Иван Сотиров: Коалиция с марката СДС ще е печеливша

11.02.2009

 

Г-и Сотиров, какво очаквате да постигне последният вот на недоверие срещу правителството, който подготвяте?
- След като инициираме вот на недоверие, очакваме той да даде резултата, който се надявам, че всички нормални хора в страната очакват - това правителство да падне и да има предсрочни избори.

 Това може ли да се случи с депутатските гласове, с които разполага опозицията?
- И в тройната коалиция голяма част от депутатите, а и цели партии се опитват да се държат като опозиция. Хубаво е при един вот на недоверие да се види дали те действително са искрени в тези изявления или не. Най-малкото трябва да бъде пресечена тази двойна игра, защото виждаме, че НДСВ се опитва да се държи едва ли не като опозиция на коалицията, в която участва с министри и с отговорности.

Ще водите ли разговори с НДСВ да подкрепят вота на недоверие, или ще изчакате тяхната реакция по време на гласуването?
- Това не е въпрос на договорки, а на принципно отношение по въпроси, които са изключително важни за страната. Виждаме, че това управление всеки ден генерира скандали, проваля България. Този грабеж и провал на страната колкото по-бързо бъде спрян, толкова по-добре за всички. 

 Докъде стигна допитването в структурите на СДС за бъдещата коалиционна политика на партията преди парламентарните и европейските избори?
- Дебатите във всички организации набират скорост. Все повече се обсъждат не само тези въпроси, но и други политически теми. Надявам се до края на февруари или началото на март да бъде финализиран този дебат паралелно и съобразно решенията, които взе Националният съвет. Избрахме принципи, цели и ангажименти за едно широко дясноцентристко обединение. Това дава и база за по-конкретни разговори и с други дясноцентристки партии.

Вече изработихте принципите, на които трябва да отговарят коалиционните ви партньори. Случайно ли се предлага името на коалицията да е Съюз на десните сили с абревиатура СДС?
- Това е предложение от наша страна. По време на разговорите ние ще търсим максимален консенсус
дотолкова, доколкото голяма част от хората, с които разговаряме, са били част от Съюза на демократичните сили. Не смятаме, че някой би се притеснил от тази абревиатура.

А ДСБ? Те също са били част от СДС.
- Огромната част от тези, с които водим разговори, са хора, които под една или друга форма са били част от Съюза на демократичните сили. Не смятам, че някой от тях би трябвало да се притеснява от това, че абревиатурата на Съюзна десните сили съвпада с абревиатурата на Съюза на демократичните сили. Напротив, това е един знак към всички, които бяха част от СДС като общност на хора антикомунисти, демократи, които искаха да реформират България. Това би било едно послание, че всички заедно сме постигнали съгласие да възстановим това обединение
знаково. 

 От известно време водите преговори с ДСБ. Обсъждан е и вариант за обединение в обща парламентарна група, но държите ли името й да е ОДС?
- Ние няколко пъти сме поставяли този въпрос. От миналата година говорим за създаването на обща парламентарна група. Дори в началото на този парламент СДС - тогава Надежда Михайлова беше председател на партията и на групата - предложи да се реализира по-тясно партньорство в рамките на 40-ото НС между опозиционните политически партии с близка идейна ориентация. За съжаление досега всички наши предложения в тази посока са отхвърляни. Да се надяваме, че при тази ситуация, в която се намира страната, ще надделеят здравият разум и добрата воля и ще се реализира обща парламентарна група. Няма как да кажем на хората, че ние имаме волята да се явим заедно на избори, да реализираме съвместно управление, ако не можем в рамките на този парламент да покажем, че работим заедно.

Бихте ли разяснил изискването ви към хората в листите да не са подменяли вота на избирателите?
- Когато правим принципи, не ги правим заради конкретни хора, защото това би било безпринципно. Ние правим принципите с оглед на един от големите проблеми, които съществуват в политическия живот в страната - непрекъснатото движение на хора, които влизат с едни листи, след това започват в рамките на един парламент по няколко пъти да сменят политическите конфигурации, в които участват. Това води до криза на легитимността. 

