Димо Гяуров: Създаването на съвета не цели вмешателство на една власт в някоя от другите

06.11.2009

Интервю на народния представител от СДС Димо Гяуров за предаването на БНР Програма "Хоризонт", "Преди всички"

Водеща Веселина Миланова: Днес на първото съвместно заседание на парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика и комисията за борба с корупцията към Висшия съдебен съвет, ще бъдат приети правила за взаимодействие. Ще бъде обсъдено създаването на съвет за координация между двете антикорупционни комисии. Идеята в "Преди всички" ще обсъдим с народния представител от "Синята коалиция" и член на комисията за борба с корупцията Димо Гяуров. Добро утро.
Димо Гяуров: Добро утро.
Водеща: Може ли, господин Гяуров, да започнем от мотивите и смисъла за създаването на такъв координационен съвет, защото едно просто увеличаване на бройката на структурите,борещи се с корупцията, едва ли автоматично означава по-голям шанс за спечелване на битката.
Д. Гяуров: Абсолютно вярно. Даже всъщност основният мотив се корени тъкмо в множеството подобни органи и структури, защото преди няколко месеца, когато се създаде комисията за борба с корупцията в 41-ото Народно събрание, настоящото, констатирахме, че всъщност има над 100 подобни органа в цялата държава. Освен че всяка една от властите - Народното събрание, изпълнителната власт в лицето на Министерски съвет, Висшият съдебен съвет си имат такива централни органи, оказа се, че има и множество по разните министерства, ведомства, по цялата йерархия на администрацията, но ефективността е много ниска.
Водеща: То това е тема може би за философи и есеисти, тема за размисъл. Сто организации, антикорупционни, в държава, която се е превърнала за наше съжаление в етикет за корупция в Европа.
Д. Гяуров: Подозирам, че обяснението е много простичко. Всъщност досега се е отчитала дейност и никой не е имал същинското намерение да свърши работа. И тъкмо поради множеството подобни органи съвсем естествено ние решихме да потърсим механизъм за координация между. . . от една страна, за намаляването им, за това те да станат по-ефективни и, от друга страна, да се координират помежду си, за да не се отчита подобна дейност.
Водеща: Как всъщност възнамерявате да намалите тези безсмислени очевидно като бройка органи?
Д. Гяуров: Това ние не можем да направим. Би трябвало да го направят отделните структури, към които тези органи съществуват. Но на първо четене нека да тръгнем отгоре надолу, за да можем в рамките на отделните власти да се координираме помежду си и да има един естествен поток от информация, да има съвместност на действията, а не всяка една поотделно да гледа едни и същи неща, да търси пътеката към другата власт.
Водеща: Така е, да. Имате ли конкретни примери за пострадала ефективност в борбата с корупцията заради липса на координация между тези две звена, които днес ще се опитате да. . .
Д. Гяуров: Не, аз не бих се впускал в конкретика, но съвсем отговорно мога да ви кажа, че голяма част от сигналите, които се получават в нашата комисия, се отнасят до съдебната власт, се отнасят до съдии, прокурори, дела. Ако ние нямаме тази ефективна връзка изпадаме в състоянието да препращаме едни сигнали, да очакваме отговори, много често включително и по неща, които вече са гледани от въпросния орган - Висшия съдебен съвет, от комисията по професионална етика и превенция на корупцията. Така че този дублаж е абсолютно неефективен и всъщност механизмът, който днес евентуално ще бъде формално разписан, е за съвместни заседания минимум веднъж месечно и за една действително ефективна координация, като освен всичко друго ние си поставяме и задачата и да търсим механизми за подобряване на законодателството. Защото скандалите, които през седмица, две, три седмици, месец, свързани със съдебната власт, ангажираха вниманието на обществеността, показват, че нещата съвсем не са добре уредени и има пробойни.
Водеща: Тази идея за създаването на такъв съвместен координационен съвет вписва ли се в позицията, която напоследък все по-често чуваме, че съдебната система не е способна сама да се справи с проблемите си?
