В медиите
Мартин Димитров: В чужбина живеят един милион българи, на които трябва да им бъде подадена ръка
Водещ: Започва разговорът с лидера на СДС Мартин Димитров и мисля първите въпроси да бъдат съвсем актуални, които са в резултат и на посещението на българския президент Първанов и на огромна българска делегация в Русия и по-конкретно в Москва. Г-н Димитров, искам да ви помоля да коментирате, тъй като знам, че вие сте от малкото хора видели договора за газа, питам ви не само като лидер на СДС, но и като икономист как гледате на тази позиция заявена от българската делегация и от г-н Първанов? „България не възразява срещу влизането на „Газпром" в нейните вътрешни газопроводни мрежи", това е заявил г-н Първанов на среща с главните редактори на водещи руски медии, предадено от ИТАР - ТАСС и цитирано и от БТА.
Мартин Димитров: Тази делегация идеята беше да отиде там и да иска компенсации за газовата криза, вместо да поиска компенсация, т.е. вместо да поиска нещо те се връщат с поредните обещания към руската страна. Още повече аз не си спомням някой да е дал разрешение на българския президент да предлага преносната мрежа в България, за това трябва да има най-малкото политически дебат. Аз отсега мога да ви кажа за позицията на СДС.
Водещ: Това го кажете, разбира се.
Мартин Димитров: Ние категорично сме против. Да си дадеш преносната мрежа от тръби на някой друг, пък камо ли на Русия това означава да изпаднеш в траен монопол вече да не могат да то спират кранчето от Москва, а да могат и в България да ти го спират, горе долу за това става въпрос.
Водещ: Добре да, ако това е алтернатива, доколкото разбрах нещо, за което възразяват, разбира се, и от „Булгаргаз", но това е било нещо като алтернатива да няма посредници в договора, това алтернатива ли е, аз не мога да разбера?
Мартин Димитров: Това е абсолютно несериозно, всичко да бъде давано на Русия означава, мисля че няма посредници, но това е ситуация, при която, наистина става една огромна и тежка зависимост, нещо което ние не трябва да допускаме по никакъв начин. Може ли, при положение, че се говори за алтернативни източници, да не бъдем зависими само от Русия, както сега да ни спират кранчето, когато се случи нещо или когато те претендират, че се случва нещо, това е нещо, което е необяснимо и недопустимо в България им пак ви казвам, никой не е давал правомощия нито на премиера, нито на президента да прави подобни предложения.
Водещ: Кой трябва да даде това правомощие, Народното събрание ли?
Мартин Димитров: Народното събрание трябва да има дебат и аз отсега ви казвам, ние ще бъдем категорично против, СДС ще бъде категорично против. Това е буквално предаване на националния интерес на България.
Водещ: Още едно нещо, вече като лидер на СДС искам да ви помоля да коментирате призива да се произнесе и руският патриарх върху делата на Българската православна църква, върху проблемите, които имаме тук.
Мартин Димитров: Това наистина вече граничи с безумието, защото подобна намеса в българската църква е, бих казал, и неуважение към нас. Знам, че християнските ценности бяха позагърбени, която е една от много големите грешки в България, една от целите на СДС е тези ценности да бъдат върнати в политиката, но всички проблеми на Българската православна църква трябва да бъдат решавани в България и никой няма право да предлага подобна намеса на който и да било отвън. И това за пореден път показва една васална позиция, една позиция при която „Големият брат" се кани да ни решава проблемите в България, това е недопустимо и да ви кажа честно като гражданин в случая, а и като политически лидер този президент не ме представлява. Той не представлява демократично мислещите хора в България, никой няма право по подобен начин да разделя България на парчета и да казва, ето Русия да вземе, това да направи, другото да се намеси по определен начин и не говоря специално за Русия. Към нито една страна не може да има такова отношение.
Водещ: Сега искам, обаче, да ви върна малко към икономиката защото това е много важна тема. Така или иначе от Международния институт във Вашингтон казват, че България ще бъде една от най-засегнатите страни от глобалната криза. Вие мислите ли че е така и мислите ли, че можем да очакваме сериозни проблеми от тук нататък?
