В медиите
Мартин Димитров: Договорите по големите енергийни проекти и антикризисни мерки са приоритетите пред икономическата комисия
Мартин Димитров, председател на Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм в Народното събрание пред Агенция "Фокус".
Фокус: През август, когато стана ясно, че ще работят само парламентарните комисии, с какво ще се заеме комисията, на която сте председател?
Мартин Димитров: Първото, което трябва да прегледаме, са договорите, които са сключени за нефтопровода „Бургас-Александруполис", за АЕЦ „Белене", „за Южен поток", докъде са стигнали нещата, какви ангажименти са поети.
Вторият много важен въпрос е приемането на антикризисни мерки и в момента работим по един законопроект. Няма да коментирам все още за какво става въпрос, тъй като накрая се оказва, че има хиляди автори. Законопроектът е много важен, работим по него тази седмица и вероятно ще го внесем другата, което е първата важна антикризисна мярка, която трябва да бъде предприета веднага.
Трябва да има съвместна работа между Министерски съвет и икономическата комисия във връзка с антикризисните мерки. Трябва да се вземат мерки за антикорупционни действия в обществените поръчки, в концесиите. Това е друго много важно направление, в което има роля Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм.
Фокус: По тази антикризисна мярка, по която работите, очаквате ли подкрепа от парламента?
Мартин Димитров: Така смятам от изказванията, които бяха направени от колегите от Европейската народна партия в Народното събрание. Въпросът е дали ще има политическа воля тези неща да бъдат свършени докрай.
Фокус: Останала ли е много работа от вашите предшественици в парламента?
Мартин Димитров: Когато един парламент приключи работата си, всички законопроекти, които не са приети докрай, отпадат и трябва да бъдат внесени отново, ако някой иска да съхрани и продължи техния живот. Ние започваме на практика от нулата, което е хубаво, тъй като смятам, че миналият парламент не можеше да бъде пример за нищо добро.
Фокус: По отношение на енергийните проекти има вече много коментари в руската преса, че не икономическата криза, а политиката е причина на този етап България да се съмнява в тяхната реализация и целесъобразност. Как бихме отговорили на това?
Мартин Димитров: Първо трябва да отговорим на друг въпрос и аз моля всички политици да отговорят на него - ние на кого интересите защитаваме - на българските граждани или и на други държави? Всеки български политик трябва на този въпроси да отговори ясно. За „Бургас - Александруполис" например хората казаха и в Бургас, и в Поморие категорично с пряко гласуване с референдум, че не искат този проект. При това положение идва логичният въпрос - ако хората не го искат - трябва ли един чиновник в един кабинет да вземе решение за изграждането на подобно нещо, още повече, че целият български туризъм би бил заплашен?. Надявам се един по един всички политици да отговорят на този въпрос, тъй като има цели партии, които мълчат.
Фокус: Не е ли най-важно мнението на експертите - колко един проект си заслужава да бъде реализиран?
Мартин Димитров: Нещата трябва да бъдат подредени по следния начин - на първо място трябва да има анализ за разходите и ползите, както и за ефектите върху околната среда. С този анализ трябва да бъдат запознати хората и след това тези хора да гласуват. Между другото това е разликата между социализма и капитализма. Социализмът се изгражда на това, че група хора смятат, че са по-добри от пазара и са по-умни от хората. И чиновници казват - няма нужда да има и пазарна икономика, ние ще казваме какви да бъдат цените, ще определяме живота на хората. Капитализмът е друго устройство на света, при което хората в голяма степен могат да вземат решения.
Фокус: Имаме ли време за анализ на енергийните проекти, така че максимално бързо да разберем имаме ли полза от тях или не?
Мартин Димитров: Това е правилният подход, имаме време. По-добре да се забавим малко, но да преценим какви са ефектите и последствията.
Фокус: Вие се обявихте за търсенето на частен инвеститор за АЕЦ Белене. Кои са проектите, в които държавата трябва да има основен дял, според вас?
Мартин Димитров: За всеки проект трябва да се преценява поотделно. Някъде могат да се правят публично-частни партньорства, другаде изцяло частен инвеститор, но винаги трябва да е ясно предварително за какви суми става въпрос и за какви ефекти, а не да се хвърлят милиарди и никой да не знае какъв ще бъде крайният резултат.
Ценното на „Набуко" е, че води до диверсификация - България да не бъде зависима от един източник на газ и от една тръба каквато е Русия, а да има алтернатива. Тоест при такава ситуация от тази зима, която 100 % ще се повтори - да бъде спряна доставката на природен газ, да има друг източник. Никоя страна не трябва да бъде зависима само от един източник, защото това води до проблеми.
Фокус: В този смисъл трябва ли да дадем приоритет на „Набуко" пред „Южен поток"?
Мартин Димитров: Логично е, защото "Южен поток" е същата зависимост от Русия. Русия е наш партньор. Трябва да имаме добри отношения, но това не означава, че трябва да се поставяме в зависимост от нея.
Фокус: Мислите ли, че в условия на криза може да се намери стратегически инвеститор за голям проект като АЕЦ "Белене" или по-скоро той ще бъде замразен?
Мартин Димитров: Ако проектът е толкова изгоден, колкото твърдят БСП и ДПС, не би трябвало да има проблем да се намери инвеститор. Ако пък няма инвеститор за този проект, това би означавало, че не е толкова печеливш. Идва логичният въпрос - ако няма частен инвеститор, готов да си рискува парите - редно ли е държавата да рискува парите на данъкоплатците в същия този проект.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...