В медиите
Мартин Димитров: Няма да подкрепим ветото, тъй като законът за отбраната е в правилната посока и води до модернизация на армията
Интервю на председателя на СДС за предаването на Нова телевизия, „Здравей, България!".
Водещ: Гледате „Здравей, България!". Мартин Димитров в „Здравей, България!".
Мартин Димитров: За мен е удоволствие.
Водещ: Но в случая имаме повод, поради който днес ви поканихме в предаването. Направи ми впечатление обаче, че на влизане казахте, че навън е страшно и непочистено.
Мартин Димитров: Да, София е тотално непочистена. Трябват или нови фирми, или нов начин на работа, защото хората днес не могат да отидат по работните си места. Аз на косъм да не дойда. Един час от центъра до тук ми беше пътуването.
Водещ: По коя улица минахте? По Цариградско ли?
Мартин Димитров: Не, минах по страничните улици, защото Цариградско ми се видя доста коли, доста задръстване.
Водещ: Вие как точно днес по страничните, те пък съвсем няма да са изчистени?
Мартин Димитров: Не, те пак са основни, минава трамвая по тази, която е паралелна на Цариградско шосе, така че нов метод на работа, не може да се продължава по този начин.
Водещ: Току-що чух в новините, че от Столична община казват, че машините си почиствали съвсем редовно. Аз също...
Мартин Димитров: Една машина видях по пътя и двама души с лопати. Това видях по пътя, никакви машини, така че няма такова нещо.
Водещ: Да.
Мартин Димитров: Хората може би говорят на кмета, че работят денонощно, но не е вярно.
Водещ: Да, и аз видях същото, между другото, тази сутрин. И това, което ни пишат хората, отговаря на това, което също ние с вас двамата си говорим, че не е почистено в столицата. Ако ви се налага да излизате, правете го в краен случай, или ако имате възможност, поне не използвайте колите си. Защо сините няма да подкрепят ветото на президента върху Закона за отбраната, г-н Димитров?
Мартин Димитров: Ако сте чели ветото, то е два странички и нещо, е измъчен текст. Той започва с това, че има положителни страни изменението на Закона за отбраната, обаче, понеже, евентуално се засягали правомощията на президента да бъде началник на началника, който ръководи силите по отбрана, трябвало да се направят тези изменения. Ние подкрепихме, знаете, и въведохме професионалната армия в България, т.е. да няма задължителна военна служба. Сега с тези промени се върви в тази посока на модернизация. Ние затова ги подкрепяме.
Водещ: Това го правите обаче една седмица по-късно, събитието мина, президентът и премиерът се...
Мартин Димитров: Не е така.
Водещ: Например, да не е една седмица, да е колко, миналата седмица поне в началото на седмицата беше...
Мартин Димитров: Когато самият закон се гледаше в парламент, ние го подкрепихме и на първо четене, и на второ четене. Нека да започнем така. Има последователност от действия. Миналата седмица зададохме пет въпроса към президента. Само един беше този. Казахме, че няма да му подкрепим ветото. То, който го е чел, е ясно, че е абсолютно несериозно. Имаше други по-важни въпроси. Питахме защо той създаде тройната коалиция, а сега мълчи, когато излязоха тези сделки със заменки, за които...
Водещ: Вие това си го питате от край време.
Мартин Димитров: Не, той трябва да вземе да си каже. Излязоха сделки със заменки, за които България ще бъде глобена вероятно стотици милиони левове, които няма откъде да ги вземем, сега буквално такава е ситуацията. И той не казва нищо. Питаме го защо по други по-важни закони, като тази идея за масово подслушване той мълчи и нищо не казва. Питаме го защо за всички тези сделки, които са... най-малкото странни, да не използвам по-силна дума, за корвети, вертолети и други покупки в армията, които направи миналият кабинет, той си мълчи и нищо не казва. Така че по тези важни въпроси ние зададохме миналата седмица... поискахме неговото мнение и чакаме да чуем нещо все пак.
