В медиите
Димо Гяуров: Янев е работил по особен начин в “Антимафия”
Интервю на депутата от СДС и председател на комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика за в-к "Труд"
- Г-н Гяуров, поемате важна комисия - за борба с корупцията, обаче със скандал.
- Не бих казал, че е със скандал. Това, което се случи на 10 и 11 декември, е леко изпреварване на естествения ход на събитията. Щях да поема председателството след зимната ваканция. След разпадането на ПГ на РЗС това става една-две седмици по-рано.
- В първия ден обявихте, че има документи, които не са регистрирани. Защо не са регистрирани?
- О, това аз не мога да кажа.
- Но то е нарушение.
- Нарушение е. Господин Янев като председател на комисията е работил по един по-особен начин.
- Колко по-особен?
- Държал е да отваря лично всички пликове и първо той да се запознава със съдържанието на жалби, сигнали, документи, отговори от институциите на наши запитвания и др., и едва тогава да разпорежда какво да бъде правено, как да се завежда, дали да се завежда...
- Какво се случва с документите, които не се разглеждат, нямат входящи номера и евентуално не се знае, че съществуват? Да речем, че господин Янев не е вършил нищо лошо. Но по принцип може ли с тези документи да се върши рекет?
- Теоретично е възможно. Възможно е също голяма част от тези документи, тъй като не са заведени, да изчезнат. Не зная дали има изчезнали документи, но...
- Извинете, че ви прекъсвам, но няма как и да знаем, ако те не са били заведени.
- За съжаление сте права.
- Защо тече толкова мощен скандал около комисията, след като става дума за една-две седмици до началото на ваканцията и съответно до края на председателството на Яне Янев?
- И аз се чудя. Даже чух твърдение, че парламентарната група на РЗС запазвала местата си в комисиите, което не е вярно от гледна точка на правилника. Две от парламентарните комисии - за контрол на ДАНС и нашата за борба с корупцията, имат по-различен статут от останалите. Депутатите, които участват в тях, се излъчват от парламентарните групи. Като приключи съществуването на една парламентарна група, тя съвсем естествено губи правото на представител в двете комисии. Твърдението, че г-н Янев неоснователно е отстранен, също не намира почва в правна норма.
- Сега обаче г-н Янев обвинява вас, че биха могли да изчезнат документи. Много бързо превзехте кабинетите.
- Няма как да изчезнат. Ръководството на Народното събрание е предприело действие по запечатване на всички кабинети - на експертите, на секретариата. Това е станало в присъствието на служителите. Идеята е била да се избегнат всякакви обвинения, че би могло да бъде извършено нещо нередно - от обяд на 10 декември до 11 декември, когато комисията започна да подрежда и описва документите.
- Разбрахте лиистината за 14-те министри, които Яне Янев заплаши, че ще издаде точно на 11 декември? Вие го изпреварихте, като го махнахте от председателството.
- Има наистина известно несъответствие в законовите срокове. Има забавяне във времето, разписано от закона, в рамките на което длъжностните лица трябва да подадат декларации за конфликт на интереси, и постъпването им в нашата комисия. Имахме съмнения дали авторите на декларациите имат вина за забавянето, или тя се дължи на грешка на администрацията. Поискахме изясняване на фактите. От друга страна, до момента не е имало нито едно обвинение към министър за конфликт на интереси. С изключение на икономическия Трайчо Трайков, чиято преписка разгледахме преди около месец по сигнал на депутати от БСП. Комисията констатира, че липсва конфликт на интереси.
- Кога ще се произнесете за останалите министри?
- На следващото заседание ще изясним дали има забавяне, кой е виновен и необходимо ли е да се налагат санкции.
- Защо вашият предшественик хвърли бомба с шест имена - Румяна Желева, Симеон Дянков, Нона Караджова, Росен Плевнелиев, Сергей Игнатов и Вежди Рашидов?
- Ако някой подаде данни, че министър е в конфликт на интереси, ще преценим дали е така. Но такива данни не са подавани.
- От самите министри някой признал ли е конфликт на интереси?
- Не помня някой да е декларирал такова нещо.
- От 16 министри 14 не са подали документите в срок. Кои са изрядните?
- Не ме карайте да навлизам в конкретика. Не разполагам с преписката.
- Премиерът влиза ли в тези 14?
- Не помня.
- Държите се като разузнавач, г-н Гяуров.
- Не, държа да съобщавам факти, а не да правя бомбастични изявления, които не почиват на нищо.
