В медиите
Мартин Димитров: "Синята коалиция" е успешен проект
Мартин Димитров: "Синята коалиция" е успешен проект
Българска национална телевизия, "Денят започва", 8 юли 2009 година, 07.48 часа
Водещ Виктор Николаев: Добро утро отново. Аз съм Виктор Николаев. Следващият ни гост е Мартин Димитров, съпредседател на "Синята коалиция" и лидер на СДС. Добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Разбрахме, че днес започват преговорите. Предполагам, че ще бъдат на тайно място, далеч от погледите на любопитните и на всички, които залагат и залагаме на различни имена. Така ли ще протичат разговорите, дискретно?
М. Димитров: Нормално е тези разговори да бъдат дискретни. Няма нужда да се прави шоу от това нещо. Помните ли, че в цялата кампания ние казвахме, че само между "Синята коалиция" и ГЕРБ може да се направи нещо принципно като мнозинство и като правителство, и се оказахме прави. Също така казахме, че гласовете на "Синята коалиция" ще бъдат ключови, за да има реформаторско мнозинство, и пак се оказахме прави. Това, което е най-важното обаче, е, че много хора твърдяха, как беше - преклонена глава сабя не я сече, че Доган и Станишев ще правят каквото им скимне, хората ще търпят и нищо няма да се промени. Да ви кажа честно, съм горд с хората в България, които си отложиха отпуската, 60 процента гласуваха и направиха тотална, кардинална промяна.
Водещ: На ваш или на терена на ГЕРБ ще бъдат дискретните преговори и доколко вашата глава всъщност няма да е преклонена дотолкова, доколкото ще се съобразите с всичко, което ви каже ГЕРБ? А само на терена в Банкя или в града, в центъра някъде ще се срещате? Този технически въпрос.
М. Димитров: Този важен и тежък въпрос не сме го уточнили още. Но като го уточним, трябва да се чуем, за да информираме и вас, тъй като тези въпроси винаги са най-важните, с известна шега го казвам, разбира се. Вижте, в никакъв случай нямаме намерение да се съгласяваме с всичко, което ни предлагат, тъй като ние сме поели ангажимент към хората, ангажимент за изпълнение на програма, ангажимент за изваждане на България от кризата. И ако ви прави впечатление, СДС и "Синята коалиция" започна да печели обществено доверие тогава, когато спряха съдебните дела и когато започнахме да казваме нашите конкретни послания.
Водещ: Е, те май ви помогнаха и тези скандали.
М. Димитров: Те помогнаха за мобилизация на твърдото ядро. Но ние започнахме да мобилизираме периферия в момента, в който започнаха нашите конкретни послания за актуализация на бюджета, за връщане на европейските фондове, за промяната на здравната система в България и т.н.
Водещ: Истината е, че ако се бяхте, ще употребя груба дума, разламтели за публичност с искане за министри, въпросът щеше да е - не искате ли много, не сте ли нахални и т.н. Вие предприехте другата тактика, че не искате нищо. Но възниква и друг въпрос, предполагам, предполагам в главите на ваши избиратели, те ни говореха за програма, за ангажименти, а сега не искат да ги реализират чрез конкретни представители. Как обяснявате на избирателите си това заявено в публичното пространство нежелание да настоявате за управленски позиции, говоря за министри? И не е ли пък форма на бягство това?
М. Димитров: Както и да е. Понякога въпросите на вас, медиите, наистина са много, много интересни. Признавам го това. Напротив, ГЕРБ спечели тези избори и то убедително. Те носят най-голямата отговорност в условия на криза. Това, което ние единствено казваме - няма да правим тежък пазарлък. Няма да се държим като Ахмед Доган, защото в момента можеше точно това да направим. С ясното съзнание, че без нас не може да стане правителство, можеше сега да се запънем и да се държим като Ахмед Доган. Няма да направим това, защото не ни харесва
Водещ: Ето, вие казвате не искаме министри. Защо не искате министри?
М. Димитров: Не. Казваме нещо по-различно, няма да изнудваме ГЕРБ, няма да се държим по този начин. Ще предложим наши експерти на много позиции, на всякакви позиции. Никой не е
казал и не е затворен въпросът дали СДС и "Синята коалиция" няма да има министър, този въпроси не е затворен.
