В медиите
Божидар Лукарски: СДС ще води политика за широко отваряне към обществото и към всеки дясномислещ човек
Интервю на председателя на СДС за в-к "24 Часа"
- Непосредствено след избирането си заявихте, че обединението на десницата не трябва да бъде договорка между лидерите на партиите. А как точно ще се случи, обяснете, г-н Лукарски.
- Аз наричам добилия вече популярност десен или реформаторски блок десен блок на извънпарламентарните десноцентристки партии. Идеята ми е да бъде като едно Народно събрание извън парламента на експерти, които да коват политики, да дават постулати и решения на проблемите на гражданското общество и на България. Техните решения ще бъдат предлагани на вниманието на десномислещите избиратели. Това ще е един вид ковачница на политики, идеи и ценности, която ще е плод на въпросните експертни съвети. В тях ще е представен и СДС, и останалите десноцентристки партии.
- Нещо подобно прави и ГЕРБ. При връщането на мандата Борисов обяви правителство в сянка, което да дава алтернативни политики.
- Това я тяхна теза, с която ние нямаме допирна точка. Що се отнася до това, че са направили правителство в сянка, по-реално е, след като са избрани за народни представители, да го правят в парламента като конструктивна опозиция.
- Но как да отидат, като там им готвят провокации, разхождат се въоръжени депутати...
- Е, това не звучи сериозно.
- Цитирам и други ваши думи: "Дясномислещите симпатизанти знаят лобитата в СДС." Назовете ги, г-н Лукарски!
- Ясно е, че на този етап трябва да си почистим и нашата къщичка, за да бъдем както по-атрактивни и хората да ни припознаят отново, така и партньори на другите вдясно. Не бих назовал лобита и не бих искал да заминавам повече обществеността с вътрешните проблеми на СДС, защото доста време занимавахме хората с проблемите на СДС. Крайно време е СДС да се занимае с проблемите на хората.
- И друга печална традиция има в тази партия - всеки нов председател отваря фронт с предшественика си. Да ревизира, да изправя какво е било. Докато вашият предшественик бе избран за ваш заместник. Как ще "мелите" заедно?
- Реваншизъм спрямо никого няма да водя. Нито спрямо хората, които са се кандидатирали заедно с мен за председател, нито спрямо тези, които са се борили за заместници. В крайна сметка ние имаме един демократичен форум и когото е избрала конференцията, значи е действително най-достойният и ние трябва да работим заедно. Що се отнася до предишния председател, аз към него имам само уважение и го приемам в моя екип като човек, който е дал оценка на допуснатите от него грешки и в същото време - като такъв, който добре познава проблемите в СДС и проблемите в администрацията на "Раковски" 134. Нормално е да има приемственост и е нормално и културно г-н Кабаиванов да бъде в екипа ми. Реваншизъм няма да нито спрямо когото и да било -
достатъчно малко хора останахме, за да продължаваме да се цепим
и да си търсим взаимно вина. Каквото имаме, ще си го кажем помежду си и ще гледаме да вървим напред.
- Бил ли ви е Бойко Борисов началник в качеството ви на зам.-кмет на столичния район "Младост"?
- Да, в част от мандата ми той беше кмет на София. Но истината е, че с него ние от по-ниските нива на администрацията не сме имали контакт. Може би един-два пъти сме се виждали на дежурни откривания, най-много да сме се ръкували, но не сме разговаряли, нито пък сме били на една маса.
- Той ви поздрави веднага след избирането ви.
- Да, много лидери на други партии - също.
- Политическата куртоазия не предполага ли някаква среща на двама ви?
- Не мисля. Г-н Борисов е изпратил поздравителен адрес, което е етично и проява на добро възпитание. Но това не би могло да бъде повод за някакви срещи. Аз получих и други поздравления, включително вчера ми се обади лично г-н Яне Янев да ме поздрави, но това не го приемам като покана за общи разговори.
- Фактически ГЕРБ и РЗС, понеже сега споменахте г-н Янев, са твърдо извън десния блок, който ще направите? Ако сега сътрудничеството е трудно, след избори вратата затворена ли ще остане?
- Отсега не мога да кажа. Вратата не е затворена за никого в дясно. Тя е затворена за винаги със сигурност за БСП и ДПС. Но определено нашите различия с ГЕРБ се основават на оценката ни за тяхното управление, която е негативна. Там има доста здравомислещи политици. Дай Боже сега, като опозиция, да постигнат някаква реформа на партията, която действително да покаже на хората, че те са дясна формация.
- В така наречения реформаторски блок, който скоро ще дооформяте, има лица като Меглена Кунева и като Касим Дал, които не се възприемат еднозначно от всичките ви симпатизанти. Какви са вариантите? Има ли възможност да пренареждане на първоначалната петорка, при което някой да изпадне?
- Не може да се каже в момента, защото на този етап водим преговори с всички, а и те помежду си - също. Не мисля, че ситуацията е еднозначна и това, че имаме общи виждания по определени политики, в никакъв случай не води автоматично до някаква коалиция, с която ще се явяваме на избори. При всички случаи определено с ДСБ и със "Синьо единство" сме най-близки по идеи. На партията на Меглена Кунева й предстои един форум през септември, на който ще се избира лидер. Така че нека видим дали и там ще има нови лица и някакво реформаторство в техните редици.
- Разбирам, че за вас е по-добре да не е точно Кунева начело на партията, а Прошко Прошков да речем?
