В медиите
Ваньо Шарков: Вотът е за цялостната политика на правителството досега
БНР (Хоризонт) - Преди всички 06:04 ч.
Ваньо Шарков, народен представител от ПГ на ОДС
Водещ: Вотът на недоверие към настоящото правителство е déjà vu. Той е седми по ред. Мотивите за него са готови вече. Днес говорителите на опозиционните парламентарни групи ще се съберат, за да уточнят областите, които всеки ще засегне в изказванията си. Преди срещата за уточняването на говоренето на вота ще говорим с депутата от ОДС Ваньо Шарков. Добро утро!
Ваньо Шарков: Добро утро!
Водещ: Г-н Шарков, освен че ще помогнете на това правителство да влезе в историята като кабинета, отстоял на най-много вотове, какво различно да очакваме да се случи в хода на дебатите при гласуването, с какво този вот е различен от предишните шест?
Ваньо Шарков: Най-напред, ако бъде проверена статистиката, не съм сигурен, че най-много вотове са срещу това правителство. Мисля, че срещу предното имаше повече от седем вота на недоверие, тъй като тогава се внесоха вотове на недоверие и от страна на БСП, които се правеха на опозиция в предния парламент. По-различното е, че от предните вотове е това, че вотът е за цялостната политика на правителството досега. Тези шест вота, които бяха внасяни, бяха внасяни за секторни политики и за несправяне с конкретни ситуации. Вотовете бяха за здравеопазване, за образование, за корупцията, за неусвояването на европейските средства. За първи път се внася вот на недоверие за цялостна политика на правителството на Сергей Станишев. И в тази връзка новото и досега поне не е правено в тези вотове, това е събирането на говорителите и председателите на парламентарните групи от опозицията за уточняване на говоренето, тъй като всички знаят, че времето на опозицията като цяло дори е по-малко от времето на управляващата коалиция. И ние искаме да разпределим така говоренето помежду си, че да бъдат засегнати всички сектори на националната политика.
Водещ: Днешните уточнения ще ви помогнат да бъдете по-конструктивни.
Ваньо Шарков: Не само да бъдем по-конструктивни. Решението на опозицията е в този дебат да бъдем не само критични, но и да показваме ясна алтернатива на сегашното управление. в този смисъл дебатът така ще бъде конструиран, че да бъде изразена алтернативата на управлението и в същото време да нямаме пропуски в отношението си по различните сектори на националната политика.
Водещ: Сега, г-н Шарков, понеже казвате, че ще посочите ясна алтернатива на сегашното управление, с чия физиономия ще бъде тази ясна алтернатива? Защото едва ли СДС, ДСБ, „Атака", „Напред" и БНД имат идентични представи за управление и идентични подходи.
Ваньо Шарков: Разбира се, че няма идентични и няма как да има идентични, тъй като ние защитаваме различни принципи в политиката. И в този смисъл мисля, че поне по отношение на СДС и ДСБ няма да има някакви различия в алтернативата, която се предлага. Въпросът ни е да покажем не само отношението си към управлението, да покажем и не само какво не е свършено, не само какво е трябвало да се свърши, но и начина, по който би могло да бъде направено, ако в България управлява десницата. Така че тези алтернативи, които ще бъдат изказани, разбира се, от страна на ДСБ и СДС могат да имат известно препокриване, докато в другите политически сили и формации може да има различаване. Но това не е най-важното. Най-важното е да се покаже, че има алтернатива на това управление и че думите на премиера Станишев при предишни вотове, че не бил чувал алтернатива, не бил видял алтернатива, не са верни.
Водещ: Ще се чуе ясна и категорична алтернатива при дебатите. Сега мотивите не ми се иска да ги дискутираме, защото те са известни от последните дни. Нека обаче се опитаме, всъщност вие, да аргументирате един от по-трудно разбираемите, като че ли, за широката публика мотиви - отдалечаване от НАТО и то в момент, в който, знаем, България издига кандидатура за генерален секретар на Алианса.
Ваньо Шарков: България издига кандидатура за генерален секретар на Алианса след като беше неспазена известна процедура по отношение на издигането на такава кандидатура. Всички знаете за какво говоря. Но не искам да влизам в подробности. Но всички знаете какво се случи, дали имаше адекватна навременна реакция на правителството по време на кризата в Грузия примерно. Но това са неща, които не бих искал то(но аз като лекар да ги говоря, тъй като има неща, по които има компетентни хора както в СДС, така и в опозицията, които ще обяснят тези мотиви. Но това е само един от многото мотиви. Аз например мога да ви кажа, че единият от мотивите е отказ от реформи в здравеопазването, довел до реална заплаха за здравето на всеки човек в България. Едва ли този мотив е по-слаб от мотива за това дали България се е отдалечила от НАТО или не. Според мен дебатът основно трябва да касае и ще касае хората, които живеят в България и политиката на правителството, конкретни отражения и измерения за отделния български гражданин. Едва ли подлежи на съмнение неспособността на това правителство да превърне членството на България в Европейския съюз в предимство и лична перспектива, и възможности за всеки български гражданин.
