Пресконференции

Мартин Димитров:СДС ще направи всичко възможно за общи действия в дясното пространство

09.02.2009

 

Мартин Димитров, председател на СДС : Добър ден на всички. Днес Националният съвет на СДС взе следното решение:
Заради неспособността на правителството на БСП, ДПС и НДСВ да превърне членството на България в Европейския съюз в предимство и конкретни успехи за всеки български гражданин.
Поради явната неспособност на тройната коалиция да реализира достойно участие на страната ни в процеса на вземане на решения в ЕС и НАТО
При видното вече за всеки умишлено насаждане на евроскептицизъм и отказ от всичко изстрадано и постигнато през годините на прехода от тоталитаризъм и комунизъм към демокрация
След доказаният пълен отказ от борба с корупцията и конфликта на интереси, проявен от БСП, ДПС и НДСВ.
Заради загубените милиони средства от европейските фондове, които трябваше да повишат конкурентоспособността, да стимулират българския бизнес и да гарантират просперитета на българските граждани.
Поради безотговорността на правителството и пълната липса на сигурност за хората и техните деца, довела до въвеждането на ограничителни режими.
След явното подценяване на ефектите от световната криза за България и липсата на адекватни и навременни мерки за българската икономика.
В създадените от тройната коалиция условия на пълна липса на прозрачност при вземане на решения касаещи развитието на страната и живота на всеки български гражданин.
Заради угодническото поведение към Русия на социалистическото управление довело България до безпрецедентна газова криза и загуби за икономиката ни за над 200 милиона.

НАЦИОНАЛНИЯТ СЪВЕТ НА СДС РЕШИ:
СДС призовава всички опозиционни партии на консултации за внасяне на вот на недоверие на правителството за цялостна политика. НИЕ ОТ СДС СЧИТАМЕ, ЧЕ НЯМА НИТО ЕДНА ПРИЧИНА ТОЗИ ВОТ ДА НЕ БЪДЕ ВНЕСЕН ДО КРАЯ НА СЕДМИЦАТА.

Освен това СДС при и ясна позиция по отношение на българската православна църква и решение на европейския съд, което ще ви бъде представено от г-жа Надежда Михайлова.
Надежда Михайлова: Добър ден и от мен.
На 21 юли 2004г., когато държавата се намеси в църковния спор, чрез действия на прокуратурата и полицията, СДС предупреди, че тези действия са нарушение на чл.9 от Европейската Конвенция за защита на човека - правото на вероизповедание.
Решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург от 22 януари 2009г. потвърди нарушението на чл. 9.
Призивът на президента Първанов към руския патриарх да се намеси в църковния спор на българската църква е нов опит за намеса на държавата в този спор.
СДС очаква в определения от Европейския съд по правата на човека тримесечен срок държавата от една страна и тъжителите от друга да постигнат справедливо решение на спора.
Повече в България държавата не трябва да се намества в споровете във вероизповеданията.

Мартин Димитров: Благодаря на г-жа Михайлова, а сега г-н Иван Сотиров ще ви представи първия цялостен проект за широко обединение в дясно. Знам, че вие от медиите проявявате сериозен интерес към тази тема.

Иван Сотиров: Днес на своето заседание Националния съвет на СДС обсъди и прие цели, принципи и задачи, които трябва да залегнат в основата на едно широко дясно-центристко обединение. Разбира се това не изключва възможността и готовността да се явим самостоятелно на парламентарни избори, но за нас е изключително важно да се положат всички усилия на база прозрачност и ясни принципи и критерии, за да се постигне широко обединение, за да не се допусне нито един десен глас да бъде пропилян, защото на България и трябва силна и консолидирана десница, за да може да бъдат реализирани тези наши приоритети, заложени в проекта, с който ще ви запозная.

