В медиите
Ясен Попвасилев: Надявам се да се стигне до разкрития в НАП
Ясен Попвасилев, депутата от ОДС и заместник-председател на икономическата комисия в парламента
БНР (Хоризонт) - Преди всички 06:04 ч.
Водещ: Сега по темата за сътресенията в Националната агенция за приходите (НАП) и до къде могат да доведат те. Ще говорим с депутата от ОДС Ясен Попвасилев. Той е и заместник-председател на икономическата комисия в парламента. Добро утро, господин Попвасилев.
Ясен Попвасилев: Добро утро.
Водещ: Очаквате ли и други оставки, уволнения в НАП и важният въпрос е, ще се стигне ли до разкритие или случаят ще бъде постепенно потулен?
Ясен Попвасилев: Надявам се да се стигне до разкритие и да се разплете кошницата до край. А колкото до оставки, с оглед на това, че изпълнителния директор на НАП Мария Мургина беше персонална личност, която персонално беше предложена от министъра на финансите. Аз смятам, че отговорност носи и министъра на финансите.
Водещ: В такъв смисъл, как гледате на прогнозата на бившия заместник-министър на финансите Георги Кадиев, че министър Пламен Орешарски ще подаде оставка до края на тази седмица?
Ясен Попвасилев: Аз се надявам да направи това нещо, за да казвам това, те няколко са нещата, които в крайна сметка доведоха до това. Първото е, че макар да се похарчиха над 30 млн. лв., НАП все още няма информационна система изградена, която да е ефективна и да помага в работата на данъчните служители при разкриването на такива измами. Второто е, че с промени в Закона за ДДС преди години бе премахната ДДС-сметката, без това да го налага Европа или да се налага от някаква директива.
Водещ: Което води до какво?
Ясен Попвасилев: Моля?
Водещ: Това води до какво?
Ясен Попвасилев: Това най-малкото води до това, че първо затруднява работата на всички служители по борбата с измамите, второ много по-трудно се намират следите на измами, защото когато имаш ДДС- сметка, всичките парични потоци минават през тази сметка и са много по-лесни за проследяване, за анализ и за установяване на данъчни измами. Третото нещо, което бих отбелязал, че продължава отношението към самите данъчни служители. Те са все още хората със средна ниска работна заплата и много трудно се мотивират да работят по измами в особено големи размери и мисля, че това е една от причините, които доведоха до това. Не изключвам и може би най-важната причина, че в условия, че ни управлява едно правителство, което е с висока степен на корупция, което е обвързано с организираната престъпност. В крайна сметка това трябваше да се случи или просто ни стана известно по-късно, а то се е случвало, поради простата причина, че за тези години, в които управлява това правителство близо 5 млрд. лв. се похарчиха от излишъка. Много от тях неизвестно къде и изтекоха в касите на партиите, управляващи държавата.
Водещ: Господин Попвасилев, да се върнем на темата. Стана ясно, че още в края на миналата година госпожа Мургина е започнала открита конфронтация с одитиращите и проверяващи отдели на НАП. Вчера изтече в медиите. Конфликт заради доклади за груби нарушения с ДДС на фирми фантоми. Закрити са две дирекции в агенцията - Отдел - Анализ и противодействие на корупционни прояви е едната. Как си обяснявате този факт и той познат ли е на вас, като опозиция?
Ясен Попвасилев: Аз съм работил в системата и тогава, мога да кажа съвсем открито, че натиск върху данъчните служители, които да целят прикриване на източване на ДДС или каквито и да е било, каквито и да е било данъчни измами не е имало. Но сега явно, за да се премахнат тези отдели и да се постъпи по този начин е имало политически натиск и целта е била именно такава, прикриване на данъчни измами, свързани с източване на ДДС, а от там разбирате и на преки данъци. Те са свързани с властта. Няма друг начин на обяснение просто.
Водещ: Кажете как се осъществява така нареченото допълнително материално стимулиране, за което се говори в размери от 9000 лв. до 90 000 лв. за онези служители, които реализират отклоненията от численията за черните каси. Има ли ги фактически?
Ясен Попвасилев: Не, допълнителното материално стимулиране е следствие на допълнително разкритите данъчни приходи, тоест установени допълнителни данъци при данъчни ревизии. В следствие на което се правят отчисления, от които се наблюдават и тези, които са направили разкритието и останалите служители в администрацията.
Водещ: Така че по този начин са стимулирани само честно работещите служители?
Ясен Попвасилев: Да, да.
Водещ: От тук нататък ще се разрасне ли скандала? Днес Яне Янев обеща нови разкрития.
Ясен Попвасилев: Вижте данни за точене на ДДС много лесно могат да бъдат представени и са в изобилие. Аз ще се върна в онова време, когато все още имаше така наречената ДДС- сметка и ще ви кажа, че средно годишно тогава, въпреки наличието на тази сметка и пак казвам, възможност за анализ и за контрол много по-добри, средно годишно се точиха около 500 млн. лв. ДДС от бюджета, така че сега тази цифра сигурно е средно годишният размер е много по-голям от упоменатата от мен цифра. Аз се надявам в следствие на този скандал, освен това, че ще бъдат сменени служители, които са участвали в такива схеми или било под политически натиск или пък сами са участвали в такива схеми, в следствие на което са се обогатявали, освен че те ще бъдат, трябва да бъдат уволнени, трябва да се вземат и конкретни мерки това да не се случва в бъдеще, тоест трябва да се отреже до дъно.
Водещ: В този смисъл и един въпрос, на който ще ви помоля да отговорите само с да и с не. Има ли рискове за бюджетните приходи за тази година, след всичко това, което се случва в НАП?
Ясен Попвасилев: Да, да има рискове.
Водещ: Чухме депутата от ОДС Ясен Попвасилев, заместник-председател на икономическата комисия в парламента, който отговори с кратко и ясно да, има рискове за приходите, за бюджетните приходи за тази година след скандалите в НАП.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...