Мартин Димитров: Ние от СДС сме ясен коректив. Хора с програма, визия и идеи

01.03.2010

Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за предаването на Нова ТВ "На четири очи".

Нова телевизия, "На четири очи", 28 февруари 2010 година

Водеща Цветанка Ризова:  Сега започваме с вас, г-н Димитров. Това беше важно уточнение, защото няма начин - плурализмът е преди всичко в това
предаване. Кажете сега вие на какво разстояние сте от управляващите. Вие сте управляващи, опозиция, подкрепящи. ..присъдружник - какви сте вие от "Синята коалиция" и от СДС?

Мартин Димитров: Ние сме ясен коректив. Хора с програма, визия и идеи. И
когато нашите идеи са приети, и ние защитаваме концепцията на кабинета. Когато обаче се правят грешки, имаме категорична позиция против. И благодарение на тези наши категорични действия успяхме да постигнем съществени промени в политиката на кабинета.
Нека видим масовото подслушване. Имаше идеи отново за връщане на принципа на масово подслушване, масово следене. Това го спряхме. Имахме ясна и категорична позиция против. След това дойде ГМО-то. Отново имаме ясна и категорична позиция против. Направихме национална кампания против генно модифицираните организми, раздадохме брошури, листовки, обяснихме на хората рисковете. Така че това сме ние - ясен коректив.

Водеща: Аз ще ви питам конкретно за някои неща, защото знаете, аз съм пристрастна особено по темата ГМО. Между другото, така, налага ми се да призная, че има политици, с които понякога ми съвпадат гледните точки, на темата ГМО ми съвпада с вас и с тази на Симеон Дянков позицията. Надявам се, че като вицепремиер, който отговаря ресорно, разбира се, за това министерство - екоминистерството, твърдата му позиция ще си проличи в крайна сметка в крайния вариант на закона. Но преди да стигнем дотам, искам да ви попитам, кажете честно сега, шушука се, говори се, че имате конфликт с Иван Костов, че сте отказали да подпишете коалиционно споразумение за местните избори. Как вървят нещата в "Синята коалиция".

М. Димитров: Слухове в политиката всякакви. Нямам конфликти с никого в дясното пространство, което ми дава възможност винаги да търся най-доброто за СДС. Никакви конфликти нямам, никакви разпри нямам, а такива слухове винаги ще чувате от всякакви хора, които създават собствени истории, собствени книги и собствени слухове. Така че няма проблем.

Водеща: Ще има ли обединение между двете партии или, как да кажа, коалиция между СДС и ДСБ за местните избори - да ви питам конкретно.

М. Димитров: Ще дадем най-доброто на хората. Тези решения се взимат все
пак от нашите местни организации, по места. Предстоят ни местни избори вътре в СДС, но ще направим всичко възможно да се явим във вид, който ще постигне добри резултати на изборите. Лично аз съм за общи действия в дясното пространство. Това е правилната посока.

Водеща: Тоест не съжалявате за това, че въпреки всичките упреци, въпреки това, че се поставяше, как да кажа, под съмнение вашият пост, смятате, че "Синята коалиция" е доброто решение.

М. Димитров: На миналите избори това беше задължително решение и то се
оказа правилно, категорично. Сега на местните избори ни трябват резултати и аз смятам, че по места хората ще имат мъдростта да изберат най-добрите решения. Но Видин е различно от София, различно от Перник, различно от Пловдив. Във всеки град хората ще потърсят различни формули на успех.

Водеща: Тоест вие допускате, че е възможно, да речем, в София да играете заедно с ДСБ, да речем, в някой друг град да играете индивидуално или в коалиции с други партии.

М. Димитров: Този въпрос няма още своите категорични отговори, отворена е вратата за общи действия в дясното пространство. Аз смятам, че ще ги постигнем. Наистина в момента не мога да ви отговаря пълноценно на този въпрос.

Водеща: Добре, а как си обяснявате като лидер на формация,  възобновената тема за убийството или самоубийството на Ахмед Емин, каква е вашата гледна точка?

