Мартин Димитров: До вчера енергетиката беше енигма

05.10.2009

Интервю за предаването „Неделя 150" по БНР на Мартин Димитров, лидер на СДС

Водещ: Продължаваме  дискусията за енергийната политика на България, в нея ще се включат господата Мартин Димитров, който освен лидер на СДС, е и председател на Комисията по икономика, енергетика и туризъм в НС. След малко и г-н министърът Трайков. Г-н Димитров, в тази тематика, с /.../ договор, как изглежда според вашите възгледи, как да бъде поднесено на хората.
Мартин Димитров: Добър ден, направихте днес много хубаво предаване, за което ви поздравявам.
Водещ: То не е свършило, винаги може да приключи по друг начин.
Мартин Димитров: Да се надяваме. А иначе истината е следната - тези договори бяха тайни, тайно подписани от Станишев и Овчаров. Г-н Овчаров е прав само за едно нещо - не трябва да бъде винен само той за цялата тази работа, това беше политика на Станишев. Тоест, трябва да бъдат разглеждани двамата в пакет. Затова е прав, за всичко друго не е прав. А истината е, че още преди година и половина с г-жа Капон заедно поискахме тези договори да бъдат публични - за доставките на природен газ за България, още повече, че това, което постигна Овчаров като предоговаряне, ощети наистина България с над 2 млрд. лева. Загубите за България са повече от 2 млрд. лева. Това са фактите. Още по-лошото е, че имаше завеса над българската енергетика. Всичко беше тайно. Събират си едни хора тайничко и си правят каквото си искат и казват - това било в интерес на България, обаче никой не знае какво точно е договорено. Това беше и случаят с АЕЦ „Белене". Обясняваха ни с години как са 4 млрд. евро, сега в новата ситуация, когато има ново мнозинство в парламента, се видя, че не било 4 млрд. евро, а ми било 10 млрд. евро. Разликата между двете е колкото от небето до земята - огромна. И при това положение въпросните всички мегапроекти, които тези хора си ги правят с ентусиазма на истински лобисти, бих казал, не са ли в ущърб на България. Не губи ли от тях България? Това е големият, истинският въпрос в целия този дебат, който се води днес.
Водещ: Предполагам, че вашата тежест да разисквате по бъдещето на „Белене" или обстоятелствата за този договор са свързани със задълбочеността, с която се отнасяте към предишното управление, защото Иван Костов обвини вчера ГЕРБ в повърхностност по отношение на извършените напоследък медийни предимно разкрития за това как е работила тройната коалиция. Точно така, използва израза - плъзгане по повърхността.
Мартин Димитров: Моят подход е следния - към ГЕРБ трябва да имаме честно отношение. Тоест, това, което се върши правилно, трябва да бъде насърчавано и подкрепено, а грешките трябва да бъдат показани. И директно ви казвам - по отношение на „Белене" фактите, които извади Трайчо Трайков, трябваше да бъде направено отдавна, аз го подкрепих в това му усилие, въпросът е оттук нататък нито той, нито Борисов да не се огънат под натиска, който ще им бъде оказан този договор да бъде подписан. Ясно е, че ще има натиск, ясно е, че ще се опитат да ги пречупят. Още по-важното е да бъде дефиниран държавния интерес в цялата тази работа, че няма интерес на България и да се види, че ако ползите на тези проекти не са повече от разходите, ако не се печели, формално казано, те не трябва да бъдат правени. И продължавам по-нататък - в други сфери, понеже ме питахте, като например здравеопазването, нещата очевидно не вървят. Очевидно проблемите стават големи. Аз не виждам и стратегия, не виждам и начин за излизане от тази ситуация. Здравеопазването става един тежък капан и правителството на ГЕРБ, защото то е само правителство на ГЕРБ, това трябва да е ясно, не излиза от този капан и не виждам как ще излезе. Казвам ви къде има нещо положително, казвам ви и къде са проблемите, защото такъв беше вашият въпрос.
Водещ: Нека да останем в очертанията на енергетиката. Вие организирате дискусия на тази тема, каните повечето от популярните експерти, играчи в тази област. Обикновено дискусия се организира, когато трябва да се убеди обществото, че всичко вече е казано, че трябва да се премине от мъртвата точка към нещо друго. Преминахте ли?
Мартин Димитров: Дискусия за това и в друга ситуация. Тогава, когато нищо не е казано, когато трябва да се каже на хората за какво става въпрос. Тъй като вие не обърнахте внимание, но аз ви казах нещо важно - до вчера енергетиката беше енигма, тайна, ние задавахме въпроси, ето в студиото, доколкото разбрах при вас е г-жа Капон, с която ходихме и обикаляхме, и те ни казваха - енергетиката е сложна работа, не е като другите сектори, пишат се тайни договори, защото този сектор е по-особен, там няма разходи, ползи, няма такива анализи, обществото не трябва да знае, малка група чиновници трябва да взимат решения за цяла България. Този подход не съм съгласен да го има. Затова аз като председател на икономическата комисия предлагам нов подход и ще наложа нов подход - всичко да е пред очите на обществото, да е ясно като се подписва един многомилиарден договор, за който нашите деца и нашите внуци също ще плащат, да са наясно за какво става въпрос. Какво точно ще се случи, колко ще струва тока, какви са условията. Ето това потърсихме и това постигнахме донякъде с тази първа кръгла маса.


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...