- Депутатите изрядни ли са?
- Разглеждахме случаи на забавяне. Голяма част от преписките са придвижени. Вероятно на някои ще бъдат наложени санкции от ВАС. Има и един-двама депутати, които не са подали декларации.
- Досега г-н Янев управляваше комисията и медийно.
- Най-вече медийно. С този стил на ръководене на комисията е свършено. Тя е колективен орган. Ще бъде обявявано и коментирано само това, което е разглеждано на заседание. А не очаквания или заплахи за това какво някой щял да прави или няма да прави.
- В предишното Народно събрание Яне Янев пак обичаше да дава изпреварваща информация. По този начин не се ли предупреждават застрашените?
- Не бих са наел да потвърдя. Но чух съмнения и в друга посока. Че избирателно са разглеждани преписки. Че вероятно част от сигналите са целенасочено създавани и вкарвани в комисията. Тепърва ще се види дали е вярно. Но работата на комисията е специфична. Ние се занимаваме и с анонимни сигнали. Би могло да се предполага, че част от сигналите са злонамерено подадени. Че част от тях целят оклеветяване и очерняне. Това налага голямо внимание при работата с тези материали, за да не се допусне комисията да стане оръдие на нечии зли намерения - спрямо гражданин, административен орган, управленец.
- Не се ли страхувате, че след Янев ще доскучаете на публиката?
- Не може да е цел на парламентарна комисия и на народен представител да бъде интересен за публиката. Неговата цел би трябвало да бъде да си върши работата.
- А вие лично опасявате ли се, че ще останете в сянката на Янев?
- Трудно е човек да излезе от сянката на г-н Янев. (Смее се.) Тя е много дебела. Но ще се постарая, обещавам.
- Партньорите ви в "Синята коалиция" - ДСБ, настояват да се изясни докрай въпросът с имотите на Ахмед Доган. Ще го направите ли?
- Разбира се. Г-н Янев си позволи да каже, че имало опасност да изчезнат документи, свързани с Доган. Няма подобна опасност. В комисията не са постъпвали документи, свързани с каквито и да е разследвания срещу Доган в рамките на сегашния парламент. Преди повече от месец се занимавахме с тази тема. Решихме да поискаме от архива на Народното събрание материалите от разследванията на специалната комисия в 40-ото НС и да изпратим писма до институциите, които имат отношение към въпроса. Писмата са изпратени. Има отговор от прокуратурата, че разследването продължава. Декларирам, че комисията няма да затаи информация или да попречи за осветляването на факти. Тъкмо обратното - имаме воля и желание въпросите, интересни за обществото, тези, за които има съмнения за нередности и за престъпления, да получат отговор. Истината най-сетне трябва да изплува.
- ПГ на ДПС пък подаде сигнал срещу Искра Фидосова. Каква ще е неговата съдба?
- Сигналът е за конфликт на интереси, корупция и нарушаване на парламентарната етика. Ще го разгледаме още в четвъртък и моментално ще дадем отговор има ли основание за подобни твърдения.
- След закона за конфликт на интереси ще има ли закон за лобизма?
- Законът за конфликт на интересите съвсем не е добър. След ваканцията една от първите задачи на комисията ще е да даде предложения за подобряването му. Беше окастрен в предишния парламент, в резултат на което е неефективен. Ако искаме да се преборим с конфликта на интереси, трябва да го поправим. Аз съм "за" приемането на закон за лобизма. Прикрит, явен, всякакъв лобизъм има. Задължително е да се зададат параметри и правила. В лобирането няма нищо лошо, стига да е добре разписано и на светло.
- Ваши колеги са признавали, че разпознават кой депутат за какво лобира. Вие разпознавате ли ги?
- Наясно съм с голяма част от играчите на обществено-политическия терен. Разпознавам голяма част от лобистите.
- Кои лобита според вас са най-силни?
- В България съществува силно енергийно лоби, което често действа с незаконни и непочтени средства. Има лоби, свързано с тютюнопроизводството, с хазарта, с горивата.
- Да изясним и някои политически въпроси. Кой има интерес от разпада на РЗС?
- "Синята коалиция" няма.
- Защо? Вземате нови постове в комисии.
- Това ръководно място ни се полага и щяхме да го получим скоро.
- И започвате да тежите повече като подкрепящи ГЕРБ.
- Не е в природата ни да натежаваме по този начин и с подобни средства.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...