Надежда Нейски: ЕП ще реши, как да се осигурят 225 млн. евро за енергийните проекти в България

16.03.2010

Интервю на евродепутатът от ЕНП Надежда Нейнски за сутрешния блок „Здравей България" на Нова телевизия.

Водещ: Темата, с която продължаваме, е свързана с едни пари, които България очаква да получи във връзка с АЕЦ „Козлодуй". Не знам дали си спомняте, но преди около месец, месец и нещо се говореше за това, че може да бъдат спрени едни 300 милиона евро към България. Имаше дискусия, в която, доколкото си спомням, „зелените" в Европарламента (ЕП) настояваха, че България няма къде да съхранява отпадъци от ядрено гориво и също така, че България е подвластна на руските енергийни интереси и че трябва да докаже, че не е така. Днес бюджетната комисия в ЕП ще обсъжда проектодоклада за предлагане на такава финансова помощ на България за затварянето на атомната ни централа. И Надежда Нейнски, която е евродепутат и от Европейската народна партия (ЕНП) и ще бъде докладчик в сянка, е на пряката ни телефонна линия. Добро утро.
Надежда Нейнски: Добро утро.
Водещ: Да ни кажете първо каква ще е позицията, която ще защитавате - да вземем тези пари или да не ги вземем?
Надежда Нейнски: Разбира се, няма как да бъде друга позицията, освен да защитаваме тези пари да бъдат отпуснати на България. Знаете, че... вие много правилно казахте, че тези пари се обсъждат много отдавна. И на практика вече 75 милиона от тях са осигурени да минат по инструмента за гъвкавост. На практика днес ще бъдат обсъждани следващите 225 милиона, които ще бъдат за периода 2011-2013 година. Очаква се обсъждането да бъде откъде на практика да бъдат взети 225-те милиона. Няма проблем относно парите, единственият проблем е откъде да бъдат осигурени тези пари. Има различни предложения. Очакването е те да бъдат взети от програма „Конкурентноспособност за растеж и заетост". Така че този доклад на Хелга Трюпел, която наистина е от „Зелените", ще бъде предназначен за Комисията по промишленост, изследване и енергетика. На днешното заседание се очаква именно отново да се препотвърди волята на ЕП да подкрепи предложението на Европейската комисия (ЕК), но да се осигурят парите по линия на някоя от бюджетните линии.
Водещ: Тоест това изказване на тази зелена депутатка от преди известно време, в което тя настояваше, че България не може да съхранява както трябва ядрени отпадъци и т.н., няма да повлияе, така ли?
Надежда Нейнски: Не, предложението, което имаше по отношение на начина, по който се съхраняват ядрените отпадъци, беше свързано изобщо с идеята как да бъдат изразходвани тези пари. Според споразумението, едно от нещата, за които трябва да се използват, е депото за ядрени отпадъци, освен начинът, по който се съхраняват ядрените отпадъци. Но днес тази тема няма да бъде обсъждана. По принцип този въпрос със съхраняването на ядрените отпадъци в Европейския съюз (ЕС) е изключително болезнен и съвсем нормално тази тема беше свързана с начина, по който България го съхранява. Но настояването на българските евродепутати е тези пари да се използват единствено и само за извеждането на първите четири блока на АЕЦ „Козлодуй", а депото за ядрените отпадъци да бъде решено в контекста на общата политика на ЕС за съхраняването на ядрените отпадъци.
Водещ: Разбирам ви, но си спомням тогава, че същата тази зелена депутатка настояваше едва ли не парите на България да бъдат преосмисляни дали да бъдат отпуснати, именно заради тези проблеми, за които и вие споменахте - съхраняване на ядрени отпадъци, защото се оказа, че ние ги съхраняваме в Русия и също така това, че не сме добър балансьор с европейските енергийни проекти, а едва ли не сме били под влиянието на руската страна. От тази гледна точка, дали може изобщо може да се окаже някакъв проблем?
