Надежда Михайлова: От зависими политици не очаквайте "чисти ръце"

04.02.2009

Надежда Михайлова заместник-председателят на НС в интервю за в-к "Труд"

НДСВ предложи Соломон Паси да бъде издигнат за шеф на НАТО. Какво мислите за идеята и възможно ли е българин да оглави Алианса, г-жо Михайлова?
- Винаги е добре българин да оглави световна организация. България трябва да се държи със самочувствие и да показва силните си страни. Лошо е обаче, когато такъв ход се играе чисто партийно.

 За партийна ли приемате кандидатурата му?
- Свидетели сме на следната ситуация: НДСВ издига г-н Паси, БСП и ДПС нямат позиция по въпроса. Вместо управляващата коалиция да обсъди кандидатурата му и да я предложи за национална, виждаме как тя се използва само за политически пиар. Интересното е и друго - в самото НДСВ се бият две политически позиции, което прави предложението контрапродуктивно.

Какво имате предвид?
- Първо, жълтите правят заявка с кандидатурата на Паси, след това шефът на парламентарната им група Моллов казва, че НДСВ ще напусне коалицията. Ако я напуснат, как ще търсят подкрепа за Паси? Отново се създава усещане за лош политически вкус и това компрометира инициативата. И най-интересното е, че Симеон Сакскобурготски мълчи и по двата въпроса, а всички знаем, че той има последна дума в НДСВ.

Все се намира някой от НДСВ да хвърли бомбата, че ще напуснат коалицията, ако евродокладът, който чакаме през февруари, бъде негативен?
- Излизането на НДСВ от тройната коалиция ми прилича на играта „тука има, тука няма". Откакто са в управлението, те все я напускат. Сега преди изборите те искат да извлекат определени дивиденти.
Слушам изказванията на техни лидери и изпитвам вече непоносимост към тези политически номера. Питам се и още нещо - ако царистите напуснат кабинета, в контекста на новите тенденции в ДСБ и тях ли трябва да каним в евентуалната бъдеща дясна коалиция? Защото, ако уважим аргумента на Костов, че НДСВ са работили
за еврочленството ни, логично е да ги приемем за естествен партньор.

Тогава единствено ще остане въпросът - ако НДСВ са нормален партньор, защо не направихме с тях коалиция още през 2001 г.?
Десницата от години е в раздори и криза. И тя се задълбочи след проекта на ДСБ, наречен „кеш енд кери", за финансовите параметри на бъдещата дясна коалиция...
- Разговорите за дясна коалиция трябва да се водят
само във формат „ЕНП" -СДС, ДСБ, ГЕРБ, Обединените земеделци на Мозер и Демократическата партия. Тези партии трябва да изработят политическите документи и принципи. След това към тях могат да се поканят и други десни формации, споделящи тези принципи.

ДСБ ви изпревариха и поеха нещата в свои ръце. Май те диктуват правилата и определят кой да е в отбора?
- Сега десницата няма отбор. Ако използвам лексиката от футбола, селекционер не може да е само един човек или една партия. Селекционер трябва да бъдат
симпатизантите на десницата. И те да подберат отбора, с който ще се явят като алтернатива на управляващите на изборите.

Доколко сериозно приемате предложения проект на ДСБ?
- Той не може да е сериозен документ по няколко причини. Първо, това е по-скоро възвание или политически манифест с декларации. В него няма основните политически принципи, които да обединят хората от десницата. Документът коментира всичко друго, но не и базата за обединение.

СДС ще може ли да си купи местата в листите в евентуалната коалиция?
- Аз съм била лидер на СДС. Имам самочувствието, че съм успяла да предпазя партията от зависимости. Финансовото обезпечаване на една кампания е важно нещо, но първо трябва да е ясно кои са принципите, върху които да се осъществи дясното обединение. Обратното е много опасно. Нужен е прозрачен механизъм на финансиране - така ще гарантираме, че хората, които ще изпратим във властта, ще служат на обществения, а не на корпоративния интерес.

Колко депутати си е поставил за цел СДС да вкара?
- Броят ще зависи от това дали СДС ще успее да излезе от теснопартийния си апарат и да потърси широк диалог с хората. Ние имаме много добри позиции в местната власт. Кметовете и общинските съветници са хората, които са най-близо до проблемите на обществото, и политиката ни ще бъде оценявана и по техните действия.