М. Димитров: Аз имам чувството, че тези неща се случват и се правят, защото има една група в България, която води постоянен и константен ченгесарски дебат. И за тях това е удоволствие. Разбира се, тук трябва да се извади истината до края, аз не казвам нищо друго, но имам усещането, че тези теми се появяват точно тогава, когато има други теми, които трябва да бъдат изместени. Забележете - тази тема беше новина миналата година, имаше разследване, аз смятам, че имаше нещо скрито.

Водеща: Ама, имаше нещо скрито. Аз лично стотици пъти съм питала.

М. Димитров: Остана нещо скрито и то трябва да се извади наяве. Обаче точно сега, когато е темата "Белене" и когато е темата ГМО и по тях трябва да се вземат категорични решения, точно тогава хората казват: Не, не, не гледайте към "Белене", не гледайте към ГМО, има нова тема - вадим Ахмед Емин, има две-три ченгесарски теми, когато. .. винаги, когато стане неудобно, се появява някой и си вади от шапката и казва: Не, не, не вече сменям обществения дебат. И това сменя наистина до голяма степен измества основната тема пред обществото, която е друга. Именно, темата ГМО не е приключила, госпожо Ризова.

Водеща: О, много добре знам.

М. Димитров: И нашата битка не е приключила, защото тука има изключително силен лобистки натиск. И аз ще ви кажа нещо, което до момента не е ясно. Интересът на България е. .. ние имаме традиционни култури, имаме биологични култури. ГМО-то е интересно за страни в Африка, които не могат да се изхранват. Ние имаме прекрасна почва, имаме разнообразие, имаме култури, които десетки години сме ги развивали, нашите деди са ги развивали. Не можем да се откажем изведнъж от тях, защото група лобисти имат някакви други планове. Така че дайте си сметка, че битката, първо, не е приключила, но нямаме право на никакво отстъпление по този въпрос.

Водеща: Аз това ви приканвам - никакво отстъпление по този въпрос, защото това, което виждам, че се случва в комисията, е нещо страшно. Как може с някакви SMS-и и да се намесва шефката на парламента? Представяте ли си за какви интереси и за каква битка става дума? Да се промъкват в последния момент - Евдокия Манев иска да промени буферната зона, след като по нейно предложение в миналия парламент е приета 30-километровата буферна зона. Аз имам чувство, че се случва нпещо, което ние не си даваме сметка,  затова, ако ми разрешите да се възползвам от темата, която вие одхванахте, и да се обърна към г-жа Цецка Цачева. Госпожо Цачева, разбрах, че утре имате среща с разни представители на научни институции, които ще говорят с вас на тема ГМО. Много ви моля, нека всеки говорещ по тази тема от тези научни институти, нека да започне своето изказване с това - в моя научен институт постъпвали ли са или не са постъпвали пари, дарения от Монсанто". Нека да кажат тези пари, дарени от "Монсанто", за какво са послужили. Те може да са послужили не за отглеждане на ГМО. Те може да са дадени за нещо друго. Но по принцип тези представители имали ли са някакви дарения от "Монсанто". Моля ви, г-жо Цачева, направете го, нека всеки говорещ по тази тема да започва изказването си с тази декларация. Съгласен ли сте с мен, г-н Димитров?

М. Димитров: Нещо повече, ние трябва винаги да дефинираме стратегическия интерес на България - какво имаме, на какво можем да разчитаме. Не можем да жертваме цялото ни земеделие за това, че на група
хора са им щукнали някакви идеи в главите. Буквално така стоят нещата. Защото ние с това сме конкурентни.

Водеща: Този закон иска ли го Европа, разбрахте ли?

М. Димитров: Няма такова нещо. Значи такова нещо няма.Това с слухове. Има европейска директива, която дава свобода, и тя може да бъде и променена към още повече свобода. Нашата сила, силата на България в Европейския съюз са биологичните култури и място за отстъпление тука няма никакво. Защо да си загубим единственото конкурентно предимство, за да направим удоволствието на малка група хора с някакви частни лични интереси.

Водеща: Абсолютно неясни интереси. Още повече. . .

