В медиите
Димо Гяуров: От сделката с дълга може да изгубим 4 милиарда лева
Интервю на Димо Гяуров депутат от Синята коалиция за в-к "24 Часа"
- Г-н Гяуров, защо предлагате независими учени да разследват сделката с външния дълг от 2002 година?
- Още тогава имаше сериозни брожения и несъгласия с тази сделка - липсваше информация, нямаше яснота правен ли е анализ за последствията и каква е изгодата от нея. На тези въпроси и до днес не е отговорено. Вместо това шестват разнопосочни мнения. Затова решихме, че съвсем не е късно да се направи анализ на сделката по замяната на външния дълг. Още повече че предстоят плащания по нея и ефектът е дългосрочен, а не еднократен.
- Какво всъщност подозирате?
- Аз лично имам чувството, че сделката не само не е изгодна за данъкоплатците. Но и от нея вероятно някой е извлякъл лична изгода
Това обаче на този етап са само непотвърдени съмнения.
Още през 2002 г. експерти твърдяха, че държавата еднократно ще изгуби между 300 и 500 млн. лв. Към днешна дата вече говорят за 700-800 млн. В дългосрочен план се твърди, че загубите могат да се изчислят на 2-3-4 млрд. лв.
- Как подбрахте тримата експерти - проф. Гарабед Минасян, Георги Ганев и проф. Милчо Стоименов?
- Ръководихме се единствено от виждането за независимост и експертност. А и това е само предложение към бюджетната парламентарна комисия. Тя би могла да определи други експерти.
- Доколко обективен може да бъде такъв анализ 7 години по-късно? Все пак икономическите процеси са динамични, а дългът не е торба с пари.
- Точно така - изтекло е време и вече има ясни параметри. Затова анализът е напълно възможен.
- Да кажем, че сделката излезе неизгодна. Или направо далавера. Тя е ратифицирана от парламента, минала е през куп процедури и хора. Как е възможно при колективна отговорност да има наказания?
- Това е отделен въпрос. Естествено, че въздаването на справедливост е от ключово значение. Но идеята за повдигане на темата не бе непременно свързана с възмездие. А по-скоро с необходимостта да бъдат дадени отговори на редица висящи въпроси. Първо, ще се спре със спекулациите. И второ, дори една морална присъда на независими експерти, на българския парламент и на цялото общество би имала сериозна тежест.
- Зам.-министърът на финансите по онова време Красимир Катев напомни, че сделката е била одобрена от МВФ, а министър Милен Велчев бе награден за нея.
- Не си спомням наградата да е била точно за това. Нито пък си спомням някакво специално одобрение от МВФ. А и г-н Катев не е много редно да се изказва по тази тема. Още навремето за него имаше съмнения, че е свързан с лица - активни играчи по реализацията на тази сделка.
- Не се ли увлича мнозинството в твърде много разследвания на стари истории? Шефовете на Синята коалиция Иван Костов и Мартин Димитров вече се тревожат, че се бавят антикризисните мерки.
- Няма нищо лошо хората да узнаят какво и как се е случвало в последните години, има ли виновни и коисате. Това обачетрябвадавървипаралелно със стройна система от антикризисни мерки и солидна управленска програма. Още при съставянето на парламента и кабинета ние изказахме известни притеснения, че от нас се очаква да подкрепяме кабинет и мнозинство без ясна програма за управление. Аз се опасявам, че и до ден днешен няма кой знае каква яснота в намеренията им. Надявам се това да бъде компенсирано до месец-два. Ако това не се случи, със сигурност управляващото мнозинство ще инкасира тежък удар и ще понесе негативи.
- А на вашата подкрепа как ще се отрази?
- Няма как да не се отрази. Защото и досега на голяма част от въпросите си не сме получили отговор. Например антикризисните им мерки не са ми ясни.
- Как, онзиден ги представиха?
- Няма лошо, но това са по-скоро намерения и пожелания
Искам да ги облекат в мерки и действия. Ако това не се случи, ще започнем да предлагаме свои и да съобщаваме очакванията си.
- Може ли в един момент да се окажем с лява и дясна опозиция в парламента?
- Твърде рано е да се говори за нещо подобно. Аз съм по-скоро оптимист. Но ако, не дай боже, се наложи, нищо чудно и това да се случи.
- Усещам ли някакво разочарование у вас от новата власт?
- Персонално у мен? Не! Аз съм човек реалист. Склонен съм да очаквам всичко.
- Не са ли всъщност идеите ви за разследване на стари сделки вдигане на политическа пушилка в опит да вдигнете рейтинга на СДС?
- О, не. Нищо подобно. Просто компенсираме липсата на подобни действия през последните 7-8 години. Много неща просто се заметоха под килима.
- Ще подхващате ли и други съмнителни сделки?
- Нека напомня, че има анкетна комисия за разследване последната година на кабинета „Станишев". Там има доста смущаващи въпроси. Аз например проявявам личен интерес към т. нар. криза с боклука. Мисля, че тази истерия имаше политически и корупционни измерения
Нямаше търгове, нямаше обществени поръчки. На едни фирми бяха направени едни възлагания, дадоха се сериозни суми. Трябва да разберем кое как е и има ли виновни.
- На СДС му се очертават пак избори „2 в 1" - вътрешнопартийни и за кмет на София. Как ще ги съвместявате?
- Всъщност има известна дистанция между двата избора. Няма да е никак лесно. Не крия, че в сегашният устав на СДС под прикритието на прекомерна демокрация има страшно много подводни камъни.
- Нали вие сте шеф на работната група, която ще го пренаписва?
- Нека сме наясно - нищо не пренаписваме. Събираме предложения от структурите и ще ги обобщим за конференцията. Тя ще реши какво да се променя и какво не. Стремежът ни е да направим работещ устав.
- Да не падне прекият избор иа лидер?
- Не, това категорично не може да се случи.
- Клати ли се Мартин Димитров на лидерския пост?
- Не. Според мен няма никакъв риск Мартин да не бъде преизбран
С интерес очаквам да видя номинациите на опонентите му.
-Вие ли сте сивият кардинал в СДС?
-Не харесвам този термин и не бих могъл да бъда сив кардинал на каквото и да е.
- Седесари се оплакват, че имате голямо влияние и лидерът слуша вас вместо ръководството.
- Изглежда, не са наясно с начина на вземане на решения в СДС. Той си има ръководни органи. Лаская се да чуя, че лидерът се вслушва в мненията ми. Но съм се старал да ги изказвам само когато моментът го налага - помните тежките моменти в кампанията, изкуствените юридически спънки за регистрацията на ръководството, заплахата от неучастие на изборите. Но винаги мнението ми е било принципно и свързано с оцеляването и доброто представяне на СДС.
- Кога ще обявите,че подкрепяте кандидата на ГЕРБ за кмет на София Йорданка Фандъкова?
- Все още не е решено, че непременно ще обявим подкрепа. Отварям скоба - тя по мое мнение е един добър кандидат. Познавам я бегло, но имам изключително добри впечатления. Подкрепата обаче е изцяло в ръцете на СДС-София. По устав те решават. Текат разговори с ГЕРБ и предполагам е въпрос на дни да се стигне до споразумение. Не е тайна, че такова е желанието на софийските структури на СДС и ДСБ.
- Не ви ли е криво, че СДС остава без кандидат за столицата?
- Криво ми е. Аз лично смятам, че СДС би трябвало да има свой кандидат. Това е политически въпрос и той в никакъв случай не би трябвало да се разглежда като някакво предателство спрямо ГЕРБ. Но не аз решавам.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...