В медиите
Мартин Димитров: Които се сбере с ДПС, изчезва от политиката
Мартин Димитров, председател на СДС,в интервю пред в. „БАНКЕРЪ
-Г-н Димитров, каква е оценката ви за първите 100 дни от управлението на правителството на Бойко Борисов?
- Трябва да бъдем честни - много е тежко наследството от управлението на БСП, ДПС, НДСВ. Ужасно е. Виждам реформаторските усилия, които за мен тръгват основно от Симеон Дянков. Забележете, че в центъра на повечето реформи е именно той. Но това не е достатъчно. Необходими са още усилия и още посмела и категорична политика.
-Как си обяснявате факта, че до този момент бяха направени ревизии предимно в министерствата, управлявани от БСП, а бившите министри на ДПС и НДСВ, с едно изключение, засега изглеждат пощадени?
- Има, доколкото знам, повдигнато обвинение към министър Валери Цветанов. Битката с октопода от кадри на БСП и ДПС, кадри с много съмнителни качества, с много съмнения за корупционни практики най-вероятно ще продължи, тъй като въпросните кадри все още продължават да стоят на ключови позиции. Това за нас е недопустимо. Миналата седмица повдигнахме въпроса за това. Говорихме за Сотир Ушев, който е шеф на НОИ, разполагаме с много сериозни съмнения за него, които ще предадем на компетентните органи, казахме и че близки съветници на Стани-шев в момента са в управлението на „Мини Марица-изток". Таско Ерменков в момента е шеф на Агенцията за енергийна ефективност, независимо че излезе доклад на Сметната палата, показващ, че работата там хич не върви. Смятаме, че на всички отговорни постове в държавата трябва да бъдат сложени професионалисти, а не партийни лица, и че октоподът на БСП и ДПС следва да бъде махнат, но не се маха от властта. Това за СДС е много голям проблем.
-Защо според вас до този момент пред обществото не са разкрити никакви нарушения в министерството на Емел Етем, а доста пощаден е и Джевдет Чакъров?
- Поискахме специална анкетна комисия в парламента. Тя се води от Стоян Мавродиев, когото познавам отлично и независимо че е от ГЕРБ, той няма да прикрие нищо. Изчакваме резултатите. Ние като Синя коалиция също участваме в комисията и смятам, че тази комисия ще извади злоупотребите на всички предишни министри и техните подчинени на светло,
-Как се отнасяте към тиражираните твърдения на политически анализатори за евентуална сделка между ГЕРБ и ДПС?
- Не смятам, че ДПС би могло да е партньор на която и да е партия. Ако някой все още смята това за възможно, нека се поучи от опита на НДСВ. Преди осем години НДСВ имаше по-висок резултат дори и от ГЕРБ в момента. Много, много по-висок, но изчезна от политическата сцена. Всеки, който се събере с ДПС, изчезва.
-Защо?
- Всеки, който се събере с една партия, която е оплетена от много и съмнителни връзки с групировки, е обречен на изчезване. Това е. Стойте далече от тази булка, че ще стане беля.
-Миналата седмица за първи път направихте обща пресконференция с Иван Костов от името на Синята коалиция. Има ли някакви търкания и разминавания между вас?
- Няма такова нещо. Темата беше много важна и затова направихме обща пресконференция. Ставаше въпрос за предложенията ни към управленската програма на правителството. Аз винаги съм казвал, че разделението на десните партии беше грешка и работя много за общи действия, за мостове в дясното пространство. Това е единствено доброто бъдеще на десните партии и ще направя всичко, което е по силите ми, за включването и на други партии в Синята коалиция. На кои партии ще предложите да се присъединят към Синята коалиция?
- Като му дойде времето, ще кажа.
Не се ли опасявате, че обединението на десните партии вече звучи толкова абсурдно, колкото и обединението на арабите?
- За разлика от 15 други партии, които въпреки налетия финансов ресурс в изборите не успяха да влязат в парламента, ние успяхме. Това показва, че хората искат синя коалиция. Но искат и нови хора в политиката.
-В какво ще се състои поредното обновяване на СДС?
- Ще направим много сериозна политическа академия, която да подготви кандидати за кметове и за съветници на Карикатура Люботр Гиздов следващите местни избори. Трябва да се отворим повече към гражданското общество, трябва да се подобри координацията вътре в партията, което изисква избор на нов главен секретар, защото сегашният не свърши тази работа. И изобщо всичко трябва да бъде ориентирано към постигане на резултати...
