Избори
Борис Марков: СДС стана буфер на десни активни борци. Стига вече!
Интервю на председателя на Изборния щаб на СДС за в-к "24 Часа"
- Г- н Марков, за кого гласувахте на президентския балотаж?
- Не гласувах. Аз съм бургаски жител и трябваше да пропътувам 800 км, за да си дам гласа.
- А иначе щяхте ли да се вслушате в призива на Иван Костов да гласувате за Росен Плевнелиев?
- Нямаше да се вслушам в призива на Иван Костов и щях да гласувам за Росен Плевнелиев.
- Какво се случи с предизборните ви заклинания, че всъщност сте дясната алтернатива на ГЕРБ? Участието и представянето на СДС в президентския вот свършиха чудесна работа на управляващата партия.
- Има 2 основни причини резултатите на Румен Христов да бъдат такива. Едната е липсата на увереност и категоричност в изразяването на позициите. Той потъна. И втората е етикетът „Човек на ДПС", който му бе залепен още преди вътрешните избори. Той бе опроверган, но късно. Не смятам обаче, че резултатът на Румен Христов олицетворява подкрепата за СДС.
- Звучи като да си измивате ръцете с него.
- Точно обратното. Някой друг реши да си мие ръцете с него. И това повлия на резултата.
- Кой друг?
- Чувам подмятания, че трябвало еди-кой си да е кандидатът и не знам какво да се е случило.
- Вие сте шеф на предизборния щаб в СДС, не си ли отчитате стратегически и политически грешки?
- Основна грешка, в това число и моя, е липсата на категоричност в позициите на нашия кандидат. Тя
щеше да го измъкне от затъмнението
- Не мобилизирахте дори твърдите десни избиратели, които гласуваха в предварителните избори на Синята коалиция. Кой ще поеме отговорността за това?
- С нетърпение очаквам Националния съвет на 22 ноември, когато ще бъдат представени анализите и ще се видят причините за резултата. Само тогава може да се носи отговорност.
- Вие лично ще подадете ли оставка? Или като лидера Мартин Димитров ще искате вот на доверие от съпартийците?
- Вотът ще бъде към цялото ръководство, което включва и мен. Аз съм готов с моя анализ и очаквам с нетърпение много въпроси, на които да отговоря.
- На кой въпрос нямате търпение да отговорите?
- Например да разкажа хронологията на събитията в десницата през последните 6 месеца. Как беше формирана коалицията за тези избори и през какви етапи премина издигането на президентската кандидатура и провеждането на кампанията.
- Вие я зачеркнахте преди изборите.
-Кои?
СДС.
-Как?
- Като се коалирахте в последния момент с Бакърджиев и Софиянски и се записахте в ЦИК с тях, а не с Иван Костов и ДСБ. Така Синята коалиция се разпадна.
- Ще кажа само, че повече от три месеца ДСБ отказваха да излъчат вицепрезидент.Истинският проблем пред традиционната стара десница са поразителните прилики с традиционната стара левица. В десницата се създават активни борци, както едно време в БКП. Това са хора, които винаги смятат, че някой им е длъжен за нещо. Че нещо им е гарантирано и само тяхното мнение е меродавно.
Сега е много лесно да се говори, че СДС е прогонило едни и е разписало с други. Само че по време на кампанията СДС се превърна в един парламентьор. И през цялото време бях с усещането, че от едната страна преговарям с Пенчо Кубадински, а от другата - с Милко Балев. Те се държаха така, сякаш имат зад гърбовете си не партии, а империи. Затова съм убеден, че днес десницата има своите активни борци. Които спират нейното развитие.
Имаше само два варианта за явяването ни на изборите. Широко дясно обединение със старите лица или широко дясно обединение без тях. Избрахме първия вариант и заключението е ясно - десницата няма бъдеще и перспектива, ако остане с активните си борци начело.
Затова оттук нататък пред нея има два пътя. Да се развива като БКП или наново, на чисто, с нови лица и идеи.
- Кои са активните борци?
- Не изключвам и СДС. При нас също има такива. Но в конкретния случай визирам преговорите с ДСБ и потенциалните партньори към онзи момент. Нещата се сведоха до „Ако този не се оттегли, аз няма да си играя". А СДС трябваше да топи планини от его.
- Понеже всичко ми звучи като „Костов е виновен", нека цитирам Петър Москов от ДСБ. Той каза, че на президентските избори се е доказало едно - че и събирането на „едни добри хора без Иван Костов" също не печели доверие.
- За щастие заедно с президентските избори бяха проведени и местни. Ако първият резултат е категорично лош, то втория бих определил като много добър. Ако Найден Зеленогорски беше спечелил Плевен, щеше да е отличен.
Трябва да се гледа цялата картина. И ако се твърди, че едни стари муцуни не са донесли нищо без Иван Костов, нека видим София, Пловдив, Варна. Местната кампания там бе изцяло доминирана от Костов и ДСБ. Не виждам някакви блестящи резултати. В същото време имаме кандидати, които спечелиха още на първи тур -в Кюстендил, в Пазарджик, в Монтана. Имаме силни резултати в Пловдив-област. Запазваме позиции в Свищов, в Петрич. Имаме пробив на изцяло ново място -Карлово. На всички тези хора как не им повлияха старите муцуни?
