В медиите
Вълчо Чолаков: Не считам, че сме направили стъпка назад, по-скоро сме взели едно доста аргументирано, обмислено, държавническо решение
Интервю на зам.-председателя на СДС и член на НИС на СДС Вълчо Чолаков за предаването на Българско национално радио, програма "Хоризонт", "Неделя 150"
Водеща Лили Маринкова: Започваме с политическите новини от вчера. Като част от реформаторското мнозинство виждат ролята на СДС в новото Народно събрание ръководството и редовите членове на партията. Някои от тях обаче не крият и разочарованието си от несбъднатата мечта за ключова роля в управлението на страната.
Продължаваме с Вълчо Чолаков, който е заместник-председател на СДС. Добър ден.
Вълчо Чолаков: Добър ден.
Водеща: Искаме да коментираме това, което вие казахте вчера на това заседание. Разбира се, става дума за една декларация, която беше поднесена в подкрепа на правителството, но да видим как, каква беше дискусията, как бе изработена? Имаше ли допълнително задълбочаване и задълбаване на проблематиката или на конфликтите?
В. Чолаков: Още от сутринта, от 08.00 ч. имаше заседание на Националния изпълнителен съвет, на което обсъдихме въпроса с подкрепата и казуса с бившия агент на Държавна сигурност. Чуха се различни аргументи в двете посоки, но общо взето НИС се обедини около идеята да подкрепи правителството в този му вид. Говорим за трите точки, които се гласуват - премиер, структура на правителство и членството на това правителство. Решихме да не излагаме своето мнение, на Националния съвет, веднага, за да не влияем върху членовете чрез това, което ние сме обсъждали като изпълнителен орган. В залата, общо взето, се повтори същият дебат, който направихме сутринта. Разбира се, аргументите бяха допълнени и разширени, но в крайна сметка след едно доста разгорещено заседание, в никакъв случай конфликти, разгорещен от гледна точка на спора дебатът, който се образува, гласувахме това решение и тази декларация.
Водеща: Ако се съди по излъчването на Мартин Димитров, без особен ентусиазъм бе поднесена тази декларация. Като че ли той смята може би, ако се съди по нюансите, смята, че това е някакъв вид компромис за вашата организация?
В. Чолаков: Не бих казал точно, че е компромис, по-скоро е едно трудно взето решение, тъй като знаем какво предложи "Синята коалиция", какво беше прието като текстове в правилника на Народното събрание по отношение на бивши агенти на Държавна сигурност. Знаем каква е и главната, основната цел на "Синята коалиция", тя е промяна в управлението, реформи, спешни мерки, които да бъдат взети във връзка с ликвидиране или намаляване последиците от кризата, разследване на стари престъпления от бившите управляващи, връщане на европейското доверие и фондовете на ЕС към България, така че основните цели, които "Синята коалиция" си постави, заложи на тях, смятам, че това беше правилното решение. Казвам, че е трудно, тъй като тази линия на поведение и тази цел, която сме си поставили също, защото също е една от целите ни - агенти на Държавна сигурност да няма в управлението и на ръководни места, между другото това е една от линиите на поведение на Европейската народна партия, все пак счетохме, че по-важно са реформите в сравнение с останалото.
Водеща: Г-н Чолаков, как си обяснявате обстоятелството, че Божидар Димитров обвини СДС, че има в редиците си двама агенти на Държавна сигурност?
В. Чолаков: Не ми се ще да коментирам емоционални изявления. Мина проверка във връзка с всички кандидати за народни представители, помните и вие, и единствено "Синята коалиция" и мисля и партията на "Зелените" нямаха агенти на Държавна сигурност и това е факт.
Водеща: Това е въпросът, тъкмо в това е проблемът, че проверките минават, а се запазват тези зависимости и като че ли това е до безкрай.
В. Чолаков: Мисля, че като прагматични хора, които сме се насочили към извършване на промени на дела, а не на думи, би трябвало да се посочат винаги конкретните лица и да се вземат конкретните мерки.
Водеща: Добре. Разбира се, останете на телефона, да чуем Мартин Димитров по този въпрос за досиетата, пред нашата кореспондентка.
(запис)
Мартин Димитров: В СДС няма сътрудници на Държавна сигурност. Спомнете си, че когато бяха изборите, всички листи бяха проверени и само "Синята коалиция" и доколкото си спомням "Зелените" нямаха сътрудници на Държавна сигурност, така че да се сипят обвинения
по този начин е проява на слабост и бих казал на гузност от страна на г-н Божидар Димитров. Аз се надявам оттук нататък, особено в качеството му на министър, да не си позволява такива празни обвинения. Ако има да каже нещо конкретно за някого, да го направи по този начин, иначе звучи нелепо и несериозно.