Д. Гяуров: О, не, ни най-малко създаването на съвета не цели вмешателство на една власт в някоя от другите. По-скоро онова, за което става дума през последните месеци и което ние, от "Синята коалиция", настояваме да се случи, е промяна в законодателството, промяна в конституцията, система от законодателни мерки. Защото се вижда, че прогнилостта е стигнала
твърде дълбоко.
Водеща: Как да си представим дейността на този координационен съвет? Какви правомощия виждате, че ще има той? С какво ще се занимава, освен че веднъж месечно ще провеждате съвместни заседания?
Д. Гяуров: Аз вече споменах, основното е обмен на информация.
Водеща: Какво пречеше на обмена на тази информация до момента? Какво пречеше на координацията на усилията на двете комисии, без да има създадена нарочна структура за целта?
Д. Гяуров: Формално погледнато - нищо. И досега някакъв обмен е вървял. Но това е отнемало твърде много време. По този начин ние целим и един пряк контакт между представителите на едната и на другата структура. Целим буквално съвместна работа, нещо, което е коренно различно като механизъм.
Водеща: Не би следвало да очакваме и да се притесняваме, че това ще наруши по някакъв начин принципа за разделение на властите?
Д. Гяуров: Ни най-малко, ни най-малко, поне ние като народни представители нямаме никакво намерение да се месим в работата на правораздавателната власт точно по този начин. Тъкмо обратното, в документа, който днес ние ще разпишем, това е изрично отбелязано и дори при отсъствието на председателя на нашата комисия съвместният орган ще бъде председателстван от председателя на комисията по етика към ВСС.
Водеща: Този документ, който ще разпишете днес, ще бъдат всъщност установени правила за взаимодействие. Бихте ли. . .
Д. Гяуров: Той е наречен статут. В него са отбелязани намеренията и на двете страни, отбелязан е предметът на дейност и начините за постигане, по-скоро организацията на дейността, както казах.
Водеща: Има ли вече готови идеи за първите неща, с които трябва да се занимавате на първото си съвместно заседание след създаването на този координационен съвет?
Д. Гяуров: Не, нека да не избързваме, нека да конституираме общия орган и тогава. Нека от двете страни да произтичат тези идеи.
Водеща: Има добра воля и от страна на антикорупционната комисия във ВСС?
Д. Гяуров: Да, защото всъщност постигнато е единомислие и не гледайте на това като на някакъв насилствен акт от страна на законодателната власт спрямо съдебната, тъкмо обратно.
Водеща: Ще бъде ли формализирано по някакъв начин създаването на тази структура или просто на добра воля обединявате усилията и ще работите заедно?
Д. Гяуров: Ако имате предвид нормативно. . .
Водеща: Да.
Д. Гяуров: Не, този статут, който днес ще подпишем, той е единствената норма, която по някакъв начин ще регламентира дейността. Но иначе идеята е да се изработят едни простички и стройни правила за механизма на работа, които се съдържат в този статут. Нищо повече.
Водеща: И последно да ви попитам, по предварителна информация на днешното си заседание вие ще разглеждате преписка за конфликт на интереси. Интересно ли е това, което ще разглеждате?
Д. Гяуров: Не. Даже подозирам, че може би няма и да разглеждаме преписката, тъй като се оказва, че г-н министърът днес е помолил да бъде отложено с няколко дни, тъй като по същото време е ангажиран с отговори на депутатски въпроси. Но без да издавам. . .
Водеща: Г-н министъра кой?
Д. Гяуров: Министърът на търговията и енергетиката.
Водеща: В този ресор е преписката за конфликт на интереси?
Д. Гяуров: Да, да. Та, без да издавам някаква кой знае каква тайна, така, мога да съобщя, че като че ли няма да констатираме конфликт на интереси.
Водеща: Ами, вие сте там, за да проверявате всеки сигнал и за да констатирате конфликт на интереси там, където го има. Така че ви желая успешна работа. Успешна работа и на съвета за координация между антикорупционните комисии в парламента и във ВСС. Дано наистина да бъде ползотворно сътрудничеството. Благодаря ви. Димо Гяуров в "Преди всички".
Д. Гяуров: Благодаря.


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...