В медиите
Мартин Димитров: СДС е партията, която подкрепя активните хора, малкия и среден бизнес в България
Мартин Димитров - председател на СДС в предаването на БНТ1 "Панорама" петък 30.01.2009г.,20:50 ч.
Водещ: Сега от европейското ляво се прехвърляме към българското дясно. Добър вечер на Мартин Димитров, новият председател на СДС.
Мартин Димитров: Добър вечер.
Водещ: Седите ли здраво в креслото на лидера, господин Димитров?
Мартин Димитров: Надявам се. Оттук нататък ни трябва силна дясна партия. Това трябва да бъде СДС. Не виждам друг избор за България в момента.
Водещ: Защо тогава все пишат, като се надявате, че някой вътре в СДС ви крои шапка?
Мартин Димитров: Не би била интересна политиката, ако няма такава интрига постоянно. Но едно е сигурно. Днеска имахме среща във Велико Търново. СДС се консолидира, привличаме много млади хора с професии и ще си върнем силата. Ще го видите в предстоящите месеци.
Водещ: Ама кроят ли ви шапката, или не?
Мартин Димитров: Не, няма такова нещо.
Водещ: Има ли сили обаче СДС за политика, или има само един оцеляващ апарат в момента?
Мартин Димитров: Както виждате, има сили. Днес в парламента в бюджетната комисия беше одобрен много важен законопроект, който касае 30 000 малки магазина. Опита се един колега, социалист, на господин Мартин Шулц, така известният Овчаров, да фалира близо 30 000 малки магазина в България, регистрирайки ги насила по ДДС. Днеска ги спасихме. От такава партия в България има нужда. И това е СДС. Водещ: Добре, а има ли...
Мартин Димитров: Това е политика.
Водещ: Тоест кое? Реални, но малки действия?
Мартин Димитров: Конкретни резултати за средната класа в България. СДС, това да бъде партията, която подкрепя активните хора, малкия и среден бизнес, учителите, лекарите. Няма партия, която да представлява реално тези хора в България. И тези хора трябва да бъдат подкрепени не на думи, а с реални дела, реални политики. Точно това правим и затова ви дадох пример от днешния ден.
Водещ: Добре. А имате ли по-голяма мечта от това, да бъдете по-малкото братче на ГЕРБ в следващата коалиция?
Мартин Димитров: Винаги е важно не количеството, а качеството. И точно на полето на качеството ще бъде силно СДС, със своите експерти, със своите политици, с опита, който имат хора в СДС през последните години. И затова може да има дясно управление единствено при силно СДС, което е сериозно представено при следващия парламент. Знаете, че има натиск в момента върху ГЕРБ от страна на БСП за едно правителство, което ще бъде нито ляво, нито дясно, никакво няма да бъде. Без силно СДС попадаме в един много мрачен сценарий. Така че ролята на нашата партия в момента е много важна.
Водещ: А вие къде се виждате след една година в тази комбинация, една година оттук нататък.
Мартин Димитров: След една година се надявам да отговоря на следния въпрос, че е върната проевропейската ориентация на България. Една ориентация, която беше загубена през последните месеци. Видяхте тежки корупционни скандали, спрени европейски фондове. Премиерът Станишев си позволи да обвинява ЕК в една целенасочена политика срещу България, което за мен е несериозно. Слушах и вашия гост тука, но не мога по никакъв начин да се съглася. Трябва да се признаят грешките и проблемите и е необходимо коренно различно правителство.
Водещ: Аз ви попитах вие къде се виждате. Каква роля ще имате вие в цялата тази работа? Можете ли да кажете аз съм кандидат за премиер?
Мартин Димитров: Мога да кажа, че аз съм кандидат за човек, и въобще ролята на СДС оттук нататък е да гарантира дясна политика, да гарантира пронатовска политика. Кой къде ще бъде, лично аз нямам болни амбиции. Но важното е посоката да бъде тази. Тя да бъде гарантирана, да бъде проевропейска. Защото ако погледнем действията през последните четири години, да не кажа през последните осем години, има много тежки проблеми и нерешени проблеми. В здравеопазването и в образованието нещата не вървят. Много хора ще си загубят работата през последните месеци. Не се предприемат мерки в условията на икономическа криза. Това е ролята на СДС. Защото в едно правителство е важно да има хора, които да знаят как да помогнат, как да вземат бързо мерки, как да направят правилните действия.
Водещ: Обаче ето, вие се изказвате по темите от деня и тези теми са ви близки, икономиката, газът, свободата на информиране, протестите. Къде е обаче голямата кауза на лидера Мартин Димитров? Къде е новата идея, която измисли?
Мартин Димитров: Голямата кауза аз ви я загатнах. Сега ще я разширя. Няма партия в България, която да представлява активните хора, хората, които...
Водещ: Всички партии казват това нещо.