Водещ: Може би си спомняте все пак, че премиерът беше до президента в момента, в който президентът обяви намерението си и премиерът също се съгласи с президента.
Мартин Димитров: Да, ситуацията стана малко странна. Премиерът май подкрепи това вето, но това нас не ни променя по никакъв начин позицията, тъй като законът е в правилната посока, води до модернизация на армията. Знаете ли самият президент какво е написал в своите мотиви?
Водещ: Не.
Мартин Димитров: Че така се намалява възможността за конфликт на интереси, ясно се дефинирали видовете войски и т.н. Тоест, има очевидни положителни страни този закон и аз не виждам причина това вето да бъде подкрепяно.
Водещ: Тоест, за какво настоявате ясно и точно?
Мартин Димитров: Да отпадне ветото на президента, категорично, ясно и точно. Плюс това, но това е малък въпрос, това не е важният въпрос тази седмица или в момента. Важният въпрос е - не може да има 1.3% усвояване на европейските фондове за 2009 година и това да е резултат на работата на предишния кабинет. Знаете ли какво е 1.3% - нищо, т.е. България е една от страните, единствената може би в ЕС, която няма никакво усвояване на европейските фондове.
Водещ: Прави ми впечатление, че по всички въпроси напоследък, които касаят решения на новото правителство, Синята коалиция реагира остро, в следствие на което отпадат съветници, политически, решения, взети от страна на премиера, се променят, сега излизате... в края на миналата работна седмица, в петък, излизате с искане президентът да отхвърли това свое решение, да не прави това вето, изобщо, какво става, какво се опитвате да постигнете?
Мартин Димитров: Това, което обещахме - обещахме, когато нещо се прави положително, реформаторско, смислено, справедливо да го подкрепяме. Ситуацията е особена. Ние подкрепяме на практика законопроекта на правителството в тази ситуация. Когато нещо се прави, което е вредно за България, лошо за гражданите, имаме категорична позиция против. Тоест, винаги, когато има плюсове, сме за, когато има минуси, сме против. Това е положението. Това сме обещали, това правим, не се учудвайте и оттук нататък ще бъде точно по този начин. Но понеже ме прекъснахте - 1.3% усвояване на европейските фондове, т.е. свежите пари, които могат да ни извадят от кризата, не идват в България. И по този въпрос, да речем, президентът си мълчи, за сметка на това е много активен, когато става въпрос да се строи „Белене", когато става въпрос за евентуално накърняване на неговите правомощия. А това, че в условия на криза парите, които биха създали работни места и помогнали на хората реално ги няма и за съжаление, няма да ги има... Защото какво се получава? Миналото правителство забърка една голяма каша. Сега в момента очакваме от хората на Джевдет Чакъров и хората на БСП, ДПС и НДСВ, които не можаха да докарат европейските фондове, основно те продължават да работят в тези области, няма да има резултат, тъй като промяната още не е направена както трябва. Трябва нови екипи от хора, които да работят в тази област. Това е друга, много важна тема.
Водещ: Откъде да дойдат тези екипи?
Мартин Димитров: Има ги, има много кадърни хора с качества, със способности, просто не са на правилните места и не са събрани да работят както трябва.
Водещ: Дали не е някакъв вид реваншистка тази политика, която в момента правите? Защото в предизборната кампания на ГЕРБ и си спомняме тогава и предизборната кампания на БСП, която помогна в случая, непрекъснато се казваше, че ГЕРБ и Синята коалиция ще работят заедно, ще правят следващото правителство, не се получи така, ГЕРБ избраха самостоятелно да играят на политическата сцена, и сега Синята коалиция си връща.
Мартин Димитров: Напротив. То да работи заедно е това, което в момента се прави. Когато някой подкрепя всичко безрезервно, както прави „Атака", това води до...