Водещ: Тоест ще предложите, без да изнудвате.
М. Димитров: Да, ние нямаме намерение да изнудваме, защото в крайна сметка най-голямата отговорност е на ГЕРБ. Това, на което ние ще държим е изпълнението на програмата, която сложихме на масата и която разказахме на хората, и заради която ни подкрепиха.
Водещ: Димо Гяуров и Екатерина Михайлова експерти ли са? Питам ви, защото прочетох във вестник "Монитор", че те двамата и г-н Йордан Христосков, също като експерт, ще бъдат ваши предложения.
М. Димитров: Аз като гледам, трябва и аз да взема да прочета някой вестник, за да видя кои са нашите предложения.
Водещ: В прегледа на печата.
М. Димитров: В прегледа на печата. Такива неща прочетох по медиите, че наистина се чудя как ги измислят тези неща хората. Въобще въображението става все по-развито.
Водещ: Е, това измислено ли е?
М. Димитров: Няма такова нещо. Не са решени въобще тези въпроси. Тепърва предстоят разговори. Те не са започнали. Така че, вероятно е забавно, но не е вярно.
Водещ: Налучква се. Стреля се на посоки.
М. Димитров: Да, наистина се стреля на посоки. Даже не се знае и посоката.
Водещ: Има и една друга посока - г-н Иван Костов, шеф на парламента. Това отричате ли го като опция?
М. Димитров: Пак ви казах, за развитото въображение, но явно така става, когато се прави правителство, всеки иска да отгатне всички ходове и всички сложни стратегии, да ги начертае
предварително. Няма да бъде председател на парламента Иван Костов.
Водещ: Няма да бъде.
М. Димитров: Да.
Водещ: Добре. Това е ясен отговор.
М. Димитров: Той сам си го каза човекът. Сам. Питахте го и той си го каза. Обаче вие сте недоверчиви и пак питате, ние пак ви казваме.
Водещ: Ама, кои сме ние?
М. Димитров: Имам предвид медиите.
Водещ: Медиите.
М. Димитров: Да.
Водещ: Да, недоверчиви сме, така е. Това е вярно. Вярна ли е обаче посоката, че в общи линии изпълнителната власт ще бъде концентрирана основно и казвате, че не държите да имате министри, ще предложите, но няма да изнудвате, но ще искате позиции, справедливи от ваша гледна точка, в самия парламент - шефове на комисии, експерти? Тя експертната работа е законодателна, така че това се връзва като посока.
М. Димитров: Експертната работа е навсякъде, г-н Николаев, и в правителството има много експерта работа, и в парламента. Навсякъде трябва да има на ключови позиции експерти, които да гарантират промяната.
Водещ: Какво означава - ще си оттегля подкрепата? Защото внимателно следих ваши изказвания, че ако не се следва политиката, която вие сте се разбрали, или посоката с ГЕРБ, ще можете да оттеглите своята подкрепа, която първоначално ще дадете за съставянето на това правителство. В какво се изразява - в различно гласуване, което веднага пада чертата от 121 депутати и стават 116, колкото са си на ГЕРБ? Това ли е в общи линии механизмът за въздействие, което не би трябвало да е срамно? Трябва да имате някакъв механизъм за въздействие, нали така.
М. Димитров: Имаме много сериозен механизъм за въздействие дотолкова, доколкото нашите депутати наистина ще бъдат балансьорът в 41-то Народно събрание и ще бъдат ключови. Между другото говорихме толкова време, че сме ключът към загадката, и се оказахме прави.Наистина очаквахме повече депутати. Но и тези са ключът към мнозинството в парламента. Това, което смятаме да направим, е да подкрепяме всички разумни неща. Когато обаче има проблем или когато не се случва важна реформа, ние няма да мълчим, ще я поставяме на масата и пред парламента, и пред обществото. Това е нашата позиция.
Водещ: Тоест в определен вариант, при който с нещо не сте съгласни, вашият механизъм ще е именно, макар и по-малко от очакваните, без вашите 15 депутати няма да има пълно мнозинство - това е отговорът?