ОБЕДИНЕНИЕ НА ДЕСНИТЕ И ДЯСНОЦЕНТРИСТКИ ОПОЗИЦИОННИ ПАРТИИ И СЪЗДАВАНЕТО НА СЪЮЗ НА ДЕСНИТЕ СИЛИ

I. ЦЕЛИ
Създаденият по силата на това споразумение, Съюз на десните сили постигна съгласие по следните 10 политически цели:
• Изграждане на убедително и трайно обединение на десните политически партии, чрез което на предстоящите избори да бъде поставен край на престъпното управление на тройната коалиция.
• Радикална промяна на политическата система и спиране на процеса на рекомунизация на България
• Предприемане на незабавни анти-кризисни мерки за облекчаване на българските граждани от последиците на глобалната икономическа криза
• Незабавни мерки за гарантиране на сигурността на българските граждани, върховенството на закона и справедливостта. Безкомпромисни мерки срещу корупцията и организираната престъпност. Изправяне пред съд на лицата които ограбиха българските граждани
• Възстановяване на достойнство на българските граждани пред Европа и превръщането на членството на Република България в ЕС в полза за всеки гражданин.
• Пресичане на опитите за подмяна на геополитическата ориентация на страната. Възстановяване на авторитета на България пред международните ни партньори от НАТО и ЕС
• Възстановяване на доверието на българските граждани в политическата демокрация и публичните институции на страната
• Осигуряване на висок стандарт за българските граждани чрез реализиране на поредица от мерки за устойчиво икономическо развитие, основано на иновациите, високите технологии, услугите с голяма добавена стойност и подкрепа за предприемачеството и инициативните хора в България
• Възстановяване на доверието на младите хора в българските институции; активното им привличане в управлението на страната
• Възстановяване на екологичната среда и баланс в страната, създаване на възможности за развитие на „зелени индустрии" с оглед енергийната независимост на България

Ангажираме се реализирането на поставените цели да стане посредством уважение към законите и институциите на страната, ангажимент и отговорност пред българските избиратели, почтеност и отчетност, политическо участие на хората, в името на които започнаха реформите в България

II. ПРИНЦИПИ
1. В Съюза на десните партии участват само антикомунистически политически организации, които са били категорична опозиция на настоящото управление в периода 2005 - 2009 г., имат ясно и устойчиво отношение към демократичните и пазарни реформи в страната и заявяват категорично негативното си отношение към т.нар. „бизнес партии", покровителствани от президента Георги Първанов и павителството на Сергей Станишев и представляващи част от порочния олигархичен политически модел на управление.
2. В общите листи могат да участват само лица, които имат висок обществен авторитет и доказана политическа лоялност, не са принадлежали към структурите на Държавна сигурност или РУМНО на ГЩ на БНА, БСП(БКП), не са зависими от корпоративни интереси, не са се облагодетелствали от участието си в управлението и не са подменяли вота на избирателите.
3. Поставените цели може да бъдат реализирани единствено при спазване на принципите на прозрачност, солидарност и отчетност при финансирането на предизборната кампания.

III. АНГАЖИМЕНТИ
Политическите партии, които се обединяват около тези цели и принципи поемат ангажимент за:
1. Обединяването в обща парламентарна група на Обединените демократични сили в 40 НС от парламентарно представените партии.
2. Съставяне на коалиция на Съюза на десните сили навсякъде, където е възможно в местната власт
3. Изготвяне на обща предизборна програма и обща листа за изборите на представители в Европейския парламент
4. Изготвяне на обща предизборна и управленска програма, както и на общи листи за изборите за Народно събрание
5. Съставяне на общ предизборен щаб за изборите за ЕП и НС
6. Създаване и отстояване на обща парламентарна група в 41 НС
7. Стриктно спазване на предизборните документи и ангажименти, както и целите на това споразумение
8. Неучастие в следизборни коалици с партии от тройната коалиция, включително и за подкрепа на програмно правителство
9. Политическа предвидимост и лоялност към партньорите и българските граждани
10. Работа дългосрочно и с колективно усилие в името на просперитета на България

Въпрос:

Мартин Димитров: Необходимо е антикорупционно законодателство, защото ние се превърнахме в детективи и не можем да установим за какво е похарчен бюджетния излишък. Това е радикална промяна - прозрачност и отчетност. Типично демократичните процедури в държавата бяха загубени и трябва да си ги върнем. Проблемът е, че управляващите не само си позволяват да вършат подобни действия, но те станаха и практика. Това трябва да бъде спряно.

Иван Сотиров: Вие знаете, че още на предишните избори СДС излезе с цял пакет от 24 идеи за промяна на конституцията. България се нуждае от сериозна реформа на политическата система, включително и от сериозни конституционни промени, защото вие виждате, че в обществото и сред неправителствените организации назрява идеята, че България се нужда от радикална реформа, която трябва да е свързана и с радикална промяна в конституцията.

Надежда Михайлова: Искам само да припомня, че една от тези 24 идеи касаеше мажоритарността, доближаване на гражданите до политиката и възможността за много голям контрол върху тези, които са изпратени на ключови позиции. Смятам, че тази мажоритарност е един от ключовете да бъде ликвидирана зависимостта на политиците от друго извън интересите на хората и обществото.

