В медиите
Йордан Бакалов: Искането за вот на недоверие се потвърждава и от СДС
Българско национално радио, Програма "Хоризонт", "12 плюс 3", 9 февруари 2009 г., 12.53 часа
Водещ Петър Волгин: Сега ще разговаряме с г-н Йордан Бакалов, лидер на парламентарната група на ОДС в парламента. Здравейте, г-н Бакалов.
Йордан Бакалов: Добър ден.
Водещ: Първо да започнем от това, с което... за което преди малко говорихме с г-н Костов, а именно това, че ДСБ започва преговори за вот на недоверие към правителството с надеждата, че към него могат да се присъединят, да участват в подкрепа за сваляне на правителството и представители на управляващите, по-конкретно НДСВ. Вие споделяте ли един такъв птимизъм?
Й. Бакалов: Първо искам да кажа, че, анонсът за евентуално искане на такъв вот на недоверие беше поискано от мен лично още на 28 януари, по-скоро анонсирането, че ще се пристъпи към една такава стъпка, но това мисля, че е технология, не е чак толкова важно. Проблемът при нас беше, че действително нашият партиен орган, а именно националният съвет, трябваше да вземе едно такова решение и решението тази сутрин е факт, така че искането за вот на недоверие се потвърждава и от Съюза на демократичните сили, респективно вече и от нашата парламентарна група, която е на Обединените демократични сили.
Водещ: А разчитате ли на подкрепа от, да кажем, представители на НДСВ?
Й. Бакалов: Това наистина ще бъде едно изпитание и за НДСВ, евентуално дали ще подкрепят, или няма да подкрепят един такъв вот на недоверие. Но аз не съм обаче оптимист, че те лично ще подкрепят вот на недоверие към правителството. Независимо от техните анонси и заявки, защото виждам пък реакцията на техния лидер, която е точно противоположна на анонсите, които... (не се разбира - бел. ред.)... отделни народни представители от НДСВ. Или по-скоро, ако те наистина искат вече да се афишират опозиция, просто пътят е един-единствен - да напуснат тройната коалиция. Макар че и това надали ще им свърши работа, след като са управлявали вече три години и осем месеца. Те това политически те ще си го решат, но те, те са управляващи и те са управляващи не три години и осем месеца, а като се добавят и 4 години преди това.
Водещ: Очакваме в четвъртък междинния доклад на Европейската комисия, в който отново ще присъстват обичайните критики за недостатъчни резултати от борбата с организираната престъпност и корупцията. Какво не успяхме според вас да направим, а можехме да свършим, през тези месеци, които ни делят от, да кажем, предишния доклад на еврокомисията?
Й. Бакалов: Да ви кажа честно, според мен се води много неправилно битката с корупцията и организираната престъпност и ще ви дам един елементарен пример, защото цяла една институция волно или неволно, умишлено или неумишлено се държи встрани в тази битка и
това е... бих казал, че са точно данъчните служби, защото примера от Дупница го имаме. Няма как да бъдеш крупният бизнесмен, да караш примерно лек автомобил, който струва около 100 - 150 хиляди евро, и да декларираш примерно 3600 лева в единия случай или 4 хиляди лева доходи на година. Много добре знаете, че това, когато не можеш да изработиш или придобиваш със специални разузнавателни средства, които след това не можеш да ги реализираш в съда, които да станат годни доказателства, тогава се минава, така да се каже по гонене по закон и по устав, а именно установяване на финансовата дисциплина на въпросните
лица. Няма как тези въпросните лица да демонстрират добър, охолен живот и в същото време да декларират някакви смешни суми... Така че според мен битката в България се води абсолютно неправилно. Дали е умишлено или не, това е вече въпрос на време, защото много... някои от тях се явяват и спонсори на управляващото мнозинство, така че това е за мен. Тогава, когато искаш искрено да се бориш с тях, се бориш с абсолютно всички сили и средства. Знаете, много емблематични мафиоти, които са в Америка, знаете за какво, независимо от много поръчкови убийства и взривове, в крайна сметка знаете точно за какво е бил затворен примерно Ал Капоне.
Водещ: Да, ама, ето, сега и при нас имаме емблематични имена зад решетките като братя Галеви, като Златко Баретата.
Й. Бакалов: Значи, те в момента са, те са в ареста, но не са осъдени. Чак когато бъдат...
Водещ: Да, могат ли да бъдат осъдени според вас?
Й. Бакалов: Тогава, когато бъдат осъдени, и то със сериозни присъди, такива, каквито примерно в зависимост от доказателствата, тогава вече могат кажат, че са зад решетките. На този етап те са просто задържани.
Водещ: А вярвате ли, че ще...
Й. Бакалов: Аз сега не разполагам с доказателства, не разполагам с доказателства, с които разполагат и обвинителните органи, така че не мога да твърдя какво в крайна сметка ще се случи от всичкото това, но определено мога да кажа, че пътят за истинска борба срещу корупцията, като тръгнеш по Околовръстния път примерно на София, на Пловдив, на Варна, там много ясни си личи кой с какво разполага и... Вижте, г-н Волгин, корупцията, организираната престъпност, тя се генерира от мръсните пари. Мръсните пари се придобиват от наркотици, проституция, трафик на хора, контрабанда, а не тогава, когато всичкото това вече като мръсни пари е инвестирано примерно в определени сгради, заводи, фабрики, вили, леки коли...
Водещ: Тогава е много по-трудно.
Й. Бакалов: Тогава е много по-трудно и да тръгнеш точно тогава вече да... и няма как, тогава трябва ти да доказваш отново. Истината е, че тогава, когато имаш политическата воля и наистина искаш да се бориш с тази организирана престъпност, това е пътят. Тези, които са емблемите на тази престъпност, да се пита откъде са им доходите...
Водещ: Така е, трябва да се пита.
Й. Бакалов: И от онзи ден имаме примерно един такъв пример с въпросния господин, който беше застрелян.
Водещ: Да. Трябва да свършваме. Благодаря ви. Г-н Йордан Бакалов, лидер на парламентарната група на ОДС.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...