Събития
Божидар Лукарски: Трябват спешни промени в съдебната система
Главният прокурор да има мандат от 5 години с възможност за предсрочно освобождаване, предлага Реформаторският блок.
На кръгла маса реформаторите обсъдиха необходимите реформи в правосъдието.
"Предлагаме главният прокурор да бъде политически отговорен, защото разполага със сила, за която е необходимо да има и подходящ ресурс за контрол. За целта трябва да се въведе отчетност пред НС", заяви председателят на СДС Божидар Лукарски.
"Основното в програмата за реформи в правосъдието на Реформаторския блок, е свързано с т. нар. операция "Чисти ръце", която цели да има финансови и имуществени проверки на кандидатите за позиции в полицията и съдебната система".
Според Лукарски трябва да се засили конкурсното начало, а ролята на прокуратурата е много важна.
Затова от реформаторите предлагат президентът да издава указ за назначаване на главния прокурор, по предложение на НС, а народните представители да могат да преодолеят евентуален отказ на държавния глава за това с 2/3 мнозинство.
От Реформаторския блок се обявяват и за справедлив и некорумпиран съд, в който да няма лобистко вмешателство и кадруване, което може да се постигне с редуциране на парламентарната квота и надпартийност на кандидатите, а ВСС да се избира пряко от всички съдии.
"За да бъде разследвана ефективно корупцията трябва да има силна специализирана прокуратура, както и да се създаде ефективна "Европейска прокуратура"", подчерта председателят на СДС.
По отношение на МВР, от реформаторите искат реформа, която да доведе до ефективна полицейска и дознателска работа , както и ограничаване на правомощията на министъра на вътрешните работи по назначаване на полицаи на ръководни длъжности. За да има по-голяма публичност и контрол, реформаторите смятат, че е необходимо граждани и граждански организации да имат възможност да участват в изслушванията за публични назначения, както и да се дават периодични оценки за ефективността на институциите.
"Ще намерим най-добрия начин за провеждане на операция "Чисти ръце". Защо за целта да няма борд, в който да влязат представители от ЕС, например финландци, защото това е нацията с нулева корупция в Европа", предложи председателят на ДБГ Меглена Кунева. Според Кунева сближаването на правните системи е огромен проблем и трябва да очертаем къде трябва ЕС да се приближи още повече към България и затова създаването на правен борд и помощ отвън биха дали добри резултати.
"За мен е много важно НС да мине от чисто законодателната дейност, към контролна функция. Това се случва в ЕП, където се контролира как се прилага и до какво води даден закон. Можем да вземем и добрата практика от англосаксонските системи, където има механизъм за защита на свидетелите , когато подават сигнали за корупцията", подчерта Кунева.
Екатерина Михайлова от ДСБ предложи да се създадат граждански съвети, които да наблюдават приемането на законите.
Tags: Реформаторски блок, Божидар Лукарски
Още по темата
Доклад на Божидар Лукарски ...
Доклад на Божидар Лукарски пред 22-та Национална конференция на СДС
Божидар Лукарски: Реформато...
Реформаторският блок (РБ) ще влезе в новия парламент, прогнозира пр...
Божидар Лукарски: Всяка реф...
Всяка реформа се прави с общи усилия и консенсус, затова моят апел,...
Божидар Лукарски: Не смятам...
Интервю за БНТ с министъра на икономиката и председател на СДС Бож...
Божидар Лукарски: Основният...
Това заяви при встъпването си в длъжност новият министър на икономи...
Позиция на политически съюз...
Оценяваме представянето на РБ на парламентарните избори на 5 октомв...
Божидар Лукарски: Реформато...
Реформаторския блок ще постигне силен резултат на предстоящите избо...