Надежда Нейнски: Не, аз... Този въпрос, ако бъде повдигнат, това всъщност е и една от причините, поради които... аз днес трябваше да пътувам за България във връзка с премиерата на книгата на Вилфред Мартенс, но останах, тъй като заседанието на бюджетната комисия наистина ще бъде ключово, важно за решението за тези 225 милиона и моята позиция твърдо ще бъде в подкрепа тези пари наистина да бъдат използвани за извеждането на първите четири блока на АЕЦ „Козлодуй". Но още нещо, аз искам да заявя и по телевизията за един въпрос, който ще поставим от името на СДС, а това е, че ще се опитаме да обсъдим с колегите от бюджетната комисия, а в последствие включително и с комисаря Йотингер за възможности за финансово подпомагане за рехабилитацията на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй". Защото пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй", сегашните им лицензи изтичат през 2017 и 2019 година и съответно те трябва да бъдат затворени. Ние от СДС ще настояваме за спешна модернизация на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй". Интересно е, че този въпрос не се обсъжда в България и това най-вероятно заради идеите за строене на АЕЦ „Белене", но за СДС приоритет в енергетиката ще бъде да се намерят пари за удължаване живота на пети и шести блок и очакваме правителството да ни подкрепи в това, в тази битка.
Водещ: Това си го правите вече по линия на СДС, а не откъм страна на ЕНП, нали така?
Надежда Нейнски: Не, напротив, по линия на СДС като български... аз ще го направя като български евродепутат, но този въпрос ще бъде поставен в Комисията по бюджета и ние ще очакваме подкрепата и на ЕНП, а и най-вече на българското правителство, защото това трябва да бъде и държавна политика за поставяне достатъчно навреме въпроса за рехабилитацията и модернизацията на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй". Да не стане както с предишните блокове, изведнъж да се окаже, че трябва да се затворят и да няма никаква възможност да се намерят финансови средства за тяхната модернизация. Това е много сериозен въпрос и не бива да се подценява. Пак повтарям - 2017 и 2019 година изтичат срокове и трябва отсега да се постави въпросът, за да се намерят финансовите средства.
Водещ: А по някакъв начин влияе ли, изобщо чува ли се коментар, защото в момента пък председателят на българския парламент е в Москва и говори с руснаците за енергийни проекти, това по някакъв начин влияе ли в Брюксел на темата?
Надежда Нейнски: Аз с доста голяма изненада разбрах изявлението, което е направено в Москва - един вид, че АЕЦ „Белене" трябва да започне да се строи, независимо дали има или няма инвеститор от страна на ЕС. Разбрах, все пак съм далеч, ако правилно са ми предали, че г-жа Цачева е казала, че АЕЦ „Белене" трябва да започне да се строи с руски пари, докато се намери инвеститор от ЕС. Въпросът е - ако не се намери, това означава ли, че трябва изцяло да се построи с руски пари. Вие знаете позицията на СДС - ние считаме, че тази електроцентрала е икономически необоснована да се строи. България не може да си позволи в период на криза такъв огромен разход, да не говорим изобщо за смисъла на строежа, при положение, че знаете, че и немските инвеститори се оттеглиха именно поради това, че смятаха за нерентабилен един такъв проект. Тоест очевидно зад строежа на тази централа и за даването на тези средства от страна на Русия не стои икономически интерес. И след всичките тези въпроси, има и още един, който ние смятаме да го поставим, включително и в ЕП, дали от сеизмологична гледна точка теренът на АЕЦ „Белене" е достатъчно безопасен. Защото знаете, че проблемите, свързани с ядрената безопасност, са едни от най-ключовите за ЕС и ние трябва да сме сигурни, първо като българи, че може да осигурим безопасност на една електроцентрала, с която ще бъде свързано и нашето бъдеще, а и това на децата ни. Така че, много са въпросите. И в този смисъл аз поставих и въпроса за рехабилитацията на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй". Защото въпросът, който ми задава и много хора, в България - добре, защо не развием АЕЦ „Козлодуй", не рехабилитираме пети и шести блок, а се хвърляме да правим в период на криза нова електроцентрала, която струва толкова много средства и ще ни доведе до такова голямо заробване.
Водещ: Разбирам. Но вие поставяте или казвате, че ще се каните да поставите въпроса за АЕЦ „Козлодуй" отново, но на фона на това, България води такъв тип преговори с Русия. И въпросът беше, може ли да повлияе по някакъв начин това отрицателно в Брюксел?
Надежда Нейнски: Определено, при положение, че знаете, че неотдавна комисар Йотингер беше в България и каза, че трябва да бъде намерен европейски инвеститор и без да има европейски инвеститор една такава централа е абсолютно необосновано да се строи. Аз смятам, че във всички случаи на едни подобни преговори се гледа с много голямо недоверие от страна на ЕС.
Водещ: И още нещо, около нас, днес в пресата пише - пламва, румънците протестират, гърците протестират, слава Богу получават и помощ от европейски институции, в България пък на фона на всичко това, разбира се, криза има и различни мерки на правителството, които са в една посока, а след това правителството се отказва от тях. Как ви се струва на този фон скандалът, който се вихри между президентството и Министерски съвет?
