В медиите
Иван Сотиров: Нашето предложение е за разговори като база за консолидиране на десните партии
Иван Сотиров коментира предложението за консолидирана опозиционна парламентарна група
Българска национална телевизия, "Денят започва", 10 февруари 2009 г., 7.18 часа
Водещ М. Маринов: Сега на телефона би трябвало да бъде главният секретар на СДС Иван Сотиров. Добро утро, г-н Сотиров.
Водещ В. Николаев: Добро утро.
Иван Сотиров: Добро утро.
Водещ В. Николаев: Бихте ли могли да кажете от обявяването на тази ваша идея до тази сутрин има ли някаква промяна и ДСБ съгласни ли са да се влеят в обща парламентарна група, както предлагате?
Ив. Сотиров: Г-н Николаев, вие знаете, че още в началото, когато беше формирано 40-ото Народно събрание и г-жа Надежда Михайлова беше председател на Съюза на демократичните сили и на парламентарната група на ОДС, направихме предложение за по-тясно партньорство между десните парламентарни групи. След това във времето имаше няколко предложения от наша страна за създаване на обща парламентарна група, тъй като виждате, че наличието на няколко опозиционни парламентарни групи с по 15-20 човека не дава добра ефективност. И с оглед на кризата, в която управляващите вкараха България, това за нас е един императив, да има консолидирана опозиционна парламентарна група, за да има един синхрон в действията и ефективност от наша страна.
Водещ В. Николаев: И какъв е отговорът на вашата оферта до този час?
Ив. Сотиров: Засега няма отговор, но се надявам да има положителен такъв. Защото няма как няколко месеца преди изборите, ние вече трябваше да сме реализирали една обща парламентарна група, защото няма как да говорим за широко дясно обединение и предизборни коалиции, след като ние не можем в рамките на този парламент при всичко, което се случва, да покажем, че можем да работим заедно в рамките на една обща парламентарна група.
Водещ М. Маринов:: Г-н Сотиров, обща парламентарна група в този парламент означава ли и общи предизборни листи за следващия?
Ив. Сотиров: Едното не е свързано задължително с другото, но е предпоставка. Няма как да се говори за обединение на десницата, за коалиционен формат на явяване на изборите с общи листи и същевременно ние да не можем да намерим пътя, по който да бъдем заедно в една парламентарна група. Виждате, че при всички важни действия от страна на опозицията, при внасяне на вотове, при реакции на други ситуации подобни има липса на добър синхрон, има едно, така, съревнование кой ще бъде първи в една или друга инициатива, което не звучи достатъчно убедително.
Водещ В. Николаев: Тоест това е тест, това предложение и отговорът на него, към една по-голяма идея - общи листи. Така разбираме.
Ив. Сотиров: Да, никой не би повярвал, ако ние не можем да седнем да работим заедно в една парламентарна група в парламента, че едно коалиране е искрено и че утре, ако една обединена десница вкара в 41-ото Народно събрание парламентарна група, че ние пак ще можем да седнем и да работим заедно или тази група няма да се разпадне поради капризите на един или друг лидер.
Водещ М. Маринов: А дали колегите ви от ДСБ отговарят на, така, принципите за обединение на десните партии, в общи листи да участват лица, които не са подменяли вота на избирателите, доказали са политическата си лоялност, не са се облагодетелствали от участието си в управлението? Колегите ви от ДСБ отговарят ли на тези критерии?
Ив. Сотиров: В ДСБ има изключително много достойни, компетентни и почтени хора, които винаги са споделяли принципи, които са много близки до тези, които споделяме в Съюза на демократичните сили.
Водещ М. Маринов: Техният лидер между тях ли е, между тези хора ли е?
Ив. Сотиров: Не мисля, че е коректно да се персонализира. Ние не сме правили тези критерии, не сме посочвали тези принципи и критерии на база някакви персонални преценки или на базата на хората.
Водещ В. Николаев: То ще се стигне до такава персонална конкретика.
Ив. Сотиров: Е смятам, че не трябва да попаднат в общи листи. Ако се върнете във времето, ще видите, че СДС, дори и когато нямаше още разцепление, винаги в критериите за номинации сме предлагали аналогични критерии. Това е една традиция при нас. Може да погледнете процедурите от 10-15 години назад и там винаги е имало заложени критерии, затова хората не са били свързвани с БКП.
Водещ М. Маринов: Е да, но ако се стигне до обсъждане на общи листи, безспорно ще възникне въпросът г-н Иван Костов дали отговаря на принципите за доказана политическа лоялност, неподменяне вота на избирателите, че не се е облагодетелствал от участие в управлението. Така че този въпрос ще възникне, затова ви питаме и сега.
Ив. Сотиров: Този въпрос ще възникне сигурно за всеки, който е кандидат за участник в листите, независимо от коя партия е. Това са общовалидни критерии не само за дясното. Такива критерии трябва да се прилагат, що се отнася за лоялността, за подмяната на вота на избирателите, спрямо всички политически партии, които желаят да участват в следващ парламент.
Водещ М. Маринов: Към момента нямате отговор на този въпрос или поне не желаете да го споделите.
Ив. Сотиров: Това е нашето виждане. В крайна сметка това е нашето предложение за разговори като база за консолидиране на десните партии. Сега как ще реагират другите партии и какви предложения и виждания ще имат те по въпроса, това можем да разберем само при разговори.
Водещ В. Николаев: Добре. Само да ви попитам нещо последно. Г-н Сотиров, от бъдеща коалиция изключвате ли бившите царисти от БНД?
Ив. Сотиров: Извинявайте, нещо прекъсна, бихте ли повторили.
Водещ В. Николаев: БНД влиза ли във вашите планове?
Ив. Сотиров: Не, мисля, че принципите, които са приети от Националния съвет, категорично показват, че ние с партии и личности, които са били част от отговорността за това управление от 2005 до 2009 г., ние не можем да правим коалиции.
Водещ В. Николаев: Изключвате ги, да.
Ив. Сотиров: Същото важи и за партии като партията на Ковачки, които за нас са корпоративни партии, които са част от олигархичния модел и се създават от кръгове около президента, под неговата егида, и от министър-председателя и БСП. Такъв тип партии са вредни за демократичния процес в България. Така че ние имаме много ясно и категорично отношение по този въпрос. Това внася база, отношението към тези партии, изобщо за разговори с други партии за постигане на дясно обединение.
Водещ В. Николаев: Разбрахме ви. Благодаря ви. Иван Сотиров, главен секретар на СДС, в коментар за предложението на СДС към ДСБ на този етап за създаване на обща парламентарна група, която заедно да внесе вота на недоверие. Между другото за вота още в петък съобщи, че
се готви, и Стефан Софиянски.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...