Назначаването на Божидар Димитров за министър според нас беше грешка и е грешка, но това е грешка, за която отговорност носи Политическа партия ГЕРБ. Как ще връщаме доверието на Европейския съюз, как ще върнем доверието и на нашите сънародници в чужбина с хора, които са били сътрудници на Държавна сигурност? Ние смятаме, че това не е далновиден ход, но в крайна сметка този въпрос е по-маловажен на фона на кризата в България, на фона на приемането на антикризисни мерки и спасяването на хиляди работни места. Затова това решение беше трудно. Ние бихме предпочели, ако г-н Борисов не беше направил такава номинация или ако си я беше оттеглил след това, каквато възможност съществува и в практиката на Конституционния съд. Това за нас щеше да бъде по-силното решение, но като хора и като партия, която счита себе си за изключително отговорна за бъдещето на България, смятаме, че сега е моментът да се потърси политическа стабилност и да бъде даден шанс на това правителство, шанс, който беше даден и от българските избиратели.
(край на записа)
Водеща: Г-н Чолаков, сега ще чуем и Иван Сотиров, който е член на софийската организация на СДС, по този въпрос, но какъв е проблемът, че той трябва да отговаря дали има досиета във вашите среди, или няма, защо се е концентрирало, така, внимание към него според вас?
В. Чолаков: Това беше въпрос, зададен от един от журналистите в залата. Мен лично ме изненада. Естествено за всички стари членове на СДС, какъвто е г-н Сотиров, могат да бъдат използвани подобни мнения. Аз лично съм срещал няколко пъти в интернет подобни мнения, че г-н Сотиров е бивш агент. Също така знам и от него, и от други седесари, разбира се, лично нищо не съм проверявал, че той многократно е вадил такива справки за себе си. Най-малкото също беше в листата на "Синята коалиция" и по отношение на него беше извършвана такава справка, така че приемам въпроса по-скоро като желание за разсейване на една клюка или старо съмнение, отколкото нещо сериозно. Като юрист вярвам на документите, а не на слуховете.
Водеща: Да го чуем тогава.
В. Чолаков: Повтарям, такава справка беше извършена.
Водеща: Да го чуем.
(запис)
Ив.Сотиров: Такива инсинуации се правят от 10 години, и то точно от хора, които са свързани с тези структури, това са им методите. Аз съм минал не на една, на много проверки и въпреки това продължават да се правят такива инсинуации. Най-лесно в политиката може да бъдат направени такива обвинения. Аз само не мога да разбера г-н Божидар Димитров като упрек или като похвала към СДС го прави това, че има такива хора? Той, доколкото знам, се гордее, че има три псевдонима. Имаше един заместник-министър от ДПС, който имаше две или три имена. Той има поне четири. Двадесет години след 10.11. за нас вече не стои само въпросът с осветяване на свързаността на хората от комунистическите служби, които са работили преди 10.11., а стои въпросът за това, че много хора и в политиката, и в публичната сфера за тези 20 години вече по един или друг начин са свързани с определени групировки, със сенчест бизнес, с трафици, с наркоканали, с мафиотски структури, които работят в страната, и включително такъв тип хора участват в схеми и съвременните служби, което е изключително опасно.
Репортерка: Какво ще бъде включено в този закон за лустрацията? Как ще ограничите тези процеси?
Ив. Сотиров: Ами, ще настояваме точно за пълно осветяване. Най-важното е, първо, хората да имат информация, а оттам нататък вече е въпрос и законодателно да се ограничи достъпът на такъв тип хора до публични позиции, но най-малкото, което би трябвало да бъде постигнато, хората да са информирани за тази свързаност, за да могат и те по време на избори да изразяват своето мнение.
(край на записа)
Водеща: Така Иван Сотиров е отговорил на фиксацията около неговата личност и евентуални предишни грехове - отричайки. Но, обръщам се отново към Вълчо Чолаков. Не смятате ли, че това е много трагично за България - да имаме закон за досиетата, да се проверяват кандидатите за депутати и въпреки това да се играе с тази карта? Би трябвало да кажем, че мисленето сега за закон за лустрацията или използването на израза за пълно отваряне на досиетата говори, че е съхранен механизмът на манипулация в службите.
В. Чолаков: Чуват се мнения, че някакви досиета може би отдавна са унищожени, че съответно данни или друга информация е затрита и няма как да стане достояние на цялото общество. Моето лично мнение е, че като сравнително млад човек, който много се е наслушал и се е нагледал pа тези досиета и свързаната с тях лустрация, мисля, че е крайно време наистина цялата информация да се покаже пред обществото, за да спре веднъж завинаги с тези възможности за спекулация, с тези заплахи, със съмнение и т.н. Нека да се поставят картите на масата открито и да се каже - този е и какво е вършил, този не е. Нека да се приеме закон за лустрацията, какъвто между другото възнамеряваме в съвсем кратък срок да внесем, да се осветлят тези зависимости, които съществуват, така че да се премахне този черен призрак, който плаши умишлено или неумишлено много хора.
