В медиите
Димо Гяуров: Не съм оптимист, че истината за Ахмед Емин някога ще излезе наяве
Интервю на депутата от СДС и председател на комисията за борба срещу корупцията Димо Гяуров за предаването на Българското национално радио, Програма "Хоризонт", "Неделя 150".
Водещ Величко Конакчиев: Добър ден, господин Гяуров.
Димо Гяуров: Добър ден.
Водещ: Председател на комисията за борба срещу корупцията. Но да започнем с това, което споменахте. Беше ми интересно. Вероятността Ахмед Емин да е бил частно вербуван, вие го споменахте това, след като няма данни да е бил Ахмед Емин част от някоя от специалните служби, вие казахте, че може да се говори за частна вербовка. А това какво значи, частна вербовка се прави от лице, което има власт, и то немалка, или е на ръководна позиция някъде в тези служби и което какво... вербува си някого, без да го записва, регистрира, така ли?
Д. Гяуров:Нека да изясним. Това като че ли малко излезе извън контекста на разговора ни, който имахме с множество журналисти онзи ден в парламента. Всъщност ние обсъждахме тогава всичко, което се е случвало или не се е случвало в сараите. Те ме разпитваха дали разполагам с някаква информация по отношение на разследването, по отношение на евентуалната принадлежност на покойния Емин към българските служби и в отговор на техните въпроси аз казах, че не мога да твърдя със сигурност, че не е бил сътрудник на българското разузнаване. Тогава се създаде въпросът "а би ли могъл да обслужва някого, без да е сътрудник"? В отговор точно на този въпрос дойде отговорът, че разбира се, че може да е обслужвал някого, като е частно вербован. Аз трябва да ви кажа, че в битността си на директор на разузнаването по-рано съм виждал подобни случаи.
Водещ: Имало е, да.
Д. Гяуров: Виждал съм случаи, в които хора, които някога са били сътрудници, регистрирани сътрудници на отделни структури в Държавна сигурност, след поставянето в архив на делата им са продължили да работят със съзнанието, че сътрудничат по служба, а всъщност са били ръководени от определен частен интерес. И обратно - хора, които са мислели, че сътрудничат на едно или друго звено от структурите за сигурност, всъщност никога не са били регистрирани. А в продължение на 5, на 10 години са предоставяли информация, която е обслужвала частни структури.
Водещ: Излишно е да искам имена, но сте се сблъсквали?
Д. Гяуров: Да.
Водещ: Имена не бихте казали?
Д. Гяуров: Разбира се, че не бих казал.
Водещ: Разбира се.
Д. Гяуров: Но във всички случаи те са били ръководени от служители на съответните структури на едно средно и високо равнище.
Водещ: Средно и високо равнище, добре. Не са били редници на един или друг фронт, на тихия или на шумния фронт. Добре. Разбирам. По този начин изяснявате нещата и продължавате да смятате, както и много други хора биха сметнали, че е възможна такава... в случая "Ахмед Емин".
Д. Гяуров: Разбира се. Но нека да направим едно уточнение. Аз не съм казал, че вярвам в хипотезата, че покойният Емин е отишъл непременно да убие Доган. Има всякакви хипотези, твърдя, че те не са изследвани докрай. Твърдя, че в момента вече е твърде късно да се разкрие обективната истина, тъй като отмина страшно много време и голяма част от оперативните действия, които е следвало да бъдат предприети незабавно на място, просто не са били извършени. Защо да не разглеждаме хипотезата на убийство? Защо да не...
Водещ: Че Ахмед Емин е бил убит, да.
Д. Гяуров: Да, разбира се.
Водещ: Това имате предвид. Но тук се припокривате с двете изречения и едното изречение, казано от премиера.
Д. Гяуров: Не, аз не искам...
Водещ: Не за убийството, а за това, че не е свършена работата тогава и сега трябва да се свърши.
Д. Гяуров: В това съм категоричен. И без да смея да твърдя, че познавам материалите от делото, аз не ги познавам, мога да кажа, че съм наясно с определени липси или с това какво не е направено в някои аспекти от разследването.
Водещ: Много липси, съществени липси, така ли е?
Д. Гяуров: Например твърдя, че не са взети така наречените натривки от всички пребиваващи в сградата тогава, което би било сигурно доказателство, че едно или друго лице е употребило огнестрелно оръжие непосредствено преди смъртта на Емин или по това време горе-долу.
Водещ: Да, спомням си, че там в сградата е бил и бившият министър на земеделието, не знам дали... Цветанов, дали са били взети натривки от него.
Д. Гяуров: Не, аз знам, че не са. И не само от него, от самия Доган не са взети.
Водещ: Разбирам. Добре, случаят явно няма да приключи. За смъртта на Ахмед Емин ще се говори още.
Д. Гяуров: Това, което аз исках да кажа всъщност, е, че не съм оптимист за това, че истината някога ще излезе наяве.
Водещ: Казахте го, но има и други случаи, за които същото може да се каже, че няма почва за оптимизъм и случаят няма да се разкрие, открие и няма да стане ясен. Така е в България. Добре, искам да ви попитам за парламентарната комисия, която ръководите. Имате ли много сигнали - борба срещу корупцията?
Д. Гяуров: Сигналите са доста, макар че не мога да скрия, че половината от тях са резултат от лични интереси на определени граждани.
Водещ: Половината?
Д. Гяуров: Не ви чух, извинявайте.
Водещ: Половината е доста, казвам.
Д. Гяуров: Да, вероятно половината. Не бих могъл да кажа точната цифра.
Водещ: Да, да.
Д. Гяуров: Отделни граждани, които недоволстват от съдебната система, от решения на един или друг съд, на един или друг прокурор, следовател. Ние в тази сфера бихме могли да направим твърде малко. Оказва се, че много хора ни занимават с истории, които имат давност отпреди десетина - петнадесет години, дълги съдебни или пък административни саги. В тази сфера нямаме кой знае какви правомощия, пък и като че ли нахалост отиват усилията ни. Но има и твърде сериозни, които не мога да коментирам в момента, просто защото те са обект на допълнително изследване, по които е събрана информация къде достатъчно, къде не съвсем.
Водещ: Там ли са министри от бившето управление, при вас ли са в комисията, или?
Д. Гяуров: Не, не, ние нямаме и не разполагаме с информация, която да е различна от тази, с която в момента се занимават прокуратурата и обвинението по отношение на министри от предишния кабинет.
Водещ: А кого ще каните в следващите дни и седмици в парламентарната си комисия, ще изслушвате ли някого?
Д. Гяуров: Може би представители на данъчните или пък самия господин Стефанов.
Водещ: Красимир Стефанов, да.
Д. Гяуров: Красимир Стефанов, тъй като там имаме с него определени теми, по които сме започнали работа, и следва да ги довършим и по отношение на футболните клубове и проверките, които бяха започнати, и по отношение на проверки и ревизии на конкретни физически лица, в това число и политици. Така че може би той ще е един от следващите гости.
Водещ: И политици. Да не забравите... не че имам нещо против, не, впрочем има... и попфолк изпълнители, звезди.
Д. Гяуров: Аз на това по-скоро гледам като на веселата част от дейността на НАП.
Водещ: Трябва да има и такава част може би. Добре, благодаря ви.
Д. Гяуров: И аз благодаря.
Водещ: Димо Гяуров, председател на комисията за борба срещу корупцията, антикорупционната комисия.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...