В медиите
Мартин Димитров: Няма да има нищо разумно, което ние да не го подкрепим
Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за предаването на Българска национална телевизия, "Денят започва"
Водещ Виктор Николаев: Сега при мен е председателят на СДС и съпредседател на
"Синята коалиция" Мартин Димитров. Добро утро, добре дошли.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Почивахте ли?
М. Димитров: Много малко.
Водещ: Добре, няма да питам. Защото отговаряте като председател на комисията по икономика, енергетика и туризъм и за туризма, но нямате преки впечатления с какво се е сблъсквал курортистът това лято тук-там. . .
М. Димитров: Малко преки впечатления, но горе-долу проблемите са ясни.Водещ: Добре, по голямата тема, за която ви казах, че ще говорим след малко - за това каква част от така наречените руски проекти ще продължим и каква част ще спрем, преди това - започнахте ли вече да се държите като вътрешна опозиция, както НДСВ се държеше към БСП?
М. Димитров: Сравнението не е коректно. Първо, сравнението не е коректно, защото това, което се прави като управленско мнозинство в парламента е много по-принципно от всичко, което имаше през последните осем години.
Водещ: Заострихте тона обаче.
М. Димитров: Вижте, ние от самото начало казахме - ще бъдем конструктивни и ще правим смислени предложения през цялото време, и точно това правим.
Водещ: В някои от сайтовете, "Вчера" и "Всеки ден", мисля, заглавието беше "Сините се озъбиха на ГЕРБ, ултимативно Иван Костов даде срок, в който ГЕРБ да излезе с пълна управленска програма." Обаче Бойко Борисов забрани думичката "ще". Вие искате намерения да излизат, той иска да се говори за свършени неща.
М. Димитров: Затова сме внесли в парламента няколко ключови законопроекта, които са най-важната част от антикризисната програма, защото предстоят фалити на фирми, много хора могат да останат без работа и сега трябва да бъдат взети спешни мерки.
Водещ: Колко хора ще останат без работа?
М. Димитров: Става въпрос за хиляди хора, има я тая опасност и това не трябва да бъде премълчавано, трябва да се каже директно на цялото общество.
Водещ: Ще станете безработни!
М. Димитров: Има такава опасност. И това означава, че спешно сега трябва да се съкратят сроковете за връщане на ДДС. Това не е "ще", това е конкретен законопроект написан, внесен в парламента, който намалява средния срок от шест месеца на месец и половина за връщане на ДДС. Спасява много фирми от фалит.
Водещ: Да, за ДДС го казвате отдавна.
М. Димитров: И второ, намаляване на данъка върху едноличните търговци от 15 на 10 процента касае над 200 хиляди малки фирми, които сега са в много тежка ситуация.
Водещ: Защо до момента не стана това нещо, факт - един месец вече се работи в парламента. Ако е толкова спешно, колкото вие твърдите, и ако имате единомислие по отношение на това кои са най-спешните и най-важни неща, един месец не е ли достатъчно време?
М. Димитров: Септември трябва да се случат тия неща.
Водещ: Защо септември, защо не беше август?
М. Димитров: Защото нормално е ... малък срок за формиране на самите кабинети, те да почнат да работят. Нека не бъдем. .. Не трябва да. .. трябва да. . .
Водещ: Значи е спешно, но не чак толкова.
М. Димитров: . . .бъдем принципни. Септември е мястото и времето това да се случи, и е достатъчно рано да стане сега. Въпросът е да не се отлага повече.
Водещ: Добре, аз вече не съм много сигурен, че декларираната от вас подкрепа важи по отношение на ГЕРБ? Казвате - липсват им 5-те стотинки, така, образно казано за липсата на абсолютно пълно мнозинство, сега тонът се заостри. Докъде ще стигнете? Йордан Бакалов между другото е казал - в това правителство изобщо не си говорят на един език, изобщо нямат ясна визия и ясна стратегия за управлението. Съгласни ли сте?
