В медиите
Мартин Димитров: Притеснява ме самонадеяността на ГЕРБ
Интервю на лидера на СДС и съпредседател на Синята коалиция за в-к "Седем" .
Вашият коментар за промените в правителството, г-н Димитров? Ще ги подкрепи ли СДС?
- Има няколко неща, които ще поискаме. На първо място, да не се пипа бордът. Познавам Илиян Михов като отличен икономист, но неговата теза за борда обслужва група олигарси, които имат огромни задължения и искат да ги ликвидират чрез хиперинфлация, както направи Жан Виденов.
Бордът не трябва да се пипа. И всякакви негови модификации и преобразувания не ги приемаме. СДС направи борда и това е едно от най-хубавите неща, случили се в България в последните години. Никой няма право да пипа борда. Това е първото ни категорично условие. Почне ли някой да го пипа, ще видите новата категорична позиция на СДС. Другото нещо, което прави впечатление, е тези постоянни смени на местата - Фандъкова министър, после кмет, Николай Младенов от едно в друго министерство, заместник-мияистър - министър и т.н. Ако така се сменят хората, никаква реформа не може да тръгне.
Например Николай Младенов тръгна да прави реформа във военното министерство и те му сменят мястото.
- Смята се, че Аню Ангелов ще продължи тази реформа...
- С отбраната въпросът е много сложен, защото когато сложиш генерал, той има своите пристрастия и ангажименти, докато Николай Младенов беше добър, защото е цивилен, няма обвързаности вътре в отбраната, има външен поглед и можеше да направи реформи. Но го преместиха.
- Това не говори ли за липса на достатъчно кадри в управляващата партия?
- Със сигурност. Могат да се обърнат да потърсят кадри от нас, но не го правят. Имам чувството, че изпитват страх да вземат някого от Синята коалиция.
- Защо?
- Не мога да разбера. Явно има някаква стратегия да се пази дистанция от нас.
- Кого обаче обслужва тази стратегия?
- Основно БСП и ДПС. Това е истината. И най-важното е, че Бойко Борисов каза - подкрепяйте ни да не дойдат БСП и ДПС, а той сам подкрепи Меглена Плугчиева и я бутат във властта. Значи ние искаме па тези хора да им бъде потърсена отговорност и част от тях да влязат в затвора едва ли не, а той вместо това ги праща в европейски институции.
- Как си обяснявате тази линия на компромиси с БСП?
- Като голяма грешка. Аз знам, че Борисов е подложен на огромен натиск, първо, от руското лоби за АЕЦ "Белене" и от вътрешните лобита за енергийните проекти. Притеснявам се тези признаци на съгласие с БСП да не водят до някакъв конформизъм.
- За Плугчиева вие първи повдигнахте въпроса...
- Усетих, че вдясно лидерите се колебаеха, а място за колебание няма. Защото Плугчиева не е някой случаен експерт от улицата, тя е звездата на БСП, дето щеше да оправя европейските фондове и нищо не направи. И е абсолютно безотговорно да бъде пратена в ЕБВР. Тя не се справи с българските пари, пък я пращаме да се оправя с европейските.
- Европа толкова ли е сляпа, не вижда ли всичко това?
- Ще има конкурс, има хора с много сериозно образование, които са се кандидатирали. Това, което ни подразни най-мно-го, е, че Бойко Борисов я подкрепя.
- Но и сега не се усвояват европейските фондове...
- Има много сериозни проблеми. С тази работа беше ангажирана г-жа Юлиана Николова, един от хората с най-много опит и познание в тази област. И въпреки това не виждам голям напредък, което означава само едно нещо - недостатъчно политическа воля това да се случи. Моят съвет към г-жа
Николова е, ако не намира подкрепа за своите реформи и искания, тя сама да даде крачка настрани. Защото накрая ще понесе отговорност, която не заслужава да понася. И да каже публично кой не си върши работата. Защото аз съм сигурен, че тя си върши своята.
- Има ли според вас някаква обвързаност между президента и премиера?
- Ако забелязвате, има център на интереси на много лобита - това е "Белене". Там са навързани тези интереси. Първанов най-много защитава "Белене", руснаците, когато идват тук, най-много се интересуват от "Белене", българското енергийно лоби и то. Въобще имам чувството, че "Белене" е точката, която ще събере много хора на едно място по абсолютно безпринципен начин. Това е ключът за много лоши неща, които се случват в България. Покрай този проект много хора чакат да вземат огромни комисиони, нечувани за мащаба на България. И са буквално като дебнещи котараци, които търсят всякакви възможни схеми и варианти. В условия на криза "Белене" е един от най-рисковите фактори в българската икономика.
- А Първанов настоява да се инвестира там точно в условие на криза...
- Аз смятам, че тази позиция - казвам го максимално безпристрастно - е просто погреш-
на. И ако Първанов беше инвестиционен консултант, щях да кажа, че е лош инвестиционен консултант.
- Какви са противоречията между Синята коалиция, респективно СДС и ГЕРБ в икономическата област?
- Противоречия няма, но няма и обща работа.
Усещам в ГЕРБ една са-монадеяност. Това е все едно един кораб в бурята вече да има пробойни, да не се вижда брегът, да има 50 моряци, които да не искат да ползват помощта на други 15 с изключителен опит. И тия 50 викат - ами какво като има буря, продънил се корабът, малко се наводнява, сами ще се оправим. Какво като ни е първата буря?
- На какво се дължи тази самонадеяност - на това, че са 116 депутати ли, че Бойко им е лидер ли?
