Позиции
Софийският бюджет пред последния рунд
Днес е последният рунд от приемането на бюджета на София. В единия ъгъл е проектът на мнозинството на ГЕРБ, а в другия - алтернативата на малцинството на СДС. Двата проекта са сложени на масата и общинските съветници ще трябва да вземат решение за бъдещето на столицата.
Каква искаме да видим София - същата или ще направим първите стъпки за трайно решаване на проблемите на двумилионния град.
Какви са основните предложения на мнозинството от ГЕРБ в Столичния общински съвет за новия бюджет на София?
- Приходи за 2009 г. от 1,006 милиарда лева.
Ако сравним тази цифра с окончателните приходи за 2008 г. (941 млн. лв.), увеличението е равно на 7%. Да, но като отчетем прогнозната инфлация за тази година от 4-5%, на практика излиза, че няма разлика между „Бюджет 2008" и „Бюджет
2009".
От предложенията на ГЕРБ се вижда, че значителна част от средствата, предвидени в разходната част на „Бюджет 2008", не са усвоени, а поставените цели не са изпълнени. Например, за основен ремонт на гробищните паркове бяха отделени 3 млн. лв., но са използвани само около милион. Логичният извод е, че или гробищата ни са в идеален ред и не са необходими повече пари за тях, или не можем да се оправим дори когато имаме пари.
Друг белег на проектобюджета на мнозинството е, че няма никаква връзка между него и Общинския план за развитие на София до 2013 година.
Налага се и друг извод - размахва се плашилото на кризата. Зад това прозира нежелание (или неумение) да се осигуряват нови реални приходи. Например, през 2008 г. като приходи от лихви по срочни депозити в общинския бюджет са постъпили 4 800 000 лв. А в проектобюджета за 2009 г. се предлага по това приходно перо да постъпят всичко на всичко 100 000 лв. И то при новите значително по-високи лихви на банките.
Ако това се реализира, можем да бъдем сигурни , че София-2009 ще бъде същата като София-2008. Стига да ни харесва... На тези предложения на ГЕРБ има и алтернатива. Дава я проектът на малцинството на сините в СОС. Какво съдържа тя? - Основна задача на „Бюджет-2009" трябва да бъде постигане на целите на приетия Общински план за развитие на столицата.
Синята опозиция поддържа тезата, че всички заложени, но неизпълнени задачи в „Бюджет 2008", трябва да бъдат продължени през 2009 г. до окончателното им завършване. Необходимо е приходната част да бъде увеличена с над 110 милиона лева, които могат бъдат осигурени както чрез увеличена събираемост, така и с конкретни приходоизточници. Граждани и неправителствени организации направиха критични забележки и предложения към проекта за инвестиционна програма за 2009 г. И те дават основание да се предложи значителна промяна на общинските инвестиции през тази година в различни сфери.
- В социалните услуги:
Може да бъде изграден приют, в който временен подслон да намерят бездомни хора, както и два общински хосписа. Ще бъде оценено от хората и разширяване на програмата „Асистент за независим живот", както и проектиране и изграждане на храм в гробищния парк „Бакърена фабрика". Тези социални придобивки ще струват не повече от 14 милиона лева. - В образованието и културата: Изчисленията сочат, че в тази сфера ще са необходими 51 милиона лева. Те ще отидат за подмяна на оборудването и обзавеждането на 100 детски градини, за подмяна на спортно обзавеждане в 100 общински училища. Парите ще стигнат и за разширяване на системата от видеонаблюдение на школата. Освен това - за проектиране и изграждане на два пилотни проекта за учебни спортни игрища, които ще се ползват целогодишно. В тях ще бъдат включени и безопасни настилки, осветление, трибуни, надувно покритие. Предвиждаме възможност за изграждане на Общински център за квалификация и преквалификация на педагогическия и медицинския персонал в училища и здравни заведения.
- За развитие на зелените системи на София:
Само около 6 милиона лева ще струва разработване и стартиране на четиригодишна програма за масирано озеленяване на общинските площи в район „Люлин", както и проектиране и изграждане на Детски тематичен европарк в Студентския град. Той ще бъде съобразен с европейските стандарти и норми. И накрая, проектиране и изграждане на високоскоростен интернет със свободен достъп в 10-те основни парка на София.
- В инфраструктура:
22 милиона лева могат да бъдат отделени в бюджета за укрепване на коритото и цялостно почистване на Владайската река. В сумата са включени и финансиране на програма за ускорено развитие на населените места, в чийто периметър са новите площадки за отпадъци. Има и още: изграждане на улично осветление в кварталите „Триъгълника" и „Модерно предградие" , както и в парк „Света Троица".
Изчислено е, че за ускореното възстановяване и изграждане на тротоари и пешеходни зони във всички райони на столицата ще са необходими около 25 милиона лева.
Ето това са предложенията на т. нар. Алтернатива. Ако те станат част от Бюджета за 2009 г., ще бъдат направени първите стъпки за трайно решаване поне на част от проблемите на София.
Общинския бюджет освен всичко друго е и инструмент за диалог между гражданите и общината, между централната и местната власт вътре в самия общински съвет. Именно чрез бюджета най-бързо се строят мостове между политическите сили, които твърдят, че имат общи позиции.
И най-бързо се изгарят. Зависи каква ти е целта.
Още по темата
СДС не приема за справедли...
Според нас, това е на първо място унизително към огромния брой бълг...
СДС: Надяваме се и призовав...
Против сме прокрадващите се в последно време идеи за увеличаване на...
СДС: Сагата с постоянното о...
На призивите на някои политици – русофили, които иронично призовава...
Честит Ден на християнското...
Ние вярваме в младите хора в България и се надяваме, че те ще осъзн...
СДС: Тоягата винаги е за гр...
В обществото ни има остра липса на справедливост, търпението на гр...
СДС: Кадровата немощ на каб...
Скандалът с документите за българско гражданство придоби международ...
СДС: Тайните арести са груб...
Приемането на подобна мярка, касаеща дори непълнолетните лица, може...
СДС:Прекалената централизац...
ГЕРБ и здравният министър са на път да допуснат поредната грешка и ...