че нито той е достатъчен, нито тя. Нужен е екип с опит и знания, езици и т.н. Пак казвам, има ги тези хора.

- Кога е фаталният срок за приемане на антикризисна програма?

- Веднага, сега - през март. Никакво забавяне, защото нямаме право на грешки.

Интервю на Тодор Токин


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...