Йордан Бакалов: Водеща трябва да е превантивната борба с престъпността, а не да тичаме след събитията

15.12.2009

Д-р Йордан Бакалов, експерт по сигурността, народен представител от СДС и член на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред пред Агенция "Фокус".

Фокус: Г-н Бакалов, „предрекохте" още в началото на септември „бум на престъпността" в края на годината. На какво се дължи той?
Йордан Бакалов:
Причините могат да бъдат много и както се казва - комплексни. Първо - кризата, второ - ново управление, трето - изостряне на социалните проблеми и повишаване на безработицата, четвърто - пушенето на полицаите под прозореца на министъра... И не е нужно много да разбираш от национална сигурност, за да предречеш всичко това. Особено с оглед и на престъпността, която се шири в последно време. Това са престъпления, които имат сериозен медиен отзвук; в същото време - има престъпност, която изобщо не се хваща като медиен отзвук, а именно обирите и по домовете, и по фирмите...
Причините могат да бъдат комплексни, но и отговорите трябва да бъдат комплексни, за да се намали този вид престъпност, който тормози най-много българските граждани, а именно - домашната, битовата престъпност.
Фокус: Казвали сте, че гражданите се тормозят най-много от битовата престъпност, която обаче не е толкова медийна...
Йордан Бакалов:
Истината е, че що се отнася до организираната престъпност, България е член на европейското семейство, т.е. има европейски граници, и новото ръководство на МВР може да се концентрира повече върху т.нар. организирана престъпност, но по-голямата престъпност и като размер, и като качество, и като количество, която тормози по-голям брой български граждани, е точно тази престъпност - домашната, битовата. Така че отговорите на МВР трябва да бъдат точно в тази посока - с по-голям контрол, по-голямо присъствие, видеонаблюдение, технологично превъоръжаване на хората и не на последно място - решаване на социално-битовите проблеми на служителите на реда.
Адекватният отговор е най-вече превантивна работа, а именно - събиране на информация, анализиране на обстановката сред тези престъпни групи. Както ви прави впечатление, след всяко едно престъпление се оказва, че тези престъпни групи се знаят и МВР всичко знаят, но нормално е да се постави въпросът - защо не са реагирали досега, т.е. - превантивно? Да се профилактират тези групи, както се казва?
Фокус: Има ли ясна цел - какво иска да постигне полицията в борбата с този вид битова престъпност?
Йордан Бакалов:
Ако има ясни цели, тях ще ги забележат и българските граждани, а това не се забелязва.
Фокус: Още септември казахте, че наред с икономическата криза и връщането на емигрантите може да окаже влияние върху престъпността?
Йордан Бакалов:
България освен износител на емиграция е и вносител на емиграция - това изобщо не трябва да се забравя. Като вносител на емиграция не говоря само за нашите български граждани, които се връщат от Западна Европа. Говоря и за натиска, който се оказва върху българските граници. Борбата и битката срещу престъпността започват от границите на Република България. Оттам може да проникват престъпни групи, контрабандни стоки, пари, които са придобити в резултат на тази контрабанда и оттам - реинвестирането им, образно казано, в престъпността. Така че - борбата и битката срещу престъпността, независимо в какъв вид е тя, започва от границите на Република България, още повече, че България е крайна граница на ЕС. Както това е недостатък, така може и да стане предимство, защото всеки европейски гражданин, респективно всяко европейско правителство би помогнало на България за технологично превъоръжаване с оглед на това - да не се допускат в границите на ЕС организирани престъпни групи. Не знам защо това предимство не се използва. Всяко европейско правителство ще помогне в тази посока. Предпочитат ние да ги спрем тук, отколкото те да ги спират след като са проникнали навътре в ЕС. Всеки един недостатък действително може да се превърне в сериозно предимство за страната и за българските граждани.
Фокус: Как се отразява несигурността в МВР, която видяхме в събота на протестите.