Мартин Димитров: Натрупаха се много лоши събития в България. От една страна загубени милиони, ще станат и милиарди в един момент европейски фондове, от друга страна лоши договори, подписани от Овчаров, включително с „Газпром", от трета страна бездействие или неправилни действия на правителството. Всичко това в дин момент ще даде негативен резултат и моето безпокойство, а и на доста икономисти в България е, че от един момент нататък, особено лятото ще бъде доста трудно на България и тогава, според мен....
Водещ: Тогава ли ще бъде пикът, според вас?
Мартин Димитров: Тогава ще бъде вероятно пикът и проявленията на кризата ще бъдат най-силни, затова ние от СДС имаме няколко особено важни послания в тази посока. На първо място сега е моментът да бъдат защитени работните места, особено в малкия и среден бизнес, да се помогне на хората да си запазят работата и в такава насока трябва да бъдат предприети мерки, които ние не виждаме и за които ние апелираме от доста време насам.
Водещ: Това ли ще бъде най-страшната последица, безработицата от кризата?
Мартин Димитров: Безработицата безспорно ще бъде една от най-страшните, но също така намаляването на доходите, хората да си плащат кредитите, така че има един ефект на доминото се очертава. Има много проблеми, които да засегнат крехката българска икономика и в тази ситуация ние затова настоявахме за една ясна и категорична позиция на правителството и пакет от мерки, който да бъде дискутиран и приет в парламента. Единственото, което те направиха реално са огромни разходи похарчени, прахосани за част от които буквално ние вече се правим на детективи и се опитваме да видим за какво са похарчени близо един милиард лева, не знаем....
Водещ: Открихте ли между другото, знам че отдавна търсите тези един милиард?
Мартин Димитров: Още не мога да ви отговоря на този въпрос. Дадох и писмено питане към министъра на финансите, който горе долу м и отговори, че засега тази информация я нямало, т.е. похарчени парите пък не е ясно за какво. Ей такива събития се натрупаха в негативен план, които се отразяват тежко на българската икономика и тя страда.
Водещ: При това положение дали не е прав Милен Велчев, който каза, че е добре да сключим едно споразумение и с Международния валутен фонд, да вземем една кредитна линия от няколко милиарда евро, така както са направили, например Латвия и Румъния?
Мартин Димитров: Има тук много сериозна демагогия, какво казва НДСВ. НДСВ, между другото, от известно време насам играят ролята на опозиция, даже гледам в някои телевизионни дебати от едната страна БСП от другата страна НДСВ и започват да дебатират едните на една позиция, другите на друга, но демагогията е в следната посока: НДСВ казва, че споразумение с фонда е необходимо, някой за да озапти разходите на правителството, това е тяхната теза. Истината е като не са съгласни с тази политика на кабинета защо не напуснат тройната коалиция, защо нямат мъжеството да станат и да излязат и да кажат, че не са съгласни? Те искат хем да са вътре, хем да разпределят бюджет, хем да разпределят европейски фондове, хем от време на време да са опозиция и да изразяват различно мнение, което не е почтено.
Водещ: Въпросът е в това предложение дали няма нещо рационално, защото аз слушах г-н Велчев, който казват тези пари ние, ако ги вземем не е задължително да ги изхарчим, те ще стоят и сам при нужда ще посегнем към тях. Дали нямаме нужда от един такъв резерв?
Мартин Димитров: Няма нищо рационално в това. Имаше рационално последните 30-40 дни на миналата година да не бъдат харчени четири милиарда лева от фискалния резерв, нещо за което ние пот СДС категорично, многократно, по всички възможно начини предупреждавахме, това беше рационалното. Сега да се сключва споразумение с Международния валутен фонд след дъжда качулка, след като са изхарчени толкова много пари и да се казва, че имало нужда от друг допълнителен финансов ресурс е направо нелепо и несериозно, но това показва за пореден път идеята на НДСВ хем да са в част от голямата каша и да взимат решения вътре в кабинета, хем да играят ролята на опозиция, която иска да стабилизира икономиката и като нещата тръгнат на лошо те да кажат, а ние казахме ли тогава, че е хубаво Международният валутен фонд да има споразумение, което е наистина една позиция пълна с демагогика.
