Иван Сотиров: Прокуратурата да провери и държавните монополи в енергетиката

12.03.2013

Insert thumbНедоволството, което се изля по улиците на България, се е натрупвало от доста време, от няколко правителства насам. Хората не издържаха на тази несправедливост - да бъдат ограбвани от олигархични структури, да липсват ясни правила и да нямат алтернатива, заяви в предаването „Под лупа” Иван Сотиров, член на Националния съвет на СДС. Според него, ако не се упражнява постоянен натиск над институциите, които не си вършат работата, нещата у нас няма да се променят.

Темата за енергийните монополи не е нова, затова ни е нужен много задълбочен анализ на състоянието на енергетиката, да се направят законодателни промени и да се освети цялата информация в системата. Според Иван Сотиров от СДС прокуратурата трябва да влезе и в големите държавни монополи в енергетиката, а не само да се занимаваме с ЕРП-тата. 

Според Иван Сотиров служебното правителство, поради факта, че се назначава от президента, би имало дори по-голяма оперативност да свърши определени неща. 

В България трябва да се научим да протестираме всеки път, когато забележим несправедливост, каза още Иван Сотиров. Според него, ако не се упражнява постоянен натиск над институциите, които не си вършат работата, нещата у нас няма да се променят.

- Г-н Сотиров, какво се случва от началото на годината в страната? Какво е Вашето мнение за ситуацията, в която се намираме сега?

- Това, което се случва, беше очаквано, защото условията, при които живее българинът, меко казано, не са добри и това не е от няколко месеца или от началото на годината. Това е недоволство, което зрее от доста време. Разбира се, това са натрупвани проблеми не само през дейността на последното правителство, но така или иначе хората не издържаха на тази несправедливост, защото наблюдават 23 години един организиран грабеж, едни приказно богати хора, за сметка на общата бедност в България. Хора започнаха да се самоубиват. Младите хора започнаха да напускат страната. България има тежка демографска ситуация и криза. Беше нормално да се стигне до такава ситуация. Вярно е, че когато такова нещо възникне предизборно, когато предпоставките ги има от доста време, винаги може да се разсъждава в посока, че определени хора, които имат опит в годините, са допринесли, за да се катализира този протест и да го използват в посока на дестабилизация.

- Може да се разсъждава в такава посока, защото в началото хората имаха съвсем конкретни и ясни искания срещу енергийните монополи. След това исканията им ескалираха в съвсем друга посока.

- Да и когато се говори за монополи, тема, която се поставя отдавна, се говори изобщо и по принцип и накрая протестиращите се насочиха само срещу ЕРП-тата и “Марица 1 и 3”. Това са предимно западни инвеститори. Големите монополи в България и голямата зависимост и грабеж стават от монополните структури, които основно работят с руските инвеститори. Никой не протестира срещу “Газпром” и тази геополитическа зависимост, която се реализира. Там грабежът е несъизмеримо по-голям. Не се протестира срещу държавния монопол. В България има една трайна практика на засекретяване на всички търговски договори, които се случват. Абсурдно е министри и правителство да не знаят какво става в тази област и да си измиват ръцете с така наречения независим регулатор, защото е очевидно, че този човек, който се назначава, не е независим.

- Вие говорихте за незабавно разкриване на кражбите в енергетиката. Според Вас трябва да се разсекретят всички документи. Факт е, че дори министърът на енергетиката не е знаел за някои от тях. Той изложи договори за особени залози за строителството на американските ТЕЦ "Марица-изток 1 и 3". Договорите са сключвани през 2002 г. и 2005 г.

- Това, което г-н Делян Добрев казва, е така, но защо тези неща трябва да излизат на парче, в определена ситуация, точно към края на мандата. Това показва, че трябва да се извърши един систематичен анализ, включително със законодателни промени, за да се освети цялата информация. Прокуратурата трябва да влезе и в големите държавни монополи, а не само да се занимават с ЕРП-тата, защото те са най-лесни. Накрая ще се окаже, че на много места тези кражби са извършвани законосъобразно. Защото, ако не бъде свалена цялата информация, за да се види как се развива този процес на лобиране, тези монополи, имайки огромен финансов ресурс, купуват политически елити, цели партии, за да се прокарва законодателство, което да създава предпоставки да се краде законосъобразно. Това е големият проблем.

 

- Кои са тези хора, които стоят зад така наречената енергийна мафия?

- Тя тръгна от самото начало на прехода. Спомняте си, че дори един министър-председател, който имаше особен интерес към енергетиката, става дума за Андрей Луканов, беше жертва на един атентат и беше убит. Народният представител Красимир Чернев, който първи прояви интерес да рови в далаверите на енергетиката, загина мистериозно. В тази област от самото начало на прехода се работи, но, разбира се, вече тази мафия е натрупала много големи ресурси. Цялата ни енергетика се нуждае от сериозно преструктуриране. Още в миналия парламент ние от СДС реагирахме много остро срещу създаването на БЕХ. Той не беше създаден, за да оптимизира финансовите ресурси, какъвто е смисълът на една холдингова структура, а той беше създаден от Овчаров и сие, за да се акумулират огромни финансови ресурси на всички дружества в енергетиката, за да може да се обезпечават такива престъпни проекти като “Белене”. НЕК е в колапс, пред фалит заради тези кражби. Това са кражби, заради които има хора, които се самоубиват.

