Пресконференции
Мартин Димитров: Премиерът Станишев трябва да понесе отговорност за скандала в НАП
Пресконференция след редовно заседание на Националния изпълнителен съвет на СДС
Мартин Димитров, председател на СДС: Добър ден на всички. Основната тема днес е запазването на работните места. Анализите на СДС показват много сериозен бум на безработица и десетки хиляди безработни до края на лятото.Проявленията на кризата се очаква да бъдат особено силни в началото на лятото. Правителството фатално закъсня и не предприе действията, за които СДС настояваше още през септември. Вместо това втори пореден кабинет предлага политика на „чешмичките" - харчи бързо и захранвай обръчите. „Единствената" антикризисна мярка на правителството е политически проектирана корупция чрез източване на ДДС. Нещо, което видяхме като скандал в НАП Безотговорно е да се чака хората да останат без работа и след това правителството да започне да реализира социална политика за тях. Ние от СДС ще настояваме за незабавното приемане на следните мерки:
Намаляване на осигурителната тежест наполовина. Критично важно е да се оставят повече пари в хората и бизнеса. Високите осигуровки водят до масово укриване на реалните доходи и съответно до огромен размер на сивата икономика. Тази мярка ще остави около 1500 лева средно в семейство за една година. Другият проблем с високите осигуровки е, че за да ги плащат - работодателите вече са принудени да съкратят част от работещите.
Втората мярка е намаляване на облагането на едноличните търговци от 15 на 20 на сто. Малките фирми са особено тежко притиснати от кризата и имат нужда от незабавна помощ.
Третата мярка, която предлагаме е намаляване на административните разходи. Решение в правилната посока биха били по-ниските правителствени разходи и съответното закриване или трансформиране на на неработещи и прахосващи пари институции като Министерство на извънредните ситуации, Министерство на държавната администрация, Държавната агенция по туризъм и други.
Четвъртото наше предложение е инвестиция в човешкия потенциал, но правителството не я предлага! Министерството на труда и социалната политика се концентрира върху т.нар. „субсидирана заетост", т.е. минимално заплащане за неголям брой хора, които нито вършат реална работа, нито получават допълнителна квалификация. От това губи цялото общество.
Предлагаме намаляване сроковете за възстановяване на ДДС. В момента с всички бюрократични процедури този срок е около 9 месеца за средна фирма. Спокойно това може да става за 2 месеца. Бързото освобождаване парите на фирмите ще спаси много предприятия от фалит.
С политиката на тройната коалиция след кризата ще останат само „обръчите от фирми" и провалени инфраструктурни проекти. Нашите мерки са в помощ и защита на почтения бизнес. Настояваме за бързото реализиране на тези мерки.
Как ще реализирате тези мерки, които предлагате?
Мартин Димитров: Има няколко подхода. Те ще бъдат част от проектозакони, каквато практика имаме, но също така могат да бъдат официализирани чрез медиите. Ние считаме, че от този момент нататък тези предложения са официализирани, тъй като това е и нашият призив към правителството да не губи време и да почне да ги изпълнява. Знаете, че нашите предложения за плосък данък и за 10% корпоративен данък бяха приети от този кабинет, но бяха предложени от СДС, за нас е важен крайният резултат.
Кои партии подкрепят вота на недоверие, Атака между тях ли е ?
Мартин Димитров: Последната ми среща с "Атака" беше в предаването "Неделя 150" на БНР, където аз попитах г-н Сидеров дали ще подкрепят вота и той потвърди. Ние няма какво повече да коментираме. По отношение на дясно центристките партии, с които обсъждаме внасянето на вота на недоверие и мотивите, планираме тази седмица той да бъде внесен, най-вероятно в сряда. Проблемът, който наблюдаваме е, че толкова много провали има кабинета, че вече се чудим, с коя тема да се занимаем при внасянето на вота на недоверие. Дали да питаме за Орешарски и източените милиарди от НАП, дали да питаме за европейските фондове, дали да питаме защо не се състоя реформата в образованието, дали да питаме защо в здравеопазването е такава каша? Основният проблем е с кой точно въпрос да се занимаем. Другият казус, който обсъдихме е, че с този скандал, нашият колега Иван Сотиров, поиска вече оставката на министър Орешарски. След такъв скандал в една нормална западноевропейска страна си отива министър-председателят. При това си отива по бързия начин - подава си оставката и си отива.