- Спомням си, че когато НДСВ спечели изборите през 2001 г. с повече гласове от ГЕРБ, имаше подобен процес. И тогава нямаше криза. Тази самонадеяност в момента много ме притеснява. Защото ние сме от едно семейство с ГЕРБ - в ЕНП, и се надявах да се получи по-добър диалог, който обаче не го виждам до момента. Тези хора викат - сами ще се оправим. Корабът вече гълта вода, но те протягат по-ско-ро ръка към БСП и ДПС, които гледат да сложат по още една мина отдолу, да гръмне още нещо. Много хора си казват - какво ще стане, ако има предсрочни избори. Ако има, СДС и Синята коалиция ще имат по-добър резултат, отколкото сега. Мен друго ме притеснява. Аз обикалям много страната и виждам масово фалирали магазини, фирми, хора без работа. Представете си всеки пети да е безработен през 2010 г., както казва стопанската камара. Това е страшна трагедия. И при това положение да няма антикри-зисна програма...
- Е, има някаква...
- И какви са най-важните мерки за 2010 г., като има? Какви са?
- А какви трябва да бъдат според вас? Какъв е вашият
план "Б"?
- При нас проблемът е друг -имаме толкова много идеи, че вътре в Синята коалиция трябва да седнем и да ги подредим.
Според мен най-важните са еврофондовете, спешен план по месеци с отговорници; на второ място, административната и здравната реформа - там работата е миого тежка. На следващо място, трябва да се намали ставката по ДДДС, но още по-умно е да се намалят още осигуровките. Там е инструментът за подобряване живота на хората и за нови работни места. На четвърто място - промените в конституцията, които да направят съдебната система работеща, да се промени Висшият съдебен съвет като начин на избиране.
Синята коалиция има двайсетина идеи, трябва да отсеем 4-5 от тях и да ги сложим категорично на масата.
- Да се върнем на самочувствието на ГЕРБ - не се ли дължи то и на безрезервната подкрепа на "Атака"?
- Проблемът е, че парламентарната подкрепа е само едно от условията за успешна политика. Другото, по-важното условие са самите реформи, политики и идеи. Ето тук бихме могли да бъдем много силен партньор, но не ни използват. Това е проблемът. СДС има огромен потенциал от експерти. Това, което прави Бойко - да внася постоянно хора от чужбина - показва ограничен вътрешен ресурс на ГЕРБ. Не казвам нищо против хората, които идват - нито за Дянков, нито за Илиян Михов, но вносът показва недостиг, защото не е тръгнал да работи с нас истински. Получава се така. Ние казваме много сериозна теза - примерно СДС е против масовото подслушване. ГЕРБ първо казват - не, ние имаме други идеи. И стигат до нашето мнение след четиримесечен обществен дебат. За какво пилеем тази енергия?
- Как Синята коалиция все пак ще се отграничи от ГЕРБ на едни бъдещи избори, били те предсрочни или редовни? Да има по-отчетлива собствена физиономия?
- Аз мисля, че физиономията вече се случва. СДС и Синята коалиция са гласът на разума - хората с идеите, с програмите... Ще използвам една метафора - ние сме опитният лекар при масово болно население. Това е истината -лекарят, който вече три пъти е излекувал болестта. А човек помни с добро този, който го е излекувал, има лоши спомени от болестта. Защото СДС бе спасителят на българската икономика през 1997 г. Е, хората са склонни да се
доверят и на лекари без дипломи, за които се говори, че лекуват добре, но тези експерименти имат много висока цена.
- Какво си говорихте с Бойко Борисов в петък, ако не е тайна?
- Някои от нещата ще ги оставя за ръководството на СДС и Синята коалиция, но на вас ще ви кажа, че аз поисках от него по-добър диалог и му казах, че моите очаквания за 2010-а са много тежки, че има огромна опасност нещата да тръгнат в много лоша посока.
- Той как реагира?
- Каза, че ще потърси подобряване на сътрудничеството. Да видим какво ще стане.
- А каква ви е прогнозата
за 2010-а?
- Много лоша, притеснен съм. Очаквам ликвидна криза, безработица... Ако няма политика, която да извади фирмите... Аз ще настоявам за намаляване на данъка върху едноличните търговци от 15 на 10 на сто - ключова работа в тази тежка ситуация. На 100 000 души ще помогнем да не фалират. С намаляването на осигуровките тези две неща са златна работа.
- ГЕРБ запознати ли са с тези идеи?
- Запознаваме ги постоянно. Ще види дали прихващат.
- А вътрешната задлъжнялост?
- Проблемът с нея е, че има двойно броене. Т.е., ако вие ми дължите 100 лева, те ги броят 200, защото вие ги дъл-
жите на мен, а аз съм ви ги дал. Вътрешната задлъжня-лост е огромен проблем, който става още по-голям, защото държавата не се е разплатила на фирмите и се говори за около милиард задължения. И трябва да се направи следният бърз преглед - тези задължения, в които има някакви измами и злоупотреби, не трябва да се плащат. Където нещо е откраднато - да не се плаща, а фирмите да се съдят. Но да се направи обективно.
- Говори се, че тази зад-лъжнялост може да доведе до по-тежки последици от тези през 1996-97 г.?
- Нека да дърпаме за опашката еди-кой си. Но аз съм много притеснен.
- А имате ли все пак оптимистична прогноза?
- Ако се направи антик-ризисна програма от много силен експертен екип с наше участие, ама пе го виждам. Губи се време. Реформите не са стартирали, а изпуснеш ли първите шест месеца, опозицията става много сериозна. Единственият конкретен резултат в тези 6 месеца е, че подкрепиха Плугчиева да ходи в ЕБВР. Бойко Борисов трябва да разбере, че има огромни надежди към него от обществото, които ако не изпълни, хората ще поискат своето.
- И къде ще го намерят обаче? Там е проблемът.
- Ние сме тук и сме им подали ръка.
С Мартин Димитров, лидер на СДС, разговаря Тодор Токин.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...