Мартин Димитров: Още е твърде рано да се дава оценка на кабинета "Борисов"

26.10.2009
Интервю за в-к Новинар на председателя на СДС Мартин Димитров

- Г-н Димитров, как ще коментирате идеята на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков част от парите във фискалния резерв да бъдат извадени на депозит в търговски банки. Повечето водещи финансисти у нас веднага „скочиха" срещу нея...
- Аз смятам, че Дянков е целенасочено подведен. И ако той се хлъзне по тоя повод, не знам. И ако се подхлъзне, същите тези хора ще му искат оставката. Защото - аргументите - първо, до момента Дянков е флагман на реформите. Каквото реформаторско действие има правителството, го е подхванал той. Затова и до момента винаги съм подкрепял повечето неща, които той е тръгвал да прави. Нека да припомня намаляването на разходите. Сега обаче е на път да допусне фатална грешка. Първо, защото когато тези пари се извадят от фискалния резерв, това се отрича от борда. Идеята на валутния борд е, че тези пари са част от гаранционната функция на борда. Как ще определи Дянков при кои банки ще отидат тези пари - винаги ще бъде обвинен в много тежък лобизъм. Ваденето на пари от резерва има опасност да промени депозитната база - част от банките майки да си оттеглят ликвидност заради наливане на ликвидност през фискалния резерв, т.е. това са няколко железни аргумента. И аз го съветвам Дянков да не се хваща на тая въдица, защото ще му коства много.
- Използвайки станалата модерна напоследък терминология, може ли тази идея да се нарече „малоумна"?
- Не искам да използвам такива термини в никакъв случай. Не трябва в тази ситуация да се отхвърли всичко, което до момента тръгна Дянков да прави. Защото до момента, гледайки цялото правителство, много се извинявам, но този човек е най-големият реформатор от тези хора. И това трябва да се уважава. Тук обаче греши. Греши много.
- Правителството вече се отказа от тази идея. Накрая излезе, че само са тествали един вид общественото мнение...
- Аз веднага ще им кажа как да се измъкнат от тази работа. Нормално е фискалният резерв да се управлява от БНБ. Такава е била практиката през годините, такава е законовата база. Това, което може да се направи, е по-добро управление от БНБ и по-висока доходност. Не да се вадят парите от БНБ, а в рамките на банката да се приложи по-добро управление.
- А реформите в здравеопазването? Лекарският съюз вече се обяви против идеята агенцията за икономически анализи и прогнози да определя медицинските цени?
- Нека първо да признаем, че ако някой в правителството говори за реформи в здравеопазването, това е Симеон Дянков. Не е здравният министър, не е премиерът, той е... има ли нужда от реформи в здравеопазването - да, има. Вярно ли е, че икономисти трябва да участват в реформирането на системата - т.е. някой може ли да сметне, че лекари могат сами да я направят тая реформа - отговорът е не. Трябва да има комбинация между икономисти и лекари, така че в някакъв смисъл Симеон Дянков е прав. Но не го е поставил съвсем точно въпроса и с това е подразнил лекарския съюз. Защото комбинацията добър лекар - добър икономист е трудна.
- Какво мислите за акцизната политика на правителството?
- Аз съм много внимателен с Дянков, защото съм правил реформи, бил съм се за реформи и знам колко е трудно. Например той ме подкрепи минималният капитал за създаване на ООД да бъде 2 лв., докато много други хора се изпокриха и не ме подкрепиха тогава. Което показва, че този човек има мъжество, когато трябва. За акцизите прибърза малко, за мен това предсрочно увеличаване на акциза на цигарите над договореното с ЕС не е правилно и ще доведе до тежка контрабанда. Общата данъчна тежест в Бюджет 2010 г. трябва да спадне.
- След броени дни управлението на кабинета „Борисов" навършва 100 дни. Каква е вашата оценка за свършеното дотук?
- Истината е, че трябва да бъдем обективни. Наследството, което оставиха БСП и ДПС, е много тежка. Ситуацията е драматично тежка. Затова ще си спестя оценката на този етап. Само мога да кажа - аз смятам, че в тази трудна ситуация в парламента трябва да се гарантира една стабилна парламентарна подкрепа на принципна основа. Това може да стане само между партиите от ЕНП - Синята коалиция (СДС-ДСБ) и ГЕРБ. Това не се случи, няма споразумение за реформи. И за мен това ще тежи с всеки изминал ден все повече.
- Новите управляващи обаче се държат повече като ревизори за първите си 100 дни от управлението. Имаше заявки за даване на прокурор, но май нищо не се случва...
- Аз още смятам да давам шанс на правителството да се справи. Рано е да се правят преценки - това е все едно да е почнал мачът, да са минали първите 10 минути, отборът да е току-що сформиран, предишният да е изпаднал от А в Б група, някой направил нов отбор да се опитва да компенсира всичките проблеми и още в началото да кажем тези момчета не играят добре... нека не избързваме. Смятам обаче, че Бюджет 2010 г. трябва да намали данъците.
- Не мога да не ви попитам - какво се случва в СДС?
- Истината е, че има една група лица в софийската организация, която обаче в никакъв случай не представлява цялата софийска организация, които са склонни да направят какви ли не батални сцени само и само да са начело на партията. Това ще бъде третият път, когато техен представител се кандидатира за председател и никога не успява, обаче тези хора изключително и само мислят за себе си и са склонни с лека ръка да пропилеят усилията, които ние положихме в последните 11 месеца. Защото с цялото си арогантно, хулиганско поведение на конференцията поставиха пред цялото общество въпроса как може да има такива хора в СДС, как може да се държат по такъв начин. Беше грозно. Надявам се след изборите СДС да продължи политиката, която води.
- Но част от настроенията са и затова, че през 2005 г. СДС спечели повече гласове на изборите, отколкото през 2009 г. Не е ли това основание да си подадете оставката като лидер?
- Същите тези хора изкараха под 4% в София с Минко Герджиков. Там, където аз водих в София, е единственото място, на което бихме БСП. Само гласовете за листата, която водих аз, има два пъти повече гласове от Минко Герджиков - техния кандидат. Тези хора нямат право да се обаждат, те не са показали резултати, за да могат да се обаждат. Ние в София имаме 100 000 гласа. Категорично няма да си подавам оставката. Има състезание, нека победи по-добрият. Но въпросът е не да има такова арогантно поведение, а да има състезание на идеи за бъдещето на партията - това състезание и за мен е полезно. Но това трябва да се случи възпитано.
- Защо не издигна СДС собствена кандидатура за кмет на София?
- Националният съвет даде на Софийската организация правото да реши дали да издига кандидат или не. Аз настоявах да издигнат кандидат, поставяйки само едно условие - да не е като Минко Герджиков, т.е. да изкара резултат. Казах, ако има някой, който да изкара резултат - издигнете го, но те не издигнаха никой. Това е изцяло тяхна отговорност и техен проблем, но се превръща в проблем и отговорност на партията и обществото, защото за мен СДС беше редно да има свой кандидат.


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...