Водещ: Няколко думи да кажем, г-н Шарков, по смисъла на вота. Анализатори вече започнаха да сочат, че този вот три месеца преди редовните избори, е в разрез с елементарната политическа логика. Хипотезата „правителството пада, отиваме на предсрочни избори, подготвени от служебно правителство, назначено от президента", в чий интерес е една такава възможност?
Ваньо Шарков: Тази хипотеза изобщо не отговаря на истината. Ако правителството падне, дай Боже, по никакъв начин това не предполага, че веднага отиваме към служебно правителство. Парламентаризмът в България, упражняването на конституционните права трябва да се познават, за да може да е ясно на българските граждани, че при падането на това правителство отново се връчва мандат. Не се преминава към служебен кабинет. В същото време това би дало възможност за провеждането на изборите за Европейски парламент и за български парламент на една и съща дата, както е нашата заявка, в която имаме обединение на опозиционните партии. В същото време това би дало възможност това правителство да падне преди края на неговия мандат, защото виждате какво се случва и в последните седмици.
Водещ: Така е, но чисто математически, хайде не политическа логика да търсим, а чисто математическа, сметката ви дава ли ви някакви надежди, че може и да успее този вот?
Ваньо Шарков: Има две неща, които са много по-важни от сметкаджийството в политиката, а това е заявяването на ясни приоритети и принципи. Защото от една страна за мен и за колегите ми от опозицията е изключително важно отношението на НДСВ към това управление. Тяхното твърдение, тяхното лъжливо представяне, чие виждате ли те са опозиция на много от нещата, които се правят в тройната коалиция, но в същото време са на власт. Тези неща не се изразяват по този начин и това е нечестно отношение към българските граждани. Ако наистина са някаква опозиция, трябва да подкрепят един такъв вот и да напуснат управлението.
Водещ: Тоест днес вие не очаквате някакви позитивни за опозицията изненади вън от постигнатите вече договорки?
Ваньо Шарков: Нека да видим и да не бъдем оракули, предварително да казваме какво би се случило. Но искам да добавя само, че изключително важно е да видим и какво ще бъде поведението на „Атака" при този вот на недоверие, защото именно заради „Атака"...
Водещ: Успяхте ли да се свържете по телефона с„Атака" вече?
Ваньо Шарков: Разговаряха наши представители с тях, нямаме еднозначно отношение. Така че ще видим какво ще се случи в следващите дни. Но бих искал да подчертая, че само заради отсъствието на „Атака" в зала миналата седмица не беше направена тази подкомисия, която да се занимава с насилието и смъртните случаи в районните полицейски управления. Безспорен факт е, че ако бяха в зала и бяха гласували с опозицията, тази комисия щеше да бъде създадена.
Водещ: Понеже казахте, че са противоречиви сигналите до момента, допускате ли възможност „Атака" да не се появи в пленарна зала и по време на дебатите и по време на гласуването на този вот?
Ваньо Шарков: Не допускам такова нещо. Смятам, че непрекъснатите им заявки за това, че са категорична опозиция на тройната коалиция и нормалността в политическата логика би предположила, че те ще бъдат в зала. Не виждам основание някоя от опозиционните партии да не подкрепя. Още повече, че до момента и доколкото знам един или двама колеги от групата на „Атака" са подписали подписката за вота на неверие.
Водещ: И накрая да ми кажете, г-н Шарков, имате ли обяснение на факта, че дори и при такава висока опозиционна активност - седем вота на недоверие - рейтингът на опозиционните партии в парламента като че ли не се радва на очевидно покачване?
Ваньо Шарков: Политическият живот в България не се радва на покачване на някакъв рейтинг, защото това, че рейтингът на опозицията не се качва не означава, че рейтингът на управляващите се качва. Виждате, че техният рейтинг също пада. Въпросът е в това, че в България трябва да бъде възстановена нормалността в политическия живот, а тази нормалност се възстановява без циркаджии, каквито думи използва премиерът Станишев, а възстановява се с един нормален диалог с българското общество и с даване на реален отговор на техните искания. Само един пример ще ви дам, че едно такова поведение на опозицията например е нашето внасяне на предложението на заседанието на комисията да може да присъстват представители на неправителствени граждански организации и да изразяват свои становища по внасяните законопроекти. Едно предложение, което вече беше прието и което беше част от исканията на протестиращите пред парламента. така че тогава, когато се чува гласът на обществото, можеш да очакваш покачване на рейтинга, а не тогава, когато внасяш два или десет, или двайсет вота на недоверие.
Водещ: Това със сигурност е апел и очакване не само на опозицията, а и на всички български граждани - възстановяване на нормалността в политическия живот. Дай, Боже, това да се случи. Благодаря ви. Ваньо Шарков, народен представител от ОДС в „Преди всички".
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...