ДСБ вече води активни разговори с БНД. Не рискувате ли да останете извън гарата и да не се качите на влака, подкаран от г-н Костов? Повечето от БНД са били във властта и не са аматьори.
- Това не е правилният влак за СДС, защото такава коалиция е възможна, но не мисля, че може да спечели подкрепата на хората. Главната причина, поради която НДСВ влезе във властта с БСП през 2006-а, бе интересът да не им се търси отговорност за предишното управление. А хората, които днес са от БНД, бяха на доста високи позиции в НДСВ. По-късно, когато ги загубиха, отново интересът им подсказа да напуснат НДСВ и да приемат ролята на опозиция. Като в един стар италиански филм, в който се казваше „Следствието приключи, забравете!". Но хората не забравят така лесно.

Анализатори казват, че нито една партия не трябва да е в коалиция с ДСБ, защото с Костов не може да се прави политика?
- Не бих персонифицирала политическите действия. Ако изведем принципите и сложим на масата конкретните политически решения, тогава ще се разбере искреността на всеки от играчите. И така по естествен начин ще стане ясно кои могат да правят коалиция и кои - не.

Ако не постигнете съгласие за общи действия във формата „ЕНП"?
- Ако не се разберем, тогава СДС трябва да се яви самостоятелно на изборите. Колкото до въпроса с лидерството в дясно, смятам, че е важно да се допитаме до симпатизантите ни, а не до партийния апарат, които се е свил до степен, в която не е представителен за общественото мнение. Само симпатизантите могат да дадат оценка за политическата биография на всеки политик, както и да определят отбора, на който да дадат доверие.

Докато провеждате този вътрешен референдум до средата на март, ще дойде време за избори и пак ще сте неподготвени?
- Не мисля. Какво значи да сме готови за избори? Не е ли това да спечелим доверието на хората. Защото фалшиво скрепени коалиции на принципа как да оцелеем до този момент не са ни донесли нищо добро. Затова референдумът за нас е много важен. СДС трябва да разшири влиянието си, да се стабилизира и укрепи, да намери отново своята идентичност. Кризата в десницата е преди всичко криза на идентичността и оттам на доверието.

Как ще проведете акцията „чисти ръце", за която толкова говорите вдясно?
- Със сигурност не може да се проведе акция „чисти ръце" от зависими политици. А за съжаление такива има много и причините са в начина, по който се финансират предизборните кампании. Няма ли прозрачност и отчетност- всичко си остава празни приказки. Когато партии не споделят общи принципи, утре те могат да се разделят отново. И сигурно пак ще е в името на България или на европейското й членство.
Когато нямаш принципи, си готов да направиш абсолютно всичко. Като НДСВ -влизайки в коалиция с БСП, те подмениха вота на хората. Подобни действия са и причината гражданите да отказват да гласуват. Ако ние от десницата направим подобно нещо сега, ударът на избирателите по нас ще бъде два пъти по-силен.

За хората още не е ясно защо ДСБ напусна СДС. И въпросът им, ако се съберете пак, ще бъде: „А защо се разделихте?"
- Затова казвам, че е нужен откровен разговор с хората. Отношенията между СДС и ДСБ са важни за тях. Важно е да получат отговор на въпроса защо няколко години след раздялата тя се оказа напълно безсмислена. 

 Познавате Костов, как гледате на желанието му да се върне отново на премиерския пост?
- Няма лошо който и било да иска да се върне на премиерския пост. Въпросът обаче не е в това дали го иска, а каква е цената, която е готов да плати. Смятам, че човек не може да е готов да плати всяка цена. Ще видим дали и Костов мисли така. 
Трябва да знаете - не вярвам следващото правителство у нас да е от леви и десни както е в Германия. Подобни коалиции са много рискови. Все пак България не е Германия и няма особено дълга демократична традиция. След подобни конфигурации има риск да се засилят позициите на крайно десните националисти. Вижте какво стана в Австрия след подобна коалиция. А и когато всички са във властта, само народът остава в опозиция. Тогава определени среди се екстремизират и това би било гибелно за България. Това би компрометирало европейския ни избор.


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...