В медиите
Мартин Димитров: Ще подкрепяме ГЕРБ само в разумните им предложения
Интервю на председателя на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров за в-к Новинар
Г-н Димитров, бъдещият премиер Бойко Борисов обяви имената в сформирания от него кабинет. Доволна ли е Синята коалиция от този избор?
- Това, което стана ясно до момента, е, че ГЕРБ поемат цялата отговорност. Поемайки цялата отговорност, те носят отговорност и за своите министри, така че аз няма да коментирам.
- Добре, но все пак някое от обявените имена на министрите не ви ли притеснява?
- Не, няма да коментирам нищо по този въпрос.
- Отказахте да подпишете меморандум с ГЕРБ. Защо се стигна до този отказ, обидихте се, че партията мандатоносител отказа да даде министерски постове на Синята коалиция?
- Ситуацията е следната. За да можем да подкрепяме стабилно едно мнозинство в парламента, трябва да има политическо споразумение през следващите четири години. Никой не може да дава бланкетна подкрепа. Даже в едно семейство няма такава подкрепа. Дори един мъже не казва на жена си „Подкрепям те по всички въпроси". Няма такава ситуация. За да можем да знаем какво се случва, т.е. за да гласуваме нещо в парламента, трябва да знаем какво е развитието на този въпрос, какви са проблемите. Трябва да имаме наши представители в администрацията. Не сме извивали ръце и не смятаме, че тези представители трябва задължително да бъдат министри. Но някак си давате си сметка, че ние можем да гласуваме антикризисна програма, ако знаем напредъка по всеки въпрос. Трябва да има наши експерти в администрацията. Така изглеждат нещата, казани максимално откровено и коректно. Иначе ще изпаднем в един момент в трудната ситуация да сме подкрепили нещо, някаква мярка, която на практика не се изпълнява, и това носи негативи за нас. Така че при формулата, която предлага ГЕРБ до момента, тъй като те формално нищо не са ни отказали, при която те формират кабинет, носят цялата отговорност, ние при това положение ще подкрепяме всяко нещо, което според нас е разумно и съвпада с нашата програма. Което не смятаме за разумно и не съвпада с нашата програма, просто няма да го подкрепяме. Това е цялата ситуация.
- Значи вие сте настоявали в администрацията да има задължително ваши експерти...
- Вижте, ние настояваме за механизъм, при който знаем какво се случва.
- Да, но това е малко общо казано. Какво означава „механизъм, при който знаем какво се случва"?
- По-конкретно означава, че ние не искахме да искаме конкретни неща. Защото се получава схемата на ДПС. Ние казахме, че за ние сме „за" общо писане на управленска програма, обща работа по трудните реформи. Защото ние смятаме, че ако европейските фондове не бъдат върнати още есента, не почне реформа в здравеопазването и образованието, нещата са наистина в много трудна ситуация в България. Има опасност много хора у нас да останат без работа. Трябва да има обща стратегия за действие оттук нататък, а това го няма. Това според мен е големият проблем. Не може да се работи „на парче" от рода да идвам в парламента с три законопроекта, дайте сега да ги подкрепите. Трябва да е ясно кое откъде идва и накъде води и как се получават нещата като цяло. Ние носим отговорност за 300 000 избиратели. Малко нескромно може да звучи, но това е голяма част от българската интелигенция. И за да защитим техните интереси, ние трябва да знаем точно какво се случва.
- Преди няколко дни г-н Борисов каза, че въобще не му е самоцел да става премиер и е готов веднага да хвърли мандата и останалите партии „да се оправят". Готова ли е Синята коалиция на варианта нови избори? Как отговаряте вие на тази провокация?
