В медиите
Мартин Димитров: Трябва да има подслушване само при подозрения за тежки престъпления
Мартин Димитров, председател на СДС
Водещ: Добро утро, уважаеми зрители и радиослушатели на предаването „Тази сутрин" по БТВ. След малко ще разберете отговора на един въпрос, който според мене е доста интересен: четат ли въобще българските депутати и политици и ако го правят, какво точно четат? Едно проучване, направено от колегите от електронния информационен ежедневник vsekiden.com. При мен сега е депутатът Мартин Димитров. Той е лидер на Съюза на демократичните сили и въпреки изключително тежкото наследство, което той получи от тази най-стара демократична партия в новата история на България, чиято история ще ви разкажем, между другото, малко по-късно в нашето предаване с Димитър Луджев. СДС се опитва да напипа пулса на гражданското общество. Сега господин Димитров е при нас в студиото, за да ни каже, защо според него не трябва да бъдат подслушвани българските граждани. Ние сме свикнали през последните години да бъдем добре подслушвани, дори смятаме, че невинен от нас е само този, който не е добре подслушван от органите на реда, а вие изведнъж излизате с обратната теза.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Добро утро.
Мартин Димитров: Хората започнаха да си казват вече, говорейки по мобилни телефони: ама не ми казвай „добър ден", защото, да се видим по-добре лично, някой да не чуе разговора...
Водещ: Това не е за телефон.
Мартин Димитров: Това не е за телефон, да. Трябва да се борим за нашите права. Не можем да допускаме едно масово подслушване на телефони и на интернет пространството. Това е любима тема на сегашното правителство. Тяхната наредба за подслушването беше отхвърлена от Върховния административен съд, благодарение на един достоен акт на Програма „Достъп до информация" и на адвокат Александър Кашъмов. Позицията на СДС сега е това наистина да спре и да има подслушване на телефони и на интернет само ако има тежки престъпления, ако има съмнения за тежки престъпления.
Водещ: Как си го представяте това да се случи като регламент?
Мартин Димитров: Ами, да се запише по този начин първо в закона. Да я няма сегашната формулировка в закона, при която липсва понятието тежки престъпления, защото го има в европейската директива и трябва да бъде пренесено и в българското законодателство. Да има изискване да има извършено тежко престъпление и тогава да могат да подслушват нечий телефон.
Водещ: Няма ли това да забави много процеса? Виждате тука през последните дни, когато вече взеха и арестанти да умират, че поне от тези случаи научаваме работата, технологията на МВР, някой път няма време заповед да се извади от прокуратурата. Защото престъпниците действат много бързо, те не се съобразяват със закона.
Мартин Димитров: Практиката от последните години показва, че това масово подслушване до какво води? Кой знаков престъпник арестуваха? Дайте ми един пример.
Водещ: Но може би знаят всичко за тях - къде се движат, къде пътуват, какво правят.
Мартин Димитров: Е, каква ни е ползата от тая работа? Каква ни е ползата, след като няма ефективни присъди, няма ефективни арести, тези хора не са арестувани, не са в затвора. Каква ни е ползата от това нещо? Въобще всички аргументи за едно масово подслушване са много опасни и ако нормалните хора използват високите технологии за развитие, за модерно мислене, БСП ги използва за подслушване. Това е наистина много...
Водещ: Вие убеден ли сте, че само една политическа партия обича подслушването? Примерно как ще реагират вашите коалиционни партньори от ГЕРБ, хора, традиционно свързани с Министерството на вътрешните работи, хора, за които подслушването е средство за работа, защото те са били там, от другата страна на барикадата?
Мартин Димитров: Още не сме коалиционни партньори. Не казвам, че няма да...
Водещ: Аз казах коалиционни или бъдещи коалиционни?
Мартин Димитров: Казахте коалиционни.
Водещ: Значи още сънувам тая... Тая нощ сънувах сън, как управлява СДС и ГЕРБ и очевидно сега още съм в някакъв буден сън.
Мартин Димитров: Напълно е възможно, но именно затова СДС трябва да бъде в това правителство, защото ние ще поставяме подобни теми. Не може масово да се подслушват хората, за да е удобно някому. И практиката в западноевропейските страни, в нормалните демократични страни е тази: трябва да се докаже за някой, че потенциално извършва престъпление и то тежко престъпление, за да може да бъде обект на подслушване. А видяхте, наскоро имаше скандал и в България, че за много депутати ДАНС наблюдавала мобилните телефони и с кого си говорят.