Водеща: Как си представяте, че законът за лустрация ще разреши проблемите?
В. Чолаков: Най-малкото ще бъде свързан с механизъм, който да показва на избирателите, на хората, които живеем в тази държава, да показва кои личности са зависими от определени обстоятелства, задачи, длъжности, служебни или всякакви други, икономически и т.н. най-най-общо казано. А като закон, като текстове ще бъде ясен в съвсем скоро време, ви казах. Гласувахме в десетдневен срок да бъде довършен проектът и да бъде внесен в Народното събрание.
Водеща: Като оставам на конкретното противостоене, което принуди СДС да даде един ход назад и да подкрепи кабинета, въпреки че категорично настояваше да бъде изваден от списъка на кабинета министърът без портфейл Божидар Димитров, питам се вие как обяснявате във ваши среди изключително настойчивото желание на бъдещия премиер да го задържи около себе си?
В. Чолаков: Вчера един приятел се пошегува, че ние като сериозни политици, от сериозна, демократична партия държим много на приятелите си, но не толкова настоятелно се опитваме да им намерим работа на всяка цена. Това в кръга на шегата, разбира се. Не считам, че сме направили стъпка назад, както вие казахте.
По-скоро сме взели едно доста аргументирано, обмислено, държавническо решение, както го нарече и Мартин Димитров, тъй като все пак главната ни цел, повтарям, и това, което очаква
обществото е да види реформи, да види нов начин на управление, отговорен, и ние не можем да се скрием зад оправданието, че една личност много ни пречи на нас и на нашите принципи и да загърбим основното, главното, голямото и да подходим по дребнавия начин. Нормалните хора го разбират това нещо. Вчера имаше една статистика, която показа от тези близо 300 000
избиратели, които са гласували за "Синята коалиция", колко са с висше образование, със собствен бизнес и т.н. Това са хора, които разбират нашите аргументи. Водили сме разговори не само с организациите си, общинските, но и с наши приятели, симпатизанти и т.н. Те разбират, че решението е трудно, но правилно.
Водеща: Какви са настроенията в ДСБ, сред техните депутати? Какво е настроението там, как мислите?
В. Чолаков: Не мога да ви отговоря какво е настроението там. Не съм се чувал с никой от ДСБ след проведения наш национален съвет, а и преди това. Все пак, въпреки че сме коалиция, ние сме две самостоятелни партии, всяка от които си взима решенията по собствения си устав и правила.
Водеща: Ще се опитаме да узнаем в нашето предаване. Може ли да кажете, г-н Чолаков, безпокоите ли се за това достатъчно стабилно ли ще бъде мнозинството, което ще подкрепя бъдещото правителство?
В. Чолаков: Това зависи на първо място от действията на основното правителство. На този етап мисля, че правителството ще има достатъчно мнозинство, за да предприеме действия във връзка с обещаните промени, така че от него зависи доколко време ще го има и дали ще го има това мнозинство.
Водеща: Какво наложи тъкмо в Бургас да се води този съвет?
В. Чолаков: Хубаво е да се провеждат националните съвети по различни места в страната, най-малкото, че хората, които са по места също виждат как работи националният политически орган на организацията. На следващо място като аргумент беше, че в Бургас хвърлихме доста труд. Не успяхме да класираме депутат. Едно уважение и знак на признателност и към бургаската организация. И на трето място, самият национален съвет, пътувайки по места, има възможността, членовете на националния съвет, да се докосват до проблемите на хората по места и по този начин става по-добро общуване между ръководството, централното, на партията и обикновените членове.
Водеща: Как мислите - преодолява ли Мартин Димитров и с тази стъпка лидерската криза, която тежеше и като че ли се таеше във вашата организация?
В. Чолаков: Лидерска криза в какъв смисъл?
Водеща: Има се предвид подготовката, увертюрата около изборите, това че много трудно бе регистриране му. Всички тези хора, които пускаха своите жалби в съда?
В. Чолаков: По-скоро кризата е била съдебно-процесуална, отколкото лидерска, тъй като Мартин Димитров, помните, беше избран с доста сериозно мнозинство на последните вътрешни избори за СДС и не считам, че е имало в този смисъл лидерска криза. Регистрацията е приключена. Взехме решение вчера на национален съвет за провеждане на нови вътрешни избори, така както повелява нашият устав. Ще се проведат октомври месец. Всъщност октомври месец на национална конференция ще вземем решение за датата, на която да приемем вътрешни избори, така че мисля, че нещата са нормални.
Водеща: Благодаря. Вълчо Чолаков, който е член на ръководството на СДС.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...