М. Димитров: Точно така. Защото почтената позиция към хората, които са гласували за нас, е да се случват, да се изпълняват обещанията, които сме направили. И ние ще стоим зад тях през цялото време. Обещахме да се вземат мерки за спиране фалита на фирми, намаляване на осигурителната тежест, запазване на работни места, намаляване на данъка върху едноличните търговци от 15 на 10 процента. Тези неща трябва да се случат.
Водещ: Страх ли ви е от ситуация, това е хипотеза, може би много рано я правя, но имам поглед върху предишни парламенти, каквото се е случвало, страх ли ви е от ситуация, в която може да се наложи да гласувате по еднакъв начин с "Коалиция за България" и с ДПС, ситуация, в която вие оттегляте по даден въпрос подкрепата си?
М. Димитров: Когато човек гласува принципно, по съвест, от нищо не трябва да го е страх. Още повече, че БСП и ДПС наистина трайно излязоха от властта, това вече се случи, така че те не са фактор за нищо в момента.
Водещ: Кой не е фактор за нищо?
М. Димитров: БСП и ДПС не са фактор за нищо.
Водещ: Сигурни сте?
М. Димитров: Абсолютно сме сигурни.
Водещ: Сещам се за нещо, за което много пъти сме говорили с вас - договорът за природен газ с Русия. Като имаше проблеми, го обсъждахме това. Казвахте, че са неизгодни, че са национално предателство. Ще ги развалите ли?
М. Димитров: Има няколко важни въпроса, нека да ги започнем по тяхната значимост. Започваме от "Белене". Ако има голям частен инвеститор, готов да рискува и този проект не е на гърба на нас, на нашите деца, на нашите внуци, на нашите правнуци, бих казал, тогава трябва да го реализираме. Ако ще се реализира с държавни гаранции, държавни пари, ние сме против него, защото не можем да натоварим цялото общество и всички граждани с такава тежест, особено в криза.
По отношение на "Бургас - Александруполис". Хората на два референдума - Бургас и Поморие, казаха, че не го искат. Рисковете за туризма са огромни ползите са малки. Този проект трябва да бъде спрян. Трябва да видим тайните договорки, които е направило правителството. Сега да кажем и за природния газ да кажем.
Водещ: Ето, сега примерно как ще го спрете, как ще го заменим?
М. Димитров: За природния газ не сме казали, че ще го спираме, за природния газ сме казали, че трябва да бъдат търсени по-изгодни клаузи за България. Защото, ако си спомняте, правителството на СДС подписа един договор за природен газ, който се оказа може би най-изгодният в целия Европейски съюз за доставки.
Водещ: На Бакърджиев ли?
М. Димитров: Да, да, така е. Няма значение кой го е сключил, важното е, че се оказва най-изгодният, и това е нашето правителство.
Водещ: Да, въпросът ми беше по-скоро в посока на това дали неща, които като опозиция по-лесно се декларират като осъществими, могат да бъдат наистина такива, когато управлявате?
М. Димитров: Веднага ви казвам. Трябва да се опита да бъде предоговорен договорът за доставки на природен газ и да бъдат потърсени по-добри условия. На новия министър на икономиката няма да му е лесно, това ще е една от задачите, които трябва да започне да изпълнява веднага като бъде назначен.
Водещ: Съветът на коалицията в какъв състав ще бъде сега? Бойко Борисов, Мартин Димитров, Иван Костов и техните заместници - това ли ще е съветът на коалицията?
М. Димитров: Не са решени тези въпроси. Като ги решим, веднага ще се отчетем пред медиите и ще разкажем точно какви съвети ще правим.
Водещ: Ще има ли такъв?
М. Димитров: Вижте, трябва да има някаква координация, дали ще бъде съвет на коалиция. Това, което направиха БСП, НДСВ и ДПС, като 3-5-8, и се заключваха в някакви тъмни стаи и правиха там едни схеми, дето никой не разбра точно каква е цялата идея, но, общо взето, дърпаха България назад, това няма да го правим. Тоест трябва да се търси максимална публичност и откритост пред хората, но все пак ще имаме и малки тайни от медиите.