-Защо, след като имате толкова много и добри идеи, на Националната конференция на СДС ви нарекоха „раково образувание" и поискаха отстраняването ви?
- Това беше подготвено, бяха подготвени няколко хулигански прояви и в това няма нищо случайно. Въпросът е, че продължаваме напред. Част от проблема е, че имаме малка организирана група в София, която мисли единствено и само за себе си, но това няма да продължава по този начин.
-Докато СДС изчезне напълно? Не се ли притеснявате, че преди 20 години СДС пълнеше площадите, а сега не може да мобилизира и група, която да ви напсува дори?
- А, не е така. Видяхте, че в кампанията СДС направи най-големия митинг
в София. Така ли беше? Така беше. Най-големият митинг в столицата бе на Синята коалиция.
-Ами защото тогава тези, които дойдоха на митинга, не ви подкрепиха и на вота и вкарахте в НС едва 15 депутати?
- За 20 години се натрупа много напрежение, направиха се и много грешки. Заради разделението вдясно платихме много тежка цена. Искрено ще ви кажа, че след Пламен Юруков аз се съмнявах, че въобще можем да влезем в парламента. Затова се хванах лично и вложих много усилия да върна силата на СДС. Сега изглеждаме сериозно, носители сме на най-важните политики, изключително компетентни хора има в СДС и наистина стоим много сериозно на фона на това, в което бе превърната партията.
-Колко човека очаквате да ви бъдат конкуренти за лидер на СДС?
- Миналия път бяха седем-осем. Радвам се да има конкуренция и призивът ми е: „Нека има състезание на идеи, а не да се състезаваме кой ще бъде по-голям хулиган".
-Имате ли обяснение кое превърна Иво Цанев от ваш помощник в конкурент за лидерския пост?
- В политиката човек трябва да се радва, като има конкуренция, стига тя да спазва правилата за поведение. Трябва да има конкуренти. Затова ги правим тези вътрешни избори. Представете си само аз да се явявах на вътрешните избори...
-На колко процента оценявате шансовете си да бъдете преизбран за председател на СДС?
- Убеден съм, че хората ще ме подкрепят. Но защото това са преки, демократични избори, не искам да говоря за проценти и резултати.
-Обиждате ли се, като ви наричат „сина на Командира"?
- Павката Шопов от „Атака" казваше, че всички ние, понеже подкрепяме прозрачността и ИНТЕРНЕТ, сме близки до американците. Това са несериозни неща.
-Ще подкрепите ли проектозакона за бюджета?
- Внесли сме нашите искания за намаляване на срока за връщане на ДДС. Виждам, че срещаме подкрепа от страна на реформаторското мнозинство в парламента и за увеличение на ставката на данъка върху хазарта. В момента има две ставки -10 и 12%, искаме да има една обща ставка от 15 процента. Много ни притеснява състоянието на здравеопазването, там трябва да видим какви мерки ще се вземат, т.е. накратко - имаме нашите предложения, предстои да видим дали ще има дебат в ДСБ, СДС и Синята коалиция.
Обществото остана с впечатление, че с Иван Костов се разминавате по отношение на мерките за хазарта. Има ли общо становище на Синята коалиция по този въпрос?
- Има и то е за увеличение на данъка на 15 процента. За съжаление хазартът не може да бъде забранен. Ако зависеше от мен, бих направил точно това. Но ако бъде забранен, той веднага ще стане нелегален. Нека да не изпадаме в жалък популизъм като някои други хора. Аз съм категорично за по-високо данъчно облагане в хазартната дейност.
И на спортния тотализатор в това число ли?
- Разбира се. Това е положението. И спортният тотализатор е хазарт.
Не се ли опасявате, че така ще намалеят парите за издръжка на спорта?
- Не, няма да има голяма разлика. След първите 100 дни имате ли позиция дали Синята коалиция ще бъде част от това управление, само ще го подкрепя, или ще се превърне в опозиция?
- Оттук нататък ще сме гласът на разума в българския парламент.
***
Мартин Димитров е роден на 13 април 1977 г. в София. Завършил е френската гимназия, а след това УНСС. Работил е в Института за пазарна икономика. От 2005 г. е депутат, първо от листата на коалицията 0ДС, а В настоящия парламент от Синята коалиция. През 2008 г. след Вътрешни избори в партията е избран за лидер на СДС, а по-късно става съпредседател на Синята коалиция. В момента е шеф на икономическата комисия в парламента.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...