М. Димитров: Това, което ние ще правим, имаме. . .
Водещ: А съгласен ли сте, само да ми кажете, с тези думи на Бакалов и кажете после какво ще правите.
М. Димитров: Аз съм на по-особено мнение.
Водещ: Не сте като Бакалов?
М. Димитров: Искам да кажа следното нещо. От самото начало нашата подкрепа беше условна. Тази подкрепа зависи от изпълнението на нещата, които и ние, и ГЕРБ обещахме в предизборната кампания. Така че няма нищо учудващо, няма никаква промяна, правим това, което обещахме, и това, което казахме от първия ден. Ние ще подкрепим с всички сили всяка разумна стъпка. Няма да има нищо разумно, което ние да не го подкрепим. Обаче, когато има забавяне, когато има нещо, което се случва и е обезпокоително, ние също така ще имаме ясна позиция, ще се държим като коректив, казвали сме го и го изпълняваме, така че никой не трябва да се учудва от това.
Водещ: Какво, ще гласувате и срещу определени, по различен начин, от който ще гласува ГЕРБ, така разбирам.
М. Димитров: Когато се налага, да. Ако се наложи такова нещо, ще има и различно гласуване.
Водещ: Например за кое?
М. Димитров: Да речем проектът "Белене" в този си вид все пак някой реши да го реализира, ние няма да премълчим и няма да отстъпим, категорично.
Водещ: То това през парламента трябва ли да минава?
М. Димитров: Да.
Водещ: Ще гласувате против продължаването на проекта "Белене", ако те не се откажат от реализацията му?
М. Димитров: В този му вид. . . На първо място се оказва следното нещо - че проектът не струва четири милиарда евро, както твърдяха бившите управляващи, струва над десет с всичките неща - включване в системата, енергийната система, цялата инфраструктура. Много хора го смятаха, включително и самото правителство. Над десет милиарда евро в криза са непосилен товар за българската икономика, това просто не може да стане, не може да бъде понесено.
Водещ: Бойко Борисов не е казал "не" на този проект, казал е - до месец ще се запознаем с всички документи. Това, което става ясно според информация, цитирана от ИТАР-ТАСС и в нашите медии, е, че режем една руска тръба, за Бургас-Александруполис може би, и Русия не настоява толкова, седем години преговори са им се видели и на тях в повече, но за "Южен поток" той ще остане, съдя, тълкувайки последната информация, че самият Борисов е казал за това, съдя по думите му - България проблем с "Южен поток" няма. Значи вие сте против "Белене", а за "Южен поток".
.
М. Димитров: Нека да изясним позицията ни за "Белене".
Водещ: Е, скъпо е, не искате да го има, да.
М. Димитров: Така. Ако се намерят частни инвеститори, които да поемат над 80 процента от финансирането по проекта, без държавни гаранции, т.е. рискът да бъде не на данъкоплатците, не на всички тези хиляди хора, които ни гледат тази сутрин, а частни инвеститори да кажат - поемаме риска, даваме парите, тогава ние нямаме проблем с "Белене". Но има няколко въпроса, които спешно трябва да се изяснят. Първо, над 10 милиарда евро струва проектът. Второ, държавата при това положение не може да финансира повече от 20 процента, защото би рискувала стабилността на бюджета, би рискувала пенсиите.
Водещ: Но ако ГЕРБ реши да финансира 30 процента?
М. Димитров: Няма да го подкрепим. Тогава няма да го подкрепим.
Водещ: То пак ще мине.
М. Димитров: Не се знае, не се знае. Г-н Николаев, не прибързвайте. Това са толкова важни, важни неща.
Водещ: Мислите, че БСП също няма да подкрепи, ДПС също, "Атака".
М. Димитров: Това са, това са много важни въпроси, по които дали минава или не е един въпрос, но заемането на позиция е много важно. И е много важно, дори да мине, с кои гласове е минало. Това са много важни въпроси.