М. Димитров: Те са им ясни интересите.

Водеща: Да, вие сте прави, че може би са ясни. Но днес чета дори в държави, в които има някакво минимално разрешение за ГМО, те са намалели в последните години тези опити, защото хората са разбрали какво означава това. А тук до последно се правят някакви опити в тази комисия нещо да се случи и аз нямам обяснение.

М. Димитров: Целият Европейски съюз малко по малко бяга от ГМО, защото
хората се усещат, всеки си търси своите сравнителни конкурентни предимства. Пак ви казах, ГМО е актуално за африкански страни, които не могат да се самоизхранват. Не за България, не за нашата чудесна природа, нашите чудесни традиции. Не можем да загубим всичко за това, че на група хора са им щукнали някакви идеи в главата. Това трябва да бъде спряно по най-бързия начин.

Водеща: И най-радикалния, ако е възможно.

М. Димитров: И веднага ви казвам, че и с "Белене" не е по-различна ситуацията. Защото аз имам само един въпрос, на който като питам никой не може да ми отговори. Ето казвам го и пред вас - защо ни е "Белене"? Защото примерно мостът на Дунав знам защо ни трябва - да минават колите, да има връзка. Знам една магистрала защо ни трябва - да не умират хората, да има по-бърз превоз. За какво ни е "Белене"? И като го задам този въпрос. . .

Водеща: Аз веднага ще ви кажа някои възможни отговори между другото.Защото ще се създадат работни места и ще работят много българи
там. Защото ще се възстанови един район, цял регион около района.

М. Димитров: Това са заблуди.

Водеща: Защо да са заблуди? Много хора ще работят в тази централа.

М. Димитров: Това са заблуди. Веднага ви казвам защо. Основно ще работят
руски специалисти. Основно става въпрос за пари, които отиват за руско оборудване, и става въпрос за централа, за която не е ясно дали има пазар. Т.е. прави се нещо. .. Ако ставаше въпрос да има ток в България, г-жо Ризова, и аз щях да бъда за. Такъв казус няма. Всички признават - "Белене" не е необходима, за да има ток в България. И в момента изборът е следният. Ако отворим тази черна дупка "Белене", която ще поглъща всички свободни пари в  България, няма да има магистрали, няма да има Дунав мост, няма да можем да реализираме други много важни инфраструктурни проекти за България, от които ползата е ясна. И там вече наистина има работни места. Там вече наистина има подобряване качеството на живот в съответния регион. Защото, давам ви пример с  "Кремиковци" аналогично. Нещо, за което няма условия, няма пазар, има в момента три хиляди души там, които рано или късно и те ще останат без работа. Положението е трагично. Трябва ли ни още един такъв казус? Да се чудим какво да го правим след това. Трябва ли ни още един такъв тежък казус? Нещо, за което няма пазар, няма условия. И въпросът е друг.

Водеща: Ама, за тока винаги би трябвало да има. . .

М. Димитров: Не е така, защото и в момента ползваме 60 процента от
производствените мощности. И като изпълним европейските изисквания за възобновяеми енергийни източници, т.е. вотоволтаични, от слънце, от вятър, малки централи, тогава ще се каже, че има повече мощности от потреблението.

Водеща: И да загубим един милиард, които сме дали обаче вече?

М. Димитров: Не, не, нека ви кажа. По-добре един милиард, за който Овчаров, Петър Димитров, Станишев са направили глупостта да бъдат дадени, без да има ясно проектно финансиране и да си носят отговорността за това, отколкото да загубим 10 милиарда евро.

Водеща: Ама нали нямало да даваме пари, каза Симеон Дянков. Руснаците ще си я строят.

М. Димитров: Това са химери.Това е като. . . както разправяше Петър Димитров. .. за което никой не му търси отговорност. Казваше 3-4 милиарда евро струва централата, излезе Трайчо Трайков, за което му правя чест, и каза: не, не е 3-4, а е 10 милиарда евро. И затова после не беше потърсена никаква отговорност. Това разминаване в цената от два пъти и половина не ви ли прави впечатление.