Мартин Димитров: Първо ще ви отговоря за мажоритарния избор. Ние сме внесли наш законопроект, който предвижда преференциално гласуване без праг. Това означава, че всички депутати могат да бъдат избрани на мажоритарен принцип. Това е дългогодишна идея на СДС. Затова искаме всички депутати да бъдат избрани мажоритарно, а начинът за това е преференциално гласуване без праг. Това ще е голямата промяна в България и тогава наистина ще има гражданско участие и контрол.
Иван Сотиров: По отношение на закона за референдумите искам само да припомня, че още когато се приемаше за първи път в рамките на 37-то Народно събрание, този закон за референдумите, който е действащ, от СДС предупредихме, че препоръчителен и пожелателен характер на референдумите ще доведе до това този инструмент д бъде обезсмислен. Практиката показва, че В България за последните 12 години не е проведен нито един референдум по сериозен въпрос. Затова ние подкрепяме промените, като имахме и свои предложения. Това е най-демократичният инструмент избирателите да направят коректив на политическата система. Ние смятаме, че този демократичен инструмент е изключително важен при това голямо разминаване между нагласите на гражданите и политическото представителство. Това е най-демократичният начин да се коригира демократичната система.

Въпрос: Получихте ли покана от ДСБ за водене на разговори?

Мартин Димитров: През тази седмица представители на ПГ на ОДС обявиха намерението ни да поискаме вот на недоверие и да формираме работна група, която да изработи общи принципи и да събере необходимите подписи. Няма нужда да се каним поотделно още утре /вторник/ в парламента формираме работна група и започваме да работим. Не е важно, че ние ме били първи, най-важното е да бъде придвижен въпросът.

Въпрос: Кои хора включва изречението в Проекта за обединение на десните и дясноцентристки опозиционни партии - "не са подменяли вота на избирателите"?
Иван Сотиров: Нали не мислите ,че когато сме приемали тези принципи сме ги правили по определен списък .Много хора са подменяли вота на избирателите и това и проблем не само на дясното, а на всички политически партии. Въпросът е принципен, че трябва да се пресече веднъж завинаги подмяната на вота, нещо което забелязваме и в сегашния парламент и което е подклаждано и от управляващите.
Въпрос: Как ще доказвате кой се е облагодетелствал от управлението?

Мартин Димитров: Една партия която държи на реда по тези въпроси работи само с окончателни решения на съответните органи.
След като ДСБ е една от партиите, с които разговаряме е нормално да смятаме, че има възможности за общи решения. Ето например за вота на недоверие ДСБ е една от партиите с които категорично ще работим заедно както за изработване на мотивите, така и за внасяне и защитаване на този вот на недоверие.
НС на СДС си постави следната цел ние ще направим всичко възможно за общи действия в дясното пространство, включително и широко обединение така че да се получат всички условия за дясно управление. Нашата задача е да намерим път за тези общи действия. Нов мандат на БСП и ДПС ще превърне България трайно в една забравена европейска провинция. Ще предприемем всички възможни, разумни действия за общи действия в дясното пространство и това е категорична позиция на НС на СДС.Благодаря Ви за вниманието.

 

 

 

 

 

 

 


Още по темата

thumb 13.05.2017

Доклад на Божидар Лукарски ...

Доклад на Божидар Лукарски пред 22-та Национална конференция на СДС

thumb 27.03.2016

СДС предлага вътрешни избор...

Според Лукарски има време и средства за такива избори

thumb 21.02.2015

Божидар Лукарски: Стабилнос...

Това каза министърът на икономиката и лидер на СДС във връзка с оце...

thumb 19.01.2015

Румен Христов: Тютюнопроизв...

Това заяви на пресконференция в Русе председателят на парламентарна...

thumb 17.12.2014

Зам.министърът на икономика...

Заместник-министърът на икономиката Любен Петров и началникът на ка...

thumb 15.12.2014

Румен Христов: Проектобюдже...

Това коментира в Русе на пресконференция, депутатът от Реформаторск...

thumb 17.11.2014

Румен Христов: Единството в...

Като десни хора, като демократи хора, ние имаме право на собствено ...

thumb 30.09.2014

Реформаторският блок има р...

До пролетта Бургас имаше два отбора в „А“ група, сигурен съм, че п...

thumb 17.09.2014

Румен Христов: Духът на дем...

Това заяви водачът на листата на РБ Румен Христов на пресконференци...

thumb 10.09.2014

Костадин Марков: За разлика...

Това заяви на пресконференция днес водачът на листата на Реформатор...