В медиите
Лъчезар Тошев: Лустрацията ще покаже, че България не е троянски кон в ЕС и НАТО
Интервю на депутата от Синята коалиция за "Всеки ден"
Г-н Тошев, какво ще бъде основното съдържание на подготвяните от вас лустрационни текстове. Изцяло ли ще ползвате препоръките от резолюциите на Европа?
Да, нашите идеи са свързани с резолюция 10/96. Тя е приета през 96 г. от Съвета на Европа, в която има няколко текста, които са реферите за това как се провежда лустрация. Лустрацията не като санкция, не като правосъдие, а като подкрепа за дадена политика. Ако България има желание да провежда проевропейкска, пронатовска политика като част от ЕС и НАТО, а не да бъде троянски кон в тези институции, логично е да имаме такива текстове, които да гарантират, че тази политика ще бъде успешна, но се поставя винаги един срок например от 5 години.
Всъщност лустрацията не може да бъде завинаги, т.е. да не се ограничава от определен период от време.
Лустрацията е временна мярка, временно въвеждане на ограничение, така че да се гарантира необратимост на тая политика, която се провежда. Това е нейният смисъл. Друг е въпросът, ако има хора, които са извършвали престъпления, с тях трябва да се занимава съдебната система, това не е лустрацията. Лустрацията е друго нещо - подкрепа за политика на страната. И в рамките на принципите на Съвета на Европа ние ще предложим на ГЕРБ да направим съвместна работна група, която да обсъди тези идеи и в тази група ще внесем нашите идеи, предложения. Искаме да видим какви са техните идеи.
Вече има приети такива текстове...
Да, имаме такива текстове в нашето действащо законодателство. По отношение на Съвета на електронни медии, също на Комисията по досиетата има такъв ограничителен текст, преди това имаше и Закон "Панев" за висшите учебни заведения - това беше в началото на 90-те години. Така че имаме лустрационни текстове.
Смятате ли да обхванете всичките тези текстове в едно?
Не, имаме предвид в случая лицата, свързани с репресивния апарат да не могат да заемат ръководни длъжности в някои сектори, където се провежда държавната политика в подкрепа на ЕС и НАТО и това е разбираемо.
А освен вас кои ваши колеги от Синята коалиция и ГЕРБ ще работят по текстовете?
Ще направим работна група заедно с ГЕРБ и надявам се, че ще завърши с добър резултат.
Кога предвиждате да се създаде тази работна група?
Не мога едностранно да правя такива изявления, не зависи само от нас. Ние сме готови с нашите идеи, оформени са като един проект.
Не очаквате сериозни разминавания по тази тема с ГЕРБ?
Ние с ГЕРБ имаме общи ценности. ГЕРБ е проевропейска партия, както ние сме проевропейска и проатлантическа коалиция, така че по този въпрос едва ли може да се очакват различия с ГЕРБ. Ние сме от едно политическо семейство.
А как тези текстове ще бъдат приети от обществото, няма ли към днешна дата като закъснели и крайни?
Според социологическите проучвания повече от 60 % от българските граждани подкрепят такива мерки. Специално за приложените текстове в парламента, мисля, че само 13 % от гражданите бяха против, че са приложени такива мерки в правилника на парламента. Докато 66 % по данни на НЦИОМ ги подкрепяха. В проучване на "Алфа рисърч" в едно телевизионно предаване - тогава бяха пак към 62 % на 33 %, т.е. огромната част от българските граждани разбират необходимостта от това, че за да се гарантира политиката на България спрямо ЕС и НАТО, не трябва да има лица, които да не са убедени в правилността на тази политика, а такива, които я подкрепят.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...