В медиите
Мартин Димитров: Кредит на доверие в рамките на разума
Интервю на председателя на СДС и съпредседател на Синята коалициа Мартин Димитров за в-к "Банкер"
- Г-н Димитров, запознахте ли се вече с антикризисните мерки, предложени от правителството?
- Такава програма трябва да бъде изработена. Досега сме разменяли идеи. В миналия парламент, а и преди изборите ние от Синята коалиция имахме конкретни предложения. Смятам, че няколко от тях са особено важни, но не съм видял крайно предложение от страна на правителството, от страна на ГЕРБ. Чакам да го видя. Найважните мерки, според мен, са следните: на първо място актуализация на бюджета, което означава свиване на всички излишни разходи. Това е като едно семейство. Когато е в тежко положение, то спира всички разходи, които са излишни. В случая, имайки предвид обръчите от фирми и огромното крадене, което правеше миналият кабинет, има много разходи, които могат да бъдат спестени, без хората да пострадат реално от това. На второ място, е много важно да се приемат кратки срокове за връщане на ДДС. И аз, и колегите от десницата няколко пъти сме внасяли такива текстове, дори ще ви кажа един детайл. Имах предложение - когато на една фирма в три последователни ревизии не са й открити проблеми, за нея да важи този кратък срок за връщане на ДДС, което е начин да се насърчават добрите играчи на пазара. Но защо е важно това? Защото иначе има опасност стотици фирми да фалират, хиляди хора да останат без работа. И това е големият риск пред България тази есен и тази зима. На следващо място е намаляването на осигурителната тежест като мярка, която да остави повече пари в хората и да стабилизира икономиката. Четвъртото много важно нещо е спиране на финансирането за АЕЦ „Белене", ако няма частен инвеститор, който да даде парите. С държавни пари в криза не се финансират такива проекти. По отношение на „Бургас-Александруполис" и „Южен поток" съм категоричен, че парите трябва да бъдат спрени веднага. Трябва да прочетем договорите, да видим какви ангажименти е поело правителството. Като председател на икономическата комисия ще имам роля и участие в този процес. Видяхте резултатите от референдума в Бургас и от този в Поморие. Хората казаха категорично, че не искат „Бургас-Александруполис". Този проект е опасен за българския туризъм, може да нанесе огромни щети на България и трябва да бъде спрян веднага.Списъкът е дълъг, ще спра дотук с основните мерки, но подобна рамка на действие трябва да бъде представена от ГЕРБ в най-скоро време.
- Оглавявате икономическата комисия, на която няма никакъв начин да не бъде предоставен така наречения „Пакт за стабилност 1". Мерките, които изброихте, или поне някои от тях, бяха заявени като намерения пред медиите от новото правителство. Ще подкрепя ли Синята коалиция кабинета на Бойко Борисов, ако ги изпълнява?
- Твърдо и категорично ще подкрепяме всяко смислено нещо. Но, както казах и при самото избиране на правителството, ще бъдем коректив и няма да премълчим нито една грешка, нито едно забавяне. В този смисъл ще бъдем честни и откровени и това е полезно както за хилядите десни избиратели, така и за новото правителство.
- Колко е кредитът на доверие, който предоставяте на правителството на Бойко Борисов? Или по-скоро докъде се простира той?
-Простира се дотам, докъдето стига разумът. До момента, в който правителството върши правилните ходове решително, има политическа воля за промяна, ревизира сделките на БСП, НДСВ и ДПС, извади на светло корупцията и потърси виновните, ние ще стоим зад него.
- Но в меморандума, предложен от ГЕРБ, който Синята коалиция не подписа, беше записано точно това - ревизия на последните решения на правителството на Станишев в първия месец на работа на новия кабинет и преглед и оценка за дейността по време на целия мандат на тройната коалиция в рамките на шест месеца. Това са конкретни срокове, пък е и ваше желание. Защо все пак не подписахте меморандума?
- Има едни хубави френски речници, „Ларус" се казват. Често ги ползвам, защото за определени понятия са полезни. Събират в себе си част от човешкото познание. В този речник думата „меморандум" означава паметна записка, която описва дадено състояние към даден момент. Така че меморандум е по-скоро уведомление за намерения. Не е сериозно такъв документ да бъде подписан.
- Трябваше ли да има споразумение между ГЕРБ и Синята коалиция?
- Това е големият въпрос. Аз съм изразил моето мнение ясно, публично и категорично. Според мен трябваше да има споразумение за общи действия, тъй като нека да направим разликата и хората да разберат двата възможни подхода. Единият е ГЕРБ решава и предлага на парламента различни инициативи. Тези, които приемем за смислени, ще подкрепим. Тези, които смятаме за неправилни - не. Ние, разбира се, правим свои предложения отделно, внасяме законопроекти... Другият вариант беше обща управленска програма и общи действия. Ако ме питате, това беше по-умният вариант. Но ГЕРБ взе друго решение. В крайна сметка в този живот всеки носи отговорност. Отговорност се носи за всяко човешко действие - от момента, в който човек се ражда, до момента, в който се жени, и до момента, в който, влизайки в политиката, взема подобни решения.
