В медиите
Мартин ДИМИТРОВ: Ще бъдем все по-важен фактор
Ако не бъде замразен проектът "Белене", ако не бъде намерен частен инвеститор за него, може да няма пари и за пенсии - заявява Мартин Димитров в разговор с Иво Беров в интервю за в-к "Седем"
Време е за сериозна политика
- Каква е оценката ви за първите действия на новите управници?
- Наследството, което оставиха Станишев, БСП и ДПС, наистина е много тежко. В новите управляващи усещам желание да се ориентират в тази сложна обстановка, но никой не трябва да се лъже, че през есента и зимата ще бъде лесно. Напротив, ще бъде много трудно. Не искам все още да правя оценки, поне до Нова година трябва да им се даде време за работа и тогава действията ще могат да бъдат оценявани.
- Какво трябва да направят новите управници, за да бъде вашата оценка за тях положителна?
- Няма такъв филм, в който те да не искат оценката на Синята коалиция и на СДС! Ние сме фактор и ще бъдем все по-важен фактор. Трябва да е ясно, че вариант, при който не ни искат оценка, просто няма. А относно основния ви въпрос - още тази есен трябва да се върнат поне частично европейските фондове. Трябва да се закърпи дупката в бюджета, което минава през замразяване на "Белене", спиране на "Бургас - Александропулис" и "Южен поток", съкращаване на разходи - нещо, което започна и за което министърът на финансите Дянков трябва да бъде насърчен, защото може още много в тази насока. Минаваме и през една инициатива, която започнахме ние от СДС, а именно събиране на несъбрани вземания от приватизация. На 19 август ще има специална икономическа комисия по този въпрос. Антикризисна програма, която да запази работните места и да спаси фирми от фалит. Затова и през август работихме много сериозно по един закон за съкращаване сроковете за възстановяване на ДДС; той е готов, ще бъде обсъден на група и внесен скоро. Идеята е ДДС да не се връща за 7-8 месеца, както досега, а за един месец. За мен това е една от най-важните стъпки за спасяване на много фирми от фалит. Няма логика в тежка кризисна ситуация парите им да се държат по една година и да не им се връщат. Общо взето, това са най-важните мерки.
- Поддържате ли връзка с новата власт - чрез посредници или директно с Бойко Борисов? Разбира се, може да не е официално, тъй като освен двама заместник-министри Синята коалиция засега няма представители в новата власт...
- Аз съм председател на една от най-важните комисии в парламента, така че неминуемо ще работим заедно и в тясна връзка, защото иначе няма как да върви работата. Контактите за тази обща работа тепърва се изграждат и наистина е рано да бъдат правени оценки.
- Как виждате бъдещето на СДС и на ДСБ? Ще се затвърди ли Синята коалиция като политическо образувание, или ще има някакво раздалечаване между двете партии?
- Непосредствената цел, която преследвам сега, е силен СДС. Това по никакъв начин не пречи за общи действия в рамките на Синята коалиция. Напротив -колкото е по-силен СДС, толкова по-силна е Синята коалиция. Това хората трябва да го разберат и мисля, че го разбират. Тези години сега трябва да бъдат използвани за възраждане на дясното. И ще бъдат използвани.
- Как виждате това възраждане на дясното? Биха ли могли в по-далечно бъдеще ДСБ и СДС да се слеят в една партия. Такова сливане би ли имало смисъл ? Или по-скоро виждате възраждането като обособяване? Ако е така - кои са отличителните белези на двете партии?
- СДС беше най-силен, когато беше коалиция. Многото партии, които влизаха вътре, даваха възможност за демократични механизми и за контрол, и в този смисъл Синята коалиция отново е коалиция. Тя не получи максимума си на тези избори, тоест има още много потенциал и много неща, за които да се работи. Според мен Синята коалиция има своето бъдеще и потенциал за развитие оттук нататък, но това, което за мен е наистина най-важната цел през тази и следващата година, е спечелване на ново доверие за СДС. Да ви кажа честно в момента реално съществува много голяма възможност за това. До вчера конкуренцията беше кой ще бъде най-емоционален и най-шумен срещу БСП и ДПС; сега конкуренцията е кой ще предложи най-умните идеи. Нека да видим в тази ситуация "Атака" и РЗС! Нека видим кой ще предложи по-умните идеи и ще излезе публично да ги защити... Не да се говорят общи приказки, общи послания, сега вече няма БСП и ДПС, България трябва да бъде извадена от кризата. Нека видим при това положение чии ще са по-умните предложения!
- Разбирам ви много добре, но като някакъв вид шега мога да ви кажа, че в публичното пространство по-рядко се появяват смислени предложенията, а по-често се гледат зрелища. В този смисъл вие бихте ли станали "звезден репортер", защото тази сутрин видях един от тези, които споменахте, именно като такъв...
