В медиите
Мартин Димитров: С нашата програма кабинетът ще изкара 4 г.
Интервю на председателя на СДС и съпредседател на ПГ на Синята коалиция Мартин Димитров за в-к Стандарт
Г-н Димитров, защо Синята коалиция отказва да подпише меморандум на ГЕРБ?
- Този меморандум съдържа принципи, които ги има в нашата управленска програма и ние ги подкрепяме и стоим зад тях. Но не го подписахме, тъй като няма такава необходимост. Най-важното е, че ние ще подкрепим правителството - неговото съставяне. Нашата подкрепа ще продължи дотогава, докато се изпълнява програмата на Синята коалиция. Това е нашата ясна и категорична позиция. Целта ни е да се получи силно правителство, което да реши тежките проблеми на България. Така че от нас очаквайте доброжелателност.
- Тогава какво ви притеснява?
- Притеснени сме, че едно правителство на малцинството ще бъде подложено на много тежки изпитания през следващите месеци. Така че възниква големият въпрос дали това е най-успешният начин. Изразяваме своето опасение, че формулата, която се предлага в момента на България, не носи стабилност. Това е риск, който в сегашната ситуация на нас ни се струва твърде голям. Хората трябва да го знаят. Смятам, че е логично партии, които са членове на ЕНП, да имат споразумение. Надявам се, че с ГЕРБ ще стигнем до съгласие по този въпрос. Ние ще подкрепим това правителство и парламентарната подкрепа ще бъде само обвързана с изпълнението на програмата, която сме заявили преди изборите. Това е начинът за решаване на парламентарните въпроси. Имаме ясна, подробна и качествена програма - стоим зад нея докрай.
- По какъв начин ще работите с ГЕРБ в парламента? Как ще решавате какъв закон да се подкрепи - на парче ли ще се договаряте?
- ГЕРБ задава този начин на работа. Според нас подписването на двустранно политическо споразумение би било разумен изход. И би надградило, би създало условия за по-добра работа оттук нататък.
- Значи всеки закон ще се обсъжда поотделно, ако не постигнете консенсус за двустранно споразумение?
- Така се получава, да.
- Бойко Борисов ясно каза, че ще привлича експерти от всякакви партии, които да работят в управлението на държавата. Спомена имената на Евдокия Манева и на Марин Райков, бивш зам.-министър на МВнР. Как гледате на това, че ГЕРБ привлича ваши кадри, и вие дали ли сте съгласие за това?
- Трябва да има класическо споразумение с политическа и програмна част. И това - независимо от постовете, които ще получат тези хора. Трябва да се преговаря на ниво партии, защото иначе се получават изкривявания. И това ще усложни, а няма да опрости нещата. Наши експерти могат да участват в управлението само след споразумение със Синята коалиция.
- Защо СДС се разцепи в позицията си дали да се подпише меморандумът с ГЕРБ или не?
- Няма такова нещо. Националният съвет бе на една и съща позиция. А именно, че счита този меморандум за едно уведомително писмо - към СДС, към ДСБ, към Синята коалиция. Т.е. ние се считаме уведомени. Не търсете изкуствено противопоставяне със СДС-София.
- Как Европейската народна партия гледа на меморандума на ГЕРБ?
- Те поставят условие за стабилно мнозинство и стабилно правителство. И се надяват на добро сътрудничество, включително споразумение между нашата партия и ГЕРБ. И това би създало устойчиво мнозинство в българския парламент и стабилен кабинет. Това е и позицията на много западни правителства.
- Колко време ще изкара това правителство, ако няма двустранно споразумение?
- Партиите в ЕНП имат стабилно мнозинство в този парламент. То, ако се облече в политическо споразумение, ще даде стабилност за четири години. Има тежка икономическа криза. Човек трябва да отвори прозореца и да погледне навън. А не да си стои само в стаята и да гледа единствено телевизора. Но дори и от него става ясно, че кризата е наистина голяма. И е в България. Трябва да се излезе и да се види ситуацията, която налага стабилно мнозинство в парламента. През есента и зимата вие ще се убедите, че Синята коалиция сме ключът към стабилността и силното управление в България. Който има някакви съмнения в това, скоро ще се убеди, че сме били прави през цялото време точно по този въпрос.
- Синята коалиция изясни ли си каква е управленската програма на ГЕРБ?
- Тя ще бъде изработвана тепърва. Според мен трябва да стане с наше участие. Имаме изключително качествена наша си програма и тя трябва да бъде използвана.
- СДС сега е в процес на избор на председател. Бихте ли се кандидатирали пак и ако не, кой е най-подходящият за този пост?
- Не съм мислил по този въпрос. Аз смятам, че направихме много, като съхранихме автентичната десница. Тези реформаторски партии в Източна Европа изчезнаха. Сега има потенциал и нова енергия за развитие оттук нататък процесите да бъдат продължени. Сегашното ръководство спечели много силно и сериозно доверие вътре в синята партия и сред сините симпатизанти. Още повече, че всички атаки срещу нас - Младен Червеняков си призна, че те са попречили на регистрацията на Синята коалиция в съда, това показва, че ние сме истинската опозиция и алтернатива на БСП и ДПС. А това е много силно послание за обществото. То не бе чуто напълно от хората, но потенциалът му е много голям.
- Очаквате ли да има номади, или иначе казано, люспи, от вашата парламентарна група? Ваша идея бе да се спре люспенето в парламента, като не се позволи напусналите определена парламентарна група да правят нова?
- В нашата група няма да има номади.
- Демократично ли бе това те да не могат да правят нова група?
- Трябва да има в този живот почтеност. Не може да влезеш от една партия, после да се местиш в друга, да създаваш трета, четвърта. Това не е почтено към хората.
- Нали самият Иван Костов го направи навремето?
- Това не трябва да е допустима практика.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...