Водеща: Аз мисля, че никой не знае колко е в крайна сметка.

М. Димитров: Ами, 10 милиарда евро.

Водеща: Според Ахмед Доган това е пък патриотична авантюра пък за
шест милиарда. Всеки, който говори, измисля някаква цена за . . .

М. Димитров: Затова питайте тук като дойде при нас министъра на икономиката колко струва.

Водеща: След малко ще дойде.

М.Димитров: Трябва да отговори ясно и категорично. И следващият въпрос.
Понеже нямало нужда от тази централа в България, щели да изнасят ток за балканските страни. Ами тези балкански страни и те строят техни мощности. Да не се окаже после, че няма желаещи, че няма кой да купува този ток. Т.е. един проект, от който няма смисъл. И другото нещо - кой ще вземе радиоактивните отпадъци? Да има желаещи? Някой да се е обаждал, да е писал писма на Нова  телевизия, че някой град иска да ги вземе? Защото няма желаещи, който да вземе радиоактивните отпадъци. И в момента. ..

Водеща: Няма ли в Русия да ходят?

М. Димитров: Русия, доколкото знам, не ги иска. И на този въпрос трябва
да се отговори отсега. Ние нямаме решение за радиоактивните отпадъци за "Козлодуй", пък ще правим втора атомна. И кой ще ги вземе тези радиоактивни отпадъци? Кой град? Аз знам, че и в момента се правят полутайни проучвания евентуално за български градове, които да приемат отпадъците, ама няма желаещи и този въпрос не е решен. Каква атомна централа ще правим тогава? И на трето място - с остаряла руска технология. Хората в момента правят . . .

Водеща: Била най-ново поколение тази руска технология.

М. Димитров: Не, не. Не е вярно. Категорично не е вярно. Тази технология
не е най-ново поколение. Има следващо поколение руска технология, на първо място. Т.е. използва се руска технология, която не е най-новото поколение. Да си купиш нов "Трабант". Е, за какво ни е това нещо.

Водеща: Добре, защо смятате, че това е най-прекият път да се върнат БСП и ДПС на власт чрез "Белене"?

М. Димитров: Ние казахме капанът "Белене", аз ще го нарека капанът "Овчаров" по-точно. Защото. .. да направя една беля - БСП, ДПС са направили една грандиозна беля с "Белене". Започна се един проект, който е неефективен. . .

Водеща: Сега, вие пропускате и аз, понеже съм много коректен човек. .. цялата работа започна от НДСВ. Сакскобургготски лично. . .

М. Димитров: Да, да, вярно е, вярно е. Така е.

Водеща:  . . постави това на един свой конгрес на партията. Нека да сме коректни към всички останали . . .

М. Димитров: От НДСВ започна. Но този милиард основно е харчен след това.

Водеща: Така е. Те възродиха идеята.

М. Димитров: Но наистина НДСВ, аз затова казах тройната коалиция. И трите
партии са еднакво виновни - и БСП, и НДСВ, и ДПС, не ги деля, вината си им е обща. Овчаров е най-популярната фигура там, затова го използвах по този начин.

Водеща: Ползвайте го, но аз държа винаги много коректно да се казват
нещата.

М. Димитров: Коректни сме. И въпросът е следният - изхарчени пари, без да
има план, без да има проект и сега идеята е да прехвърлят вината върху сегашното правителство. То да влезе в една черна дупка от задължения, които не могат да се покрият, защото Дянков каза, че няма да се дават пари от бюджета, но това е негово мнение. Аз от правителството не съм чул такава официална позиция. И това е следващият голям въпрос - да чуем позиция на
кабинета. Да, аз съм разговарял с Дянков, той е абсолютно прав. Защото неговата глава е на пангара, ако бюджетът не може да се изпълни.

Водеща: Ами ако руснаците изцяло поемат строителството, финансирането и разходите по Белене и просто ни използват като територия?

М. Димитров: Тогава идва следващият въпрос - първата руска атомна централа извън Русия да е в България.

Водеща: Е, така е, то е ясно. . .