- Смятате ли, че с приемането на новия правилник и с конституирането на парламентарните комисии ще се подобри работата на Народното събрание?
- Мога да ви кажа, че в Синята коалиция и конкретно в групата на СДС има много качествени хора, които ще бъдат от голяма полза в сегашното Народно събрание, в което хората с опит не са чак толкова много. Това ще се вижда, така че хората, които са гласували за нас, ще останат доволни от избора си.
- Какви са контактите ви с депутатите от ГЕРБ? Вече запознахте ли се с тях? Консултирате ли се помежду си, или е още рано?
-Познавам няколко човека от ГЕРБ в парламента, предстои да се запозная с останалите. Наистина още не ги знам.
- Приключи ли съдебната сага с устава и с ръководството на СДС?
- Сега, като обсъждахме комисиите, част от колегите - къде на шега, къде наистина, казаха, че аз вече съм подходящ и за правната комисия, тъй като водих единадесет съдебни дела, които бяха спечелени, и регистрацията вече се случи. Победихме цялата конспиративна схема, за която покъсно БСП и ДПС признаха, че са я измислили и са стоели зад нея. Което показва, че за съжаление българската съдебна система позволява сериозно политическо влияние и вижте по какви ключови въпроси.
- Какви са настроенията в СДС? Все още в партията има хора от лобито на бившия лидер Пламен Юруков.
-Смятам, че с огромното мнозинство в СДС вървим в една и съща посока. Съхранихме десницата. Искам да припомня, че реформаторските партии в Източна Европа изчезнаха и ние сме последните, които не само оцеляхме, но сме и фактор в сегашното Народно събрание, тъй като благодарение на нашите гласове партиите от ЕНП (Европейската народна партия, бел. ред.) могат самостоятелно да гласуват решения. Това ще бъде важно в доста моменти от живота на 41 -ото Народно събрание. Но смятам, че цялата война, която се водеше срещу нас - а аз съм само от шест месеца председател на СДС, не ни позволи да разкрием полезните си ходове, добрите идеи, които имаме...
- А ви отне и гласове...
-Отне ни гласове, защото хората не обичат скандали, не обичат разправии и отиват някъде другаде, като видят такива неща. И това беше целенасочено.
- Имате ли вече впечатления как приемат в Европейската народна партия това, че ГЕРБ доста се сближи с „Атака" и разчита на гласовете на тази парламентарна група за създаване на мнозинство? Това няма ли да създаде проблеми?
-Това вече е проблем за ГЕРБ, но решенията са си техни и аз няма какво да ги коментирам. Само ще кажа, че когато се търсят общи действия с хора, с които нямаш близки ценности и идеи, рано или късно възникват проблеми. Въпрос на време.
- Синята коалиция ли е незаменимият партньор на ГЕРБ?
- Като слушах изказвания от страна на ГЕРБ преди изборите, те казваха точно това. И ние имахме същата позиция. Това е нещо логично. Ще си позволя прогнозата, че понякога за да се случат някои неща, трябва да се преживеят трудности в живота. Но накрая логиката винаги възтържествува.
- Смятате ли, че структурата на правителството отговаря на необходимостта от съкращения в администрацията?
- Ако го нямаше министъра без портфейл, бих казал - да. Той някак си, както е казал поетът, виси със страшна сила, не само поради принадлежността си към бившата Държавна сигурност. Това е „хубав" знак към цялото общество и към Европейския съюз. Как ще връщаме доверието на Европейския съюз с такива хора? Освен това е признак, че намаляването на излишната администрация зависи и от други фактори. Няма как да сме убедени в полезността на това министерство. С министъра без портфейл възниква въпросителна за намерението за съкращаване на администрацията.
- Обвиняват ли ви още, че ДСБ по някакъв начин може да претопи СДС?
-Някак си и съдбата се намеси. Имаме два пъти повече депутати от ДСБ. С което отговорът на този въпрос беше даден.
- Според вас трябва ли да има Велико народно събрание, за да бъде променена конституцията, както настояват от „Ред, законност и справедливост"?
-Трябва да се мисли повече по този въпрос и по-малко да се правят изявления. Виждам едни велики хора, които виждат себе си само във Велико народно събрание и нищо по-малко. Но по-скоро трябва да бъде зададен въпросът за кои точно промени в конституцията е необходимо Велико народно събрание и кои могат да бъдат направени в обикновено. Още повече че конституционният съд има противоречива практика в тази насока. Линията кое е възможно да бъде свършено в обикновено Народно събрание не е толкова категорично ясна. Според мен трябва да бъдат изчерпани всички опити в рамките на едно обикновено Народно събрание, преди да говорим за Велико. Иначе остават празните приказки и празните обещания на група футболисти, които забавляват народа, но това забавление винаги е излизало скъпо.
- Каква ще бъде първата ви работа като председател на икономическата комисия?
- Искам да видя договорите за АЕЦ „Белене", „БургасАлександруполис" и „Южен поток". Какво е обещано, какво е платено, какви са неустойките при евентуално прекратяване.
- Не е ли по-добре да видите първо антикризисната програма на ГЕРБ?
-Едното не пречи на другото. Прегледът на тези договори е част от антикризисната програма. вече ви казах.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...