Водещ: Това значи, че политически ви интересува повече, как ще изглежда в очите на хората, а пък дали ще мине или не е математически въпрос.
М. Димитров: Аз смятам, че една позиция на СДС и на "Синята коалиция", която е твърдо против, ще има огромно значение и в България, и в целия цивилизован свят.
Водещ: За другите големи проекти кажете. Бургас - Александруполис отива на кино, както са се изразили някои от специалните пратеници. Вие сте доволни от това.
М. Димитров: Хората в Бургас, в Поморие ясно казаха, че не го искат този проект. В смисъл аз не мога да разбера каква дискусия продължава.
Водещ: За "Южен поток"?
М. Димитров: Имаше гласуване, хората казаха, че не го искат, и не може да рискуваме милиарди приходи от туризъм за един проект, чиято максимална печалба евентуално, ако се случи въобще, е 30 милиона долара.
Водещ: А "Южен поток"?
М. Димитров: "Южен поток" е друг случай. Там, доколкото знам, няма капацитет и няма финансиране до момента.
Водещ: Тоест подкрепяте го, защото няма как да стане.
М. Димитров: Нека да видим конкретните параметри.
Водещ: Ами, то нищо руско не остана, г-н Димитров.
М. Димитров: Вижте, не трябва да се разсъждава по този начин. Трябва да се отстоява националният интерес. Аз знам, че предишното правителство, като ставаше въпрос за руски проекти, се хвърляше във водата, нали, със скок, така, от батут за. . . щом е руски,
веднага може да се реализира. Въпросът е да не гледаме проектът дали е руски или е някакъв друг, а дали е изгоден или не е изгоден. Това трябва да бъде единствената оценка.
Водещ: Логично. Ще ви върна пак в отношенията ГЕРБ - "Синята коалиция". Имам чувството, че започнахте, вместо да приветствате това ревизиране, ровене, малко да се дразните. И Иван Костов вчера е казал, че това е, така, за задоволяване интереса на публиката. Все пак кое ви хареса най-много от изнесените данни за. .. те за какво ли не бяха - за ремонта на строителното министерство, за табелките на Масларова, за асансьорите от по 90 хиляди, за. . . къде беше. . .
М. Димитров: Лаптопи има също.
Водещ: Вие имате ли лаптоп от тези скъпите, като депутат от предния парламент?
М. Димитров: Всички депутати имат, просто сега разбрах колко струва.
Водещ: И колко си мислехте, че струва?
М. Димитров: Ами, един лаптоп струва хиляда лева обикновено.
Водещ: Тези са били за 3084 с ДДС един.
М. Димитров: Да, което е наистина ужасно скъпо и. .. недопустимо скъпо, бих казал. Вижте, тези неща трябва да се вадят като информация.
Водещ: Всеки ли депутат, извинете, че се връщам, всеки депутат получи лаптоп и никой не знаеше колко струва това на данъкоплатеца?
М. Димитров: Да, точно така.
Водещ: И не попитахте, никой ли не попита. Хайде да не казвам вие лично.
М. Димитров: Тази информация не беше публична като "Белене". За "Белене" колко пъти, г-н Николаев, питаме? Във вашето студио колко пъти съм питал и все казваха - 4 милиарди евро и сега се оказа, че не е вярно. Същото е станалото с парламента. Тези, тази информация не беше публична, а трябва оттук нататък да бъде публична категорично.
Водещ: Добре. Кажете защо се дразните, вместо да приветствате, че ГЕРБ продължава да разкрива различни злоупотреби?
М. Димитров: Трябва да се да се вадят всички тези факти. Но не трябва освен по-малките неща, които, разбира се, трябва да са публични - лаптопите, колите, прическите и т.н., нека да бъдат публични. Има някои, има някои по-големи факти. Затова тази седмица ние от СДС ще внесем искане парламентът да поиска одит на фонд "Земеделие" и на ПУДООС, става въпрос за това предприятие за околната среда.