М. Димитров: Така, идва този въпрос. Ама то трябва да се вземе с решение
на парламент и решение на обществото. Въобще трябва да има един национален референдум дали тези пари, които имаме в бюджета, да отидат за магистрала "Тракия" примерно или за следващата магистрала "Хемус" да ги довършим, или за "Белене"? Защото аз ви казвам сега нещо напълно отговорно - с парите от "Белене" можем да завършим всички магистрали в България без проблем. Всички магистрали в България струват не повече от три милиарда евро. Така че става въпрос за една черна дупка, която като я отворим, тя ще бъде пълнена постоянно и няма да е ясна ползата и никой
няма да може да ни каже каква е ползата.

Водеща: Обаче на вас ви искат оставката. Г-н Станишев и БСП поискаха оставката ви от председателството на икономическата комисия, тъй като смятат, че вие пречите на енергетиката в България, а всъщност икономическата комисия е част от. . . се занимава и с  енергетика.

М. Димитров: На всички проекти, които са неефективни и България няма полза, да, ще бъда против категорично, защото е крайно време да бъде защитаван интересът на хората в България. От тези проекти -ГМО-та, "Белене", е ясен интересът на определени групи. Как да ги наричаме - "Октоподи" или някакви други имена, е отделен въпрос. Но интересът на хората е нарушен по един убийствен начин. Така че имайте предвид, че ще бъдем категорично против и аз ще бъда категорично против. Подобни заплахи от Станишев просто по никакъв начин не могат да ме притеснят, а имайте предвид, че след това негово изявление съм убеден, че съм бил прав. Той е много хубав барометър Станишев. Когато скочи много срещу някого и срещу нещо, значи сме напипали правилния пулс на събитията, тъй като . . .

Водеща: Но не се ли чувствате много самотни в тази битка, защото наистина, като изключим тази реплика преди месеци на г-н Доган, аз не съм чула никой, който да е против строежа на тази атомна електроцентрала. Освен това може би хората наистина се надяват и си мислят - това е най-чистият ток, работни места, малко ще се задвижи икономиката, която и без това е в спад. Нека да се опитаме да погледнем и от другата страна на. . .

М. Димитров: Това не е вярно, това не е вярно и скоро имаше даже едно проучване, което беше разпространено в България, което показва, че. . . леко на шега ще го кажа, единствената полза ще бъде за няколко кръчми, в които ще ходят руските работници. Буквално така изглеждат нещата. Някакво назначаване или нови работни места покрай "Белене" за българи няма да има.

Водеща: Е как така?

М. Димитров: Най-много да има пазачи и строителни работници. Докато, ако
с тези пари тръгнат да бъдат правени всички магистрали и Дунав мост 2, тогава ще има между 10 и 20 пъти повече работни места веднага. Нека да си видим националния интерес. Ето там е националният интерес. И забележете, слушах внимателно премиера преди два дни, той беше заедно с румънския премиер, бяха на Дунав и си правеха снимки, и той каза така - ако Европейската комисия не даде пари за Дунав мост, няма да има Дунав мост.
Добре, чакайте сега да видим. Защо за "Белене", независимо дали има финансиране или няма ще го правим, а Дунав мост 2 нямало да се случи, ако няма европейско финансиране. Първо ползата от Дунав мост идва веднага, ето там са работни места за българи веднага, ама истински работни места. А това до момента, което се прави с "Белене", знаете ли този милиард къде е отишъл? Основно. . .

Водеща: Не, не знам. Аз се опитвам да говоря на тази тема от години и питам, но не знам.

М. Димитров: Ами, първо, никой не знае, и трябва и министърът на икономиката да отговори, аз ще му задам един писмен въпрос, да се направи един анализ този милиард, похарчен от миналото правителство, къде и за какво е отишъл, за какво е отишъл. Но не е  отишъл за създаване на работни места. Това са легенди и митове, с които ги лъжат хората. Лъжат ги хората. Докога ще бъдем лъгани по този начин? Докога ще търпим да бъдем лъгани по този елементарен начин. И знаете ли, все по-малко самотен се чувствам в тази битка. . .

