Събития
Въпроси на представители от СДС предвидени за парламентарния контрол на 16-ти юли 2010г.
Уважаема госпожо Министър,
Револвиращият инвестиционен фонд бе създаден през ноември 2004 година като един от финансовите инструменти на МЗ за осъществяване на инвестиционната програма и цялостната му политика. В началото финансовият ресурс на фонда бе около 11 млн. евро (около 22 млн. лв.)
Негова основна цел бе да създаде устойчива схема на инвестиции, базирана на анализ на потребностите, адекватно планиране и готовност за поемане на финансови ангажименти от страна на болниците. Той трябваше да спомогне да се създаде капацитет за по-ефективно управление на средствата в здравната система.
Средствата от фонда трябваше да се изразходват възмездно под формата на безлихвени кредити или финансов лизинг. МЗ не начисляваше годишен лихвен процент върху стойността на инвестицията.
На тази база бяха проведени търгове за закупуване на медицинско оборудване за Револвиращия инвестиционен фонд. В първия етап от дейността на фонда бе разпределено оборудване на обща стойност 4,8 млн. евро (около 10 млн. лв.). То включваше дефибрилатори, многофункционални ултразвукови апарати, монитори за интензивно отделение, перфузори, инфузионни помпи, системи за управление на вливания и други, от които все още има остра нужда в системата.
През първата фаза на 29 лечебни заведения бе предоставена възмездно медицинска апаратура за около 4,5 млн. евро. Към момента постъпилите от тях месечни вноски в Револвиращия инвестиционен фонд, с които те изплащат полученото оборудване, са за близо 1,5 млн. лв.През 2006 година стартира втората фаза на револвиращия фонд като за целта фондът разполагаше с близо 6 млн. евро.
В тази връзка моля да ми отговорите на следния въпрос!
Разполага ли министерството на здравеопазването с подробен отчет за дейността на револвиращия фонд, каква апаратура е закупена и на кои лечебни заведения е предоставена? Има ли лечебни заведения с дължими към МЗ суми по правилата за работата на този фонд?
Ваньо Шарков
Народен представител ПГ на Синята коалиция
2.Въпрос към Министър-Председателя от народния представител Любомир Иванов относно: Забавеното усвояване на държавно гарантирани заеми за рехабилитация и ремонт на пътна инфраструктура на Република България.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР - ПРЕДСЕДАТЕЛ,
Правителството на Политическа партия „ГЕРБ" дойде на власт с програма извеждаща като приоритети усвояването на средства от външни източници (Европейски програми, заеми от Европейска инвестиционна банка, Европейска банка за Възстановяване и развитие, Световна банка и др.), както и с програми за подобряване на инфраструктурата на държавата. В условия на криза заделянето на необходимите средства за поддръжка и ремонт на пътища от Държавния бюджет е нелека, да не казвам почти невъзможна за изпълнение задача.
В тази връзка бих желал да получа отговор на следните въпроси:
1. Каква е усвояемостта на Държавно Инвестиционен заем (ДИЗ) от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в размер на 350 млн. Евро?
2. Каква е усвояемостта на Държавно Инвестиционен заем (ДИЗ) от Световната банка (СБ) в размер на 90 млн. Евро?
ГОСПОДИН МИНИСТЪР- ПРЕДСЕДАТЕЛ,
Информацията, с която разполагам е, че усвояемостта е в рамките на около 10%.
Бих желал да Ви уведомя, че поради забавено усвояване на заема отпуснат от Световната банка на Румъния, Договорът им се прекратява предсрочно с всички произтичащи от това последствия.
България внася редовно вноските си (такса ангажимент + лихви) към съответния Заемодател. Вероятно поради финансови затруднения на този етап, участие на българската държава в рамките на 35% при заема от ЕИБ и 25% при заема от СБ не може да бъде осигурено. Това обаче би могло да изправи Правителството пред опасността от нарушаване на Финансовите договори с Банките и дори да канцелиране на заемните средства, което от своя страна да доведе до предсрочнопогасяване на изразходваните до момента средства по заемите, както и разплащането на натрупаните лихви.
От друга страна, прекратяването на строителните работи на обектите ще предизвика негативни последици от различен характер, а именно:
- силно обществено недоволство поради състоянието на пътните участъци, които ще бъдат пуснати в експлоатация, без да се завършени ремонтните работи;
- социално - икономически спад на регионално и държавно ниво вследствие на освобождаване на работна ръка в съответните региони;
- преки загуби на Държавата на вложените до момента средства за ремонт, поради възможността незавършените строителни работи да бъдат компроментирани през следващия зимен сезон;
- акумулиране на напрежение в пътно - строителния бранш;
Въпросът ми, е дали не е възможно разплащането към строителните фирми да се извършва от осигурените от Банките средства, като доплащането от българската държава бъде договорено да се осъществи на по - късен етап.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР - ПРЕДСЕДАТЕЛ,
Ако успеете да постигнете договореност, нещо в което аз не се съмнявам, с усвояването на частта осигурявана от Банките ще стане възможно
- реално и ускорено усвояване на средствата по договорите;
- продължаване на ремонтните работи на намиращата се в тежко състояние пътна инфраструктура на България, чрез реализацията на Проект „Транзитни пътища V" и Проект „Рехабилитация на Пътната Инфраструктура".
