Борис Марков: Без стабилни левица и десница вечно ще има месии

02.11.2011

Insert full size

С вътрешнофамилни спречквания убиваме енергията на десницата, смята шефът на предизборния щаб на СДС

Веселка Венкова

Интревю за в-к "Дума"

Борис Марков е икономист със специалност "Стопанско управление". Специализирал "Управление и анализ на финансови потоци" и "Проджект мениджмънт" във Франция. Управляващ съдружник в компания за стратегическо планиране и анализи. Член на СДС ОТ 2001 г. Началник-кабинет на председателя на СДС 2008-2009 г. Член на Национални щаб на СДС като финансист на кампаниите за ЕП и 41 Народно събрание 2009 г. Марков е шеф на Националния предизборен щаб на СДС.

Цитат:
"Хората предпочитат да ги води уверен лидер и не се стараят да разбират каква е посоката"

- Каква е оценката ви за Избори 2011, г-н Марков?
- Първата мисъл, която ми идва, е огромен хаос. Дано от него се роди ред, но в момента не вярвам. По-голям хаос при провеждане на избори аз не знам да е имало. Коментари за Плевнелиев-ГЕРБ и за Калфин-БСП няма да правя, ще огледам нашата "къщичка". Гласовете за Румен Христов не са гласовете на СДС. Те са в много по-малък процент и това е личен вот на доверие към него. Мисля така, защото тежкият етикет, който му беше лепнат - "човек на ДПС", още преди вътрешния вот на Синята коалиция, го постави в ситуация и само онези, които искрено вярват в него, гласуваха. Изборите показаха, че Румен Христов има ядро от 65-70 хил. персонални гласа, които не отразяват резултата на СДС.
- Оказа се, че целувката на ДПС е "отровна"?
- Нас ни отрови като етикет, което силно навреди на десницата и СДС, а БСП с тази "целувка" загубиха президентските избори.
- Смятате ли, че с БСП беше "целувката", защото резултатите друго показват?
- Едно е анонсът, друго е с кого са разменяни интимности. Лично аз не смятам, че е с Борисов, но мисля, че има взаимодействие между ГЕРБ и ДПС.
- А откога датират според вас тези "отношения"?
- Смятам, че са започнали с "Булгартабак", но кога ще приключат, не мога да ви кажа.
За местните избори искам да заявя, че за СДС те са изключително успешни, нещо, което остана в сянката на президентския вот и резултати. При общинските съветници на СДС имаме с 25% увеличение спрямо 2007 г., имаме и 33 балотажа днес (неделя - б.а.), но ще има увеличение на общинските кметове, като при всички случаи запазваме влиянието си в областните центрове.
- Смятате ли, че ГЕРБ успя да провокира гражданското общество да гласува по съвест?
- Изборите не бяха ляво/дясно, нито за свобода, нито за полицейщина. Хората живеят много тежко, което е очеизваждащо, и те гласуваха за личност, която излъчва сила и увереност. Споделям разбирането, че в политиката спреш ли да излъчваш увереност и сила, спираш да съществуваш. В този смисъл хората не харесват политиката на ГЕРБ, не харесват много от практиките, но г-н Борисов е единственият лидер на политическия хоризонт в момента, който излъчва увереност и сила. Без значение дали е прав. Хората са склонни да бъдат поведени от някой, който може би греши за много неща, но поне има куража, силата и посоката, в която да ги води. Това измъква кампанията на ГЕРБ. Докато Станишев в момента не излъчва увереността, която излъчваше преди няколко години - може би поради фактори около управленето на Тройната коалиция, Доган също не излъчва силата, която внушаваше някога. При нас, в десницата, "излъчването" на сила е вътре в коалицията и "семейни" дуели изхабяват образа на нашите лидери, но никой не успява да излъчи увереност в национален мащаб както Борисов, затова хората го припознават за лидер. Много често, особено хората с по-ниско образование, предпочитат да ги води уверен човек и не се стараят да разбират каква е посоката, но търсят лидера.
- Влизате в противоречие със социолозите. Някои от тях твърдят, че само високообразованите и мъжете са гласували за лидера Борисов. Вие току-що казахте обратното.
- Млад човек съм, не робувам на предразсъдъци и не си вадя хляба от политика, затова мнението ми е освободено. А такова конюнктурно тълкуване на изборите, каквото правят днешните социолози, също не съм виждал. Имам щастието да притежавам свобода на мисълта и да говоря това, което мисля. Не се страхувам от никого и ще продължа с все по-категорично мнение по много въпроси, а на морала на онези, които си пазят хляба или парчето от социологическата баница, оставям внушенията им.
- Наемате ли се с прогноза за бъдещето на десницата?
- Ще имаме много тежък анализ след две седмици, защото съчетаваме много успешни местни избори с едни определено несполучливи президентски, що се отнася до кандидата на десницата. Но както казах, това е личен вот на Румен Христов и ако в десницата има десет лидери с по 60 000 избиратели, тя ще е на друго ниво. Посоката, в която трябва да поемем, според мене е за самостоятелно развитие на всяка партия в десницата поради простата причина, че в момента се задушаваме и си пречим. Въпросът как да се обединим трябва да бъде поставен преди изборите отново. Сега приличаме на група плувци, които сме се прегърнали с едната ръка и от тези 4-5 плувци има само две крайни ръце, които гребат. Мисля, че и колегите в ДСБ ще имат по-голям потенциал, без да хабят енергия вътре в десницата, да се развият, укрепят и подредят партията си. Същото мисля още по-категорично за СДС - ние от вътрешнофамилни спречквания убиваме енергията на десницата. Трябва да си дадем свобода, глътка въздух и въпросът как ще се явим на следващите избори да бъде поставен отново 6 месеца преди провеждането им.  
- Готов ли сте да признаете, че беше грешка коалицията с ОДС-2 и създаването на Съюз на десните сили зад кандидат-президента, което накара пък Костов да се оттегли?
- Колицията с ОДС беше като в бриджа, една ръка - нито сполучлива, нито лоша, която сваля картите на масата и се вижда. Категорично е ясно, че лидерите на десницата от старото поколение не са припознавани повече от хората като водачи. Разбра се, че ОДС като такава съвкупност не носи гласове накуп, увлечени след нея. Трябва да е ясно, че това, което може да се използва в десницата, е опитът на този тип лидери, но единствено и само като разговори. Не бива да бъдат поставяни отпред - хората не искат старите лидери на десницата. При нас се заражда синдромът, наследен от комунистическата партия. Ние имаме вече "активни борци" на десницата, които считат, че десният избирател им е длъжен, че те трябва да бъдат отличавани, за бъдат поставени на позиции, защото са свършили нещо в началото на демокрацията, било то и нещо значимо. Не трябва да допуснем десницата да се развива както БКП някога и при нас да има група от хора, които непрекъснато претендират, че някой с нещо им е длъжен. Става въпрос за морал и е крайно време тези лидери да направят крачка назад, да помагат със знания, акъл и опит, но да спрат да смятат, че обществото и десницата са им длъжни по някакъв начин.
- Има ли рицари в СДС и някой ще си подаде ли оставката все пак след неуспешните президентски избори?
- Много сложен въпрос, защото докато говорим за рицари, се водят съвременни войни. Не можем да останем в историческия момент, в който всичко е заложено на картата или-или. Десният избирател е най-претенциозният и заради това, че не е намерена точната рецепта как той да бъде убеден...
- Няма и традиции у нас загубилият да подава оставка...
- Мога да поздравя ръководството на СДС за жеста, който направи, макар ние да сме единствената партия в дясното пространство, чието ръководство е изцяло сменено и е от нови хора - млади, образовани, независещи от политиката. Ние направихме този финален жест с надеждата десницата да се обедини. Само ние събрахме куража да го сторим. Очевидно е, че старото поколение трябва да си отиде, за да има възраждане на десницата. Не става въпрос тук за оставки.
- Две години остават до парламентарните избори, ще ви стигне ли времето?
- Зависи кое мнение ще надделее, решението ще бъде колективно. Смятам, че самостоятелното развитие на партиите в десницата към този момент ще даде глътка въздух на всяка от тях да се развие и да бъде избрана най-сполучливата формула за явяване на парламентарните избори.
- Съгласен ли сте с мнението на един десен интелектуалец, че България куца на един крак към Европа и той е левият, затова се намираме на това дередже? И смятате ли, че е нужно час по-скоро да се възстанови "стутуквото" дясно-ляво, за да има нормален политически живот у нас, както е в развитите демокрации?
- Докато няма стабилни левица и десница, непрекъснато ще има месии. Докато има месии, е много трудно създаването на стабилни левица и десница. Мисля, че в развитието си България ще достигне този момент, като не смятам, че ГЕРБ ще бъде десният полюс.
 