Мартин Димитров: Те го казват, ама на думи. Остават само думите. Няма партия, която реално да защитава малкия бизнес. Няма партия, която реално да създава условия за предприемачество в България. Няма партия, която да работи с лекарите, да е до тях, да решава техните проблеми. Това ще бъде и това вече е СДС. И в това ви дадох примери от днеска, решени проблеми в днешния ден. Тъй като политиката в България стана прекалено популистка, говорят се общи неща, хвърлят се празни обещания, няма ги резултатите. СДС е точно партия, която произвежда резултати.
Водещ: Да де, ама трябва да покажете някаква визия, трябва да кажете как си представяте България в конкретни образи, в конкретни форми, според мен.
Мартин Димитров: Визията е проевропейски път, тъй като много хубаво започна и вашето предаване днес. Започна с Москва. Имаме правителство, което подписва всички договори, които идват от Москва. Имаме нужда от една нова политика, която да отстоява националния интерес. И днеска е много хубав ден да отстояваме националния интерес, тъй като има 155 години от рождението на Стефан Стамболов. Аз идвам от Велико Търново. Това беше загубено. Имаме правителство, което ни постави в една тотална зависимост от Русия. И слушайки интервюто с господин Медведев, той не каза, че пак няма да бъде спрян газът. Новата визия за България е визия, в която се отстоява националният интерес. Няма тотална зависимост. И България се превръща, забележете, в достоен член на ЕС. Не ни отнемат европейски фондове, България не се посочва като пример за корупция, възползваме се ефективно от европейското членство, което е поставено в момента под много тежък въпрос.
Водещ: Добре де, толкова ли е важен, ето, казвате, че българската политика се занимава с общи приказки, толкова ли е важен, например ето, въпросът дали европейските и парламентарните избори да бъдат на една дата или да бъдат на две дати? Не е ли по-важно какво ще изнесете на тези избори, какво ще предложите?
Мартин Димитров: Ето, и този въпрос е важен. Когато накарат хората в края на юли или, забележете, в началото или средата на август да гласуват, е нормално да има ниска активност. Защо да караме хората това лято два пъти да гласуват? Защо в условията на икономическа криза да ги караме, да харчим два пъти пари? Няма никаква логика. Единствената логика е, че българските социалисти и техният партньор от ДПС искат да организират избори в края на юли, като разчитат, че демократично мислещите хора няма да отидат да гласуват. Това е цялата работа. Ще бъдат на море, ще бъдат на планина. Това са едни малки игрички, които са противопоказни и не трябва да се правят.
екоВодещ: Да де, ама в това ли да се концентрираме, или в какво да изнесем на изборите?
Мартин Димитров: Но и това е важно. И това е важно, разбира се.
Водещ: Вие ще правите ли коалиция с ДСБ и другите десни?
Мартин Димитров: Разговаряме с десните партии. Знаете, последните проучвания показаха категорично влизане на СДС в следващия парламент, но нашата цел е много по-голяма от това. Не искаме да бъдат загубени десни гласове. Имаме добър диалог с останалите десни партии и ще търсим начин за формула, при която да не се губят десни гласове, и защото хората очакват от нас едно нещо. Очакват дясно управление, очакват промяна, очакват модернизация на България.
Водещ: Костов ли трябва да даде тая формула?
Мартин Димитров: Обединението може да бъде само около СДС. Това е най-голямата дясна партия в момента. Така че формулата ще бъде дадена от нас, ние водим разговори.
Водещ: Да. Давате ли я?
Мартин Димитров: Даваме я, да. Търсим широко обединение. Това е формулата, около СДС.
Водещ: Не, защото... Видяхме...
Мартин Димитров: И вече протягаме ръка към всички десни партии, които са извън властта.
Водещ: Господин Димитров, вие критикувате полицията, участвате в протести. Дори, доколкото знам, не сте безразличен към екологичните каузи. Човек би си помислил, че сте от европейската левица.
Мартин Димитров: Напротив.
Водещ: Какво ви прави десен, искам да попитам.
Мартин Димитров: Знаете ли, представата за ляво и дясно доста се поразми в България. И това е, защото ние, от СДС, и аз персонално последните осем години предлагахме тезата за плосък данък например, която беше приета, доста трудно между другото, ако си спомняте, от това правителство. Но дясното като понятие и начин на мислене, то е философия, то е за ограничена държава, държава, която не пречи на човека да реализира идеите си, не му пречи да направи малък бизнес, не му пречи да се развива. Това е дясната философия. Има екологични...
Водещ: Това не се ли провали покрай кризата?
Мартин Димитров: Напротив, кризата показва следното нещо. И тука съм категорично несъгласен с вашия гост и с много други европейски социалисти. Кризата не показа проблеми в дясното. Напротив. Кризата показа друго нещо, че е необходима повече дисциплина и по-ясни правила. Но нищо не може да замени пазара. Нищо не може да замени предимството на една ограничена държава, която пречи на човека да се развива. Това е дясната философия.
Водещ: Да попитаме другия Мартин дали изчезват разликите между ляво и дясно и в Европа.