Водещ: Какво е това ПУДООС?
М. Димитров: Парите за околна среда, канализация и т.н. минават оттам.
Там не е правена ревизия - във фонд "Земеделие" от две години, а в ПУДООС от седем.
Водещ: Какво намирисвате там отсега, за да го искате?
М. Димитров: Там са едни от най-големите съмнителни операции, извършени през последните години.
Водещ: Кое например е най-съмнително, за което имате данни, но искате да го докажете чрез този одит?
М. Димитров: Ами, доста канализации, направени в, да го наречем, райони, в които ДПС е особено силна.
Водещ: Кърджали. . .
М. Димитров: Кърджали и някои села, близки до лидера на ДПС. Нека да видим за какви пари става въпрос, колко е изхарчено и конкретно за всеки проект. Нека във фонд "Земеделие" да извадим, защото там също има доста спрени пари, какво се е правило и за какви точно суми става въпрос. И затова още тази седмица в писмен вид, съвсем конкретно ще внесем такова искане, тъй като по закона за Сметната палата, макар и тази институция да е независима, парламентът може да възлага до пет одита на година. На този принцип беше поискан одит на Министерския съвет. Той какво ще покаже - скъпи билети за пътуване. Докато по-важният одит, по-важният одит е на фонд "Земеделие" и на това предприятие за околната среда.
Водещ: Обаче фактът, г-н Димитров, че самият Иван Костов нарича тези проверки за миналите действия за пред публиката, означава, че той е пропит от едно очакване, че до присъди няма да се стигне. Нали така? Не казва, че това е обект за пред прокуратурата или от наказателноправен характер, а че е за пред публиката. По-скоро го третирате като спектакъл, а не като нещо, което може да се докаже и да донесе възмездие с конкретни имена и хора едва ли не в затвора.
Водещ: Тоест вие не си вярвате много, че това ревизиране ще доведе до наказателноправни последици, до присъди.
М. Димитров: Трябва да се понесе отговорност и хората в България трябва да разберат, че за всички тези злоупотреби се носи отговорност.
Водещ: Защо тогава казвате, че е за пред публиката, а не за пред закона?
М. Димитров: Защото има някои по-мащабни неща, които също трябва да бъдат проверени. Пак казвам, ние подкрепяме тези проверки, които се правят, но в последните десет дена, вие сте чули, г-н Николаев, вероятно, от мандата на правителството са изхарчени някъде между 600 и 700 милиона лева.
Водещ: На предишното.
М. Димитров: На предишното правителство.
Водещ: БСП казаха, че не е вярно това, че лъжете.
М. Димитров: Да, те могат да кажат каквото искат, но това са официални данни от БНБ. Затова ще пусна едно питане и към финансовия министър да видим за какво са изхарчени тези пари. Иначе БСП те хвърлят празни думи в пространството винаги, но това са факти. И трябва да се изясни тези пари за какво са похарчени, и това в момента е дори по-важно от изваждането на. . .
Водещ: И като разберете - какво, ще кажете за какво, някой ще понесе ли наказателна отговорност?
М. Димитров: Трябва да има отговорност в крайна сметка, трябва да има отговорност.
Водещ: Ама, ще има ли, то че трябва - трябва.
М. Димитров: Трябва да има. Отговорност се носи от съдебната система и прокуратурата, това е ясно, нали така?
Водещ: И като познавате тяхната работа, какво мислите - ще има, или няма да има?
М. Димитров: Като знам фактите за какви злоупотреби става въпрос, трябва да има наказателна отговорност.
Водещ: За кой министър например?
М. Димитров: Тази седмица по тази причина сме внесли искане за анкетна комисия, парламентарна анкетна комисия, която да започне също да вади информация и да разгледа последната година от управлението на БСП, НДСВ и ДПС.
Водещ: Ето, че не е за пред публиката, а го правите и вие това - ревизирате, искате комисия. . .