- Дори социолозите признават, че нашият електорат е един от най-твърдите в България. Ние винаги сме готови за избори. Като имате предвид, че на миналите избори така се стекоха нещата, че не хванахме голяма периферия, но това не означава, че при бъдещи избори ще бъде така. Имаше голяма група, която се колебаеше дали да гласува за нас или за ГЕРБ. Как ще гласува следващия път е отделен въпрос, но в момента е несериозно и нечестно към хората да се говори за предварителни избори, като при тях въпросът е ще фалират или няма да фалират есента, ще си платят ли сметките или няма да си платят сметките, ще си върнат ли кредитите или няма да си върнат кредитите. При това положение да има възможност за стабилност на партиите от ЕНП и да се говори за избори ми се струва некоректно, като това е най-слабата дума, за която се сещам.
- Значи това е бил най-приемливият за вас вариант - коалиция ГЕРБ - Синя коалиция?
- Дори да не го наричаме коалиция, то искахме споразумение за общи действия. То води до стратегия, какво се случва първия месец, първите три години, откъде се намира финансиране, обща стратегия. Това е.
- А те не ви предложиха такава обща стратегия?
- Вижте, формално нищо не ни е отказвано. Тези разговори предстоят. Затова ние никакви врати не затваряме, ние ще бъдем доброжелателни.
- Притесни ли ви фактът, че г-н Борисов подаде ръка и на „Атака" и на РЗС? Присъствието на „Атака" например притеснява ли ви в обща конфигурация с това на ГЕРБ?
- Човек трябва да е честен към своите избиратели. „Атака" има в програмата си излизане от НАТО, национализация на икономиката и ей такива „хубави неща". Не знам дали сега ще излизат от ЕС или нещо средно ще правят там, но май не харесват ЕС. Какви са общите ценности, около които се обединяваме с „Атака". Аз не искам да говоря против колегите, просто не виждам ценностното обединение как се случва.
- Лоша индикация ли е за ЕС безусловната подкрепа на „Атака" за управлението на ГЕРБ?
- Разбира се, че има проблем, защото искат да излизат от НАТО. Аз не искам да се отнасям неуважително, но не виждам ценностното обединение.
- Кое е това, около което можете да се обедините?
- Вижте, политиците трябва да бъдат предвидими. Трябва това, което говорят, да се случва. Цяла кампания медиите питаха с кой ще правим правителство, ние казахме ГЕРБ. Вие ни казахте не стигат гласовете, а ние казахме, че за нас само това е принципът. Сега като стигат гласовете, не очаквайте да кажа нещо друго. Това е принцип. Сега остава да видим ГЕРБ какво ще направят.
- А какво е първото, което трябва да направят?
- Актуализация на бюджета. Антикризисни мерки още от началото на септември. Ако тези действия не бъдат предприети навременно и умно има опасност хиляди хора да останат без работа. Представете си дефицит от 3 млрд. лв. в края на годината...
- Което е напълно възможно.
- Да, какво правим тогава? Как го финансираме този дефицит. Знакът, който даваме пред ЕС, е, че сме в трудно положение. Това ще има негативни последствия, които ще стигнат до всеки гражданин. Защо да го допускаме това. От началото на бюджета за 2009 г. имаше страшно много кухи разходи, чиято цел беше да отидат в „обръчите от фирми". Сега те могат да бъдат намалени. Трябва се видят най-безболезнените начини за намаляване на разходите, в криза се намаляват разходите. Трябва да се види кои разходи могат да се намалят най-бързо и най-безболезнено. БСП и ДПС направиха обратното, в условия на криза увеличиха разходите. Може да се съкрати администрацията, но същевременно да се увеличи заплащането на останалите служители, да се съкратят министерства.
- Значи по този въпрос за съкращаването на министерства подкрепяте ГЕРБ.
- Да.
- Кои са най-бързите реформи в данъчната политика? Г-н Дянков обяви, че ще обединява информационните системи на митниците и данъчните.
- Задължително. Трябва да се види още състоянието на икономиката, да се види колко да се намали осигурителната тежест, данъкът върху едноличните търговци от 15 на 10 процента и кратки срокове за връщане на ДДС.
- Споразумение с МВФ?
- Не трябва да се бърза по този въпрос. Споразумението означава слабост. Трябва да се види дали с други мерки може да не се стига дотам. Това е като резервен ход, но резервните ходове се правят накрая, ако няма друго решение.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...