- осигуряване на глътка въздух в условията на криза за българския пътно - строителен бранш и респективно всички позитивни последствия за икономиката на страната..
София, 08. 07. 2010 г. Любомир Иванов
НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ
ПГ НА СИНЯТА КОАЛИЦИЯ
3.Въпрос към Министъра на Регионалното развитие и благоустройството от народния представител Михаил Михайлов относно: Състоянието на недовършения булевард "България" в град Русе.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
Точно преди една година по време на предизборната кампания помпозно и тържествено беше прерязана лентата на "ремонтирания" булевард "България" от вицепремиера Миглена Плугчиева.
Само няколко месеца по-късно настилката на новия асфалт се изрони и бяха образувани множество дупки. Освен това вообще не са асфалтирани тротоарите, няма отводнителна система, има огромни не асфалтирани участъци по северното платно, заради което обектът няма Акт 16.
Моите въпроси към Вас са:
Какви са конкретните мерки и крайните срокове за завършване на булеварда ?
Какви са санкциите за фирмата, извършила некачественото изпълнение на ремонта?
София, 02. 07. 2010 г. Народен представител:
Михаил Михайлов
4.Въпрос към Министъра на Регионалното развитие и благоустройството от народния представител Михаил Михайлов относно: Довършването на 2-километровата отсечка Бяла- Русе.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
Ремонтът на пътя Бяла-Русе стартира при правителството на тройната коалиция, но така и не се стигна до завършване, защото не бе осигурено финансиране. Единственото, което е направено бе премахването на крайпътна скала за по-добра видимост.
Моят въпрос към Вас е: Кога ще бъдат осигурени 6.6 млн. лв. за довършване на кръговото движение и 2-километровата и 4-лентова отсечка Бяла- Русе ?
Кога ще приключи ремонтът на този печално известен на всички българи път ?
София, 06. 07. 2010 г. Народен представител:
Михаил Михайлов
5.Въпрос към Министъра на Културата от народния представител Михаил Михайлов относно: Решение Р-00-0015/08.06.10 г.с което се обявяват резултатите от проведена открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет:" Ремонт и преустройство на съществуващи сгради в имот на Министерство на културата, находящ се в София".
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
С Ваше решение от 08. 06 т. г. сте определили фирма "Мегатурс 1" ООД- гр. София за изпълнител на обществената поръчка.
Сега, когато се гледа актуализацията на бюджета и не достигат пари за издръжка на българския театър, за стимулиране на българско игрално и документално кино буди недоумение, а и съмнение фактът, че конкурсът се печели от фирма, която е дала с 1 млн. повече от други фирми.
Какво е Вашето основание за определяне на съответната фирма за изпълнител, след като предложената от нея цена от 2 986 982 ,68 е пета в класацията?
София, 07. 07. 2010 г. Народен представител :
Михаил Михайлов
6.Въпрос към Министъра на Здравеопазването от народните представители д-р Ваньо Шарков и Кирчо Димитров относно: Финансовото състояние на лечебните заведения за болнична помощ в Република България.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,
На каква сума възлизат текущите и просрочените задължения на лечебните заведения за болнична помощ към 31. 05. 2010 г. и какви мерки предприема ръководството на МЗ за подобряване на финансовата дисциплина?
Моля да ни предоставите и подробна справка за тези задължения за всяко ЛЗБП в Република България.
София, 02. 07. 2010 г. Народни представители:
Кирчо Димитров
д-р Ваньо Шарков
Още по темата
СДС е за широко дясно обеди...
Националният съвет на Съюза на демократичните сили обсъди възможнит...
Божидар Лукарски ще награди...
Есета изпратиха младежи от София, Монтана, Пловдив, Бургас, Златогр...
Главният секретар на СДС се...
Съюзът на демократичните сили е единствената българска партия, пока...
СДС Перник стартира отпуска...
Всеки перничанин може да посети офиса на СДС и да си вземе издание ...
СДС Русе почисти част от кея
Членовете на СДС призовават русенци да създадат своя инициатива за ...
СДС ОТПРАЗНУВА СВОЯ 25 – ТИ...
Празненството започна от пл. Славейков и премина по сините стъпки д...
Реформаторският блок е един...
Стотици бургазлии изпълниха площада пред Общината и викаха „Побед...
Председателят на СДС Божида...
Председателят на СДС Божидар Лукарски присъства на официалната цере...
Реформаторският блок ще за...
Партиите от РБ, представители на "Протестна мрежа", студенти и учас...