Водещ: Въпросът е чисто икономически, едни такива пари, ако са ни отпуснати, но ние не ги пипаме не е ли добре да ги имаме?
Мартин Димитров: Ще ви дам едно сравнение, за да ме разберете вече.
Водещ: Кажете, да.
Мартин Димитров: Декември месец фискалният резерв беше 11 милиарда лева, сега е между 7 и 8 милиарда лева, защото едни пари бяха прахосани по много, много съмнителен начин. Това, ако беше спестено то е много повече от всякакви споразумения с Международния валутен фонд, това е цялата работа, ей тези пари не трябваше да бъдат харчени. От тук нататък вече като е допусната една такава фатална, бих казал, много груба грешка тези пари трябваше да бъдат спестени и да бъдат буфер в условията на финансова криза и по-скоро да бъдат гаранцията за едни правилни действия за подкрепа на работни места, нещо което вече ви казах и на малкия и среден бизнес, а те бяха прахосани. Сега да си говорим за споразумения вече наистина е след дъжд качулка и наистина е несериозно.
Водещ: Смятате, че няма да е ефективно, така да ви разбирам?
Мартин Димитров: Няма да е ефективно.
Водещ: Вие, обаче, призовахте за намаляване цената тока, някои също ви упрекнаха в популизъм, как ви хрумна да се намали цената на тока?
Мартин Димитров: СДС има една трайна политика за отчетност и прозрачност в икономиката, вижте, обаче какво става: когато енергоносителите поскъпнат уран, газ, въглища, петрол веднага цените скачат, когато енергоносителите поевтинеят, обаче, нищо не се случва, няма намаление на цената на тока и самият регулатор се превръща в орган, който винаги увеличава цената, орган за увеличение на цената, а когато има условия за намаление на тези цени никога това не се случва.
Водещ: А има ли условия за намаление на цените на тока?
Мартин Димитров: Абсолютно.
Водещ: Ето, това ви питам.
Мартин Димитров: Абсолютно има условие, тъй като в последните няколко години сме в най-ниските точки в цената на урана, на природния газ, за петрола да не говорим, неговата е изключително ниска. Тоест има ги тези условия. И ние искаме не само намаляване на тока, с 12% показаха нашите сметки.
Водещ: Да, така беше.
Мартин Димитров: Искаме една прозрачна процедура, да е ясно. Защото вижте, не може само да поскъпват, всички тези сметки, да ни се бърка постоянно в джоба. Трябва да има яснота кога има поскъпване, но когато има условия да има и намаление. Не може всичко да се движи само в негативната посока за хората в България, особено в условията на финансова криза, особено в условията на финансова криза.
Водещ: А обърнаха ли ви внимание? Някой обади ли ви се от така наречения регулатор?
Мартин Димитров: Много сериозно се притесниха от нашия анализ.
Водещ: Поискаха ли среща с някога?
Мартин Димитров: Взеха да обясняват следното нещо, ама хъката, мъката, ама ние ще видим, има то основание, края на март евентуално това ще стане. Въпросът е, че повдигнахме този въпрос. Ние ще продължим да водим този разговор, защото представете си българската икономика. От една страна ликвидна криза, тоест по-малко пари. От друга страна, основни средства за производство като тока поскъпват, като природния газ. Това поставя точно много предприемачи в една тежка позиция да фалира и затова намалението на тези цени се ключови за мерки за подобрение за състоянието на българската икономика.
Водещ: Добре, сега сменям рязко темата, но искам да ви помоля, като лидер на партия да коментирате много коментираните думи на лидера на ГЕРБ, господин Борисов в Чикаго. Сега, имаше много превратности, но той говори за материал, говори за структурата на населението, как ви се струва, това опасно говорене ли е? Беше наречено фашизоидно от говорителя на БСП госпожа Нинова.
