В медиите
Валентин Стоянов: Разцеплението през 2001 беше грешка
Интервю на мажоритарния кандидат на сините за Враца Валентин Стоянов пред Dnes.bg
Кой е Валентин Стоянов и какво го накара да влезе в политиката?
Валентин Стоянов е юрист, на 29 години. Активно се занимавам с политика от около година и половина, а съм член на СДС от около шест.
Това, което ме насочи към политиката, е желанието ми за реална промяна, особено в родния ми край - Северозападна България.
Знаете, че там има едно специфично статукво, доминирано от друга политическа сила, и това е една от основните причини за тежката ситуация в региона.
Имаш ли роднини, които са част от т.нар. политически елит?
Не, нямам. Сред роднините ми няма и партийни членове.
Защо избра синята идея, личностните ти убеждения десни ли са?
Синята идея е едно от най-хубавите неща, които са се случвали в българската политическа действителност. За съжаление през годините много хора основателно се разочароваха и отдръпнаха.
Мисията на младите в политиката е отново да върнат на обществото ни надеждата за реална промяна.
Дясното означава няколко базисни неща.
По-малка намеса на държавата и нейните структури в частния живот на гражданите, по-малко бюрокрация, повече лична свобода, по-ниска данъчно-осигурителна тежест, минимална намеса на правителството в икономиката и приоритет на частната стопанска инициатива, по-малко или облекчени регулационни режими от страна на чиновниците.
С какво Синята коалиция е по-добра алтернатива от останалите?
Синята коалиция привлича голяма част от най-образованите и демократично мислещи българи и това самò по себе си е показателно за нашата роля в българската политика.
Това, което предлагаме като алтернатива, са качествени, образовани и можещи хора, както и опит в измъкване на България от две стопански кризи - тези, причинени от управленията на Луканов и Виденов.
Мнозина определят съюза с ДСБ като грешка, има такива настроения и в самия СДС. Какво е твоето мнение?
Знаете ли, много хора забравят една проста истина, която е изписана и на фасадата на Народното събрание, а именно „Съединението прави силата".
Ясно е, че между СДС и ДСБ принципни различия няма, съществуват по-скоро някои междуличностни противоречия, които в някаква степен бяха изгладени през последните месеци.
Истината е, че разцепленията вдясно след 2001 г. бяха огромна грешка и това отблъсна много от нашите симпатизанти...
От друга страна - консолидацията, която имаме от началото на годината, вече носи реални резултати. Синята коалиция изпраща двама свои представители в Европейския парламент, докато преди 2 години разединени не успяхме.
Само обединени ще сме силни и хората ще вярват в нас.
Не те ли е страх, че ще останете в сянката на Иван Костов?
В никакъв случай. По-скоро съм на мнение, че СДС, ДСБ и другите партии от коалицията се допълват взаимно и всеки дава своя принос към общата кауза.
Коя е основната ти цел като мажоритарен кандидат от Враца?
Основната ни цел е тази за популяризиране и реализиране на проекта Седми реактор на АЕЦ „Козлодуй". Проектът е напълно реален, още повече че има заявен интерес от страна на две частни международни компании с огромен опит в изграждането на енергийни общности.
Този интерес съвсем скоро ще бъде деклариран и пред медиите. Големият проблем е, че сегашното правителство умишлено неглижира проекта за Седми реактор на АЕЦ „Козлодуй", тъй като управляващите дават приоритет на друг енергиен проект, който да бъде построен от компании, близки до властта, при това - с огромен кредит, който ще бъде изплащан от българските данъкоплатци.
Изключително важно е да се отбележи, че Седми реактор ще бъде изграден с частни капитали, а не със средства на българската държава.
На всеки е ясно, че в "Козлодуй" е изградена цялостната инфраструктура - там са лицензираната площадка, електропроводите, разпределителното устройство, там са и хората, които могат да управляват ядрена централа.
От тази гледна точка няма никакво финансово или техническо обяснение за това да не се даде незабавен приоритет на изграждането на нова ядрена мощност именно в "Козлодуй"... Впрочем социално-икономическият ефект за района, а и за България като цяло, би бил огромен.
Електричеството от Седми реактор би струвало около два пъти по-малко от това, произвеждано от ТЕЦ-ове или АЕЦ „Белене", директната заетост би била за поне 3500 души (без да отчитаме мултиплициращия ефект от такава инвестиция)...
Нищо не оправдава сегашните управляващи, че предпочетоха авантюристични пред реални проекти.
Смяташ ли, че избирателната система имаше нужда от промяна в посока мажоритарен елемент, след като мажоритарните кандидати отново са партийни фигури?
Категорично да! От друга страна, сегашният модел е принципно погрешен и на всеки е ясно, че беше създаден само с оглед на предстоящите избори.
Смятам, че освен повече на брой мажоритарно избираеми кандидати, могат да бъдат въведени и преференции за пропорционално избираемите в листите. При това - без минимален праг.
Кой ще е първият законопроект, който ще внесеш, ако станеш депутат?
Бих променил данъчно-осигурителното законодателство с оглед намаляване тежестта върху гражданите и бизнеса в условията на криза.
Конкретно, смятам че от 1.01.2010 г. трябва да бъдат намалени осигуровките - с 5 процентни пункта, данъкът на ЕТ - от 15 на 10 процента, данъкът върху дивидентите - на 1%.
Трябва да бъде намален и ДДС върху лекарствата - на 5%, както и да бъдат съкратени сроковете за възстановяване на ДДС.
Как ще накараш хората да се интересуват от политика, след като сме залети от взаимни обвинения и почти не се виждат ясни идеи за управление?
През последните седмици мисля, че накарах доста хора в моя избирателен район да се поинтересуват от политика, тъй като им предложихме реална алтернатива на сегашното статукво.
Крайно време е на преден план да излязат млади и енергични хора с професионална биография, а не бюрократи, партийни апаратчици и бивши комсомолски секретари!
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...