Tags: Борис Марков

Още по темата

thumb 12.07.2013

Нова десница, но без стари ...

Правителството категорично трябва да подаде оставка. В момента на у...

thumb 28.04.2013

Борис Марков: Във всички ли...

Интервю на председателя на Изборния щаб на СДС за"Дарик" радио, "Се...

thumb 26.04.2013

Борис Марков: В изборите см...

Председателят на изборния щаб на СДС Борис Марков се оказа луд фен ...

thumb 24.04.2013 - Петрич

С водосвет стартира кампани...

Когато страната е в криза, СДС е формацията, която предлага решение...

thumb 15.04.2013

Борис Марков: СДС предлага ...

СДС влезе в предизборната кампания на чисто и с високо самочувствие...

thumb 27.03.2013

Борис Марков: СДС оповести ...

СДС изнесе данни, но тогава нито БСП, нито РЗС се обадиха по темата...

thumb 23.02.2013

Борис Марков: Хората на ули...

Председателят на предизборния щаб на СДС Борис Марков коментира общ...

thumb 04.02.2013

Борис Марков: Ролята на СДС...

Интервю на Борис Марков за Българско национално радио, програма "Хо...

thumb 13.12.2012

Борис Марков: СДС се опитва...

Интервю на председателя на Изборния щаб на СДС Борис Марков за в-к ...

thumb 04.12.2012

Борис Марков: Костов се вжи...

Ние демонстрираме, че СДС има силата да издигне доказан професионал...