Какъв е изводът от моралната подкрепа на министър-председателя за Мария Мургина?
Мартин Димитров: Стигаме до един единствен извод и той е, че са част от една обща схема.Професионалният ми живот е минал в сектора икономика и затова искам да кажа, че такива големи кражби не могат да станат без протекции на най- високо ниво.Ние питаме къде е информационната система на НАП, защото с такава система по-трудно могат да станат такива кражби.Очевидно е, че кръгът на замесените лица е много по-широк. Скандалът е грандиозен и вина има целият кабинет и министър - председателят директно. Това са близо един милиард щети за бюджета. Очевидно е, че има грандиозна кражба.
Как ще се отрази този скандал на предстоящия доклад от ЕК?
Мартин Димитров: От контактите които имам с ЕК, моето впечатление е че те са вдигнали тотално ръце и се молят за деня когато ще има друг кабинет и ще има някой с когото да си говорят и на когото да имат елементарно доверие. Мисля че докладът ще бъде много тежък и това за което преговаря БСП, е той да бъде отложен за след изборите, тъй като ще окаже огромно влияние на изборния резултат.
Подкрепяте ли вашите колеги от ДСБ, които поискаха прокурорът предупредил
Мургина да бъде отстранен?
Мартин Димитров: Естествено е да се понесе отговорност от всички пряко замесени лица. Трябва да бъде понесена и отговорност на най-високо политическо ниво. Не може премиерът Станишев да се държи като човек, който няма нищо общо със скандала. В една развита демокрация премиерът носи вина за такова нещо.Сумата, която е изчезнала е равна на бюджета на град София за една година, в такъв размер са източените пари по ДДС.
Ще се възползвате ли от визитата на с г-н Мартенс? Ще се видите ли с него и какво ще му кажете?
Мартин Димитров: Утре ще се видим на официална закуска с г-н Мартенс и аз смятам да му поставя въпроса как да бъдат предприети всички разумни действия за дясно управление в България. И тук ще поискаме подкрепата на ЕНП. Например, ние от СДС не можем да разберем защо нашите действия за обща управленска програма в рамките на ЕНП да не бъдат придвижени. С партньорството на ЕНП трябва да се изработи обща управленска програма и да бъде поет траен ангажимент към България. За нас най-ключовият въпрос е как ще се решат проблемите с корупцията, как ще се решат проблемите с безработицата. Една коалиция, на която и да е партия от ЕНП с БСП е предателство. Би било предателство от принципите, зад които стоим. Би било предателство, защото в момента БСП е част от корупционното лице на България.
Благодаря Ви за вниманието!
Още по темата
Доклад на Божидар Лукарски ...
Доклад на Божидар Лукарски пред 22-та Национална конференция на СДС
Божидар Лукарски: Стабилнос...
Това каза министърът на икономиката и лидер на СДС във връзка с оце...
Румен Христов: Тютюнопроизв...
Това заяви на пресконференция в Русе председателят на парламентарна...
Зам.министърът на икономика...
Заместник-министърът на икономиката Любен Петров и началникът на ка...
Румен Христов: Проектобюдже...
Това коментира в Русе на пресконференция, депутатът от Реформаторск...
Румен Христов: Единството в...
Като десни хора, като демократи хора, ние имаме право на собствено ...
Реформаторският блок има р...
До пролетта Бургас имаше два отбора в „А“ група, сигурен съм, че п...
Румен Христов: Духът на дем...
Това заяви водачът на листата на РБ Румен Христов на пресконференци...
Костадин Марков: За разлика...
Това заяви на пресконференция днес водачът на листата на Реформатор...