Мартин Димитров: Неговите думи бяха показвани по всички медии многократно. Единственият коментар, който бих направил е, че не беше казано най-важното, а най-важното е, че в чужбина живеят един милион души наши сънародници, които са наистина хора с огромни възможности, за които трябва да се направят условия да се върнат в България и това ни вълнува нас от СДС, на тези хора да бъде подадена ръка и много е важно, че в българската политика има много празни думи, празни обещания, има разделение между дела и обещания и платформи. И ви давам пример. Много се говори за тези хора как да им се помага, правят се едни срещи, едни горещи прегръдки има с тях, едни обещания и накрая нищо. Докато ние от СДС две години положихме огромни усилия българите в чужбина да бъдат освободени от двойно облагане със здравни осигуровки и успяхме. Това им го донесохме като резултат. Вече не им слагат черни печати като влязат в България и искат да излязат, в смисъл не им правят ограничения на границата, което е реален резултат за тези хора да се почувстват желани в България, да почувства нуждата да се върнат в България. Това е важното в целия този разговор. Темата беше отместена и се стигна в една полемика, в която не виждам полза, не виждам смисъл от нея.
Водещ: Въпросът е, че ГЕРБ се е заявила като дясна партия. Тя е член на ЕНП и евентуално може да бъде ваш партньор при известни обстоятелства. Вие намирате ли, че има нещо, което е различно от десните ценности, нещо фашизоидно, нещо, което да ви притеснява вас?
Мартин Димитров: Човек трябва да говори за собствената партия и за себе си. И едно мога да ви кажа, ако тръгнем да правим коалиция, което е много вероятно, да има дясно управление от тук нататък и ние затова работим, ние ще запишем ясни искания за реформи, за програми, за действия от тук нататък, които трябва да бъдат припознати и приети от ГЕРБ и от другите партньори, които влизат в едно такова управление. Това е гаранцията за посока.
Водещ: Правилно ли ви разбирам, че вие по делата, а не по думите ще ги познаете?
Мартин Димитров: Това е в политиката.
Водещ: Така ви усещам коментара.
Мартин Димитров: Политиката трябва да бъде точно така. Само по делата могат да бъдат познати искреността на хората и чистотата на сърцето. Само по делата се познават. Иначе, ако гледате обещания, ако гледате празнодумие нещата стават много опасни. И тук ще ви кажа нещо съвсем искрено, смятам, че и СДС е в дълг към активните хора в България, защото ние ги представлявахме, но това представителство избледня през определен брой години и сега ви го казвам абсолютно директно, ние поемаме твърдия ангажимент към средната класа, към малкия бизнес, към активните хора в България, към хората на свободните професии, да работим за тях и да ги представляваме политически. Ето това вече е ясен и твърд ангажимент.
Водещ: А дали е вярно моето впечатление, че вие се дърпате от преговорите за дясното управление, господин Димитров, че така нямате желание, то призиви от ДСБ, казват, че трябва да се случи това нещо до края на февруари, защото ви предстои някаква среща, мисля че с ЕНП или с нейната фондация? Някак си не усещам при вас някакви трескави преговори с партньори, които мога да ви бъдат от ДСБ и от други политически формации?
Мартин Димитров: В самата вътрешна изборна кампания на СДС казах ясно, нищо няма да ни спре да правим политика, да слагаме на масата нашите основни искания за запазване на работни места, за подкрепа на малкия бизнес, антикорупционни мерки, които включват прозрачност и отчетност, но паралелно с това, разбира се, водим разговори с нашите партньори в дясното пространство.
Водещ: Говорите ли с ДСБ?
Мартин Димитров: Истината е, че ние имаме самочувствието СДС, че можем да влезем сами в следващия парламент и това е ясно. Въпросът е, че не искаме да бъдат загубени десни гласове, да бъдат хвърлени на вятъра. Това би било грешки. Именно заради това, да не бъдат загубени десни гласове, да има консолидация, да има условия за дясно управление, защото нов мандат на БСП и ДПС трайни би превърнал България в лошата провинция или западналата провинция на Европейския съюз. Ако ние, като общество допуснем ДПС и БСП пак да управляват тежко ние е горко. Затова ще направим всичко, включително разговори с нашите десни партньори. Всичко възможно.
Водещ: Притеснява ли ви това, което пак в Чикаго каза господин Бойко Борисов, че има много разговори между него лично и господин Костов, лидерът на ДСБ, чувствате ли се изолирани?