Водещ: Да. Каква прогноза правите? Вчера тук беше г-н Симеон Дянков. Той каза, че не се притеснява от голямата отговорност, която поемат, защото в един момент го попитах дали пък не се е и стреснал от това, което предстои като отговорност и като вземане на решение? Ще има и непопулярни мерки. Да не би това да е вашето малко бягство, ако не участвате с министри, защото някой ще трябва да обяснява в даден момент при огромния дефицит, който твърдите, че ще се случи? Хората не гледат толкова назад, какво е наследството, а какво се случва.
М. Димитров: Най-голямата ирония е, че човек, колкото и почтено да постъпва, винаги има въпрос, ама защо така сега, защо постъпвате толкова почтено, да не би това да е задкулисен сложен ход?
Първо, г-н Николаев, уточнихме, че никой не е казал, че няма да имаме министри. Казали сме, че няма да изнудваме ГЕРБ, а ще има, ще се търсят консенсуси и ние ще кажем в кои области имаме силни хора. И тогава в крайна сметка окончателното решение ще бъде взето от ръководствата на СДС, на ДСБ, ще се каже какво може да се направи, какво правим заедно, как вървим оттук нататъка.
Сега по отношение на отговорността. Ситуацията е тежка, има тежка криза, тя ще става все по-трудна и, ако бързо не бъдат взети мерки, това ще бъде много лошо за България. Точно затова ние сме готови и ще предложим хора на всякакви позиции, които да носят отговорност и които да бъдат част от работещо реформаторско мнозинство. Никой няма намерение да бяга от отговорност, никой няма такова намерение в "Синята коалиция".
Водещ: Кратката ви прогноза. Ноември-декември, когато и г-н Дянков казва, че ще са тежки месеци, много по-лошо ли ще живеем реално, отколкото сега в момента? Говоря като покупателна способност на населението, доходи, безработица. Трябва ли да са готови за това? Можете ли сега да го кажете като вече след изборите ситуацията е променена и не е кампания предизборна?
М. Димитров: Аз съм оптимист от 3 дни, от изборните резултати. Преди това бях малко оптимист, сега съм по-голям, защото има наистина ново реформаторско мнозинство и, ако бъдат взети всички мерки, както трябва, посоката ще бъде добра, още повече, че БСП и ДПС ни
оставиха продънен бюджет. Аз не знам хората дали си дават сметка, че не се изпълнява приходната част, че има увеличена разходна част. Бюджетът е приключил отсега.
Водещ: Един много кратък въпрос, който забравих още в началото да го задам, но се завъртя вече в София като интрига. Вчера и в "24 часа" имаше една снимка на прегръдка между вас и г-н Борисов, но текстът отстрани гласеше, че той обича повече вас, отколкото г-н Костов, като обяснението беше в съотношението на депутатите, вашите са десет, на ДСБ са петима. Може ли да се разбие под някаква форма "Синята коалиция", ако се заиграва с едните десет или с другите пет?
М. Димитров: "Синята коалиция" е успешен проект. Тя не е набрала своя потенциал, тепърва ще набира скорост и ще видите, че нашето влияние ще нараства. Тази коалиция е десницата в България. Тя е центристка партия, така че нашият потенциал не е развит, тепърва ще бъде развиван докрай. Най-важното е, и не трябва да търсим под вола теле, най-важното е, че това реформаторско мнозинство, за което вие питахте, ама няма да излезе сметката, няма да стигнат, стигнаха, го има вече в парламента. Това е важното, за да върви напред.
Водещ: Това десет към пет подразни ли ви, така експонирано десет към пет, или ви поласка?
М. Димитров: Нали вие, медиите, толкова ни разправяхте как Костов ще ни глътне. Виждате, че няма такова нещо.
Водещ: Не ви е глътнал?
М. Димитров: Е, няма такова нещо.
Водещ: Вие го глътнахте, защото имате два пъти повече.
М. Димитров: Не харесвам такава терминология и такова отношение.
Водещ: О'кей.
М. Димитров: Вътре в "Синята коалиция" има взаимно отношение, силни сме заедно и вървим напред, това е истината.
Водещ: Добре. Благодаря ви много. Мартин Димитров в отговор по актуални въпроси. Днес е стартът на преговорите между "Синята коалиция" и ГЕРБ, някъде, в някакъв формат.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...