Надежда Нейнски: Знаете, аз си мислех и в контекста на това, за което говорихме до този момент, за енергетиката, че има още един, поне за мен, много интересен момент в този скандал, а именно, че Симеон Дянков е може би, не може би, а единственият човек от сегашното правителство, който има много ясно и категорична позиция по АЕЦ „Белене" и тази позиция е твърдо против строежа на новата АЕЦ. Този скандал, който се случи около него и опитът да се измести проблемът към миналото, а не към настоящето, защото дебатът, който произтече в последствие на този скандал, е да започнем да правим дебат за миналото. Логичният въпрос беше - защо не се прави дебат в момента, за настоящето и за това какви мерки трябва да вземе България и по отношение на икономическата криза, и по отношение на енергийната си политика. Вие знаете, че това правителство пое сериозни ангажименти да извади България от икономическата криза и да реши енергийните проблеми на България. До този момент ние виждаме, че по отношение на икономическата криза нямаме сериозен напредък, обратното, има задълбочаване на кризата. Виждате и невъзможност в момента да се вземат категорични решения по енергийната политика на България. За мен скандалът, който в момента се развихри около Симеон Дянков, има пряко отношение към въпроса, който коментирахме в началото на разговора ни.
Водещ: Тоест казвате, че заради това, че той е против изграждането на АЕЦ „Белене", е атакуван по други начини в момента от страна на президента?
Надежда Нейнски: И че не получава достатъчно подкрепа вътре в собственото си правителство.
Водещ: До какво ще доведе това?
Надежда Нейнски: Според мен до свалянето на много маски.
Водещ: А специално до задълбочаване на кризата, както прогнозират икономисти?
Надежда Нейнски: Задълбочаването на кризата е една неминуема последица, ако не бъдат взети спешни мерки. Ние вчера... в Брюксел бяха моите колеги от ръководството на СДС и представихме на председателя на ЕНП Вилфред Мартенс антикризисната програма и мерките, които СДС предлага. Смятам, че това, което наистина е изложено в този документ и което стана популярно в България, трябва да бъде начало на един сериозен дебат върху това какво трябва да се предприеме оттук нататък, защото страната ни наистина е заплашена от много сериозно икономическо развитие в момента.
Водещ: Казахте преди малко - сваляне на маските.
Надежда Нейнски: Да.
Водещ: Маските на кого ще паднат?
Надежда Нейнски: На много политици и на техните действия, които стоят зад определени техни думи, защото не винаги онова, което се заявява публично, се обвързва с конкретни действия. И смятам, че в една ситуация като тази, много неща ще станат ясни в България.
Водещ: За връзки на политици с икономически интереси и за т. нар. икономически досиета, за които се заговори от страна на президентството ли?
Надежда Нейнски: Не. Имам предвид в сегашната ситуация, по един такъв сериозен казус, какъвто е енергийната политика на България и желанието и нежеланието България да бъде част от общата енергийна политика на ЕС. Много се оправдават с това, че тя не е докрай избистрена и че всъщност България не може да се опре на общи европейски решения. Но смятам, че в много голяма степен това, което... политиката на ЕС прави в областта на енергетиката, наистина е насочено в това да се диверсифицират енергийните източници и да не се влезе в допълнителна зависимост от трети страни.
Водещ: Само накрая да кажете по една тема, която сега започваме в предаването, а тя е свързана със случая „Спаска Митрова" и с отнемането на родителските й права. Вчера Евгени Кирилов, също европейски депутат, каза, че ще поиска българските евродепутати да се срещнат с комисаря по разширяването и да говорят по тази тема и да заявят категорична позиция, че не бива случаят да бъде политически. Вашето мнение какво е?
Надежда Нейнски: Разбира се. Аз смятам, че трябва да бъде направено всичко възможно по този случай. Не защото и не единствено заради човека Спаска Митрова, а защото става на въпрос за нарушаването на правата на тази жена. Смятам, че по отношение на нея е проява и на политическа далновидност, и наистина на цивилизованост в позицията, която България ще заеме. Смятам, че няма никакво основание да се спре обсъждането на този случай. Трябва да се направи всичко възможно, за да бъде защитен.
Водещ: Добре. Благодаря ви. Това беше Надежда Нейнски, евродепутат от ЕНП, която днес ще бъде и докладчик в сянка от страна на ЕНП за това дали България ще получи 300 милиона евро за затварянето на АЕЦ „Козлодуй". Тя ще защитава тезата тези средства да бъдат отпуснати.

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...