Мартин Димитров: Напротив, хората трябва да си говорят.
Водещ: Ревнувате ли от този диалог?
Мартин Димитров: Напротив, колкото повече разговори има, толкова по-добре. Ние също ги водим, но въпросът е да има резултати в крайна сметка и пак ви казвам, важният резултат е следният, ще направим всичко възможно за дясно обединение, което да гарантира дясно центристко правителство, това е нашата цел. Иначе, ако пак оставим този трайно олигархичен модел, който унищожи ценностите в България, който доведе до това Първанов, Станишев да ходят в Русия да говорят едни неща, които почват да ни костват милиарди. Овчаров също е договорил пък други неща. Държавата буквално се разпада. Загубили сме, загубили сме основните демократични принципи, за които се борихме толкова години. Загубили сме проевропейската ориентация на България. Заради всичко това си заслужава да се води битка за дясно управление.
Водещ: Но аз не ви виждам да преговаряте. Извинявайте, че настоявам на този въпрос, но не ви виждам. Дори господин Свинаров е писал писмо до колкото знам на европейската десница, така да повлияе върху преговорите на десницата в България. Нямам усещане, поне аз като журналист, като гражданин вие да се срещате с представители на други десни партии, да мислите в някаква посока.
Мартин Димитров: Има едно единствено различие от предишните случаи, досега преговорите в дясно бяха едно шоу, в които и медиите взимаха дейно участие. Този път водим едни коректни разговори, в които няма шоу и няма забавление, а има...
Водещ: Кога може да се очаква някакъв резултат?
Мартин Димитров: Вижте, бързата работа, казва народът, срам за майстора. Няма нито много да бързаме, нито много да се бавим. Те могат да бъдат водени само на принципна основа от тук нататък. Утре СДС национален съвет, което е много важен форум, на който този въпрос ще бъде разискван, но хората могат да бъдат спокойни за едно - няма конфликти в дясното пространство и това е ясно. Ние ще направим всичко възможно...
Водещ:... Много широк формат дясна коалиция.
Мартин Димитров: Ние ще направим всичко възможно, забележете обаче, за принципни обединение на дясно, което да бъде предпоставка за дясно управление, всичко възможно ще бъде направено и хората могат да бъдат абсолютно спокойни за това. Аз им го давам като категорично обещание, но това може да бъде само на принципна база.
Водещ: Добре, но има и нещо друго аз искам да разбера последно, така да се каже от вас, според някои социолози, ето господин Райчев гостува в предното предаване, не е изключена патова ситуация, както той я нарече ситуацията, при която БСП и ДПС имат отново мнозинство, а социолозите не са много щедри към вашата партия, както и въобще към другите партии от десницата. Те казват, че може би спасителният вариант е едно програмно правителство, тоест изключват вероятността да се създаде десен кабинет. Как се отнасяте към тази идея? Ще подкрепите ли едно такова програмно правителство?
Мартин Димитров: Аз мисля, че това е мечтата на БСП и ДПС да направят програмен кабинет, при който никой не носи никаква отговорност. Ще се получи следното нещо: ДПС, както е програмно правителство, ще искат да отговарят за европейските фондове, вероятно пак по някакъв програмен начин, БСП ще искат да управляват бюджета, но вече да не носят и политическа отговорност, тоест да /.../ техни хора, които формално да се водят експерти, които формално да се водят професионалисти, които правят някакви неща, а в крайна сметка олигархичният модел да бъде същия. В този смисъл съм категорично против подобен вид на програмно правителство.
Водещ: Ако се стигне до патова ситуация, нови избори?
Мартин Димитров: То зависи от нас да не се стигне до такава патова ситуация, от всички българи и този път трябва да запретнем ръкави. Изборите са само един ден тази година. Вероятно БСП ще ги направи парламентарните края на юли месец, а може би и август. Да си променим, ако трябва планирането на отпуската, само един ден гражданите в България ще управляват, ще предначертаят бъдещето, което е много важно.
Водещ: Призовавате ги да гласуват?
Мартин Димитров: Призовавам ги да гласуват, да участвам, да използват всяка секунда от този ден. Благодаря ви за този разговор.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...