Водеща: Ама вие ли сте най. . . аз наистина. .. точно в тази връзка ми беше въпросът. Аз наистина не мога да преценя само вие ли ги разбирате тези работи? От всички други партии искат да се строи "Белене".

М. Димитров: Ще ви кажа нещо интересно. В СДС всички са на моето мнение, първо. И второ. . .

Водеща: Така де, СДС предполагам, сигурна съм. Може би и ДСБ дори. . .в някаква степен.

М. Димитров: Знаете ли, ще ви кажа нещо интересно. На моя имейл. . .
"Синята коалиция". . . на моя имейл преди да дойда при вас знаете ли колко граждански организации ми бяха писали? Мартине, знаем, че отиваш при Цветанка Ризова - и ми бяха пратили специално за "Белене" и за ГМО допълнителни аргументи, т.е. българското общество. . . не ги подценявайте хората. Те усещат, когато се прави нещо срещу тях, усещат, когато техният интерес не е защитен и разбират много добре, когато ги лъжат. Така че. .
.

Водеща: Аз обаче си мисля, че ако се направи някакъв референдум, срещу ГМО-то ще бъдат повечето хора, но за "Белене" имам чувството, че няма да е така.

М. Димитров: Грешите.

Водеща: Греша ли?

М. Димитров: Знаете ли защо?

Водеща: Не знам.

М. Димитров: Защото референдумът като се прави целта не е само да гласуват хората, а да има сблъсък на позиции. И като разберат. .. Знаете ли как ги лъжат хората? Казват - ако няма "Белене", ще бъдеш на режим на тока. Той се хваща за главата, човекът, и веднага вика - за "Белене" съм. Обаче като чуе данните, като види, че няма да му спрат тока, че "Белене" не му трябва за това да има ток, като разбере, че в неговия град може да дойде отработеното ядрено гориво. . . помните ли софийския боклук каква чудесия е и беше, и ще бъде, а представете си с ядреното гориво какво ще се случи. Кой ще го вземе? После, като разбере, че. . . видях се скоро с министъра на икономиката на Румъния, правят атомна централа трето поколение, а ние правим две плюс, т.е. остаряла руска. Това като го разберат хората, ще питат - добре бе, ние по-глупави ли сме от румънците, те да правят модерна атомна централа, а ние да правим стара руска. Буквално това ми каза и румънският министър на икономиката, вика - Мартине, тук, в цяла Европа, ако някой въобще прави атомни централи, правят модерни, вие сте тръгнали да правите нещо, което вече е морално остаряло. Защо? Това като го разберат хората, смятате ли, че са толкова глупави българите, за да подкрепят такива проекти? Аз не смятам. Смятам, че до момента има липса на информация, има липса на истински дебат и затова е възможно в определени места да има подкрепа за този проект. Като
разберат обаче хората за какво става въпрос, да видите как нещата ще си дойдат веднага на мястото.

Водеща: А така и така говорим с все още шефа на икономическата комисия, макар че ви е поискана оставката, та да ви попитам докъде стигна обедняването, това са, във връзка с кризата, това са последни издихания на кризата, ще тръгваме ли нагоре? Какво сочат вашите разчети и вашите наблюдения, г-н Димитров?

М. Димитров: За да приключа с "Белене", ще ви кажа, че първата антикризисна мярка трябва да бъде спиране на този проект. И минавам на темата вече. . .

Водеща: Е вие сега вече. . .

М. Димитров:  . . минавам на антикризисните мерки. 2010 ще бъде една трудна година, г-жо Ризова, и това всички го знаят, всички сериозни хора в България го знаят. Няколко неща трябва да бъдат направени по най-бързия начин. Едното е достъпът до европейските фондове. Сега, приемането на съгласувателните програми е една добра, добра стъпка. Следващата стъпка обаче, това е все едно вратата да отключат. За да се мине през вратата, трябват добри проекти, добри идеи, добър контрол. Но до момента това, което го има, е, че няма създаден истински експертен отбор по европейските фондове, тоест очакваме от хората на Гагаузов и хората на Джевдет Чакъров те да започнат да работят по европейските фондове. Няма да стане. Та накратко, трябва наистина работещ механизъм, защото в условия на криза тези пари са ни страшно важни и трябва да дойдат в България. Това е първото. Второто нещо - трябва да се види къде можем да спестим разходи 2010, кои проекти. . .