Издъхна и тезата, че при оттегляне на Софиянски ще се случи страшен бум на Прошко Прошков. Видя се, че Софиянски не взе почти нищо.
- Какво означава преосмисляне на партньорствата, каквото обеща Мартин Димитров?
- Вече казах. Очевидно няма път за развитие със старите лидери.
- Продължавате сами?
- Това е една от опциите, която в момента смятам за най-полезна. И за СДС, и за ДСБ.
- Край на Синята коалиция?
- Начинът, по който тя функционира, няма как да убеди десния избирател, че от нея може да се роди нещо ново, смислено и прогресивно.
- Мартин Димитров призна, че Надежда Михайлова щеше да вземе повече гласове от Румен Христов. Съгласен ли сте?
- Нали ви казах, че и в СДС има активни борци, на които също трябва да се правят реверанси...
- С нея вероятно нямаше да си подарите гласовете на Меглена Кунева.
- Анализите показват, че ако сме подарявали гласове,то е било на Росен Плевнелиев. Нищо не сме подарили на Кунева.
- Добрите резултати по места не са ли повече заслуга на мажоритарните кандидати там, отколкото на партиите ви?
- Не отричам. Но те са наши кандидати. И не са стари муцуни, а просто силни личности. Това ме подсеща за друго. На какво се дължи силният резултат на ГЕРБ? Бойко Борисов в момента е единственият политически лидер, който излъчва сила и увереност. Аз съм убеден, че много хора не харесват политиката на ГЕРБ. Но дори когато греши, лидерът им го прави с такава увереност, че хората интуитивно го предпочитат за водач
- Прав и когато съгреши дори?
- Изглежда уверен, дори когато греши. Хората вече не избират между ляво и дясно. Те гласуват за сила и увереност. Спреш ли да ги излъчваш, в политиката преставаш да съществуваш.Сега се говори за нов двуполюсен модел - ГЕРБ срещу БСП.ГЕРБ и БСП могат да са два полюса само на стар акумулатор
И да ги свържеш на късо, пак не се знае ще прехвръкне ли искра. Няма два полюса, има един ярък лидер, около който всички гравитират. И в зависимост от конюнктурния интерес правят редица компромиси, за да продължат като мушици да са в орбитата на тази лампа.
Ярко доказателство за това е например Румен Петков, който без никакъв свян подкрепи в Плевен кандидата на ГЕРБ. Само заради личната си болка и амбиция Найден Зеленогорски да не е вече кмет.
Същото се отнася и за ДПС. Уж са категорично против ГЕРБ. А със серия малки действия от типа на милувки и целувки насочиха вота по такъв начин, че да не режат пътеките си за взаимодействие с ГЕРБ.
- Не правите ли вие същото, като допускате Борисов да ви измете от дясното?
- Казвам пак - няма ляво и дясно. Има един открояващ се лидер. Цялата картина няма нищо общо с принципите на политическия живот. ГЕРБ допуснаха редица крупни грешки за 2 години. Това не събуди никакъв протестен вот.
Ако в десницата не си дадем сметка, че трябва да избираме между активните борци или нов и чист път, та дори и сами, няма да ни бъде. Всички други компромиси са със скритата идея една групичка да си преживява в политиката
- Примиренчески звучи това, което ме подсеща за думите на Надежда Михайлова, че президентските избори за СДС са купен мач. Продадохте ли СДС?
- Румен Христов бе кандидатът, който изискваше най-малко компромиси от цялата разпиляна десница. Затова решихме да видим възможно ли е това обединение на десницата, за което се говори от 10 г. Или всъщност само си приказваме, за да си поддържаме посоката за никъде. Румен е работил с всички лидери, затова имаше малки мостчета към всеки от тях. Но се доказа, че тези хора и тяхната "гениалност" не позволиха това да се случи. Същото е било в БКП, когато комунизмът е процъфтявал. Някой си занесъл храна на партизанин и смята, че следващите 40 години народът му е длъжен. СДС и десницата не трябва да вървят по пътя на БКП.
- С други думи, ще се вслушате в призива на Костов да сложите край на експериментите?
- При това на всички експерименти.
Интервю на Калина Влайкова
Tags: Борис Марков
Още по темата
Нова десница, но без стари ...
Правителството категорично трябва да подаде оставка. В момента на у...
Борис Марков: Във всички ли...
Интервю на председателя на Изборния щаб на СДС за"Дарик" радио, "Се...
Борис Марков: В изборите см...
Председателят на изборния щаб на СДС Борис Марков се оказа луд фен ...
С водосвет стартира кампани...
Когато страната е в криза, СДС е формацията, която предлага решение...
Детелина Симеонова: Поемам ...
Водачът на листата на СДС в Добрички избирателен район Детелина Сим...
Борис Марков: СДС предлага ...
СДС влезе в предизборната кампания на чисто и с високо самочувствие...
Представяне на кандидат-деп...
СДС тръгва на чисто в тази предизборна кампания, като обединява гра...
Борис Марков: СДС оповести ...
СДС изнесе данни, но тогава нито БСП, нито РЗС се обадиха по темата...
Борис Марков: Хората на ули...
Председателят на предизборния щаб на СДС Борис Марков коментира общ...
Борис Марков: Ролята на СДС...
Интервю на Борис Марков за Българско национално радио, програма "Хо...