Водещ: Добре. Кажете ми нещо, което подкрепихте за тези шест месеца?
Мартин Димитров: Днешният пример - подкрепихме промените в Закона за отбраната. Вие сте ме поканили днес по този въпрос.
Водещ: Да.
Мартин Димитров: Законопроектите, ако ги гледаме като общ брой, половината сме ги подкрепили, т.е. всеки, който е с положително влияние за България, реформаторски, ние сме застанали зад него. Не си мислете, че сме били за всичко против, в никакъв случай. Винаги гледаме там, където ползите са повече от загубите, да подкрепим и да имаме ясна позиция. Това е да работиш с някого открито и честно. Когато той греши, му го казваш. Иначе, ако той греши и ти ръкопляскаш, както правят някои други...
Водещ: Кои?
Мартин Димитров: Например, „Атака". Те са винаги „за", независимо какво предлага ГЕРБ. ГЕРБ ако днес са „за", утре са „против" нещо и „Атака" са днеска „за", утре „против". Това се получава. Честният партньор, откритият партньор, който е коректив казва - това е грешка, не го правете, лошо е за България. Например, за масовото подслушване. Как очаквате СДС, които пет години сме против масовото подслушване, Румен Петков се опита по 66 начина да го въведе, и ние винаги сме били против, сега изведнъж да сме за, е, няма да сме за, не може да сме за.
Водещ: Започнахте за „Атака", много срамежливо общо взето политическите партии коментират, те по-скоро изобщо не коментират случая с Волен Сидеров.
Мартин Димитров: Това е много лош случай и лош пример, дотолкова доколкото знаете колко германците са чувствителни на тема национализъм заради Втората световна война и всичко, което се случи тогава, така че това е един много неприятен инцидент и ако някой си мисли, че той просто така ще изчезне и ще бъде забравен, няма да бъде така. Ще ни бъде търсена сметка от германското правителство, аз съм убеден, и инцидентът е наистина много неприятен. И смятам, че всеки български политик трябва да внимава и да носи отговорност да не попада никога в такива ситуации.
Водещ: Смятате ли да поискате да бъде дадено определено обяснение, все пак вие сте депутати?
Мартин Димитров: Той е длъжен да го даде сам пред цялото българско общество, защото той не излага само себе си. Ако излагаше себе си, аз не бих имал, дето се казва - лично решение, но той излага България.
Водещ: Защо е това мълчание, обаче, по темата?
Мартин Димитров: Аз не смятам, че има мълчание, напротив, и медиите, и политиците ясно си казаха отношението. Ето и в момента ви го казвам, няма никаква причина да се притеснявам по този въпрос. По-скоро ме притесняват ответните реакции от германска страна.
Водещ: Добре. Да ви върна към началото на нашия разговор. Имаше едно настояване президентът да даде обяснение - как да стане това нещо?
Мартин Димитров: Президентът, който иначе е доста словоохотлив, често взима думата, да не кажа за какво ли не, хайде сега по тези няколко въпроса, които поставяме, да вземе и по тях отношение. Например, нормално ли е да има надвиснали глоби за стотици милиони за тези заменки и той... а той го създаде това правителство, даде мандата на ДПС, помните, събра ги в кабинета, каза - ти така, ти така, ти така, ти министър, ти министър-председател, ти ще подкрепяш по този начин, той ги създаде. И сега, като дойдоха тежките резултати, се дърпа настрани и казва - аз не ви познавам вас. Това прави в момента президентът, стои настрани, гледа ди и като дойдат лошите новини от ЕС неговото мнение не се чува, не може така, той не може да бяга от тази отговорност, трябва да я поеме. Той създаде тройната коалиция. И в момента въобще не е честно, нито политически, нито е морално да се скрие и да каже - аз нямам нищо общо. Това не го приемаме. И сме единствените, които задаваме този въпрос.
Водещ: Добре. Благодаря ви.
Мартин Димитров: И аз ви благодаря.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...