 Сериозни проблеми донесе на СДС напускането на Иван Костов и на хората около него. Той подмени ли вота на избирателите, когато през 2001 г. влезе в парламента с листата на ОДС, а през 2003 г. направи своя партия и сформира друга парламентарна група?
- Мисля, че всяка персонализация и извеждане на една или друга личност пред скоби, когато става въпрос за общ принцип, не би било коректно. В крайна сметка всички сме свидетели на това, което стана във времето. Всеки може да прецени кой е бил лоялен, последователен и кой е променял политическите си позиции, сменял е парламентарни групи и политически сили. Ние сме поставили въпроса принципно, защото този проблем стои не само пред СДС, а засяга пялата политическа система в България. В съвременната . . европейска практика е необясним феноменът, при който се влиза с листите на едни партии, а след това се оказва, че същите тези хора създават други политически конфигурации с други партии.

Каква е вероятността някой от тези принципи да отпадне по време на преговорите, за да бъде създадена по-широка дясна предизборна коалиция?
- Аз не мога да предсказвам точно какво ще се случи. Това е нашето виждане. Надявам се да постигнем консенсус по целите, приоритетите и принципите, които предлагаме на другите партньори. Тези принципи са валидни за всички и не би трябвало да се адаптират към една или друга конюнктура.

Докъде стигнаха преговорите с "Новото време" и ССД?
- Досега са водени само работни разговори. След като е създадена с решение на Националния съвет една по-ясна рамка, ще имаме възможност да водим по-конкретни разговори около конкретни документи. СДС даде знак по какъв начин желае да се водят разговори със заявяване на нашите приоритети за едно по-широко обединение. Ние заявихме това с документ публично пред медиите. Ние не подхвърляме предложения, за които след това не е ясно дали са официални документи или не. Мисля, че това е почтен и коректен начин, когато се търси едно широко обединение вдясно. 

 Очаквате ли проблеми с регистрацията на новото ръководство на СДС?
- Не мисля, че това е някакъв сериозен проблем. Има съдебни процедури с определени срокове, които не зависят от нас. Но проблем с легитимността, с вписването на ръководството и с участието в изборите не съществува. Имаме достатъчно законосъобразни механизми, с които всички тези проблеми да бъдат изчистени. 

 Кога е крайният срок, който СДС си поставя, за приключване на преговорите за предизборна коалиция?
- Най-късният срок е краят на месец март, защото на 11 април ще проведем вътрешни избори за нашите кандидати за депутати. Коректно е, когато нашите членове участват и подреждат листите, да имат яснота и за параметрите на коалиционното споразумение. То може да предвижда участие на представители на други политически партии в листите. Затова е хубаво хората да знаят кои позиции в кои листи са предвидени за коалиционни партньори, а не да го разберат, след като са определили с вот водачите и подредбата. 

 Ще бъдат ли подлагани на вътрешни избори кандидатите за депутати на коалиционните ви партньори?
- Не, защото не постигнахме съгласие с другите партии за провеждане на общи вътрешни избори в цялата десница. Нямаше консенсус по този въпрос. Ние ще проведем вътрешни избори само в редиците на СДС. Не можем да налагаме формат на участие във вътрешни избори на другите партии, въпреки че имахме такова предложение. 

 На какъв принцип ще се решава коя партия къде да оглави листи?
- Съобразяват се много фактори. Това зависи от волята на всички партии, които участват в една коалиция. Трябва да се отчита и електоралната тежест на политическите партии, позициите на издигнатите кандидати в съответните региони. Трябва да се стигне до най-добрия вариант за коалиционен формат, а не просто да се правят баланси на бройки и на проценти. Трябва да се търси издигането на най-авторитетните, най-достойните кандидати. 

 Оптимист ли сте за създаването на широка дясна коалиция?
- Надявам се, че този път ще се намери адекватният отговор на очакването на десните избиратели да има широко дясно обединение. Нееднократно от СДС сме поставяли въпроса, че за нас не е важен въпросът просто да се влезе в следващото Народно събрание, а да има максимално широко обединение на избирателите. Това може да стане чрез постигане на широко дясно обединение, но на принципна основа. Във времето са правени много коалиции с големи компромиси. Практиката показва, че тези коалиции не успяват да съберат твърдите привърженици на партиите като гласоподаватели, камо ли да се постигне и периферия. За нас е много важно всеки десен глас да бъде оползотворен, а не пропилян.


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...