Валентин Стоянов: Не е време да се въвежда такса “мощност” за тока

09.12.2010

 Статия на секретаря по икономическа политика на СДС за в-к "Труд ". 

 

През последните дни Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и една електроразпределителна компания след месеци мълчание изненадващо реабилитираха идеята за въвеждане на т. нар. такса "мощност", която да бъде събирана от енергото всеки месец.

Обосновката преди половин година се състоеше основно в аналогията със сходни фиксирани такси като тази за стационарните телефони или дори като пътния данък.
Факт е, че подобна такса не би се отразила върху сметките на стопанските потребители, но големият проблем остават битовите.

Какви са калкулациите? На нарочна пресконференция от електроразпределителното дружество инициатор още преди половин година бяха изнесени данни, според които при сега действащите тарифи домакинство, което ползва до 300 киловатчаса (квтч) електроенергия на месец, плаща цена за достъп до мрежата 1,56 лева.

С въвеждане на такса "електромер" (или такса "мощност") сметката му сега би се увеличила с 28 стотинки на месец. Пак според изнесените данни потребител, който ползва 600 квтч, в момента брои 3,16 лева за достъп, а при евентуално въвеждане на таксата сумата ще падне с 1,25 лева. Поне на пръв поглед излиза, че потребители, които консумират по-малко енергия - а това по презумпция са по-бедните или по-спестовните потребители, ще поемат по-голяма тежест при евентуално преразпределение на структурата на приходите на компанията.

Именно тук изниква въпросът и за социалното измерение на искането за въвеждане на такса "мощност".

Разбира се, другата страна изтъква, че в част от случаите се касае за имоти, които не се обитават по различни причини. Сред тях има наследствени имоти, извънградски къщи, сезонно ползвани вили и т.н.

Застъпниците на идеята за такса "мощност" вадят данни, според които близо половината потребители ползват до 300 квтч, а около една пета от жилищата имат нулево потребление.

Големият въпрос е дали чрез въвеждане на такса "мощност" наистина се внася справедливост при разпределяне на разходите между потребителите, или тя по-скоро би била в ущърб на не толкова платежоспособните?

Покрай този случай обаче излезе един също крайно значим проблем, а именно този за липсата на комуникация. Извън много тесен кръг експерти никой друг не разбра мотивите на електроразпределителното дружество за исканата постоянна месечна такса. До момента не е проведена наистина мащабна информационна кампания. Малко беше направено и за това да обясни защо наистина се налага въвеждането на такса "мощност".

По този начин дори и най-добрата идея би се провалила. Нормално е обществото да бъде настроено подозрително към предложение, дадено от монополист, касаещо "такса". Наречете го както искате: "цена за мощност", такса "електромер", но си припомнете, че по отношение на топлофикационните услуги подобна такса беше премахната със специална промяна в Закона за енергетиката.

Сега излиза, че сходно предложение - само че от страна на енергото, среща подкрепата на ДКЕВР.

Абстрактният аргументът е, че "в това има икономическа логика, тъй като т. нар. такса "мощност" отразява постоянните разходи на едно дружество за доставка - в случая на електроенергия". Само че постоянни разходи имат не само естествените монополисти. Означава ли това, че и на всички останали фирми би трябвало да плащаме такса "мощност"?!

От ДКЕВР признават и друго: "енергийните предприятия трябва много добре да се подготвят и да обяснят коя част от постоянните разходи към кои потребители и по какъв начин се отнасят", както и "какви постоянни разходи ще бъдат покрити чрез такса "мощност".

Именно тук се крие основното по темата - аргументите на електроразпределителната компания или са малко, или по-скоро не са добре комуникирани с обществото. При това положение негативната публична реакция не би трябвало да изненадва никого.

Това беше и основната причина, поради която идеята за такса "мощност" се провали преди половин година. Не би могло и да има друго развитие по случая. Сега висящи остават няколко въпроса.

Защо, при положение че електроразпределителните дружества от години лансират идеята за въвеждане на такава такса, не е имало подкрепа от регулатора и защо точно сега моментът се оказва благоприятен за тази новост?

Ако чрез въвеждането на такса "мощност" се постига по-справедливо разпределяне на разходите между потребителите, защо през последните години инициативата не е дошла от ДКЕВР?

Защо, след като обособяването на "цена мощност" не би довело до увеличаване на приходите или печалбата на електроразпределителните дружества, именно от тях излиза такава инициатива?

Защо липсва единство между самите електроразпределителни дружества по темата? Една от компаниите настоява за въвеждане на такова плащане, а другите - не?

След нажежени дебати през пролетта енергото и ДКЕВР оттеглиха предложението си. Сега е много важно да има сериозна информационна кампания и да не се дават поводи за допълнителни атаки срещу енергийните фирми. Защото в условията на тежка икономическа криза и най-малките поводи възпламеняват напрежение.

Валентин СТОЯНОВ, главен съветник към парламентарната Комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм.

www.trud.bg

 


Още по темата

thumb 15.11.2019

СДС не приема за справедли...

Според нас, това е на първо място унизително към огромния брой бълг...

thumb 16.07.2019

СДС: Надяваме се и призовав...

Против сме прокрадващите се в последно време идеи за увеличаване на...

thumb 12.07.2019

СДС: Сагата с постоянното о...

На призивите на някои политици – русофили, които иронично призовава...

thumb 21.02.2019

СДС: Познават ли Конституци...

Ресорният заместник-министър да понесе своята отговорност

thumb 14.02.2019

СДС: Избирателите не са ста...

Позиция за готвените промени в Изборния кодекс

thumb 21.11.2018

Честит Ден на християнското...

Ние вярваме в младите хора в България и се надяваме, че те ще осъзн...

thumb 10.11.2018

СДС: Тоягата винаги е за гр...

В обществото ни има остра липса на справедливост, търпението на гр...

30.10.2018

СДС: Кадровата немощ на каб...

Скандалът с документите за българско гражданство придоби международ...

thumb 27.10.2018

СДС: Тайните арести са груб...

Приемането на подобна мярка, касаеща дори непълнолетните лица, може...

thumb 24.10.2018

СДС:Прекалената централизац...

ГЕРБ и здравният министър са на път да допуснат поредната грешка и ...