- Нека поговорим за президента Плевнелиев. Той ще обяви състава на служебното правителство. Какво може да свърши то, защото този служебен кабинет е натоварен с огромни очаквания от страна на хората? Може ли да спадне напрежението?

- Служебният кабинет има почти всички правомощия, той си е нормален кабинет. Това, че се назначава от президента, дори в някаква степен му дава по-голяма оперативност да свърши определени неща. Освен подготовката на изборите, това правителство може да започне и този процес по изваждане на истината за много неща, които обществото иска да знае, за да има и в по-голяма степен информиран избор, когато се гласува.

- Можеше ли този парламент да изкара до края своя мандат? Имаше идея да се състави един програмен кабинет и той да изпълни, доколкото е възможно, част от исканията на хората, които протестират.

- България има два програмни кабинета, единият беше на Димитър Попов, другият беше на Любен Беров. Програмните правителства са откровени правителства на политическата мафия на прехода. Не че всички други правителства не са допускали престъпления и грешки, за да се стигне до тази ситуация, но най-безотговорните и най-опасните за демокрацията изобщо и за страната ни са програмните правителства. Това е схемата от кръглите маси на прехода, където е заложен генезисът на всичко, което не се случи след 10 ноември, става дума за хубавите неща, които не се случиха.

- В момента сме достигнали състоянието на политическо недоволство, има един праг на поносимост от страна на хората, които изразяват своето гражданско мнение на улиците и площадите на България, че вече не искат политически партии. Те искат граждански контрол, нови лица. Как Вие бихте коментирали това?

- Това се чува още от самото начало на промените, които започнаха. С изключение на БСП, които са дошли след 9 септември от горите към властта, всички други дойдоха като граждани от улицата. Първите лица, които се появиха като алтернатива на комунистическото управление, бяха с пуловерчета, с жилетки, някои от тях сега станаха приказно богати. Те дойдоха като нови лица, като независими експерти. Не е това решението. Аз имам една теория, която може да звучи непопулярно, но тя е, че кукловодите на прехода, паралелната власт, мафията, те нямат интерес от създаване на траен политически елит, както в западните демокрации. Не е проблемът, че някои политици в България са от 20 години, проблемът е, че те 20 години лъжат хората. Няма как един човек да го хванеш от улицата и да го направиш депутат. Това никъде не се прави. Експертният, надпартиен модел, това е руският модел. Трябва да назоваваме нещата с истинските им имена. Всеки, който е президент, министър, кмет, той е политик. Политик по дефиниция означава човек, който се занимава с обществени дела, който взема политическите решения. Едни от най-големите проблеми бяха създадени точно от хора, които се явяваха като независими експерти. Тази демагогия има една-единствена цел, да деморализира политическата система. Да, политическите партии са в криза, но не това е решението на въпроса.

- Възможно ли е свикване на Велико народно събрание и смяна на Конституцията?

- Някои хора може би разчитат, че ако така набързо се претупа въпросът с Конституцията и се направят промени, действително трябва да се върне чл. 1 в Конституцията, да се напусне ЕС и да се върнем към Варшавския договор. Горе-долу такива са възгласите на част от хората, които се опитват да яхнат протеста. Активността на такива хора прогони нормални хора, които искаха да протестират граждански срещу несправедливостта. Напълни се с провокатори и контрапровокатори. Явно различни групи се опитват икономически и политически да влияят на процесите. Стигна се дотам, че на някои места това започна да прилича на пародия.

- Възможна ли е тогава една дестабилизация на държавата в следващите години, ако така остане обстановката в страната?

- Това е опасното. Костов беше предложил да се прави програмно правителство, защото той беше и в правителството на Попов и обича да прави програмни правителства и да съдейства за тяхното създаване. Той искаше да прави програмно правителство с Новото време и БСП към края на НДСВ. Тогава не се получиха нещата. И 1997 г. той пак искаше да прави програмно правителство. Сега обаче и БСП, и ДПС вече говорят за това. Това са партии, които отиват на избори, говорят за управление на страната и същевременно нямат куража да съставят правителство. Президентът сега поема отговорността и търси експерти, но за два месеца не можеш да поемеш държавата и да се учиш. Не могат министерства да се управляват от млади хора само защото са образовани, интелигентни и може би почтени, но трябва и опит. Вносът на политици също е опасен.


Tags: Иван Сотиров

Още по темата

thumb 08.05.2013

Иван Сотиров :Програмно пра...

В Конституцията такова правителство няма.Ползва се за разграбване н...

thumb 26.02.2013

Иван Сотиров: СДС настоява ...

Парламентът трябва да бъде разпуснат и да се проведат избори,заяви ...

thumb 15.02.2013

Иван Сотиров: Целият преход...

Не само това правителство, но и всички предходни кабинети идваха на...