Мартин Шулц, председател на групата на Партията на европейските социалисти : Чакайте сега. Моля ви се, разбира се, огромни са различията между лявото и дясното в Европа. Това, което казва колегата Димитров в момента, е интересно, какво прави той. Това в християндемокрацията, либералите, всички говорят като нас. Това обаче е опасно, защото така правят избирателите на Меркел. По принцип обаче хората избират оригинала, а не копието.
Водещ: А говорите ли като европейски социалист?
Мартин Димитров: Това е абсолютно несериозно. Нашите социалисти, между другото, в България, ако им гледате политиката, тя е много хаотична. Един ден наляво, друг ден надясно. Но хаосът преобладава през цялото време. Тоест да ги определяме дори като леви, не е сериозно. Те са по-скоро хаотични. Вижте в парламента. Взима се едно решение, отменя се на следващия ден. Взима се друго решение, на следващия ден се променя. Законът за конфликт на интереси е подходящ пример. Шест месеца работиха по тоя закон. Когато трябваше да влезе в сила, казаха, ама то всъщност тая работа не става, дайте сега да я променим в друга посока. Това даже не е ляво или дясно. В България има пълен хаос, който управлява БСП, ДПС и НДСВ.
Водещ: А десни ли са българските леви?
Мартин Шулц: Българската политика е доста ясна. Много внимателно изслушах господин Димитров и това, което мога да кажа, е, че всичко, което се случва в тая държава, ако е лошо, значи виновно е правителството. Ако утре удари градушка, господин Станишев ще е виновен. Аргументацията е много интересна, която предлагате, за това, че е хаос и всичко е хаотично в България.
Мартин Димитров: Знаете ли, аз ще ви кажа какво е ляво. Ляво е да се прахосват пари. Ето, вземете правителството. В края на миналата година и тая тема изнесохме пред медиите и беше отделено необходимата внимание. И слава Богу. Четири милиарда изхарчиха в последните 20 работни дни. Питах ги с писмен въпрос кажете за какво са изхарчени тия пари. Още не могат да кажат. Ей това е лявата политика. Взимат, прахосват милиарди. Типична лява политика.
Водещ: Добре, а вашата политика не е ли... Ако те кажат да, вие казвате не.
Мартин Димитров: Не, напротив. Имаме ясни принципи. Искахме плосък данък. Осем години стоим зад тази идея. Когато беше в крайна сметка възприета от правителството,...
Водещ: И те го направиха.
Мартин Димитров: ... гласувахме и ние. Искахме 10 процента корпоративен данък. Правителството му трябваше доста години, за да го разбере. Но гласувахме за, защото това е наша идея. Да, някои наши идеи бяха взети от тоя кабинет, защото нямаха техни. И особено защото видяха, че в тежка икономическа ситуация, ако не бъдат възприети тия неща, колата тръгваше надолу.
Водещ: Добре.
Мартин Димитров: Някои наши идеи бяха възприети, да.
Водещ: Добре. Нека да спрем дотук с този спор, освен ако господин Шулц иска нещо да каже накрая. Аз обаче искам да направим някаква връзка със следващата тема. Понеже вие сте работили в книжарница, а ние тук след малко ще говорим за книги, да ни кажете вашата любима книга. Дали това е „Капиталът" на Карл Маркс?
Мартин Шулц: „Капиталът" на Карл Маркс е една много досадна, отегчителна книга. И мога да ви предложа една интересна, добра книга. Тя е на нашия бивш канцлер на Германия Хелмут Шмит. Тя се казва „Като слезеш от поста си", извън поста си. Това е неговата книга, с какво се е занимавал той, след като е напуснал поста си. Много интересни са историите в нея, но има едно прекрасно изречение вътре, а именно се казва: „Политиците, които са в опозиция, винаги казват, че това, което казват те, е правилно, а пък тези, които са на власт, са в грешна посока. А пък политиците, които са на власт, казват обратното." Надявам се, че видяхме много нагледно тази вечер това.
Мартин Димитров: Надявам се и господин Станишев да я прочете, защото ставаше въпрос какво се прави, след като падне един човек от власт. Така че и за него е важно четивото.
Водещ: Добре. Кажете една книга само. В момента се сещам за автобиографията на Стефан Стамболов. Днеска с нея се занимавах. И да ви кажа честно, съм много впечатлен. Толкова години беше налагана една представа за този човек. Но той всъщност знаете ли какво прави? Той отделя и прави България независима, доколкото е възможно. Прави така, че руското влияние в България да намалее, дава европейската ориентация на България. Това е един от първите български политици, които ясно казват, че България трябва да бъде член на ЕС, трябва да има европейска ориентация, тогава няма ЕС.
Водещ: Само дето няма ЕС.
Мартин Димитров: Няма, разбира се. Но дава ясната европейска ориентация за първи път по един категоричен начин.
Водещ: Добре. Да спрем дотук.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...