- Да, определено имаме симпатични лица в тази партия, които могат да я оглавят. В това число са Прошко Прошков, Христо Ангеличин, Тома Биков, Найден Зеленогорски - все лица, които са били преди в СДС и ДСБ и които определено мога да окачествя като десни политици.
- Какво е отношението ви към бившите знакови фигури на СДС, така наречените "стари муцуни"? Имат ли място те днес?
- Този термин "стари муцуни" е зареден с негативизъм. За мен по-правилният е старите лидери. Към тях се отнасям с огромно уважение - те са дали своя знак за развитието както на демокрацията в България, така и са извършили прехода в нея и са осъществили влизането й в ЕС. Мисля, че те по-скоро трябва да останат като част от политическата история на страната. Не ги виждам като част от бъдещето, където трябва да се позабрави малко егото на този или онзи и да се върви към общи идеи, а не към налагането на личностни мотиви.
- А като формации ССД и Демократическата партия да речем възможни участници ли са във вашия блок?
- Принципно сме готови да водим разговори с всички. Аз специално с тези две формации все още не съм се срещал. Но при всички положения съм готов за разговори с всички извънпарламентарни партии и граждански сдружения вдясно.
- Бихте ли включили лица от протеста?
- Всеки е добре дошъл, стига да имаме общи идеи и общи послания. Конкретни личности не мога да назова, защото виждате, че по принцип протестът отрича политическата класа и политиците като цяло. Иначе всеки е добре дошъл. И без това толкова малко сме останали в СДС! Политиката, която СДС ще води под мое ръководство, не е на капсулиране, каквато беше в миналото, а на по-широко отваряне към обществото и към всеки дясномислещ човек.
- Възможно ли е всички десни да се съберете отново в една партия, или коалиция е по-добрият вариант?
- Не мисля, че всички трябва да се съберем в една партия. Коалиция е по-нормалното. СДС си е запазена марка и докато аз съм председател, той няма да загуби своята идентичност.
- Нито пък сте настроен узурпаторски да поглъщате другите десни?
- В никакъв случай! Аз нямам претенции СДС да бъде водач, но пък имам претенции СДС да не бъде воден за носа.
- Готов ли е СДС за предсрочни избори? Кога е най-добре да има такива?
- Най-отговорно мога да кажа, че вътре в себе си СДС в момента не е готов. Отделно, доста работа трябва да свършим, за да стигнем изобщо до някаква формула за явяване на избори. Но при всички положения това правителство трябва да си отиде! Политиката, която води, е неприемлива. Ние изцяло подкрепяме исканията и вижданията на протестите. Ако ме питате за прогноза до кога ще има протести, аз не виждам воля в управляващите за предсрочни избори. Моите очаквания са, че най-вероятно ще има такива заедно с вота за евродепутати напролет. Надявам се до тогава да сме укрепнали - нямаме друг изход. А иначе моето желание съвпада с това на протестиращите - изборите да бъдат по-рано. Догодина през пролетта е прекалено дълъг реверанс, какъвто сегашното правителство с действията си не заслужава.
- През септември?
- Чисто технически не е възможно през септември да се подготвят избори. Сега започва сезонът на отпуските, бюджетът е изтънял. Може би в късната есен или началото на зимата е по-реалистично.
- Какво е отношението ви към президента, който напоследък е обект на безспирни атаки?
- Безспорно президентът има своите негативи, но аз бих казал, че определено не е най-лошият, който е имала България. Неговото поведение на моменти е доста по-европейско от поведението на г-н Първанов в двата му мандата. Бих казал, че това е опит на коалицията БСП-ДПС-"Атака" да пренесе тежестта и градуса на напрежението от действията на правителството и парламента към президента. Да го прехвърли от болната глава на здравата. Не президентът е проблемът на България. Към него изместват тежестта.
- Германският и френският посланик подкрепиха протестиращите и президента, докато зашлевиха дипломатичен шамар на управляващите.
- Абсолютно подкрепям това европейско мислене. За да има такава позиция на европейски държави към страна членка, означава, че нещата в България са много драстични. Знаем, че обикновено политиката на страни членки е на ненамеса във вътрешнополитическите събития. Дори в Гърция съветите са по-скоро на финансово-икономическа основа, отколкото на политическа по отношение на протестиращите и на коалициите. При положение, че в Гърция нещата са много сериозни. Щом е такова отношението към България на флагманите на ЕС, които теглят политически и икономически ЕС, явно ситуацията у нас е доста драстична. И управляващите трябва доста сериозно да се замислят.
Tags: Божидар Лукарски
Още по темата
Божидар Лукарски в предаван...
На 19 май /събота/ председателят на СДС Божидар Лукарски ще участва...
Има сценарий за разбиването...
Извинявам се на всички седесари за тази случка от вчера, въпреки че...
Божидар Лукарски: Не вярвам...
Не вярвам да се стигне до предсрочни парламентарни избори заради Ис...
Божидар Лукарски: СДС е сим...
Лидерът на СДС Божидар Лукарски и бивш министър на икономиката в ка...
Божидар Лукарски: Притеснен...
Предлага се да отпадне давността за престъпления, свързани с приват...
Божидар Лукарски: Обединени...
Обединението на Христо Иванов не е дясно, категоричен бе председате...
Божидар Лукарски: Срещата н...
Срещата на петте десни партии преди дни прилича на събрание на Отеч...
Божидар Лукарски: Дясно обе...
Смятаме, че в едно бъдещо дясно обединение, което явно е нужно за т...
Божидар Лукарски: Сегашното...
Сегашното управление не излъчва стабилност. Сигналите, които се дав...