Пресконференции

Синята коалиция: Проектът за Изборен кодекс, внесен от управляващите, не прави радикална промяна в изборния процес

15.11.2010

 

Проектът за Изборен кодекс, внесен от управляващите, не прави радикална промяна в изборния процес, обявиха от Синята коалиция.
Партиите от Синята коалиция - СДС, ДСБ, Обединени земеделци, БСДП, РДП, както и ВМРО, "Зелените" и неправителствени организации обсъдиха днес на работна среща предложения от управляващите проект за Избирателен кодекс.

Михаил Михайлов от СДС посочи на пресконференция след срещата, че те не са удовлетворени от проекта, защото това е "Изборен кодекс на статуквото", и няма нищо общо с обещанията на ГЕРБ от преди 16 месеца за радикална промяна в изборния процес в България.
В него не видяхме правила, които да направят изборите прозрачни, изчистени от корупционни практики и от корпоративен вот, добави Михайлов. Той добави, че Синята коалиция ще бъде много активна в своите предложения, които ще направи между първо и второ четене.

Забележките на сините са свързани с регистрацията на избирателите и партиите, финансирането на предизборните кампании и въвеждането на електронното гласуване. Според Михайлов даренията от едно физическо лице не трябва да надвишават средната заплата за страната, а всички финансови действия на партиите да се извършват по банков път. Друго изискване на Синята коалиция е да се въведе постоянно действаща изборна администрация, а ЦИК да бъде структуриран на паритетен принцип.

Синята коалиция е против отпадането на правото районните кметове в София, Пловдив и Варна да се избират, посочи Прошко Прошков от ДСБ. Той добави, че сините не одобряват и решението да се намали броят на общинските съветници. Считаме, че е недопустимо чрез проекта на Изборен кодекс да е правят промени по отношение на структурирането на администрацията на общините, допълни Прошков. Като такова "вмешателство" той определи ограничението на броя на заместник-кметовете.

Петя Ставрева от ПП Обединени земеделци коментира, че в последните години все повече се очертава необходимостта от цялостна реформа на изборната система, която да гарантира провеждането на честни избори у нас.Промените в изборното законодателство трябва да бъдат ориентирани в засилване на децентрализацията , повишаване на мажоритарния елемент, както и по-прозрачно финансиране по време на кампании, заяви Ставрева. Предвидените промени в новия Изборния кодекс , населени места под 500 човека да не могат да избират кмет автоматично лишава техните жители от правото, кой да ги ръководи , завърши тя. 

 


Още по темата

thumb 13.05.2017

Доклад на Божидар Лукарски ...

Доклад на Божидар Лукарски пред 22-та Национална конференция на СДС

thumb 27.03.2016

СДС предлага вътрешни избор...

Според Лукарски има време и средства за такива избори

thumb 21.02.2015

Божидар Лукарски: Стабилнос...

Това каза министърът на икономиката и лидер на СДС във връзка с оце...

thumb 19.01.2015

Румен Христов: Тютюнопроизв...

Това заяви на пресконференция в Русе председателят на парламентарна...

thumb 17.12.2014

Зам.министърът на икономика...

Заместник-министърът на икономиката Любен Петров и началникът на ка...

thumb 15.12.2014

Румен Христов: Проектобюдже...

Това коментира в Русе на пресконференция, депутатът от Реформаторск...

thumb 17.11.2014

Румен Христов: Единството в...

Като десни хора, като демократи хора, ние имаме право на собствено ...

thumb 30.09.2014

Реформаторският блок има р...

До пролетта Бургас имаше два отбора в „А“ група, сигурен съм, че п...

thumb 17.09.2014

Румен Христов: Духът на дем...

Това заяви водачът на листата на РБ Румен Христов на пресконференци...

thumb 10.09.2014

Костадин Марков: За разлика...

Това заяви на пресконференция днес водачът на листата на Реформатор...