Йордан Бакалов: Това е също от негативен порядък. Когато полицаят не е социално, битово и материално осигурен, той няма как постоянно да мисли за своята работа. Той започва да мисли за други неща, това са човешки проблеми. Още повече с оглед на това, че имаше прекалено големи обещания в тази посока. В политиката е много важно това, което поемаш като ангажимент, да си го свършиш. А не след като си поел тези ангажименти, после да кажеш, че има причини, криза и всичко останало.
Давам един пример - през 2001 година в 64 - 65милионна Франция съставът на Министерството на вътрешните работи е 174 000. Общо взето административната част от този състав е около 20-ина процента. Оттогава досега в рамките на 9 - 10 години в резултат на технологичното преоборудване и всичко това, което говорих, административният състав е намалял няколко пъти и е станал около 6 %. В България пропорцията каква е - тя продължава да си бъде точно такава, каквато е била преди 10 години, преди 20 години... Така, че проблемите общо взето са организационни, а не толкова законодателни, колкото някои се опитват да ги изкарат. С оглед и на това, което предстои тази седмица - промените в Закона за електронните съобщения. Промяна в законодателството не винаги е адекватен отговор, един от отговорите е законодателна промяна, но това е отговор, който се прави в краен случай, след като се покажат някои недостатъци.
Фокус: Къде е ролята на обществото?
Йордан Бакалов:
Министерството на вътрешните работи в продължение на 20 години не успя да промени психологическия си профил спрямо българските граждани, а именно, че това МВР не е репресивен орган, такова, каквото е било преди 1989 година. Това го казвам с една-единствена цел с оглед на превантивната работа, а именно - подпомагане на самата му работа в полза на българските граждани. Прави впечатление, че при последните престъпления има свидетели, но те не желаят да свидетелстват, по простата причина, че нямат доверие в тази система.
И предишните ръководства не направиха никакви усилия в тази посока - да променят образа на министерството от репресивен орган и репресивен апарат, да се превърне в орган, който българските граждани да знаят, че е първият, който би им помогнал. Трябва взаимно да си помагат, защото хората са един от основните елементи, които трябва да се включат в борбата с престъпността и то - от гледна точка на свидетелски показания, от гледна точка на подаване на сигнали... Няма как да се преборят с престъпността единствено служителите на МВР. Но когато от тези 7,5 милиона жители се включат всички пълнолетни български граждани, които да свидетелстват, да подават информация, оттам нататък ще им бъде много по-лесно и борбата с престъпността ще бъде много по-ефективна. След като не се сменя моделът, след като остава представата, че това е органът, който постоянно подслушва обикновения човек, постоянно го разработва... Не напразно и по телефоните, когато си говорим, се казва „хайде, това не е за по телефон".
Фокус: Как да свидетелстват в съда обикновените граждани, когато в съда всички им виждат лицата и после не са сигурни в присъдите, които обвиняемите ще получат?
Йордан Бакалов: Много рядко се стига дори до съда, защото в един момент се разбира кой е той, как е свидетелствал и започват да го притискат... Тук личи силата на една държава. Ако една държава и силна и демонстрира своята сила, ще има хора, които ще свидетелстват, а няма да се обръщат с гръб, ако стане някакво престъпление. Когато ти гарантират анонимността, когато ти гарантират живота, няма да има никакви проблеми да свидетелстват. Тогава ще има и ефективна борба с престъпността.
Когато толкова много знаем за „бандата на Крокодилите", защо не ги локализирахме и не ги хванахме преди това? А не да бягаме след събитията. Ценностната система, която продължава да работи, е съветската от едно време: когато стане престъпление, тогава тръгваме да го разследваме. А другото е превантивната борба. Има, разбира се, случаи на пропуски, когато се извърши някое престъпление, то да се разследва, но например англичаните събират информацията, имат аналитичен център, правят оценка на щетите, които може да нанесе едно престъпление... Докато не се промени, ще е така, ще бягаме след събитията.


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...