М. Димитров: Точно така, точно така.
Водещ: Ама, Костов казва, че е за пред публиката.
М. Димитров: В момента има едно неразбиране по този въпрос и неразбирането включва следното нещо - трябва да бъдат извадени най-големите неща, включително договорите за "Белене", включително всички заменки, които бяха направени. Всичко това трябва да бъде извадено.
Водещ: Вие ще подкрепите ли това за заменките, на комисия, което днес го акцентират вестниците, че ГЕРБ са предпочели инвеститорите пред горите и че тези изказвания как горичките ще бъдат бутикови всъщност има поправка, която променя смисъла на това предизборно обещание, и дори е внесено от човек, който. . . за съжаление тук прозира конфликт на интереси по първоначална информация, човек, който има три сделки за замяна на гори. Той го внася в интерес на, как беше, "добросъвестните инвеститори".
М. Димитров: А така, това много ми хареса с добросъвестните инвеститори.
Водещ: Това е цитат.
М. Димитров: Хайде сега да видим кои са добросъвестните. Затова всички тези заменки трябва да бъдат извадени публично, всички трябва да бъдат извадени публично.
Водещ: Вчера на комисия дали сте го подкрепили това или няма да го подкрепите?
М. Димитров: Ние сме против и имаме много сериозно безпокойство, че заменките трябва да бъдат развалени, тези, с които държавата е ощетена. Трябва да бъдат направо развалени. Трябва да бъдат разделени случаите. Възможно е да е имало някакви заменки, при които държавата не е ощетена, но за мен в повечето случаи, в 90 процента от случаите държавата е ощетена.
Водещ: Като ГЕРБ преди ли мислите, както казвате, или като ГЕРБ сега, както приемат на комисия, само това ми кажете.
М. Димитров: Ние сме имали една и съща позиция през цялото време и тази позиция е, че заменките в повечето случаи са изключително неизгодни за държавата и сега трябва да бъдат преразгледани много от тези сделки.
Водещ: Добре де, то това се прави само. . . не разбрах дали трябва да се оставят вратички за добросъвестните инвеститори, или да бъде така, както беше обещано - въобще да не може да се променя предназначението?
М. Димитров: За мен в повечето случаи, освен ако няма някакъв случай на изключение, не трябва да може да се променя предназначението, не трябва.
Водещ: Ама изключения да има.
М. Димитров: Освен ако не е някакъв изключителен случай, г-н Николаев.
Водещ: Добре, задълбаваме в нещо, което едва ли наистина сте следили вчера. . .
М. Димитров: Разберете, заменките не са пазарен инструмент. Това са следното нещо - заменят се изключително апетитни територии или земи, да речем покрай морето, за два-три апартамента, и това го правят масово. Това е неморално, нечестно и трябва да бъде преустановено. То не е част от пазарната икономика.
Водещ: Това беше основен лозунг на ГЕРБ, в момента се наблюдава отстъпване от това, което беше казано, затова е изключително важно този символ, заменките на каквото бяха, дали ще бъде унаследен с някакви вратички като избирателност - на кого може да се разрешава и на кого не, или ще бъде принципен въпрос. Това ви питам?
М. Димитров: Аз се опитвам да ви кажа нещо повече. Не само това, защото вие гледате бъдещето. . .
Водещ: Да.
М. Димитров: Ние казваме така - трябва да се погледне и как са били направени тези заменки, при какви условия и трябва да бъде потърсена отговорност, и част от тези заменки трябва да бъдат развалени. Това се опитвам да ви кажа.
Водещ: Добре, г-н Димитров, ако искате останете да чуете и следващия разговор, понеже и там ще стане дума и за енергийните проекти, и за завареното положение. . .
М. Димитров: Ако само ще слушам бившия министър, няма да остана, но ако ще ми давате пак думата. . .
Водещ: Може накрая да вземете реплика.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...