- Вече отказах. Политиката без всяко съмнение има елементи на шоу и на забавление, но това според мен повече вреди, отколкото помага. В условия на криза е време за сериозна политика. Време е за конкретни мерки, защото евентуални проблеми ще означават много хора на улицата без работа. И на тези хора няма да им помогне шоуто, което правят определени представители на политиката. Вероятно ще ги забавлява един следобед и това ще бъде цялата работа. Сега наистина дойде времето на сериозната политика и аз съм убеден, че в тази ситуация ще паднат много маски и ще се види от кои хора има смисъл въобще да участват в политиката и от кои изобщо няма смисъл.
- Има едно чувство за обезличаване и на Синята коалиция, доколкото всички следват, подкрепят и одобряват правителството на Бойко Борисов и неговите действия и никой не се сеща, образно казано, за Синята коалиция. Но ако оставим настрана сегашните времена и първите стъпки на правителството, как могат и СДС, и Синята коалиция да запазят своеобразието си?
- Ще се изразя образно. В момента БСП и ДПС ни оставиха потъващ кораб. Потъването на кораба ще коства цена на всеки един българин - на някои повече, на други по-малко, но такава в момента е ситуацията. В ситуация на потъващ кораб да не се подкрепи промяната, да не се подкрепи ново правителство е направо безотговорно.- Да, бесни сме за Божидар Димитров -грешка е, неправилно е, но би било много по-голяма грешка да не се подкрепи възможността за промяна и да не се работи за нея. В никакъв случай не мога да говоря за обезличаване. Напротив, аз ви казах - дойде времето на сериозната политика. Искам да чуя много партии, които мълчат знаково по казуса "Белене", много хора, които мълчат знаково по казуса "Бургас - Александруполис"... Това, което трябва да се признае до момента, е, че извън Синята коалиция и ГЕРБ другите нямат позиция. Обезличават се хората, които нямат позиция, ние ще имаме позиции постоянно, по всички въпроси. Публични, твърди, категорични, експертни позиции. Това е вече състезанието оттук нататък - кой ще измисли по-умното решение. Защото в момента ситуацията е такава, че ако не бъде замразен проектът "Белене", ако не бъде намерен частен инвеститор за него, може да няма пари и за пенсии. На тези хора, които могат да загубят пенсиите си, няма да им помогне шоуто, което се организира от определена група политици, които борят турците, циганите, корупцията и т.н... Това не помага! Това е поредният VB? Brother, никой няма нужда от такова нещо. Но за съжаление ще се увеличат точно тези хора, които нямат идеи и сега вече ще се види, че нямат.
- Вие сигурен ли сте, че ГЕРБ има твърдо отношение към закриването на "Белене" и "Южен поток", ако не се намерят инвестиции за тях?
- Това, в което мога да бъда сигурен, е в твърдостта на позицията на СДС. В другите позиции няма как да съм сигурен, но все пак трябва да се признае, че и от страна на ГЕРБ имаше няколко изказвания в тази насока. Аз се надявам никой да не си позволи да избяга от тези си позиции.
- А ако избяга...
- Ще бъде много лошо. "Белене" струва около 10 млрд евро. Всички тези приказки на Овчаров и хора около него, че щяло да струва 4-5 млрд евро, на практика не са верни. Става въпрос за два пъти повече пари. Тоест каквато е ситуацията в момента - с един инвеститор (EVN), който поема приблизително половината от цената, другата половина трябва да се плати от българската държава. Няма такава възможност, тези пари просто ги няма. И евентуално участие на България ще означава невъзможност да бъде закърпен бюджетът. В момента дебатът не е за и против атомната енергетика, в момента въпросът е, че тези пари ги няма. И хората трябва да разберат точно това - че бюджетът не може да си позволи да финансира ужасно скъпия проект "Белене".
- Одобрявате ли първите икономически мерки на новото правителство? Тръгнаха ли в правилната посока според вас?
- Отново казвам, че е много рано за оценки. Човек, за да оцени нещо, трябва да види резултат. Още няма резултати. България има много тежки проблеми със сивата и черна икономика, което включва неплатени акцизи, неплатен ДДС върху цигари, алкохол, горива и много други стоки. Виждам някакво усилие в тази насока, но все още не виждам резултати. Резултатът означава събрани повече приходи в бюджета. Когато видя това, тогава ще мога да правя оценки.
- Наближават кметските избори. Има ли някакви преговори за обща кандидатура и с кого? С ГЕРБ? Обсъждат ли се вече личности?
- Тези разговори на практика все още не са започнали. Има време до изборите, които са на 15 ноември, така че тези преговори предстои да започнат през септември. Едно е сигурно отсега - ще вземем всички възможни мерки София отново да има дясноцентристки кмет. Виждаме, че БСП отново ще използва всички средства на непочтената игра в тази битка, така че никой не трябва да подценява изборите за кмет на София. Едно евентуално подценяване ще бъде много тежка грешка. Не можем дори да си позволим да мислим за вариант, при който София няма дясноцентристки кмет.
- И все пак заедно с ГЕРБ или без него?
- Според мен умната политика в момента е да се води разговор с ГЕРБ.
- Основното ви послание?
- Популизмът няма да ни извади от кризата, време е за сериозна политика.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...