Водещ: Ами, аз бих казал - защо не, ако тези депутати вършат нещо нередно. Ако има някаква операция на ДАНС, в която са закачени депутати, по-добре да ги подслушват, а не да спрат до депутатите.
Мартин Димитров: Категорично, категорично, обаче зададохме въпроса: сега кажете защо? Трябва за всяко едно подслушване да може да бъде обосновано категорично, да има опасност от тежко престъпление, а не всички да бъдат подслушвани, защото на някой не му е приятно.
Водещ: Подслушват ли се според вас политици в България, като изключим тези депутати, които от време на време участват в такива, там в случая ставаше дума за някакви поръчки, които изпълняват, някаква комуникация вървеше между депутати, журналисти, бизнесмени и т.н.?
Мартин Димитров: Напълно съм убеден. Опасявам се, че и много журналисти са обект на подслушване, но това не означава, че не трябва да водим битка за промяна.
Водещ: Примерно вас подслушват ли ви, за да знаят какво мисли примерно лидерът на СДС? Защото ако аз съм една управляваща партия и знам какво си говорите вие с Бойко Борисов по телефона и вие, да речем, с вашите сътрудници, ще съм много по-информиран и по-спокоен за ситуацията, че е под контрол.
Мартин Димитров: Ами, ние затова се опитваме да направим и тази промяна, защото по-добре политиците да излизат пред медиите и да дават интервюта и така да се разбира тяхното мнение, отколкото да ги подслушват, но това важи и за редовите граждани. Това масово подслушване в България, което със сигурност го има, трябва да престане и сега е момента, защото проектозакона за електронните съобщения е в парламента. Най-тежките текстове отпаднаха, но предстои гласуване в зала и има няколко спорни момента. На първо място, да бъде записан текста, за който ви казах вече, за тежки престъпления, т.е. да докаже, че едно лице потенциално ще извърши тежко престъпление и тогава той да може да бъде подслушван. Вторият момент: защо карат различните интернет доставчици и мобилни оператори да съхраняват две години тези данни, като това е максималният срок, няма обосноваване на това искане. В някои страни е 6 месеца.
Водещ: Вие представяте ли си някоя банда в България, която се занимава с отвличания, да комуникира по Интернет и да праща мейли, примерно: отвлякохме Иван, чакайте ни с Драган.
Мартин Димитров: Това е несериозно просто. И третият много важен въпрос. Те са записали в закона възможност да накарат определени оператори да съхраняват тези данни и след това, т.е. да не бъдат унищожавани, което е много спорен отново въпрос.
Водещ: Последен въпрос към вас политически: Защо искате още оставката на министър Миков? Не е ли той все пак доста по-отворен, по-демократичен министър, отколкото сте очаквали, да речем, от БСП?
Мартин Димитров: За съжаление той е поредното разочарование. Бяха бити деца пред очите ми в центъра на София. Те не бяха предупредени преди да получат един много сериозен бой от този министър. При това положение единственото разумно и нормално нещо е да му поискаме оставката.
Водещ: Вие така го разказвате, сякаш той ги е набил лично пред парламента и им е издърпал ушите.
Мартин Димитров: Ами, защо не бяха предупредени? Аз бях на този митинг и наистина без предупреждение полицаите тръгнаха към тълпата. Нямаше, нали, просто трябваше да им се каже на хората: Митингът свърши. Моля ви, тръгнете си.
Водещ: Не е ли причината липсата на опит, всякакъв опит от нашата полиция да се справя с такива ситуации?
Мартин Димитров: Значи, вижте, когато ги бият хората, никога причината не е липсата на опит, а е желанието за бой. БСП е доказала, че в последните 20 години иска да бие хората и ги бие вече за трети път.
Водещ: Добре. Мартин Димитров. Понеже след малко ще говорим за любимите четива на вашите колеги, един стана известен с това, че чете „Оцеола", примерно, друг исторически книги, вие какво четете? Кажете, пък ние ще ви анализираме после с колегите.
Мартин Димитров: Също обичам исторически книги, определено, понякога и криминални.
Водещ: Това е интересно. Значи ще решавате криминални загадки, а може би оттам ви е хрумнало да забраните подслушването.
Мартин Димитров: Затова съм се хванал и с подслушването.
Водещ: Благодаря на лидера на СДС Мартин Димитров.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...