Водеща: Къде можем?

М. Димитров: На първо място, е необходимо да бъде направена една много
сериозна реформа на администрацията - по-малко хора, но добре платени. Защото качество се добива, и това беше основната грешка на кабинета Станишев - събираха от кол и въже всякакви хора, стотици и хиляди, това не създава капацитет. Капацитет се прави от малък екип, но с езици, образование, експертиза. Това трябва да бъде направено и с високи заплати, иначе не можеш да ги събереш тези хора. Административната реформа е следващата много, много важна стъпка, която трябва да бъде направена по най-бързия начин. На следващо място - много фирми са пред фалит.
. .

Водеща: Как ще се реши въпросът с междуфирмената задлъжнялост, с това, че държавата трудно плаща?

М. Димитров: Нали знаете, че то има ефекта на доминото. Първо, държавата
дължи. . . Сега ще ви дам един парадокс, който, макар и да не сте икономист, ще ви направи впечатление на вас и на вашите зрители. Държавата и Дянков девет месеца прави икономии, за да може да върне този един милиард, който дължи на бизнеса. За този един милиард девет месеца прави икономии. А с лека ръка някой иска да построи атомна централа за 20 милиарда, 20 пъти повече. Разберете за какъв риск пред икономиката става въпрос. Та това, което трябва да направи в момента правителството, трябва да върне тези пари, по които има поети ангажименти, за които бизнесът си е свършил работата. Там, където бизнесът е допуснал грешки, от рода на неизпълнен проект, откраднати пари, естествено, че не трябва да има плащане. Обаче там, където бизнесът си е изпълнил задълженията, трябва да се плати, защото то оттам тръгва междуфирмената задлъжнялост. Когато държавата не е платила на бизнеса, бизнесът помежду си не е изчистил задълженията и ето ви голяма междуфирмена задлъжнялост.

Водеща: И един финален въпрос, той е различен, но също като лидер на
партия би трябвало да вземете отношение. Как гледате на, не знам, според мен си е скандал, аз вече не смятам да използвам евфемизми, между вътрешния министър Цветанов и съда, съдебната система като цяло? Много силни са реакциите на съдиите, но много силна е реакцията и на г-н Цветанов. И знаете ли, питам ви, защото ми е много любопитна вашата гледна точка. Вие сте единственият сигурно доказано съдебно репресиран лидер на формация и на партия, знаем какво се случваше с регистрацията на СДС и вашата. Та много ми е любопитно сега дали ще бъдете користно на нечия страна?

М. Димитров: Опитаха се да ни спрат да не се явим на избори, но победихме
в една много важна битка. Знаем как да се справяме. Необходима е реформа на съдебната система. Така че Цветан Цветанов. . .

Водеща: А на чия страна сте в тази битка?

М. Димитров: Нямам страна. Аз съм на страната на хората и да ви кажа честно, тази полемика не носи резултати. Затова предложихме на правителството и на Цветан Цветанов, нека да направим съдебната реформа, нека да променим конституцията, има ги гласовете в Народното събрание. Защото Висшият съдебен съвет, последният скандал показа следното нещо, показа политически назначения и това не е променено.

Водеща: Но моля ви, така е от 20 години.

М. Димитров:Не, не. Чакайте сега. Сега е моментът, като избухна този скандал, да се види мащабът на проблема. И че това е така от години, не ни носи полза, не го решава. Така че промяна в конституцията, промяна в начина на работа, така че, първо, да се избира с квалифицирано мнозинство Висшият съдебен съвет, второ, да бъдат професионалисти, а не политически назначения, и тогава малко от малко ще тръгнат нещата. Иначе само ако се водят полемики, това води до забавляване на хората, обаче няма резултати, нали така?

Водеща: Благодаря ви за този разговор.

 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...